STP Timișoara Forum: Spania - Reino de España - Kingdom of Spain - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Spania - Reino de España - Kingdom of Spain Madrid - Valencia, Málaga, Sevillia, Barcelona Evaluare topic: ****- 1 Voturi

#21 Useril este offline   nicktm 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11

Postat 09 ianuarie 2011 - 12:23

Felicitari pentru poze si reportajul captivant d-le mile.asa ar fi frumos si la noi in timisoara, :)
0

#22 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 ianuarie 2011 - 12:43

BARCELONA...


Centura litoralului...pe alocuri ii vizibila, insa este pe distante apreciabile...subterana...


Fisier atasat  barcelona 5.JPG (141.36K)
Number of downloads: 11Fisier atasat  barcelona 35.JPG (100.2K)
Number of downloads: 12Fisier atasat  barcelona 6JPG.JPG (127.61K)
Number of downloads: 14



Fisier atasat  barcelona 38.JPG (121.73K)
Number of downloads: 28Fisier atasat  barcelona 36.JPG (122.39K)
Number of downloads: 18


In poza din stanga se vede un "podet" rosu in plan indepartat...in imaginea din dreapta acelasi "podet" in plan apropiat... acest podet se poate "ridica" in cazul in care trece pe acolo o incarcatura agabaritica...
La noi acest aspect s-ar fi rezolvat "mai simplu", cateva trepte in sus, apoi acelasi numar de trepte in jos si gata, ori acolo s-a ales cat de cat o solutie mai deosebita chiar daca a fost si mai costisitoare....



Fisier atasat  barcelona 32.JPG (88.59K)
Number of downloads: 17

Un monument simplu, interesant si grandios in acelasi timp, simbolizand niste clabuci respectiv spuma marii (ca doar suntem la mare)...sub monument trece centura litoralului...



Fisier atasat  barcelona 7.JPG (151.46K)
Number of downloads: 17Fisier atasat  barcelona 37.JPG (112.41K)
Number of downloads: 15Fisier atasat  barcelona 13.JPG (119.87K)
Number of downloads: 25

Aceasta postare a fost editata de mile: 09 ianuarie 2011 - 14:31

0

#23 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 ianuarie 2011 - 13:42

Barcelona....Catedrala Sagrada Familia....


Nu este "admis" sa fi la Barcelona si sa nu treci pe la Catedrala Sagrada Familia (in traducere Sfanta Familia sau Sacra Familia)...
Am facut un tur pe dinafara....este o constructie care la primul impact iti cam taie respiratia, apoi te obisnuiesti....
Era o "coada" de cateva sute de persoane la bilete care costau 12 Euro,... va dati seama ce fonduri se aduna...


Fisier atasat  Barcelona 39.JPG (175.49K)
Number of downloads: 29Fisier atasat  Barcelona 40.JPG (123.82K)
Number of downloads: 34

Fata sudica...


Fisier atasat  Barcelona 41.JPG (104.77K)
Number of downloads: 35Fisier atasat  Barcelona 42.JPG (88.96K)
Number of downloads: 31

...si fata nordica...


Dar pentru mai multe amanunte (interesante) dati click pe link...merita...

http://ro.wikipedia....da_Fam%C3%ADlia
0

#24 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 ianuarie 2011 - 14:03

Deci partea nordica, e... Ciudata!
0

#25 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 09 ianuarie 2011 - 14:04

Arata macabru. :(
0

#26 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 ianuarie 2011 - 14:06

Oare care e logica, povestea, si mai ales materialul...
0

#27 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 09 ianuarie 2011 - 14:08

Vezi postareacseh_17, la 09 ianuarie 2011 - 14:06, a spus:

Oare care e logica, povestea, si mai ales materialul...

La ce te referi?
0

#28 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 ianuarie 2011 - 14:38

Turnurile nordice din cate mi-am dat eu seama au fost ridicate de ceva timp, in sensul ca se vede pe ele ca nu sunt asa de "proaspete" (noi) ca si cele sudice....iar pozele turnurilor nordice erau oarecum facute contra luminii,...la acea ora am ajuns acolo...era ora 15:30....15:40...
0

#29 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 09 ianuarie 2011 - 14:54

Si eu am fost prin Spania(Madrid) si am circulat si eu cu mijloacele de transport si vreau sa zic ca NU AM CUVINTE cum poate ei sa intretina si sa faca ce au facut.
Gara Atocha cred ca era in refacere pe cand am fost eu acolo, si vreau sa zic ca sau miscat foarte repede in refacerea garii.
Sunt peste noii cu vreo 100 de clase.
Spania este un exemplu pentru accesarea de fonduri Europene

Poate am sa vin si eu cu niste poze(am sa il rog pe fratele meu sa faca niste poze)
0

#30 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 ianuarie 2011 - 20:11

Vezi postareaChagall, la 09 ianuarie 2011 - 14:08, a spus:

La ce te referi?


Cum ai zis si tu, se vede macabru... Eu zic ca se parca piatra s-ar topi, s-ar scurge. Care e logica, stilul, de ce e facut asa, care e povestea. :(
0

#31 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 09 ianuarie 2011 - 22:13

Povestea e că nu e terminată... şi, la cât mai au de lucru la ea, probabil abia în 200 de ani o să fie gata.
0

#32 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 ianuarie 2011 - 18:42

Sagrada Familia va fi terminata in anul 2025 (sau cel putin asa se intentioneaza :) ). Catedrala, proiectata in intregime de Gaudi (prin 1883) cuprinde 3 fetze, fiecare reprezentand un motiv diferit. De aici si stilurile total diferite.
Gaudi este recunoscut pentru planurile sale arhitecturale neconventionale; mai sunt cateva case in Barcelona care poarta numele lui si care sunt la fel de ciudate :timeout:
0

#33 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 ianuarie 2011 - 20:02

Aveţi un fan Gaudi aici :). Tipul mi se pare un fel de Picasso al arhitecturii. Ataşez câteva din proiectele sale ...

Fisiere atasate


0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 ianuarie 2011 - 20:20

Vezi postareaNDY, la 15 ianuarie 2011 - 18:42, a spus:

Sagrada Familia va fi terminata in anul 2025 (sau cel putin asa se intentioneaza :) ).

Din cate spuneau acualii constructori ai catedralei, un termen foarte optimist ar fi 20-25 de ani. Catedrala are acum 8 turnuri terminate din cele 18 cate vor fi la final. Actualmente, cel mai inalt turn se inalta la 60 de metri, dar in proiect sunt turnuri ce se vor inalta la 160 de metri. In acest moment la catedrala lucreaza aproximativ 170 de constructori, sculptori, ingineri, etc. Informatiile le-am retinut dintr-un documentar al Discovery Channel.
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 ianuarie 2011 - 20:20

Si dupa parerea mea, catedrala va fi terminata prin 2025 - 2026 avand in vedere ca in 2026 se implinesc 100 de ani de la moartea arhitectului, Antonio Gaudi,....si tot dupa parerea mea, catedrala se putea termina mai devreme (mai repede) insa intentionat nu s-a terminat pentru a atrage de-a lungul anilor numerosi turisti care veneau sa mai vada si "stadiul lucrarilor"... Odata terminata, dupa cativa ani, numarul turistilor s-ar putea usor sa scada...in timp...
Nu mi-a venit ideea sa fac o poza la acea "coada" de turisti dar ceva se vede si din urmatoarele poze,... in poza a doua se vad si cele trei - patru chioscuri de bilete...


Fisier atasat  Barcelona 39.JPG (175.49K)
Number of downloads: 22Fisier atasat  barcelona 43.JPG (142.14K)
Number of downloads: 24


Mai exista in Barcelona si Muzeul Guel al aceluiasi arhitect precum si cateva palate....in acelasi stil arhitectonic...N-am apucat sa le vizitez...
0

#36 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 ianuarie 2011 - 20:27

Totusi, care este stilul?

Si mai ales ce nume poarta acel model arhitectual "macabru" (vorba lui Chagall)?
0

#37 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 ianuarie 2011 - 21:09

Vezi postareadAImon, la 15 ianuarie 2011 - 20:02, a spus:

Aveţi un fan Gaudi aici :whistle:. Tipul mi se pare un fel de Picasso al arhitecturii. Ataşez câteva din proiectele sale ...


Multumesc, dAImon :respekt: La cladirile din pozele 2 si 3 m-am referit.


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 ianuarie 2011 - 20:20, a spus:

Din cate spuneau acualii constructori ai catedralei, un termen foarte optimist ar fi 20-25 de ani. Catedrala are acum 8 turnuri terminate din cele 18 cate vor fi la final. Actualmente, cel mai inalt turn se inalta la 60 de metri, dar in proiect sunt turnuri ce se vor inalta la 160 de metri. In acest moment la catedrala lucreaza aproximativ 170 de constructori, sculptori, ingineri, etc. Informatiile le-am retinut dintr-un documentar al Discovery Channel.


2025 este anul care aparea pe toate pliantele, reclamele si suvenirurile care se vindeau acolo. De aceea am precizat acest an :whistle: Oricum, daca se vrea, sigur se va putea termina atunci. Asa cum a spus si mile, probabil va fi gata la comemorarea a 100 de ani de la moartea lui Gaudi.
0

#38 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 ianuarie 2011 - 12:37

BARCELONA....maritima...



Incerc sa ating si acest aspect doar prin cateva poze si nu printr-o documentare mai serioasa...



Fisier atasat  barcelona 55.JPG (81.37K)
Number of downloads: 2Fisier atasat  barcelona 57.JPG (122.15K)
Number of downloads: 2
Fisier atasat  barcelona 56.JPG (133.68K)
Number of downloads: 3Fisier atasat  barcelona 60.JPG (73.84K)
Number of downloads: 3


Fisier atasat  barcelona 14.JPG (80.83K)
Number of downloads: 3Fisier atasat  barcelona 15.JPG (90.68K)
Number of downloads: 4
Cu aceste "vaporase" se fac croaziere scurte, probabil pentru a vedea orasul de pe mare...



Fisier atasat  barcelona 16.JPG (85.51K)
Number of downloads: 4Fisier atasat  barcelona 17.JPG (105.27K)
Number of downloads: 6
La ora 12:15 accesul era oprit pentru o interventie la "fixarea podului" iar la ora doua cand am revenit, nici urma de muncitori, iar accesul permis...



Fisier atasat  barcelona 50.JPG (113.48K)
Number of downloads: 5Fisier atasat  barcelona 51.JPG (117.88K)
Number of downloads: 6Fisier atasat  barcelona 52.JPG (114.26K)
Number of downloads: 15

Observati lipsa balustradelor...ce usor poti cadea in apa... insa am impresia ca se gandesc ca pe acolo circula oameni si nu "maimute"...ideea este ca te "lasa" sa fii cat mai "aproape" de apa,... ceea ce propuneam si eu in legatura cu Bega, respectiv coborarea trotuarelor langa apa, ca la Flora, si indepartarea digurilor din imediata vecinatate a apei...dar...
Se vede in ultimele doua poze si un mall (nu prea mare) dar a carui parcare este submaritima, adica este subterana insa sub nivelul apei !...


Fisier atasat  barcelona 54.JPG (117.58K)
Number of downloads: 16Fisier atasat  barcelona 53.JPG (127.32K)
Number of downloads: 16

Acest Mos Craciun era instalat in mijlocul mall-ului...nu stiu cum sa apreciez ideea cu mosu', in sens poziv sau negativ...va las pe voi sa va dati cu parerea....




Fisier atasat  barcelona 44.JPG (83.06K)
Number of downloads: 15Fisier atasat  barcelona 45.JPG (94.69K)
Number of downloads: 11


Fisier atasat  barcelona 46.JPG (88.77K)
Number of downloads: 8Fisier atasat  barcelona 48.JPG (74.21K)
Number of downloads: 12


Este vorba despre un pod (care se ridica) relativ nou, construit pentru a se putea mari capacitatea portului pentru a primi nave de croaziera mari (uriase)...la piciorul podului exista cateva helicoptere pentru inchiriat pentru a face turul (in aer) Barcelonei...


Fisier atasat  barcelona 49.JPG (97.32K)
Number of downloads: 20Fisier atasat  barcelona 59.JPG (102.9K)
Number of downloads: 23

Iata o nava...uriasa... or fi altele si mai mari dar nici asta nu e mica....


Fisier atasat  barcelona 58.JPG (83.94K)
Number of downloads: 21

O pasarela de imbarcare in nave...si in cele doua poze de mai sus se vad pasarelele de imbarcare...

Aceasta postare a fost editata de mile: 17 ianuarie 2011 - 13:26

0

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 februarie 2011 - 18:29

Iata ce am mai observat in Spania. Sistemul de inregistrare al mijloacelor auto (placutele cu numere) nu face referire la nici o zona, teritoriu, regiune, oras, etc.,...numarul auto este format prin combinarea a 4 cifre si trei litere. De ce 4 cifre ? pentru a se putea obtine un numar suficient de combinatii care sa fie de ajuns pentru intregul parc auto din Spania...deocamdata am vazut in circulatie si masini cu numere vechi (ca format), cu numere intermediare (la formatul vechi s-a adaugat si litera E cu steagul UE) si cu numere noi.
Iata si niste exemple...

Fisier atasat  numere auto 01.JPG (90.74K)
Number of downloads: 30
Varianta veche, in care B vine de la Barcelona

Fisier atasat  numere auto 02.JPG (84.73K)
Number of downloads: 32
Varianta intermediara, in care s-a adaugat E (de la Espania) pe steagul UE

Fisier atasat  numere auto 03.JPG (108.68K)
Number of downloads: 33
Varianta noua (care este si ea de ceva timp) in care se folosesc combinatiile de 4 cifre cu 3 litere, si dupa care nu iti poti da seama din ce zona provine o anumita masina, decat faptul ca e din Spania...

Acelasi sistem s-a aplicat mult mai aproape de noi si anume in Ungaria, care fiind mai mica ca populatie si implicit in privinta parcului auto, sunt suficiente 3 litere (fara a se face trimitere la vreun oras sau judet de resedinta) si 3 cifre, iar prin combinarea lor se obtin suficiente variante pentru intregul parc auto din Ungaria.

Fisier atasat  numere auto 04.JPG (149.21K)
Number of downloads: 25
Numar auto din Ungaria...

Este posibil ca si alte tari din UE sa aplice asemenea sistem insa eu n-am asemenea informatie....dar daca sistemul se aplica deja in mai multe tari UE, inseamna ca exista o directiva a CE in acest sens si atunci, mai devreme sau mai tarziu, si Romania va trebui sa o aplice, deci vom schimba iarasi numerele auto...
Oricum, vad destule avantaje cu acest sistem, singurul dezavantaj fiind faptul ca suntem pusi pe drumuri si bani chetuiti...
Avantajul cel mare ar fi ca nimeni din tara si din trafic nu stie de unde provii, nici macar cei de la rutiera (sau locala)....dupa cum se stie, politistii rutieri de prin sudul tarii opreau cu ceva timp in urma (nu stiu daca si acum) cu predilectie masinile cu numar de TM sau in general cu numere de judete indepartate,... sau invers, nu prea le opreau pe cele din judetul lor (pentru ca pe multe le cunosteau), ori in noile conditii totul devine mai dificil, nu zic ca dispare...
Hotii de la mare (in sezonul estival) spargeau (si furau) in general masini inmatriculate in judetele indepartate fata litoral, pentru ca orice strain se descurca mai greu in locuri mai putin cunoscute, ori in noile conditii probabil ca s-ar gandi de doua ori sau n-ar mai conta de unde provine masina...
Alte aspecte petrecute in trafic ar dispare si anume vezi in fata o masina cu numere de CS ca face ceva manevre mai ciudate, imediat spui "asta-i cap sec, ce vrei de la el" sau vezi unul cu numar de PH si zici "asta-i din patria hotilor, de aia are jeepan" sau unul cu numar de Bucuresti si atunci spui "asta-i din bucale, de aia-si permite sa..."
In noile conditii ar disparea si asemenea aspecte (unele usor legendare, altele mai putin)...
Si ma gandesc ca daca spaniolii si ungurii (doar din ce stiu eu) au introdus asemenea sistem (neutru), probabil au avut niste motive, n-au facut-o doar asa sa se afle in treaba...
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 februarie 2011 - 23:52

Nu stiu daca-si schimba nemtii sau francezii numerele dupa modelul acesta... Am vazut in Germania permise vechi, din hartie, doar noi ne-am grabit si cu numerele si cu permisele sau alte tampenii birocratice.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi