STP Timișoara Forum: Troleibuze noi - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

Troleibuze noi Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 20 aprilie 2022 - 06:08

La Dumbrăvița, cum ai spus și tu, era la un moment dat discuția privind lărgirea străzii și mutarea rețelei de troleu, deci probabil acesta e un risc.

Iar la Ghiroda, cine știe ce lucrări mai sunt de efectuat... Actualmente, M11 circulă pe diesel când vine de la Ghiroda la Timișoara pe DN6, deci probabil au zis să nu riște, chiar dacă e vorba de o situație temporară.

În orice caz, pentru primul oraș din România care și-a dotat flotă cu trolee noi capabile de circulația în afara rețelei de contact, nu prea avea sens altceva decât achiziția unor troleibuze noi cu baterii, pentru a putea flexibiliza cât mai bine traseele.

Sunt curios de un lucru: în proiectul de buget pe anul curent au intrat 55 de trolee noi. 25 vin deja acestea prin PNRR, deci mai rămân 30. Va fi interesant de văzut dacă și când se vor concretiza cele rămase, și mai ales dacă vor fi articulate. Acestea 25 prin PNRR, după valoarea de 510 200 euro/unitate fără TVA, se vor de 12m.

Dacă vorbim de trolee, posibilitățile sunt puține, probabil veți avea ceva Solaris Trollino (Solaris are monopol pe piața de trolee din RO) sau Skoda cu noul troleibuz pe caroserie turcească Temsa, denumit E'City. În cel mai rău caz, niște Bozankaya cum se voiau la București.
2

#22 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 aprilie 2022 - 09:53

Vezi postareaVisor, la 28 noiembrie 2015 - 20:42, a spus:

28.11.2015 - darea in folosinta! O data istorica pentru viitor.



Iata data la care au inceput sa circule firobuzele pe linia M14.
La 6 ani si jumatate de la punerea in functiune a investitiei, vorbim de demontarea retelei electrice si trecerea pe firobuze cu baterii. Suntem normali?

Reteaua electrica extinsa (de la I I de la Brad pana la iesire din Dumbravita) masoara 3,6 km linie dubla sau 7,2 km linie simpla. Deci aruncam la reciclabile toate aceste materiale sau le folosim pe post de piese de schimb pentru reteaua din oras?

Ce istorie scurta a avut aceasta linie, in stil traditional/clasic?
1

#23 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 20 aprilie 2022 - 09:55

eu sper ca e temporara scoaterea lor pana se termina largirea drumului. nu vad rostul sa o scoata de tot daca tot a fost implementata. dar traim in Ro si totul e facut alandala
1

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 aprilie 2022 - 10:49

Iata, o alta directie pe care ar putea merge aceste firobuze noi cu baterii ar fi Mosnita Noua prin prelungirea liniei 16 si transformarea ei in M16 pe modelul Dumbravita si Ghiroda, care sa inlocuiasca M22 si care sa nu mai intre pe Sudului prin Soarelui ci sa mearga direct spre Domosneanu (AEM) pe Bulbuca si apoi catre Mosnita Noua.
0

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 aprilie 2022 - 16:13

Firobuzele cu baterii sunt mai avantajoase decat autobuzele electrice deoarece ele se pot incarca si in mers pe o retea clasica de firobuz. Cu alte cuvinte traseul unui firobuz cu baterii trebuie sa fie alcatuit cam 50 % dintr-un segment clasic cu retea electrica aeriana si 50 % din traseu fara fire. Astfel bateriile se incarca din retea in mers si apoi se consuma cand firobuzul circula fara retea...In felul acesta investitia in trasee de firobuze devine mai rentabila facandu-se economie serioasa la toate cele necesare unei retele electrice suspendate.

Pe cand autobuzele trebuie sa stea la incarcat in garaj sau eventual la capete de linii.
Cu alte cuvinte firobuzele cu baterii sunt recomandate pentru orasele care au deja o infrastrucura de firobuze iar autobuzele electrice sunt recomandate oraselor mai mici cu trasee mai scurte si frecvente mai rare de circulatie ...dupa parerea mea.

Iata un clip cu o simulare:



3

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2022 - 17:52

Hmm... Da, teoretic arata bine, doar ca (asa cum discutam in contradictoriu cu fostul nostru membru Tesla) realitatea poate fi oarecum diferita. Nu stiu daca reteaua poate sustine un curent asa de mare, adica rulare cu motoarele electrice + incarcarea unor baterii de mare capacitate (sa zicem peste 200 kWh, asa cum au Bozankaya). A, da, o incarcare lenta e posibila, dar una rapida si la un numar mare de unitati pe traseu, probabil ar fi nefezabila fara modernizarea sub-statiilor de redresare vechi. In exemplul tau vad vehiculata cifra de 500 kW, 300 kW pentru motoare (in accelerare) si 200-300 pentru incarcarea bateriilor. :o Adica doua astfel de troleibuze vor consuma cat cinci Skode ce accelereaza la maxim (aprox.)
Imi dau si eu cu parerea, bineinteles.
2

#27 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 21 aprilie 2022 - 15:50

Nota de fundamentare a proiectului:
Fisier atasat  4_Anexa 1 HCL_ Nota fundamentare tb_TM_18_04_2022.pdf (1.67MB)
Number of downloads: 77
0

#28 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 aprilie 2022 - 09:44

Extras din materialul de deasupra:

Citeaza

3. Corelarea cu proiecte deja implementate la nivel localModernizarea și dezvoltarea transportului public de persoane prin moduri de transport nepoluante, cu impact pozitiv îngeneral pentru mediul înconjurător, este o prioritate pentru Municipiul Timișoara. În ultimul timp au fost realizate maimulte proiecte finanțate din fonduri nerambursabile de care a beneficiat transportul public cu tracțiune electrică. Tabelulde mai jos cuprinde denumirea proiectelor care au fost realizate de Municipiul Timișoara pentru transport public electric:

Denumire proiect Cod SMIS
Extinderea rețea troleibuz Dumbrăvița (Accesibilizarea zonei prin extinderea rețelei de troleibuzTimișoara-Dumbrăvița)40812
Extinderea rețea troleibuz Ghiroda (Accesibilizarea zonei prin extinderea rețelei de troleibuzTimișoara-Ghiroda)48121
Trafic management și supraveghere video




Daca tot se spune ca aceste investitii au fost deja facute, cum de vine Fritz si ne spune ca exact pe aceste trasee (catre Dumbravita si Ghiroda) vrea sa trimita firobuzele cu baterii?


@ Florin
Eu ma pricep si mai putin la consumurile acestor firobuze cu baterii insa ma gandesc ca echipa de la primarie sau STPT/SMTT care se ocupa de aceasta investitie se pricepe si stiu ei ce fac (Imagine postata), nu?


Pe de alta parte poate au de gand sa cumpere firobuze cu baterii (varianta) scurte ceea ce presupune consum mai mic, fie la motor, fie la incarcare, fata de cele articulate. Normal ar fi sa aflam si noi, cetatenii, ce planuri au.
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 aprilie 2022 - 10:01

Pai cred ca se cunoaste vechimea si capabilitatea vechilor substatii de redresare. Despre cele noi, una in Dumbravita, una in Ghiroda si una pe Aleea Ghirozii, nu am specificatii tehnice, dar stim cu totii ca sunt moderne. Totusi, nu stiu daca au fost gandite pentru un consum de un megawatt / fiecare doua unitati conectate (adica 500 kW / vehicul). Vom vedea...

P.S. Cine a adus in discutie in nota de fundamentare managementul traficului, are tupeu maxim, sau nu stie nimic despre acesta. (si cica mai vor sa-l si extinda :uimit2: )
0

#30 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 aprilie 2022 - 11:10

Pai tocmai aceste statii noi nu ar trebui sa intre in discutie decat daca se are in vedere extinderea liniilor de firobuze fara retea pana la Giarmata sau Remetea ceea ce nu cred ca este cazul sau ca s-ar fi gandit cineva...

Aceste firobuze cu baterii sunt bune daca se extind actualele linii cu retea inspre localitatile limitrofe orasului si anume M16 catre Mosnita, M19 catre Giroc, M18 pe Torontalului catre Metro 2, poate M12 catre Freidorf, Comtim, Utvin avand in vedere ca exista retea pana la garajul de firobuze pe str. Banatul,...M17 pe Aradului pana la IKEA,...etc.

Evident ca aceste linii M de firobuze au o frecventa mai scazuta ca cele urbane si atunci doua sau trei unitati pe un traseu ar fi suficiente iar totalul de 25 de unitati ar trebui sa ajunga fara probleme.
Altfel, sa folosesti pe linii urbane aceste firobuze cu baterii este un non-sens.

Nu stiu cat de insemnata ar fi investia ca la capetele exterioare ale acestor linii (lungi) sa fie amenajate statii de incarcare unde soferii pot face o pauza de 10-15 minute iar bateriile sa se incarce, sa fie intarite pentru retur...

Oricum, este o solutie a viitorului cu investitii relativ mici.
1

#31 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 22 aprilie 2022 - 12:28

Vezi postareamile, la 22 aprilie 2022 - 11:10, a spus:

Altfel, sa folosesti pe linii urbane aceste firobuze cu baterii este un non-sens.

Mai există o variantă: troleibuzele sunt dotate cu autonomie pentru devieri. Prin 2019-2020, înainte să înceapă marile șantiere și pe vremea când 13 era autobuz, știu că Skodele circulau fără autonomie prin oraș. După ce au început lucrări prin tot orașul și zona metro, s-a trecut pe agregat diesel pe mai multe linii. Deci nu e neapărat un non-sens, cât o prevedere de siguranță în caz de devieri.

Așa, și Brașov și-a luat 51 de troleibuze cu autonomie (articulate, de 18m, toate Solaris Trollino). Primele 26 au venit prin Ministerul Dezvoltării strict pentru trasee de autobuze care să fie convertite în troleibuze. Următoarele 25 au venit strict pentru traseele existente, cu operare exclusiv sub rețea, dar au primit și ele o autonomie de 7 km, tocmai pentru a putea flexibiliza traseele la nevoie.

Bine, acum depinde și de lungimea distanței parcursă cu autonomie. Să zic undeva la 5-10 km ar fi acceptabil pentru operarea pe urban, pe sub rețea, căci nu știi ce devieri îți mai vin. Dacă iei, în schimb, 20-25 km, cum vor București sau Târgu Jiu, atunci sunt perfect de acord că operarea pe rutele urbane cu rețea 100% e un non-sens.

Aceasta postare a fost editata de SPECTR-2: 22 aprilie 2022 - 12:28

1

#32 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 aprilie 2022 - 15:00

Asta cred si eu, ca defapt acele baterii sunt varianta auxiliara in caz ca nu se poate merge pe curent de la retea. Cand au venit Skodele nu era asa mare isteria cu vehicule "eco", altfel aveau si ele baterii.

Nu am citit atent tot documentul, dar se vorbeste despre 50 de firobuze pe care l-e avem... Mai sunt 50? Stiu ca au fost cateva care au luat foc, unul a fost si dauna totala. Unele s-au casat deja pentru piese. Oricum o investitie bine venita acestea 25 de firobuze, ultima data ramasese in aer acest mijlod de transport.
0

#33 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 22 aprilie 2022 - 16:01

Nu, se menționează că nu mai sunt disponibile 50 la punctul 2, "Necesitatea și oportunitatea investiției pentru care se aplică", subpunctul D, "Starea tehnică precară a parcului de troleibuze". Din cele 50, 6 sunt considerate "daună totală". Din acestea, 2 au fost casate, iar alte 4 sunt cu procedura de casare demarată.
0

#34 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 aprilie 2022 - 16:23

Asa o fi, habar n-am.
Dar aceasta "moda" cu trasee provizorii ale liniilor de firobuza duce adesea la schilodirea lor, cel putin la noi.
Nici nu stiu daca prin fata Olimpiei s-a tras retea noua pentru firobuze sau se circula pe agregat/generator? Si dupa cum cred ca nu s-a facut retea noua iata cum ani de zile suntem intr-o improvizatie continua iar soferii isi bat toata ziua capul cu coborarea troleelor si ridicarea lor. Adesea am vazut firobuze circuland sub retea cu troleele coborate. Nici nu-i de mirare...


Dar am trecut la "masuratori" pentru aceste M-uri noi propuse la liniile de firobuz pentru a avea o idee cat de cat despre ce distante vorbim. In unele situatii distantele sunt apreciabile, de circa 7 km (dus - intors inseamna 14 km) si atunci ma gandesc ca ar fi necesara o statie de incarcare la capat de linie...
Distantele descrise mai jos sunt portiunile de traseu neacoperite de retea, deci circulatie pe baterii...

Dar iata cum sta treaba la fiecare linie metropolitana de firobuze...

M13 Timisoara - Sacalaz Distanta este de 6 km incepand de la pasaj pana unde se poate duce reteaua orasului si pana la iesirea din Sacalaz.

Imagine atasata: timisoara_sacalaz 01.jpg



M16 Timisoara - Mosnita Noua Distanta este de 7 km de la bul Sudului pe Bulbuca, Buziasului pana la iesirea din Mosnita Noua.

Imagine atasata: timisoara_mosnita noua 01.jpg



M17 Timisoara - IKEA Este cea mai mica distanta, de 1,2 km de la Agronomie pana la IKEA. Este cea mai usoara expansiune.

Imagine atasata: timisoara_IKEA 01.jpg



M18 Timisoara - Metro 2 Distanta este de 3,3 km incepand de la str Liege pana la Metro 2.

Imagine atasata: timisoara_metro 2 01.jpg



M19 Timisoara - Giroc sau Timisoara - Giroc - Chisoda Aici putem vorbi de doua variante. Prima trece prin Giroc pana la iesirea care duce spre Timis sau varianta a doua care intra in Giroc si apoi merge spre Chisoda. Distantele sunt apropiate (4,85 km si 5,55 km) iar plecarea fara retea se face de la Averescu - Prezan deocamdata. In acest caz reteaua probabil ca va fi prelungita avand in vedere ca s-au montat si stalpi pentru retea la lucrarea de largire de dincolo de strada Mures.

Imagine atasata: timisoara_giroc 01.jpgImagine atasata: timisoara_giroc_chisoda 01.jpg

2

#35 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 22 aprilie 2022 - 16:56

Scuze pentru intervenție, cunoștințele mele despre Timișoara sunt rudimentare, dar am un comentariu cu privire la M18: de la Torontalului la Metro 2 e propusă oricum linie de tramvai. Deși ar fi un traseu mai ocolit, nu s-ar preta mai degrabă un traseu de tramvai Solventul - Gară - Torontalului - Metro 2? Un Boza de 30m are, totuși, o capacitate mai mare decât un troleu de 12m, deci profitabilitatea ar fi ceva mai mare.

E drept că linia de tramvai ar dura ceva ani să se materializeze, și atunci acest M18 ar fi o variantă de tranziție excelentă, dar mă gândesc dacă nu cumva pe termen mediu și lung tramvaiul ar fi lozul cu adevărat câștigător în acest caz.
0

#36 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 aprilie 2022 - 18:47

Sti cum e, nu putem face o linie noua de firobuz dar una de tramvai.
Investia intr-o linie de firobuze cu linia de contact reprezinta cam 15 % din investitia unei linii de tramvai. Iar investitiile in prelungirile de care vorbeam mai sus sunt sunt minime. Trebuie achizitionate firobuzele si facute statiile (borduri, balastru, asfalt).
Pe de alta parte (relativ) putini timisoreni se mai deplaseaza cu transportul in comun, cel putin asta este parerea mea. Asadar deocamdata nici nu vad pentru cine ar trebui construita o prelungire de linie de tramvai pe Torontalului. Se vorbea de o asemenea investitie/prelungire in urma cu 20 - 25 de ani cand inca multa lume folosea transportul in comun. Momentan lucrurile sunt schimbate radical.
Tot (si) din aceste motive s-a renuntat si la linia de tramvai catre Mosnita Noua si la alte bazaconii gen tramvai pana la Parta sau Sag.
Intre timp s-a desfiintat (in 2009, acum 13 ani) linia 3 fiind infiintata parca in '53 sau '56.

Iar daca cumva se doreste candva construirea unei linii de tramvai pe Torontalului, in secunda doi se pot retrage firobuzele cu baterii...Dar e mult pana atunci.
1

#37 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 22 aprilie 2022 - 21:15

Cred ca M16 s-ar preta mai degraba spre Urseni, inspre Mosnita fiind deja M22
0

#38 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 23 aprilie 2022 - 01:42

Pana sa se infiinteze ceva linii metropolitane de troleibuze care necesita infrastructura, eu inca astept o modificare mica dar importanta si usor de realizat: din cele 6 (!) linii de troleibuz care intorc acum la Baritiu, ar putea macar una sau doua sa intoarca in piata Iuliu Maniu. Infrastructura exista, trebuie efectiv doar modificat traseul
0

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 aprilie 2022 - 09:56

Vezi postareaClaudiu1212, la 22 aprilie 2022 - 21:15, a spus:

Cred ca M16 s-ar preta mai degraba spre Urseni, inspre Mosnita fiind deja M22



In ideea ca se merge spre reducerea poluarii, se tinde spre transport electric, fie autobuze electrice, fie firobuze cu retea sau baterii sau (la cei mai bogati) cu tramvaie...
Precum la Dumbravita (sau Ghiroda partial) a fost inlocuit autobuzul cu firobuzul, exact asa se inlocuieste M22 cu M16 care te duce pana la Posta Mare in mod electric fara poluare locala.

Legat de Urseni, n-am nimic impotriva daca se justica o linie. De altfel candva a fost (si poate mai este, nu stiu) un autobuz 22 barat pe langa 22 care facea ceva combinatii, fie cu Mosnita Veche, fie cu Urseni. Nu-mi aduc prea bine aminte.
Poate si Mosnita Veche merita o linie pe Drumul Boilor...cand o fi gata acest drum.
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 aprilie 2022 - 10:11

La cum arata traseul lui M22 in prezent, e imposibil sa il deservesti cu troleibuze clasice si probabil nici cu cele pe baterii. Ar trebui practic sa impanzesti toate satele din zona (Rudicica, Albina, Urseni, Mosnita Noua, Mosnita Veche) cu o retea de contact, plus vreo 4-5 sub-statii de redresare daca e sa ne luam dupa modelul Ghiroda.

Imagine atasata: M22 a.jpg Imagine atasata: m22.jpg
1

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi