STP Timișoara Forum: Linia 21 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 21 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#101 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 martie 2015 - 12:20

Sambata si duminica se circula combinat linia 21 cu linia 28 si linia 29.
0

#102 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 02 martie 2015 - 01:21

"Deci doar duminica e [21] combinat cu 28? Unde văd exact asta?"

Vezi postareaFlorin.B RATT a spus:

In graficul de pe site, dar acolo scrie clar "in zilele nelucratoare", deci nu si sambata.
Nu înțeleg, sâmbătă e considerată zi lucrătoare?

Am găsit excepția

Citeaza

In zilele nelucratoare L21 circula combinat cu L28 pe traseul Banatim - Printul Turcesc- Uzinei - Aleea Girodei

pe pagina de grafice a lui L21.
Zic să apară și pe pagina de trasee și pe pagina de orare.

Mai exact, cum zicea și Visor, textul corect e pe orarele de la L28 și L29:

Citeaza

In zilele nelucratoare L21 circula combinat cu L28 si 29 pe traseul Banatim-Printul Turcesc-Uzinei-Aleea Girodei




PS: Meniul "Informaţii transport" de pe http://www.ratt.ro/ conține submeniul "trleibuz". Compătimesc pe cel care ține sincronizat meniul pe toate paginile saitului :)
0

#103 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 aprilie 2017 - 13:43

Bataia de joc continua!

Nici bine nu s-au inchieiat sarbatorile Pascale si "rattul" a venit cu un nou program pe linia 21, CRETIN, IDIOT, STUPID insa in ton cu modificarile recente gandite de mintile luminate din conducere.
La toate acestea se adauga scurtarea intentionata (pe motiv de vacanta) a traseului pentru E8.
As mai avea multe de adaugat, nimic pozitiv la adresa asa zisei firme de transport in comun de 0 stele, insa va anunt doar ca trec maine pe la casierie cu bonul de benzina sa il decontati. Inconvenientul creat si restituirea banilor ramasi pe abonament, devenit peste noapte inutil, il vom solutiona pe cale amiabila tot atunci.

Demisia incompetentilor! De cand s-a renuntat la linia 3 tramvai aceasta firma a intrat in cea mai neagra perioada a existentei sale si din pacate nu se vede nicio raza de speranta.
2

#104 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 aprilie 2017 - 20:12

Imi pare rau pentru incovenient..sa ne ti la curent cu demersurile..tare ma tem ca doar optimismul te indeamna sa crezi ca onor regia (in esenta statul nostru unitar si indivizibil) lasa fie si un ban dintre degete...chiar sunt curios daca reusesti sa primesti contravaloarea abonamentului neutilizat..sau vor zice..faceti o cerere ...si asteptati 30 de zile..si mai vedem...Despre cale amiabila..ma tem ca te asteapta actiune in instanta..cu termene..si taxe de timbru...dar sa dea Dumnezeu sa gresec eu (chiar..off topic...DE CE statul e scutit de taxa de timbru judiciar?? Primaria poate da in judecata pe banda rulanta pe oricine..in schimb cetateanul care are un litigiu sau cere un drept plateste din start taxa de timbru proportionala cu marimea sumei in litigiu...just asking...
0

#105 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2017 - 20:19

E adevarat ca de azi sunt grafice noi pentru linia 21, dar asteptam si ceva concret, adica ce e atat de " CRETIN, IDIOT, STUPID", ca sa inteleaga cei ce citesc aici la ce faci referire. (si poate sa si corecteze daca cred ei ca ai dreptate in ce ai scris) :intrebare:
Majoritatea nu am circulat niciodata pe linia 21 si nu vom intelege ce e gresit in noul program. (din pacate nu am graficul vechi sa-l compar cu cel nou)
2

#106 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 aprilie 2017 - 19:00

Mdea, poate sa-si miste fundul din birou, si sa circule macar o data cu 21, ca sa inteleaga ce este 'cretin' 'idiot' 'stupid'.
De ce mama naibii schimbi un orar, daca nici macar nu ai idee care este defapt traseul liniei?
0

#107 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2017 - 21:01

Cristi, eu vorbeam strict de mine si de cei care nu unmbla pe linia 21, sa intelegem si noi despre ce e vorba.
0

#108 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 aprilie 2017 - 22:34

Si acuma sincer, crezi ca cei care fac graficele, au fost personal pe fiecare linie din oras? (I highly doubt)
0

#109 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2017 - 22:53

Nu stiu si nu vreau sa fac afirmatii in necunostiinta de cauza.
0

#110 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 aprilie 2017 - 07:55

Probabil e vorba de faptul ca circula din ora in ora toata ziua (fiind un singur autobuz planificat). Ma gandesc ca inainte circula mai des.
0

#111 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2017 - 09:44

Pai, chiar nu, ca daca era asa simplu nu intrebam. Nu, si inainte de schimbarea graficului tot un autobuz era pe 21.
0

#112 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 20 aprilie 2017 - 16:06

Personal nu cunosc nici traseul complet si nici programul liniei 21, dar ma gandesc ca ce poate fi atat de "idiot, stupid etc." ar fi si ideea ca nu se mai "sincronizeaza" cu E8-ul?! Poate nu mai are legatura buna. Am vazut deseori calatori care coboara la Vulcan si in secunda 2 sunt cu ochii pe panou sa vada cand ajunge 21.
0

#113 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2017 - 20:21

Daca ai dreptate si asta e motivul catalogarii foarte critice facute de colegul de forum, eu unul am obosit in a mai explica de ce sincronizarea asta e foarte greu de realizat, aproape imposibil.
0

#114 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 20 aprilie 2017 - 20:41

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 aprilie 2017 - 20:21, a spus:

Daca ai dreptate si asta e motivul catalogarii foarte critice facute de colegul de forum, eu unul am obosit in a mai explica de ce sincronizarea asta e foarte greu de realizat, aproape imposibil.


Eu cred ce spui (mai ales ca folosesc zilnic N linii a mijloacelor de transport), dar incercam doar sa gasesc o explicatie a "catalogarii". Nu stiu daca asta e, dar sigur e doar o parere personala :)
0

#115 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 aprilie 2017 - 22:18

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 aprilie 2017 - 20:21, a spus:

Daca ai dreptate si asta e motivul catalogarii foarte critice facute de colegul de forum, eu unul am obosit in a mai explica de ce sincronizarea asta e foarte greu de realizat, aproape imposibil.



Mai ales daca aceasta deja exista, si tocmai a fost stricata... :Facepalm_emote_gif:
0

#116 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2017 - 08:20

Pai din ce vad eu pe grafic, plecarile de la I. Vulcan spre Plopi sunt planificate cam "deodata" intre orele 10 si 16, desi am asa o banuiala ca E8 care vine din Sagului nu va ajunge chiar la grafic in capatul celalalt al orasului (poate chiar asta e problema, ca daca E8 intarzie si 1 minut, pleaca 21 din fata lui). Dimineata intra 6 si 9, da, intr-adevar sunt distante cam mari intre plecarile lui E8 si cele ale lui 21 (chiar pana la 20 de minute). In cealalta directie 21 e intercalat intre 2 plecari de E8 (la 10 minute). In fine, daca e vorba ca toate plecarile ar trebui mutate cu x minute mai devreme/mai tarziu, cred ca se poate face o petitie. La fel si in cazul in care o anumita plecare ar fi mai buna daca s-ar muta cu cateva minute mai devreme sau mai tarziu.
0

#117 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 aprilie 2017 - 09:05

Pai, exact de asta il si intrebam ce l-a deranjat la grafice, sa nu ne dam cu presupusul...
0

#118 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 aprilie 2017 - 17:54

Este destul de simplu de intuit ce deranjeaza cel mai mult, raritatea cu care ajunge 21-le pe traseu: un autobuz la o ora. La orele care nu sunt de varf (sa zic intre 08:00 si 13:00, respectiv dupa ora 18:00 pana la incheierea programului) este OK frecventa asta , insa dimineta si la pranz este chiar foarte deranjant, mai ales la orele 14:00 - 15:00 - 16:00 - 17:00 cand vin oamenii de la serviciu.
Nu am reprosat nimic legat de intrecalarea 21 cu E8 (sunt realist si imi dau seama ca asa ceva tine foarte mult de noroc, la cat de aglomerat este orasul) ci doar de faptul ca pe timpul vacantelor scolare E8 nu ajunge in Plopi (are capat la Albastrelelor, foarte departe daca locuiesti pe strada Martir Cornel Popescu, spre exemplu). Cu tot respectul, or fi copiii in vacanta, insa noi trebuie sa ajungem la lucru si in zilele acelea.
Si ca o mica remarca: in anii 90 si la inceputul anilor 2000 autobuzul 21 venea la 30 minute, iar dimineta si mai des cred ca la 20 minute si era tot un autobuz pe linie. E adevarat ca atunci nu exista E8, insa ma repet E8 nu e o varianta convenabila nici cand are capatul la Scoala Plopi, cu atat mai rar cand se opreste "in mijlocul pustietatii". Nu risca nimeni sa traverseze pe jos intreg cartierul sa ajunga la marginea lui si sa piarda autobuzul. Poate pentru 2-3 locuitori din zona e o varianta viabila , pentru ceilalti nu.

La final va anunt ca am trecut pe la sediul Ratt de pe Take Ionescu, uimirea doamnelor de acolo a fost epica, efectiv s-au blocat! Oricum eram mult mai calm decat atunci cand am scris aici si evident nu ma asteptam sa se rezolve ceva. Povestea e mai lunga, insa imi rezerv dreptul de a o pastra doar pentru mine.

Aceasta postare a fost editata de A13: 23 aprilie 2017 - 18:51

3

#119 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 aprilie 2017 - 20:13

Stiu ca nu te ajuta cu nimic, dar si inainte de schimbarea graficelor de acum cateva zile, tot un autobuz era. Stiu asta pentru ca fiica mea mi-a cerut intr-o seara sa ii spun cand pleaca 21 din garajul nostru spre Plopi si atunci am observat ca e doar unul singur. Tot atunci am vazut si ca graficele erau gresite, avand aceasi ora de plecare de la ambele capete, lucru imposibil daca e un singur vehicul pe traseu. :Facepalm_emote_gif:
1

#120 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 aprilie 2017 - 09:05

Vezi postareaA13, la 23 aprilie 2017 - 17:54, a spus:

Si ca o mica remarca: in anii 90 si la inceputul anilor 2000 autobuzul 21 venea la 30 minute, iar dimineta si mai des cred ca la 20 minute si era tot un autobuz pe linie.


In anii '90 si la inceputul anilor 2000 exact asa circula, la 30 de minute la orele de varf (sau chiar 20 dimineata). Dar traseul era mai scurt (mergea pana la I. Vulcan, nu pana la Banatim), si cred ca, totusi, erau 2 autobuze (1 tren + 1 varf)


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 23 aprilie 2017 - 20:13, a spus:

Tot atunci am vazut si ca graficele erau gresite, avand aceasi ora de plecare de la ambele capete, lucru imposibil daca e un singur vehicul pe traseu. :Facepalm_emote_gif:


Problema asta am sesizat-o de cativa ani (este si pe ratt.ro/txt si pe infotrafic). Mereu e aceeasi ora de plecare de la ambele capete. La toate liniile. La unele linii se vede abia la a 2-a statie, cum e aici la linia 21:

Imagine atasata: 21.png

Alteori se vede exact problema, cum e aici la linia 3 autobuz (ma gandesc ca nici aici nu e cazul sa plece deodata de la ambele capete 2 autobuze.

Imagine atasata: 3.png

Si la tramvaie e aceeasi problema. De exemplu, pe linia 4 unde sunt 5 trenuri (numar impar, la 2 semiture egale, nu vor pleca 2 in acelasi timp de la cele 2 capete)

Imagine atasata: 4.png
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi