STP Timișoara Forum: Franta - République française - French Republic - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Franta - République française - French Republic Paris - Lyon, Marsseile, Strasbourg, Dijon, Bordeaux, Caen, Lille Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#41 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 15 februarie 2013 - 22:03

:)

Fisiere atasate


0

#42 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 17 februarie 2013 - 22:53

Niste poze din Marseille, interesante sunt cele electrice 100% si dragute.
Imi cer scuze pentru pozele care sunt mai neclare, dar sunt poze facute din masina si din intamplare.

Fisiere atasate


1

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 februarie 2013 - 23:54

Super! Multumim pentru poze. :)
0

#44 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 18 februarie 2013 - 00:11

Si am sa mai vin cu poze din fiecare oras in care voie merge/ajunge, acum calitatea nu cred ca a fost cea mai buna dar sper ca data viitoare sa fie mult mai buna decat acum.
0

#45 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 februarie 2013 - 00:16

Hmmm, imi place pe unde merg tramvaiele! Insa nefericita e relatia design/utilitate. Deci nu stiu ce e OZN-ul al din fruntea lor, insa afisajele alea nu se vad mai deloc. Interensat compromis.

Cat despre poze, :coolpics:
Asteptam cu mare drag!
0

#46 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 18 februarie 2013 - 00:33

Vezi postareacseh_17, la 18 februarie 2013 - 00:16, a spus:

Hmmm, imi place pe unde merg tramvaiele! Insa nefericita e relatia design/utilitate. Deci nu stiu ce e OZN-ul al din fruntea lor, insa afisajele alea nu se vad mai deloc. Interensat compromis.

Cat despre poze, :coolpics:
Asteptam cu mare drag!

Multumesc pentru felicitari.
Cat despre OZN-ul acela din fruntea lor cred ca este ceva ca la autobuzele pe care le-am postat eu din Nimes.

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 18 februarie 2013 - 00:34

0

#47 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 februarie 2013 - 00:36

Tramvaiul "Ciclop"... La autobuze/troleibuze inteleg rolul camerei, aici poate are rolul de camera pt mers cu spatele sau "oglinda" retrovizoare.

Exagerind mult, prin faptul ca au usi pe ambele parti si se pot conduce din ambele capete aceste tramvaie imi aduce aminte de fustul 5.

Din imagini mai putem invata si renovarea cladirilor istorice, mobilare urbana, multe altele... :coolpics:

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 18 februarie 2013 - 00:38

0

#48 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 18 februarie 2013 - 00:40

Vezi postareaDoppler, la 18 februarie 2013 - 00:36, a spus:

Tramvaiul "Ciclop"... La autobuze/troleibuze inteleg rolul camerei, aici poate are rolul de camera pt mers cu spatele sau "oglinda" retrovizoare.

Din imagini mai putem invata si renovarea cladirilor istorice, mobilare urbana, multe altele... :coolpics:

Da, la capitolul renovari cladiri stau extraordinar de bine jos palaria.
Am sa caut si topic pentru cladiri istorice sau ceva legat de aceeste cladiri pentru ca am facut si poze la cladiri.
0

#49 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2013 - 18:30

Pe mine m-au impresionat afisajele autobuzelor care pe langa faptul ca sunt "imense" si fiind si portocalii se pot vedea si de la un kilometru :lol: :lol: ...spre comparatie cu tramvaie unde sunt mici si verzi, abia le vezi de la un metru... :jos: ...


Autobuzele electrice nu m-au impresionat deloc. Or fi bune prin statiuni montane sau marine in locul trenuletului sau impreuna cu el dar nu intr-un oras cu peste 100 000 de locuitori. A nu se intelege ca atatia locuitori ar avea Marsilia (850 000 locuitori fara zona metropolitana!)...

In rest, cum a observat si Doppler, mobilier urban (mai calitativ, design placut), cladiri renovate...Sunt curios din ce fonduri sunt renovate cladirile?...
0

#50 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 06 martie 2013 - 20:00

Vin si cu niste poze cu renumitul Tren TGV

Fisiere atasate


0

#51 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 31 martie 2013 - 21:00

Revin cu poze din Aix En Provence.

Fisiere atasate


1

#52 Useril este offline   coracao 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 25 octombrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 septembrie 2013 - 21:48

Acum vreo luna am facut si eu o poza unui mijloc de transport in Calais. Parea foarte agil printre stradute.

Fisiere atasate


0

#53 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 11 martie 2014 - 21:51

Franţa ia 25 de măsuri pentru a încuraja bicicliştii. Deduceri fiscale, piste, amenzi pentru şoferi

Citeaza

În Franţa, trei milioane de oameni folosesc zilnic bicicleta ca mijloc de transport.

Pentru a le veni în spijin, ministrul Transporturilor, Frédéric Cuvillier, a anunţat 25 de măsuri care vor susţine mersul cu bicicleta şi pe jos. Acest plan va fi aplicat pentru a facilita coexistenţa bicicliştilor cu maşinile din trafic în mediul urban, precum şi pentru a stimula folosirea bicicletelor ca mijloc de transport înspre locul de muncă.

Astfel, autorităţile franceze vor acorda o indemnizaţie pentru cei care utilizează bicicletele în loc de mijloace de transport în comun. Pentru fiecare kilometru parcurs în şa, omul va primi 25 de eurocenţi. Acest efort însă va costa statul francez, cel puţin în primă fază, 110 milioane de euro.

Vor fi luate şi alte măsuri, mai ales în privinţa circulaţiei. De exemplu, se vor interzice oprirea şi staţionarea la mai puţin de 5 metri de zonele pietonale şi se vor face piste cu două sensuri pentru biciclete pe străzile unde viteza va fi limitată la 30 de kilemtri pe oră.

Automobiliştii vor fi astfel autorizaţi să treacă peste linia continuă pentru a depăşi o bicicletă, dar vor fi aspru pedepsiţi dacă vor parca pe pista rezervată bicicletelor. Pînă acum amenda era de 35 de euro, dar va creşte la 135 de euro.
yahoo news
1

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 martie 2014 - 22:50

Din titlu, credeam ca se da deja amenda doar pentru simplul fapt ca ai indraznit sa circuli prin oras sau doar pentru ca esti sofer, chiar daca esti pe jos in momentul respectiv. :04: Propun intoarcerea la transportul cu tractiune animala.
-1

#55 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 iulie 2014 - 12:58

Parisul... Un oras de care eu personal m-am indragostit din prima. Pe departe nu cum auzisem de la altii, un oras viu, colorat, si cu o istorie de invidiat. Arhitectura minunata, si piatra cubica de pe principalele bulevarde te face sa te simti minunat! Clar ici-colo mai dai si de tigani romani, care culmea au invatat la perfectie limba engleza, si care te readuc cu picioarele pe pamant...

Dar hai sa trecem la partea care ne intereseaza, si anume transportul in comun. Operator RATP (Régie Autonome des Transports Parisiens) o regie IMENSA dupa cum am aflat abia dupa ce m-am intors. Desi am fost doar pentru o perioada scurta, si cu treburi, am reusit sa prind o parte mai altfel al transportului in comun, ceea ce ma bucura, deoarece cu ocazia unei vizita normale si mai lungi, sigur nu reuseam sa vad si aceasta parte.

14 linii de metrou, 6 de tramvai (care culmea, desi am strabatut pe JOS centrul in lung si in lat, nu am dat de nici una. De mentionat ca nu circula in subteran), 2 linii de tren urban RER (S-bahn in DE, diferenta e ca S-bahn-ul e al DB, iar RAR este al RATP), si o sumedenie de linii de autbuz, nu am stat sa le numar... :crazy:


Cazat fiind in complexul de la aeroport, la km buni de centrul Paris-ului, am avut nevoie de linia RER ca sa pot ajunge in centru, dealtfel cam singura legatura posibila (directa). Bilet, scurt si fara discutii 4.75€. Cumparat de la automat la ora 23, ca alta modalitate nu exista, plata se face sau cu monezi sau cu cardul. Acceptate sunt cartile de credit, si dintre acelea nu toate. (cardul meu nemtesc nu a functionat). Limba automatului franceza, unele parti traduse in engleza, si posibilitatea de a comuta pe spaniola.

Ca si fapt divers, linia circula peste 4 zone urbane si de taxare, insa biletul catre Paris este cu pret fix. Orar 5:00-00:30. De curiozitate am intrebat un taxi cam cat ne-ar costa drumul inapoi... in jur de 50-60€ :huh2:

Accesul la tot ce este tren-metrou se face sau prin veche metoda turnicheti, sau metoda mai moderna, care nu poate fi sarita, usi cam de 2m, din metal care la validare se deschid. In statiile mai rau famate, sta si cate un negru bine facut pe post de bodyguard. Taxarea este fixa, mai putin pentru cei cu cartela, care pot fi taxati pe distanta (nu si la autobuz si tramvai). Validarea se face si la iesire, tot la turnicheti. Ca si fapt divers, am observat ca unele statii sunt cu trick, daca sari totusi un turnichet, si calatoresti fara bilet, poti fi surprins la una dintre statiile de coborare, unde validarea biletului este obligatorie si pentru iesire. Principalul scop, este evitarea calatoriei printre zonele diferite de taxare, cu un bilet ieftin.


Bon. Paris. Calatoria cu RER dureaza cam aprox. 40 min, si te lasa sau la Gara de Nord, sau direct in fata la Notre-Dame, ultima fiind si statia aleasa de mine. Iesirile la suprafata sunt nici pe jumatate nu asa rasarite ca si cele din DE, spre exemplu, si prin intimitatea lor, se incadreaza perfect in peisajul istoric. Fara iluminat excesiv, sau panouri colorate cu LED.
Dupa o perioada de plimbari si vizitat la pas cam tot ce trebuia in centrul istoric, am decis pe la vreo ora 04 dimineata sa o luam incet catre casa. Stiind ca trenul pleaca la 05 (prima cursa, ajunge pe la vreo 05:30 la Notre-Dame, dar nestiind locatia exacta a statiei), am hotarat sa o luam pe o cale alternativa, si anume cu autobuzul nocturn.

Si aici ajungem la un capitul separat. In viata mea nu am vazut pana acum asa un transport de noapte bine pus la punct ca si cel parisian. Fara sa exagere liniile circula cu frecventa de 5-10 min. Eu am ramas pur-si-simplu masca. Sunt 2 linii principale care circula in circuit, ele avand cea mai buna frectventa de 5-7min, restul fiind de 7-10min. Si nu sunt putine linii. In statiile de autobuz, este montat un panou minuscul, in comparatie cu al nostru, care afiseaza pe un afisaj digital (adica nu LCD sau LED) ora, si numarul liniei + min. Si asta la urmatoarele 2 curse. Are max 13 inchi, si mi se pare extrem de practic. Lipsa regulilor de circulatie, si bulevardele libere, duc la o buna circulatie a autobuzelor. Tipul cu care am calatorit nu s-a sfiit sa ii dea 75km/h cu un Renault cam depasit de vremea lui... Singurul incovenient il ofera piatra cubica pe suprafata a 80% din centrul istoric, care la viteze de peste 50km/h nu ca devine incomod, dar si iti da senzatia ca va dezmembra autobuzuldin mers... Biletele le-am cuimparat fara probleme de la sofer, cu 2€ (culmea, mai ieftin decat in Köln cel mai ieftin ticket de zi, care e 2.30€). Calatoria catre Gara de Est a durat cam 25 min. (Ceea ce m-a surprins, este faptul ca mai toate garile inafara de cea de Nord, sunt inchise pe timpul noptii :huh2: )Si cand spun inchise, ma refer ca la faptul ca gara este ingradita cu un gard pe un perimetru de 50m. La Gara de Est este si un important nod de transbordare al liniilor de noapte dar si de zi. Autobuze cat nu vezi Timisoara ziua :rad:

De aici a trebuit sa luam o linie de nopate desigur catre Aeroport. Biletul: 8€. Ceea ce m-a surprins, este faptul ca desi vorbim de un autocar urban Mercedes, pe langa sofer, care avea toata sculele necesare taxarii, primul rand de scaune din fata drepata este ocupat de un maimutoi care e cam pe post de bagator de seama, care te taxeaza, si care pe scaunul de la geam are o cascarabeta improvizionata din lemn unde are cateva accesorii: mini-monitor cu cele incredibil de multe camere de luat vederi, un baston de cauciuc, si ceva ce parea a fi spray cu piper... :ph34r: Tipii de altfel super plictisiti si fara chef de munca, mai ales daca i te adresezi pe engleza. Calatoria dureaza 40+ min.

Odata ajunsi la Aeroport am constatat ca este dotata cu o gara subterana IMENSA, din care tocmai plecase RER care ne ducea catre hotel, si care are o frecventa de o ora dimineata... Desi aveam doar 2 staii, in aceeasi zona, biletul care de altfel este denumit (To Paris) costa 4,75€ egal cate statii calatoresti... :blink:



Si acum cateva vorbe despre autobuze: Model dominant: RENAULT, inlocuit pe parcurs cu Irisbus-uri Citelis. Pe langa aceste modele am vazut si un MAN Lion's City, si 2 Mercedes-uri Citaro II. In rest, doar primele 2 modele. De mentionat, ca Renault-urile nu au afisaj electronic.

Fisier atasat  2014-06-28 18.40.11.jpg (199.98K)
Number of downloads: 20Fisier atasat  2014-06-28 18.43.51.jpg (177.69K)
Number of downloads: 26
Fisier atasat  CJ 198 DC.JPG (165.04K)
Number of downloads: 27Fisier atasat  DA 235 TD.jpg (187.49K)
Number of downloads: 27
Fisier atasat  DB 893 XY (2).jpg (161.68K)
Number of downloads: 24Fisier atasat  DB 893 XY.jpg (160.63K)
Number of downloads: 24
Fisier atasat  DB 927 GP.jpg (201.67K)
Number of downloads: 23

Fisier atasat  DE 448 PB.JPG (230.16K)
Number of downloads: 30


Si un bonus: Saviem. Aparent tot al RATP, dar cu alte treburi...
Fisier atasat  DSC_1549.JPG (172.87K)
Number of downloads: 28


AMIN! Si sper sa va placa mini-reportajul! :hooray:
6

#56 Useril este offline   alex.alexus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 10 mai 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 iulie 2014 - 11:32

Foarte faina povestea / reportajul cseh.

Si eu plec vineri la Paris pentru o saptamana in vacanta si am sa imi cumpar o legitimatie pentru 5 zile pentru toate zonele lor tarifare (in numar de 5 cred). Am sa incerc sa fac si niste poze sa le impartasesc cu voi cand ma intorc.

Referitor la tramvaiele din Paris, nu te-ai intersectat cu ele prin Centru pentru ca toate cele 6 linii le poti intalni doar in partea de Vest a orasului.
2

#57 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 august 2014 - 22:01

Una din Strasbourg de la mine: Fisier atasat  2014-06-09 17.32.47-2.jpg (600.49K)
Number of downloads: 26
3

#58 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 august 2014 - 22:48

Putin, foarte putin!...(a nu se citi Vladimir Ilici Putin! :Facepalm_emote_gif: )... :D
0

#59 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 iulie 2015 - 18:33

Strasbourg

Dupa mai bine de 5 ani, revin cu poze proaspete din Strasbourg. ;)

Tramvaie (modelul mai vechi)

Fisier atasat  417 Strasbourg (Custom).JPG (221.51K)
Number of downloads: 9 Fisier atasat  418 Strasbourg (Custom).JPG (213.58K)
Number of downloads: 11

Tramvaie (modelul mai nou)

Fisier atasat  423 Strasbourg (Custom).JPG (273.44K)
Number of downloads: 12 Fisier atasat  427 Strasbourg (Custom).JPG (180.89K)
Number of downloads: 11
Fisier atasat  421 Strasbourg (Custom).JPG (221.46K)
Number of downloads: 10 Fisier atasat  424 Strasbourg (Custom).JPG (209.63K)
Number of downloads: 10
Fisier atasat  426 Strasbourg (Custom).JPG (178.64K)
Number of downloads: 10 Fisier atasat  031 Strasbourg (Custom).JPG (227.52K)
Number of downloads: 8
Fisier atasat  041 Strasbourg (Custom).JPG (233.17K)
Number of downloads: 8 Fisier atasat  044 Strasbourg (Custom).JPG (213.75K)
Number of downloads: 8
Fisier atasat  045 Strasbourg (Custom).JPG (267.63K)
Number of downloads: 8 Fisier atasat  046 Strasbourg (Custom).JPG (297.8K)
Number of downloads: 7
Fisier atasat  047 Strasbourg (Custom).JPG (288.05K)
Number of downloads: 8 Fisier atasat  048 Strasbourg (Custom).JPG (245.45K)
Number of downloads: 11
Fisier atasat  050 Strasbourg (Custom).JPG (205.72K)
Number of downloads: 10 Fisier atasat  052 Strasbourg (Custom).JPG (269.74K)
Number of downloads: 12

Probabil nu mai e nevoie sa ma repet ca validarea biletelor se face in statiile de tramvai inainte de urcare si dupa coborare.

Fisier atasat  425 Strasbourg (Custom).JPG (190.37K)
Number of downloads: 11
4

#60 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 iulie 2015 - 18:46

Autobuzele lor nu sunt prea spectaculoase. Au niste IrishBus-uri care circula bine-mersi.

Autobuze IrishBus articulate

Fisier atasat  036 Strasbourg (Custom).JPG (269.57K)
Number of downloads: 13 Fisier atasat  037 Strasbourg (Custom).JPG (207.79K)
Number of downloads: 12
Fisier atasat  040 Strasbourg (Custom).JPG (282.6K)
Number of downloads: 8

Autobuze IrishBus nearticulate

Fisier atasat  406 Strasbourg (Custom).JPG (182.47K)
Number of downloads: 8 Fisier atasat  407 Strasbourg (Custom).JPG (181.47K)
Number of downloads: 8
Fisier atasat  408 Strasbourg (Custom).JPG (274.76K)
Number of downloads: 11

Mai au si cateva microbuze, model din care vrea si Robu sa achizitioneze

Fisier atasat  398 Strasbourg (Custom).JPG (207.33K)
Number of downloads: 10 Fisier atasat  399 Strasbourg (Custom).JPG (194.56K)
Number of downloads: 9
Fisier atasat  400 Strasbourg (Custom).JPG (218.56K)
Number of downloads: 8
4

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi