STP Timișoara Forum: Strazi modernizate in cartierul Cetate - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Strazi modernizate in cartierul Cetate lucrari de mica anvergura - cu finantare de la CL Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 noiembrie 2012 - 21:54

Inca o lucrare de mantuiala "marca Robu". :censored:
Pentru cine nu stie, peste cateva luni, Piata Libertatii va intra in reabilitare totala.


Statuia Sf. Nepomuk si copacii din Piata Libertatii, iluminati artistic

Primarul Nicolae Robu a inaugurat, miercuri seara, iluminatul artistic din Piaţa Libertăţii. Lucrarea costă în jur de 5.000 de euro şi scoate în evidenţă atât monumentul Sf. Ioan Nepomuk, cât şi copacii din zonă. Edilul Timişoarei are planuri în acest sens şi cu Statuia Lupoaicei din Piaţa Victoriei.

Imagine atasata: statuie3-600x400-7.jpg

Citeaza

„Am considerat că e nevoie să scoatem în evidenţă aceste frumoase monumente pe care Timişoara le are. În urmă cu câteva săptămâni am inaugurat iluminatul artistic al monumentului din Piaţa Unirii şi semnalele de la cetăţeni sunt foarte pozitive”, a afirmat primarul Nicolae Robu.

El a dat drumul iluminatului artistic împreună cu preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Sport şi Tineret, Carmen Tocală, aflată în vizită la Timişoara.

Edilul a ţinut să precizeze că se studiază în acest moment şi posibilitatea iluminării artistice a Statuii Lupoaicei din Piaţa Victoriei.

Iluminatul artistic din Piaţa Libertăţii costă Primăria Timişoara circa 5.000 de euro şi a fost realizat de una din companiile care se ocupă de iluminatul stradal în municipiu.

Sursa: TiON
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 noiembrie 2012 - 22:20

Scuze de offtopic, dar vorbind de iluminarea monumentelor: iluminarea monumentului din Piata Veteranilor imi pare complect idioata! pur si simplu sunt doua proiectoare care bat direct in ochii soferilor care circula spre pasaj, impiedicand observarea pietonilor angajati in traversare. Poate se gandeste cineva sa le intoarca putin mai spre centrul monumentului, sau sa le monteze niste deflectoare.
0

#3 Useril este offline   Adrian TM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 17 septembrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 22 noiembrie 2012 - 10:30

Vezi postareaChagall, la 21 noiembrie 2012 - 21:54, a spus:

Inca o lucrare de mantuiala "marca Robu". :censored:
Pentru cine nu stie, peste cateva luni, Piata Libertatii va intra in reabilitare totala.


Statuia Sf. Nepomuk si copacii din Piata Libertatii, iluminati artistic

Primarul Nicolae Robu a inaugurat, miercuri seara, iluminatul artistic din Piaţa Libertăţii. Lucrarea costă în jur de 5.000 de euro şi scoate în evidenţă atât monumentul Sf. Ioan Nepomuk, cât şi copacii din zonă. Edilul Timişoarei are planuri în acest sens şi cu Statuia Lupoaicei din Piaţa Victoriei.

Atasament statuie3-600x400-7.jpg


Sursa: TiON



La fel mi-am zis si eu ... ce rost are lucrarea asta daca piata intra oricum in reabilitare totala? Cred ca ori nu va intra in reabilitare prea curand (ceea ce e f probabil ... trebuia sa inceapa reabilitarea de anul asta din Septembrie ... si ...), ori din cate am inteles copacii oricum raman si dupa reabilitare, deci si luminile . Imi pare ca nu se cauta decat impactul electoral imediat si nu prea se gandeste nimic in perspectiva .
0

#4 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 februarie 2013 - 12:21

Intr-un final, poate chiar inspirat de pe forumul RATT, Robu a hotarit ca Clinica de Dermato-Venerologie o sa fie mutata de pe strada Marasesti:

Citeaza

Edilul-şef al Timişoarei, Nicolae Robu, a anunţat, marţi, că în cursul acestui an Clinica de Dermatologie va fi mutată din zona centrală, de pe strada Mărăşeşti, urmând ca în spaţiul de acolo să funcţioneze centre culturale străine şi consulate. Edilul i-a anunţat pe cei de la Dermatologie prin intermediul mass-media că vor părăsi imobilul respectiv.
...

tion
0

#5 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 februarie 2013 - 13:44

Ok, si unde-i muta? La asta s-a gandit oare?
0

#6 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 februarie 2013 - 14:13

El zice ca s-a gandit dar nu ne spune inca...ca sa nu creeze panica...

Daca era facut la timp noul Spital Municipal din Torontalului, foarte multe sectii imprastiate prin oras ar fi fost deja mutate acolo.

Deci, ideea nu este rea numai ca nu stiu cum o va rezolva in acest an...

Deja sunt emise prea multe idei din partea primarului, in general bune, insa as vrea sa vad ca unele se si realizeaza.
Sper ca pana la toamna-iarna sa si vad macar unele realizate.
0

#7 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 august 2013 - 16:32

O noua strada este reabilitata dupa proiectul strazii Marasesti: str. Dr. Nicolae Paulescu (pe care este Clubul CFR, Agentia CFR etc):

Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 01.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 02.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 03.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 04.jpg
Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 05.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 06.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 07.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 08.jpg
Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 09.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 10.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 11.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.11 - 12.jpg

Oare de ce au anulat acele locuri de parcare din fata magazinului de sport? Pt o terasa?
2

#8 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 august 2013 - 17:01

:up_arow: Merci pentru poze!


Vezi postareamile, la 08 august 2013 - 20:30, a spus:

Am vazut zilele astea ceva lucrari de mutare a bordurilor pe strada Piatra Craiului, in zona Gradinii de vara (!?) Cina.

Se largeste trotuarul, se ingusteaza calea de rulare pentru masini, etc.,...

Cine are drum prin zona, se poate documenta mai bine si poate vedem si niste poze...

Mi-ar place tare mult daca si strada Dr. Nicolae Paulescu (fosta Mircesti parca), cea cu Clubul CFR, ar deveni pietonala, macar partial, pana la gangul din imagine,...pentru ca oricum, dincolo de gang incap vreo 4-5 masini care se parcheaza destul de greu...

Atasament strada pietonala Mircesti 01.JPG




Da, la strada asta ma refeream.
Si iata ca ce trebuie sa se intample se si intampla! Aceasta straduta a fost pana acum o batjocura pentru zona ultracentrala a orasului. Iata ca cineva a bagat-o in seama si incearca s-o aeriseasca si s-o civilizeze! Normal ca ar exista si solutii mai fanteziste de reabilitare dar mai bine sa ramanem cu picioarele pe pamant si s-o facem intr-o varianta mai pamanteana sau mai pentru nasul nostru scurt...


Citeaza

Oare de ce au anulat acele locuri de parcare din fata magazinului de sport? Pt o terasa?


Nu cred ca incape o terasa in fata magazinului de articole sportive. Locul este ingust pentru asa ceva...

Insa nu-mi dau seama cum vor intra masinile in gangul din dreapta, unde exista foarte multe locuri de parcare si garaje pentru locatarii din acel perimetru. Probabil se va ajunge la o solutie de compromis, si pietoni, si masini...pe acei cativa metri. Alta solutie nu vad...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: strada pietonala Mircesti 01.JPG

0

#9 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 11 august 2013 - 17:35

Vezi postareamile, la 11 august 2013 - 17:01, a spus:

[...] Insa nu-mi dau seama cum vor intra masinile in gangul din dreapta, unde exista foarte multe locuri de parcare si garaje pentru locatarii din acel perimetru. Probabil se va ajunge la o solutie de compromis, si pietoni, si masini...pe acei cativa metri. Alta solutie nu vad...

Si in dreapta, si in stanga.
0

#10 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 august 2013 - 17:43

Am postat aici, am considerat ca se incadreaza mai bine in topicul cu zona pietonala.

Acea intrare pt riverani ar putea sa fie anulata, ei pot intra si de Bd. Regele Ferdinand.

Nu as avea nimic impotriva ca acele locuri de parcare sa fie anulate daca in zona ar aparea o parcare CU PLATA sub/supraterana cu suficiente multe locuri.
0

#11 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 august 2013 - 20:57

Vezi postareaChagall, la 11 august 2013 - 17:35, a spus:

Si in dreapta, si in stanga.



Da, asa este, am uitat de cealalta intrare...din stanga.



Iata dovada...Atasament strada pietonala Mircesti 02.JPG



Aceasta straduta sta in acest stadiu cel putin din 1989 ( de un sfert de secol), de pe vremea cand prin Piata Victoriei circulau masini si puteai oricand sa virezi la dreapta pe aceste stradute laterale care plecau din Piata Victoriei...Atunci isi avea rostul ei, insa deatunci a devenit o infundatura, pe care cineva s-a gandit s-o desfunde cumva...




Vezi postareaDoppler, la 11 august 2013 - 17:43, a spus:

Acea intrare pt riverani ar putea sa fie anulata, ei pot intra si de Bd. Regele Ferdinand.



Intra cam cateva zeci bune de masini in acea curte. Mai are si Calor-ul ceva sediu pe-acolo.
Ar fi destul de greoi daca s-ar folosi o singura intrare/iesire...

Dar varianta cu parcarea pe care o propui ar rezolva cumva problema...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: strada pietonala Mircesti 02.JPG

0

#12 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 august 2013 - 16:37

Strada asta nu se numea Piatra Craiului? Nu-mi amintesc când a fost redenumită.

Eu unul aş face-o pietonală complet până la primul gang, iar de acolo o singură bandă, eventual cu semafor pentru a coordona cine intră/iese. Ştiu, vise .. dar dacă tot degajăm centrul, păi hai să-l degajăm de tot :w00t:
0

#13 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 august 2013 - 23:28

Piatra Craiului se numeste strada care leaga Bul. Republicii cu Bul. Ferdinand I si este partial paralela cu Piata Victoriei...iar straduta perpendiculara (cea cu Clubul CFR) care uneste Piatra Craiului cu Piata Victoriei se numea Mircesti Macesilor iar acum Str. Dr. Nicolae Paulescu...





LE Am facut o confuzie. Este vorba de Strada Macesilor si nu Mircesti...suna asemanator... :D
0

#14 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 august 2013 - 13:05

Am facut ieri o tura PIETONALA prin Piata Victoriei si pot spune ca sunt incantat de disparitia chioscurilor si nu de disparitia in sine cat de faptul ca strazile laterale au devenit VIZIBILE si nu mai sunt obturate...Lucru mare...

Iar daca chiar se va simti lipsa chioscurilor si se constata ca sunt absolut necesare, atunci n-au decat sa inchirieze spatii la parterul cladirilor si sa-si desfasoare in continuare activitatea...


Ieri strada Macesilor era aproape gata...si arata incomparabil cu ce a fost...

Imagine atasata: macesilor 01.JPG


In privinta teraselor, cam toate se intind pana la pomi,...si daca s-ar retrage cu un metru, nu cred ca ar circula multa lume pe acel metru, adica intre terase si linia de pomi...


Imagine atasata: piata victoriei 01.JPG


Mai degraba mini-panoul iformativ este in drum. Putea fi pus pe linia pomilor si nu in drum sa te izbesti de el...

Imagine atasata: piata victoriei 02.JPG


Si iata cum arata intrarea unei firme de turism in plin centrul Timisoarei...plin de panza de paianjeni...Precis ca nu mai este folosita dar totusi...


Imagine atasata: lenau 01.JPGImagine atasata: lenau 02.JPG
1

#15 Useril este offline   lkalexandru 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 10 octombrie 12

Postat 16 august 2013 - 14:28

Se lasa acces pentru masini din cate se pare. In alta ordine de idei lucrarea ii cam prost executata, ceva cu care ne-a obisnuit firma respectiva.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2013-08-16 14.53.51 (800x600).jpg

1

#16 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 august 2013 - 19:54

Acces cu bariera pt riverani? Accesul este necesar pt blocul cu Oficiul Postal, ceilalti puteau sa intre pe cealalta intrare.
0

#17 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 august 2013 - 08:28

Ieri seara:

Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.16 - 1.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.16 - 2.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.16 - 3.jpg
Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.16 - 4.jpg Imagine atasata: Nicolae Paulescu - 2013.08.16 - 5.jpg
6

#18 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 august 2013 - 11:36

As da un like pentru poze si un dislike pentru investitie.
0

#19 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 august 2013 - 15:09

Hai sa insistam la Ciuhandu sa vina inapoi peste 2 ani jumate. Precis va face lucruri de calitate!!! :naughty1:


Ma intreb daca la voi acasa totul este perfect? La mine mai sunt multe lipsuri insa in continuu incerc sa indrept lucrurile si sa fac totul cat mai placut fara foarte multi bani, pentru ca nu-i am...

Acelasi lucru se intampla si la nivelul orasului. Avem foarte multi contribuabili care se sustrag de la indatoriri la buget pe motive de multe ori puerile, altii reclama taxe prea mari, insa cu totii avem pretentiile englezilor, nemtilor sau elvetienilor...

Nu prea se poate mai mult decat atat...Acesta-i nivelul nostru economic...Acesta-i bugetul familial...

Cine vrea sa fie onest poate recunoaste cu usurinta ca lucrurile s-au miscat mai mult intr-un an decat in precedentii 4...Cine-i simpatizant politic al PNTCD-PDL nu va recunoaste nicidecum acest lucru,...

Eu, unul pot fi fericit ca sunt independent politic,... Si daca voi avea un primar PRM sau PPDD, insa HARNIC, tot fericit voi fi...

LA ORICE NUNTA, BOTEZ SAU INMORMANTARE, EXISTA NEMULTUMITI SAU CARCOTASI.... :D


PS Am dat un Like pentru poze si un Like virtual pentru lucrare (valabila 10 ani)...respectiv nota 9, 10 se obtine mai greu...
0

#20 Useril este offline   lkalexandru 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 10 octombrie 12

Postat 18 august 2013 - 16:43

Nu era in discutie calitatea din punct de vedere arhitectural a proiectului ci pur si simplu faptul ca firma asta pe unde lucreaza face numa dezastru. Asfalteaza gropile din 2 in doi si unde asfalteaza iti lasa impresia ca au vrut sa imite un drum de tara plin de denivelari, bordurile zici ca is puse de oameni care nu au notiunea unei linii drepte, cand rostuiesc bordurile insista sa murdareasca jumatate din bordura cu mortar, totul iti lasa impresia de ieftin. Cel mai probabil contractele astea sunt cu atribuire directa si atunci nu inteleg de ce le castiga pe toate aceeasi firma care isi bate joc de lucrari.
PS: Firma asta lucra bine mersi si in regimul trecut.
1

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi