STP Timișoara Forum: Strada Marasesti in reabilitare - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Strada Marasesti in reabilitare (finalizata) - din fonduri de la CL Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 august 2012 - 17:49

Citeaza

Cand se vor finaliza lucrarile de pe strada Marasesti din Timisoara, aceasta va fi inchisa circulatiei rutiere, in schimb va deveni zona de promenada, cu bancute, flori si cu un iluminat mai bun.


Hai la plimbare sa stam pe banca linga clinica de boli venerice... :rad_masa:

Sint curios ce parere are Consulatul Austriei despre inchiderea strazii.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 28 august 2012 - 22:54

0

#22 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 august 2012 - 22:10

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 august 2012 - 17:24, a spus:

Minunat! :censored:

Ca sofer, nu stiu cat va surade, dar mie ca pieton imi convine de minune :rolleyes:

Sunt nenumarate cazurile cand veneam dinspre centru si am iesit fix vizavi de acest parc, trebuind sa cotesc si sa mai merg o bucata de drum, pentru a traversa regulamentar...
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 august 2012 - 22:21

Pai, parerea de sofer mi-o exprimam... :( Si asa e o bulimbaseala totala pe acolo, mai o trecere de pietoni lipsea. (nu stiu daca e mai mult de 50 de metri pana la cele doua treceri actuale, una prevazuta si cu semafor)
0

#24 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 august 2012 - 22:35

Admitand ca unealta de masurat distante a Google Earth ofera rezultate credibile, sunt ~250m de parcurs, ceea ce la o viteza normala de deplasare revine la ~3 minute. Uneori pare mult, uneori nu..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: traseu1.JPG
  • Imagine atasata: traseu2.JPG

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 28 august 2012 - 22:36

0

#25 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 august 2012 - 22:57

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 august 2012 - 22:21, a spus:

Pai, parerea de sofer mi-o exprimam... :( Si asa e o bulimbaseala totala pe acolo, mai o trecere de pietoni lipsea. (nu stiu daca e mai mult de 50 de metri pana la cele doua treceri actuale, una prevazuta si cu semafor)


Chiar daca nu pun inca un semafor, spitalul este aproape... ;)

Se poate si mai rau. Pina nu de multa vreme, pe Gh. Lazar, intre Alcatel si viaduct erau 3 treceri de pietoni in 200 metri.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 28 august 2012 - 23:00

0

#26 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 august 2012 - 22:59

Acolo era mult mai buna o pasarela, asa ajungem sa avem 3 treceri de pietoni pe o strada, toate apropiate intre ele. Si cand te gandesti ca primari vrea sa fluidizeze traficul, ma intreb pe care ca cel auto sau pe cel pietonal :eusa_think: .
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 august 2012 - 23:20

Vezi postareadAImon, la 28 august 2012 - 22:35, a spus:

sunt ~250m de parcurs...

Eu ma refeream la distanta care va fi intre trecerile actuale si cea propusa. Pentru mine, ca sofer, vor fi treceri de pietoni din 50 in 50 de metri. -_-
0

#28 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 septembrie 2012 - 10:28

Eu sincer sunt mai mult curios de partea cu banci si iluminat si etc etc... Cand pupam noi si partea aia... sunt curios!
0

#29 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2012 - 15:31

TIMIȘOARA. Un monument arhitectonic de o valoare excepțională, Sinagoga Evreiască de pe strada Mărășești, este de ani buni în paragină. Nicio autoritate a statului nu a luat până acum măsuri să o restaureze, iar clădirea de patrimoniu se degradează și mai mult pe fiecare zi ce trece. Primarul Nicolae Robu promite că situația se va schimba.
Sinagoga de pe Mărăşeşti este într-o stare deplorabilă şi eu intenţionez să iau legătura cu Comunitatea Evreiască şi să încercăm să o reabilităm pentru că eu cred că este un monument remarcabil al Timişoarei şi va creşte în interes pentru timişoreni şi vizitatori care se vor plimba pe strada Mărăşeşti. În data de 16 septembrie vrem să o inaugurăm, schimbăm iluminatul şi vrem să o aranjăm puţin, a spus, marți, primarul Nicolae Robu.

Deci mai o saptamana de lucrari si e gata. Cat despre sinagoga, ar fi un mare pas inainte aceasta reabilitare.

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 04 septembrie 2012 - 15:31

0

#30 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 septembrie 2012 - 16:35

Citeaza

...Primarul Nicolae Robu promite că situația se va schimba.
Sinagoga de pe Mărăşeşti este într-o stare deplorabilă şi eu intenţionez să iau legătura cu Comunitatea Evreiască şi să încercăm să o reabilităm...


Wow... cum de nu s-a gindit Ciuhandu in 16 ani de mandat sa rezolve problema sinagogii(lor). Era asa de simplu. Trebuia doar sa dea un telefon si milioane de dolari pt renovare ar fi venit in cel mai scurt timp. Si ca bonus bani pt intretinere. :rad_masa:
0

#31 Useril este offline   sport1299 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 23 august 12

Postat 11 septembrie 2012 - 22:43

Azi am mers prima dată pe noua stradă Mărăşeşti şi am fost mulţumit de aspectul ei, cred că asfaltul este mai bun decât piatra cubică pentru cine vrea să meargă cu bicicleta sau cu rolele. Sper să nu apară foarte multe terase care să îngreuneze circulaţia aşa cum se întâmplă pe strada Mercy
0

#32 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 septembrie 2012 - 01:55

Str. Marasesti si noua trecere de pietoni:

Imagine atasata: Str. Marasesti 17 - 13 septembrie 2012.JPG Imagine atasata: Str. Marasesti 18 - 13 septembrie 2012.JPG Imagine atasata: Str. Marasesti 19 - 13 septembrie 2012.JPG Imagine atasata: Str. Marasesti 20 - 13 septembrie 2012.JPG
Imagine atasata: Str. Marasesti 21 - 13 septembrie 2012.JPG Imagine atasata: Str. Marasesti 22 - 13 septembrie 2012.JPG Imagine atasata: Str. Marasesti 23 - 13 septembrie 2012.JPG Imagine atasata: Str. Marasesti 24 - 13 septembrie 2012.JPG
Imagine atasata: Str. Marasesti 25 - 13 septembrie 2012.JPG Imagine atasata: Str. Marasesti 26 - 13 septembrie 2012.JPG Imagine atasata: Str. Marasesti 27 - 13 septembrie 2012.JPG Imagine atasata: Str. Marasesti 28 - 13 septembrie 2012.JPG

De comentat: cum pot sa intervina pompierii pe acea strada? Solutie: popice verzi/albe. Acele "popice" ar ceda usor daca masina de pompieri ar trece prin/peste ele, spre deosebire de popicele din imagini care cred ca au un stilp metalic in interior.
0

#33 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 septembrie 2012 - 09:44

Chiar a fost recent o ştire despre un incendiu în zona Piaţa Unirii - pompierii nu putuseră să intre cu maşina, aşa că au operat cu extinctoare de mici dimensiuni pe care le-au tot reumplut.

Credeam că în astfel de situaţii se instalează un hidrant pe acea stradă :eusa_think:
0

#34 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 septembrie 2012 - 14:59

Oriucum ,si astea se pot indoi usor cu mana chiar...

In fine! Ideea e ca SLAVA DOMNULUI ca au realizat importanta unei treceri de pietoni la Parcul Botanic.

Oricum pietonala sau nu, pana nu vad vreobanca vre-un copac ceva eu nu cred in povestile astea...
0

#35 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 septembrie 2012 - 16:11

Vezi postareasport1299, la 11 septembrie 2012 - 22:43, a spus:

cred că asfaltul este mai bun decât piatra cubică pentru cine vrea să meargă cu bicicleta sau cu rolele.


Cine zice ca nu le putem combina :naughty1: ?, doar de la Sinaia pana la Iozefin ai strada cu pavele si pista pentru biciclete e cu asfalt :).
De la un timp incoace de cand cere UE sa avem si noi mai multe piste pentru biciclete, au aparut piste peste fara "numar", facute ad-hoc peste tot.
0

#36 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 septembrie 2012 - 16:29

Desi nu prea agreez solutia aleasa (asfaltat si nu pavat), apreciez faptul ca intregul proiect s-a facut complet cap-coada, intr-un interval de timp foarte scurt.
Eu cred ca pe acest bulevard pietonal, pe viitor s-ar putea organiza cu brio diferite targuri (de craciun, de paste, expozitii etc).
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2012 - 19:46

Pe langa observatia ca strada arata groaznic asfaltata si fara trotuare, mai ales portiunea din dreptul spitalului (prima fotografie), ma intreb (sincer) unde au disparut sutele de masini care parcau acolo? Chiar nu vor mai parca acolo dupa trecerea unei perioade de "acomodare"?
0

#38 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2499
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 14 septembrie 2012 - 20:08

Pentru ce este bordura aceea pe mijloc? Despărţirea sensurilor de mers? Şi parcă în proiect erau prevăzuţi copaci. Cum îi vor planta acum că au asfaltat toată strada? Vor sparge, vor planta şi vor reface asfaltul?
0

#39 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 septembrie 2012 - 20:30

Vezi postareaAndy, la 14 septembrie 2012 - 20:08, a spus:

Pentru ce este bordura aceea pe mijloc?



Nu e bordura, sunt mici dale de beton care acopera un sant pentru preluarea apei de ploaie. Cel putin eu asa am vazut in timpul constructiei.
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2012 - 21:41

Da, e canalizarea.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi