STP Timișoara Forum: Linia 9 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 9 Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#321 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 ianuarie 2017 - 15:38

Pai daca ia in calcul doar ultimele 30 de secunde (deci viteza momentana actuala si viteza momentana pe care a avut-o cu 30 de secunde in urma, sau pozitia, ca-i tot aia), daca vehiculul sta la un semafor sau in statie, ar aparea ca vehiculul nu s-a miscat deloc si ar trebui sa afiseze timp infinit (sau extrem de mare). Ori asta nu se intampla, decat daca vehiculul stationeaza un timp mai lung de atat. Probabil ia in calcul ultimele 3-4 esantioane de 30 de secunde ca sa calculeze viteza medie.
0

#322 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 ianuarie 2017 - 18:40

Pai, bineinteles ca in calcul nu se iau doar ultimele 30 de secunde, dar asa vin de la vehicul, din motive economice si tehnice. (toate modulele GSM sunt doar GPRS, iar la vremea respectiva un abonament de date mobile avea un pret mare, care inmultit cu sute de SIM-uri, costa o gramada de bani)
Cei de la Swarco si-au montat propriile echipamente (pe vehiculele noastre) care transmit 3G sau chiar 4G si o data la doua secunde. Desigur, au si servere cu 9 ani mai noi decat ale noastre, capabile sa interpreteze un altfel de volum de date.
0

#323 Useril este offline   stefan 1983 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 31 ianuarie 15

Postat 07 februarie 2017 - 12:36

Sunt curios de ce nu se foloseste macazul din Dambovita spre Aem,tramvaiele de pe aceasta linie ocolind pe langa gardul depoului prin ceea ce ar trebui sa fie bucla de intoarcere.
2

#324 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 februarie 2017 - 12:48

legat de cum afiseaza panourile... nu se ia in calcul deloc viteza, ci numai distanta, asta am verificat-o de nenumarate ori, iar acum cu blocajul asta pe linia 9 s-a confirmat inca o data. Acolo nu ar trebui sa scrie minute, ci metri. Sau asa ar trebui interpretat de catre calatori, ca fiind metri (sau km), in niciun caz minute.
0

#325 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 februarie 2017 - 15:40

Vezi postareastefan 1983, la 07 februarie 2017 - 12:36, a spus:

Sunt curios de ce nu se foloseste macazul din Dambovita spre Aem,tramvaiele de pe aceasta linie ocolind pe langa gardul depoului prin ceea ce ar trebui sa fie bucla de intoarcere.


Nu se foloseste pentru ca sa fie cu un macaz mai putin de schimbat pentru liniile 2 si 9. De exemplu, in cazul de fata, daca prin bucla din Dambovita trec tramvaie in urmatoarea ordine: 7 - 9 - 2, (9 pe directia Gara -> AEM), 9-le nu trebuie sa faca niciun macaz, iar 2-ul trebuie sa faca 2 macaze (cel de langa gard si cel de la iesirea din bucla, schimbat de 7). Daca s-ar folosi si macazul de la intrare in bucla spre AEM, 9-le ar trebui sa faca un macaz (cel spre AEM), si 2-ul ar trebui sa faca 3 macaze (cel de la intrare in bucla, cel de langa gard - schimbat de 7 si cel de la iesirea din bucla, schimbat tot de 7).

Pe scurt, nu se foloseste, pentru ca e mai rapid si mai eficient asa.
1

#326 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2017 - 19:29

Vezi postareaweg_mann4ratt, la 07 februarie 2017 - 12:48, a spus:

legat de cum afiseaza panourile... nu se ia in calcul deloc viteza...

Crede-ma. Se ia. :)
0

#327 Useril este offline   stefan 1983 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 31 ianuarie 15

Postat 07 februarie 2017 - 19:39

De acord cu tine,dar linia 2 are cap de linie in Dambovita si nu mai conteaza numarul de macaze,din moment ce face bucla fara calatori.Pe cand la linia 9,ar fi mult mai practic sa o ia pe "scurtatura".Pana la urma astea sunt chestii de detaliu,pacat de macazul si linia respectiva ca stau nefolosite.Oricum,felicitari celui care a gandit prelungirea liniei 9 pana la Gara de Nord,trebuia cumva acoperit traseul Dambovita-Gara in lipsa liniei 3.
1

#328 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2017 - 19:46

Pai, nu era acoperit chiar de ...linia 3? Chiar daca vorbim de autobuz.
0

#329 Useril este offline   stefan 1983 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 31 ianuarie 15

Postat 07 februarie 2017 - 20:15

La ce program de circulatie are linia 3,mai ales in weekend...
0

#330 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2017 - 20:31

A, bun, asta e alta problema. :(
0

#331 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 13 februarie 2017 - 20:21

Ieri seara am patit-o cu 9-le iar....mers in statie Drubeta, asteptat vreo 20 de minute si cand vine, avea pancarta cu se retrage in depou, trebuie sa ajung la gara la 7 era vreo 6 cand am ajuns in statie....cred ca-i ultima mea cursa cu 9-le, a trebuit sa cobor in sagului si sa ajung tot la varianta taxi....pe langa toate astea face si extrem de mult timp din cauza semafoarelor inutile si prost calculate de pe traseu.
0

#332 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 februarie 2017 - 19:20

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 07 februarie 2017 - 20:31, a spus:

A, bun, asta e alta problema. :(


E aceeasi problema: anume ca nu ai cu ce sa mergi. Gandirea asta formalista, cum ca exista domle acoperire, nu conteaza ca e ca si cum nu ar fi, aduce pagube.
0

#333 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 februarie 2017 - 19:37

Nu. Chiar e alta problema si nimeni nu e atat de nebun incat sa o conteste, sa sustina ca ea nu exista, dar solutia la ea e o frecventa mai mare, nu doua linii de transport cu acelasi traseu.
0

#334 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 februarie 2017 - 20:44

Bun, eu prelungirea liniei 9 spre gara nu o vad ca o inlocuire/acoperire a unei portiuni din linia 3, ci mai degraba un fel de compensatie pentru linia 7. Adica s-a scos linia 7 pe relatia Calea Sagului -> Iosefin si a fost oarecum inlocuita de linia 9 pe relatia L. Rebreanu -> Iosefin (si de acolo la Gara de Nord, pentru ca trebuia sa intoarca undeva).
Daca se vroia linia 3 pe portiunea Dambovita -> Gara, s-ar fi pastrat exact linia 3 tramvai pe aceasta portiune (chiar a circulat asa parca la inceput, cand era vorba ca intreruperea spre Freidorf ar fi doar temporara). Si acel tren care este in plus acum pe linia 9 putea sa penduleze intre Dambovita si Gara la un interval de 20 - 22 de minute.
0

#335 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 15 februarie 2017 - 08:09

Eu ca zic ca prelungirea liniei 9 pana la gara a fost una din cele mai bune decizii in ultima vreme. Chiar era nevoie
5

#336 Useril este offline   Didi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04 noiembrie 14

Postat 07 august 2017 - 15:11

Buna ziua,
Imi trimiteti, va rog, graficul tramvaiului 9 in sensul inspre Gara de Nord? Nu are nicio logica dimineata cand merg inspre gara..la fel patesc si dupa masa ..am stat intr-o zi de la ora 17.26 cand am ajuns cu M14 pana la ora 18...e posibil asa ceva? Poate sa faca cineva ceva in sensul sa circule mai bine tramvaiele de pe aceasta linie? Multumesc.
0

#337 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 august 2017 - 18:25

Poftim timpii intermediari pentru ambele sensuri: Fisier atasat  tv9.xlsx (31.79K)
Number of downloads: 237
0

#338 Useril este offline   uNNNk 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 23 noiembrie 16

Postat 17 septembrie 2017 - 17:27

Se pare ca Linia 9 a fost uitata cand au fost trimise autobuzele care inlocuiesc tramvaiele.
Intre 16:00 si 18:00 nu am vazut vreun inlocuitor desi am mers pe bd. Rebreanu.
0

#339 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 septembrie 2017 - 22:45

Nu cred ca au mai avut de unde. Pe linia 33 era la un moment dat un singur autobuz.
0

#340 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 18 septembrie 2017 - 16:14

Pe viitor, cred ca o solutie buna ar fi si scoaterea unui troleibuz de pe o linie care are mai mult de doua vehicule si mergand pe Diesel, la un deranjament la tramvaie, sau in mixaj cu autobuze, cand nu sunt suficiente autobuze pentru inlocuirea tramvaielor.
0

Arata acest topic


  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi