STP Timișoara Forum: Incalzirea in tramvaie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Incalzirea in tramvaie Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2009 - 22:16

Daca sunt tramvaie care au probleme cu incalzirea, e simplu, sa nu circule iarna. Sau cum vine asta, daca am noroc circul in caldura, daca am ghinion inghet de frig?
0

#22 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 21 decembrie 2009 - 22:19

Si atunci, daca ar fi cum spui tu, sa circule doar 5 tramvaie sau cum ?
Daca circula doar 5, iarasi comentati ca nu sunt destule tramvaie <_<
0

#23 Useril este offline   mariocretz 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 30 octombrie 09

Postat 21 decembrie 2009 - 22:25

pai si atunci la care nu merge caldura sa nu fac bilet nu alecs? nu normal ar fi ce nu merge mai ales la -10 -15 grade sa nu iasa din depou,daca ar fi nemti sa vada cum iau astia calatori sau la capte cum stau autobuzele cu mototrul oprit ca sa fure ei mototrina ...vai vai
0

#24 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2009 - 22:37

Vezi postareaalecs, la 21 Dec 2009, 22:19, a spus:

Si atunci, daca ar fi cum spui tu, sa circule doar 5 tramvaie sau cum ?
Daca circula doar 5, iarasi comentati ca nu sunt destule tramvaie <_<



Nu alecs, daca ar fi cum spun eu ar fi sa circule cu caldura. Din ce ziceati voi inainte sunt doar cateva cu problema asta, iar daca mecanicii de la RATT nu sunt in stare sa repare niste aeroterme -sau ce o fi alea ce incalzesc tramvaieiel ca nu ma pricep si nici nu ma intereseaza- atunci acele cateva tramvaie sa astepte "cuminti" venirea primaverii.

Inteleg ca daca "noi" comentam la orice fleac, tie iti convine aceasta situatie si te complaci in ea. Pacat. Bafta in continuare la circulat in frig si in conditii mizere (cateodata)... si poate te gandesti la asta cand platesti abonamentul sau validezi biletul :coolpics:

In rest numai de bine :)

Aceasta postare a fost editata de todoran13: 21 decembrie 2009 - 22:37

0

#25 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2009 - 23:02

Ideea principala e ca RATT-ul reprezinta la o scara mai mica Romania.

Personal platit prost de unde rezulta nepasarea angajatilor, conducere corupta pasatoare doar in raport cu interesele proprii, fara capacitate de analiza si sinteza a situatiei si fara potenta in privinta generarii unor solutii pt viitor (fie el apropiat sau departat).

Aici se mai adauga ce au invatat si cei din straturile de mai jos ale RATT-ului de la cei din straturile superioare, si anume ceea ce a fost cel mai usor de invatat: satisfacerea propriilor interese - ce nu depasesc spatial si temporal o raza prea mare ce-si are unul din capete unde altundeva decat in propriile stomacuri.

Aceste satisfaceri , atat in straturile superioare, cat si in cele inferioare celor superioare <_< , se realizeaza prin cel mai reprezentativ instrument al Romaniei: furtul. Si se practica, precum se poate observa din diverse articole inclusiv pe forumul asta, furturi de piese, materiale, combustibili si aproape orice se poate.

Si atunci venim noi si ne plangem ca nu avem aia si ca totul e haos.
Dar continuam sa punem banutzu' la cutia burtosilor. Si asta pt. ca... foarte probabil mai mult decat 50,01 % nu prea avem de ales. Nu ne permitem, in conditiile in care ne trezim dimineata la 5 sa mergem la lucru la fabrica, alte mijloace mai eficiente de locomotie, si nici sa batem cale prea lunga pe propriile picioare.
Nu sunt multi care au sansa sa observe lucruri interne ale RATT-ului. Poate un faliment ar reusi mai cu succes sa ne atraga atentia un pic asupra situatiei , pe o raza spatiala si temporala mai mare , bineinteles. Ca pe raze mici toti suntem destepti :coolpics:
0

#26 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2009 - 23:11

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 21 Dec 2009, 23:02, a spus:

Nu sunt multi care au sansa sa observe lucruri interne ale RATT-ului. Poate un faliment ar reusi mai cu succes sa ne atraga atentia un pic asupra situatiei , pe o raza spatiala si temporala mai mare , bineinteles. Ca pe raze mici toti suntem destepti :coolpics:

Pai nici nu-i treaba noastra sa stim ce-i "sub capota" ca sa zic asa. Cu totii cred ca realizam prostia de a numi directorii pe pile si nu pe competente, e natural sa realizezi ca 1.000.000 de euro investiti in material rulant nefolosibil si supra-apreciat se vor traduce mai tarziu in conditi degradate de transport. Nu mai zic de lista impresionanta din Renasterea Banateana, parca ziceau de 1500 de oameni angajati pentru simpla calitate ca au rude "inauntru". Cum s-a ajuns aici, sa pluteasca marsaviile la suprafata precum puroiul?

De asta avem legislatie, judecatorii si presa, ca sa se corecteze practicile astea complet aiuristice. Dar cum presa fie nu vrea fie n-are putere, si cum legea nu poate judeca situatii ambigue, regulamente cu doua intelesuri si nici nu poate trece peste legi care lasa lucrurile la mana politicului .. asistam mai departe neputinciosi la un scandal care nu-i al nostru si care n-ar trebui sa ne afecteze.

Sa visam mai departe la civilizatie, zic. Macar in vis nu ingheti de frig <_<
0

#27 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2009 - 23:18

Vezi postareadAImon, la 21 Dec 2009, 23:11, a spus:

Pai nici nu-i treaba noastra sa stim ce-i "sub capota" ca sa zic asa.
...
De asta avem legislatie, judecatorii si presa, ca sa se corecteze practicile astea complet aiuristice.

... asistam mai departe neputinciosi la un scandal care nu-i al nostru si care n-ar trebui sa ne afecteze.

Sa visam mai departe la civilizatie, zic. Macar in vis nu ingheti de frig <_<


Pai sigur ca asistam neputinciosi dAImon din moment ce il luam pe "nu-i treaba noastra" si la fel si pe "de asta avem aia si aialalta (care, fie vorba intre noi, sunt la fel de infecte ca si RATT)" in brate si tot ce facem e sa ne plangem de lucruri nu la prea mare distanta de cotidianul nostru.
0

#28 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2009 - 23:25

Dude. Concret.

Eu ca cetatean simplu si calator, ce pot face sa fie lucrurile mai bine? Si nu-mi explica de petitii care ajung pe masa unei comisii care se sterge la fund cu ele. A strans Cristescu 10.000 de semnaturi de la oamenii care voiau sosea de centura. A trecut un an si jumatate de atunci, nimeni n-a miscat un deget.

Crede-ma, stau si ma uit la diverse probleme, caut solutii, anumite probleme chiar nu sunt de competenta noastra.
0

#29 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2009 - 23:28

Vezi postareadAImon, la 21 Dec 2009, 23:25, a spus:

Eu ca cetatean simplu si calator, ce pot face sa fie lucrurile mai bine?


:coolpics:

Cauta in continuare solutii. Iti doresc mult succes. Mai ales cand iti incepi argumentele cu intrebarea de mai sus <_<

MUUUULT spor iti urez, chiar :)
0

#30 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2009 - 23:45

Chiar sorin_vd4ratt, spune ce putem face. Eu sunt dispus sa actionez, dar sa se vada rezultate, nu sa fiu luat in ras. Uite concret la problema cu caldura, ai impresia ca daca depun o reclamatie la RATT a doua zi vor circula tramvaie incalzite? Eu cred ca mai degraba voi primi un raspuns vag... ceva de genul "am luat la cunostinta problema sesizata de dumneavoastra si am transmis-o mai departe spre rezolvare" sau alta varianta in care mi se explica faptul ca exista probleme cu sistemele de incalzire si ca momentan nu se pot rezolva, dar ca nu pot scoate din circulatie acele tramvaie pentru a nu perturba graficul de circulatie.

Uite de exemplu ce raspuns s-a primit referitor la modificarea traseului liniei 4, pentru ca mai apoi sa se revina la situatia initiala, fiind clar ca argumentele de acolo nu stau in picioare de vreme ce s-a revenit asupra deciziei. (Si DA, acolo solutia a fost o petitie depusa la Primarie de catre cetatenii din zona, dar e vorba de ceva diferit totusi). De asta zic: http://www.ratt.ro/f...p?showtopic=734
0

#31 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2009 - 23:52

Pe linia 8 nu stiu, dar pe linia 4, din ce am circulat in ultima vreme:

Rathgeber 2039,2041 nu au caldura, 2003 si 2042 nu mai stiu sigur (unul din ele are sigur);
Hansa 3463 nu are caldura;
Wegmann 3553 are, 3514 are (si inca prea multa, e sufocant de cald inauntru), 3510 parca are;
Duewag 825 si 830 au.

Pe langa alte linii, 4 sta relativ bine... <_<
0

#32 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 decembrie 2009 - 00:07

Vezi postareatodoran13, la 21 Dec 2009, 23:45, a spus:

Chiar sorin_vd4ratt, spune ce putem face. Eu sunt dispus sa actionez, dar sa se vada rezultate, nu sa fiu luat in ras. Uite concret la problema cu caldura, ai impresia ca daca depun o reclamatie la RATT a doua zi vor circula tramvaie incalzite? Eu cred ca mai degraba voi primi un raspuns vag... ceva de genul "am luat la cunostinta problema sesizata de dumneavoastra si am transmis-o mai departe spre rezolvare" sau alta varianta in care mi se explica faptul ca exista probleme cu sistemele de incalzire si ca momentan nu se pot rezolva, dar ca nu pot scoate din circulatie acele tramvaie pentru a nu perturba graficul de circulatie.

Uite de exemplu ce raspuns s-a primit referitor la modificarea traseului liniei 4, pentru ca mai apoi sa se revina la situatia initiala, fiind clar ca argumentele de acolo nu stau in picioare de vreme ce s-a revenit asupra deciziei. (Si DA, acolo solutia a fost o petitie depusa la Primarie de catre cetatenii din zona, dar e vorba de ceva diferit totusi). De asta zic: http://www.ratt.ro/f...p?showtopic=734


Sunt multe chestii muuult mai de amploare ce trebuie rezolvate aici. Chestia cu traseul 4 este un bimbilic in raport cu problemele care stau la radacina arborelui pe care cineva se presupune ca s-ar deranja sa il faca cu toate problemele acestei regii.

Interventiile undeva la niveluri intermediare ale arborelui sunt complet si irevocabil zadarnice daca cele de la nivelurile mai apropiate de radacina raman.

Si pe un forum in care se discuta despre chestii precum compatibilitati intre modelele de tramvai si liniile pe care circula (exemplul dat este doar cu rol de exemplu) si se deviaza de la subiecte, si in care varsta medie nu depaseste 20 de ani (nu este verificat, dar ar fi interesant de realizat un calcul in directia asta), si care , din partea RATT , este intretinut de un singur om (prin intretinere ma refer la luare in considerare) , care rareori face fata devierilor grosiere de la subiectele (putine, ce-i drept) cu potential cat de cat verosimil si bagabil in seama in problemele nu chiar atat de marunte, nu putem face discutii prea ample pe subiecte din astea, inabordabile, daca ma-ntelegi <_< .

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 22 decembrie 2009 - 00:22

0

#33 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1515
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 22 decembrie 2009 - 00:14

La vagonul #3730 remorca lu #3547 nui merge caldura si e un frig inauntru deti inghiata maruntaiele din corp <_< :coolpics:
0

#34 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 decembrie 2009 - 16:30

In primul rand am ster putin pe-aici...


In al doilea rand, la caldura gasim 2 prombleme extrem de simple pe care pur-si-simplu nu ni le putem imagina...

1. Primul este defectiunea acelor (nenorocite) de rulmenti de sticla, care asigura siguranta calatorilor. Luand in considerare vechimea tramvaielor (Hansa si Rathgeberg) nu stiu daca are rost sa comentam. Si da va dau dreptate ,trase pe dreapta si sa astepte vremuri mai bune!
Insa luand din nou in considerare numarul putin de tramvaie, ar aparea problema insuficientului, care la randul lui se poate rezolva prin eliminarea catorva curse pe anumite trasee. Insa aici iarasi am vedea mii de reclamatii, comentarii despre neajuns si insuficient. Deci ne invartim intr-un cerc al prostiei, si al neputintei.

2. Problema numarul 2 o constituie, mahalagia unora de dinainte de '89 care inca isi traiesc veacul prin depouri , si hoinaresc peacolo. Si aici ma refer la sefii de coloana, si la sefii de tura, care pur-si-simplu interzic folosirea unor sigurande competente de a incalzi un tramvai intreg. Si atunci se introduc sigurante cu o rezistenta minima, care pusca la prima incercare de a incalzi tramvaiul. Si asa noua "muritorilor de rand" ne sunt transmise mesaje de genul "defectiune" , sau "erroare de vatman"... :mellow: :rad_masa:

Jalnic!
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29771
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 decembrie 2009 - 17:27

:mellow: Hai sa lamurim problema "rulmentilor de sticla":
-de fapt nu e vorba decat de niste bile de sticla care contin un lichid special. Aceste bile sunt plasate in interiorul unui contactor care are un arc puternic gata amorsat. Bilele au rolul de a mentine contactorul cuplat si arcul amorsat. In momentul in care se intrerupe functionarea ventilatorului din aeroterma rezistentele acestuia se supra-incalzesc, nemaifiind racite de ventilator. In acest moment cele doua bile, supraincalzite si ele, se sparg, fapt care duce la destinderea arcului si decuplarea contactorului (in acest fel se decupleaza de la 600V rezistenta aerotermei). Este un sistem, vechi dar eficient, de siguranta termica. Am avut in laborator unul demontat, dar prea tarziu mi-a venit ideea sa-l fotografiez. Daca mai am ocazia o sa-i fac o poza.
0

#36 Useril este offline   ewaldutzu 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 26 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:nimik

Postat 28 decembrie 2009 - 15:27

foarte rar sunt incalzite................ :D ;)
0

#37 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 28 decembrie 2009 - 22:17

Nu cred, astazi am fost cu destule tramvaie, si era destul de cald(majoritatea erau hanse)...
0

#38 Useril este offline   ewaldutzu 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 26 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:nimik

Postat 29 decembrie 2009 - 09:11

da unele mai sunt incalzite,dar cel mai reci sunt autobuzele ikarus (unguresti).................
de exemplu linia 32 are autobuze ikarus......
este foarte frig in ele......................

Aceasta postare a fost editata de cseh_17: 29 decembrie 2009 - 09:33
Motiv editare: Ikarus este cum spuneati un produs unguresc ,decise scrie cu K

0

#39 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 29 decembrie 2009 - 10:49

Daca tot este vorba de incalzire nu stiu ce as prefera mai mult un mijloc de transport in comun in care este cald (caci la noi se exagereaza cand e vorba de caldura) iar eu neavand cum sa-mi dau jos din haine, cobor "mustind" sau un mijloc de transport in comun fara incalzire? sau exista varianta 3 caldura si cuier sa ma dezbrac :mellow:
0

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 decembrie 2009 - 10:52

DA , e si asta o perspectiva, insa nu vorbim de exagerare...

Banuiesc ca neamtu' cand a inventat caldura deaceea s-a gandit la 2 viteze, ca sa se paota regla....
Dar aici deja intervin vatmanii.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi