STP Timișoara Forum: Statele Unite ale Americii (S.U.A) - United States of America (U.S.A) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Statele Unite ale Americii (S.U.A) - United States of America (U.S.A) Washington, D.C. - New York City, Los Angeles, Chicago, San Francisco Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 noiembrie 2013 - 17:18

Un sfert de ora de recreere :).


1

#62 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 mai 2014 - 19:19

Imagine postata

Ieri cotrobaiam pe net dupa filmulete cu "coridorul de nord-est" din anii 60-70, nu am gasit neaparat ce cautam dar mi-a atras atentia o poza gasita acum cateva zile cu un tramvai articulat din anii 40. Prima data nu i-am dat importanta dar ieri un thumbnail de la un clip de pe youtube avea in imagine chiar unul din acele articulate asa ca am zis sa aflu despre ce e vorba. Ce am gasit mi-a intrecut asteptarile si ma facut sa zambesc ca un copil mic pentru informatia care o gasisem. Iata ca va impartasesc si voua ce am gasit, intra in scena "sistemul de la chei".

Chiar langa San Francisco in Oakland in perioada interbelica se dezvolta 2 sisteme de tren/tramvai interurban. Unul folosea trenuri articulate unicat la acea vreme (si asa au cam ramas pentru ca altundeva nu le-am mai vazut), iar celalt folosea vagoane clasice. Cel din urma a fost abandonat lasandu-l pe cel dintai sa se extinda mai mult si sa profite de pe urma sinelor ramase, oricum in final dupa al 2lea razboi mondial chiar si sistemul de la chei a fost dezafectat de o compania care il achizitionase, National City Lines. Companie despre care poate unii ati mai auzit daca ati tinut pasul cu alte postari mai vechi de pe acest topic.

Am sa las filmuletele de mai jos sa va incante si sa va ofere restul de informatii. Ca ultime precizari, Bay Bridge nu trebe confundat cu Golden Gate, poate unii si-au dat seama, Bay Bridge este celalt pod din San Francisco, mult mai apropiat de centru decat Golden Gate si care habar nu am avut ca odata avea sine ferate.





Am sa mai revin cu inca niste filmari gasite tot ieri, de data aceasta despre o linie (singura din SUA de altfel care a mai ramas) de trenuri interurbane electrice.
1

#63 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 mai 2014 - 20:08

Ma voi referi la filmuletul postat in noiembrie 2013 din care deduc ca si tramvaiele vechi sunt foarte bune si pitoresti la americani daca sunt intretinute si nici vorba de ULF...iar filmuletul nu pare foarte vechi, cativa ani poate...

Sunt interesante si celelalte doua filmulete insa nu prea am inteles mare lucru evident din cauza cunostintelor mele de engleza...
0

#64 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 mai 2014 - 22:16

Vezi postareamile, la 06 mai 2014 - 20:08, a spus:

Sunt interesante si celelalte doua filmulete insa nu prea am inteles mare lucru evident din cauza cunostintelor mele de engleza...


Imi ramaneti dator :naughty1:

http://captiongenera...m/16314/Video-1

Eu am tradus doar primul clip si mi-a luat o gramada de timp, daca pot o sa il pun si pe al 2lea.

LE: In portiunea unde se vorbeste despre vagoanele mai vechi aduse din New York, anul corect este 1890 nu 1819.

LE:

Vezi postareamile, la 06 mai 2014 - 20:08, a spus:

Ma voi referi la filmuletul postat in noiembrie 2013 din care deduc ca si tramvaiele vechi sunt foarte bune si pitoresti la americani daca sunt intretinute si nici vorba de ULF...iar filmuletul nu pare foarte vechi, cativa ani poate...


Cele vechi (PCC-urile si restul de "adunaturi") circula pe linia istorica "Market Street Line", pe aceasta linie opereaza doar tramvaie istorice unele care candva circulau in San Francisco pe alte linii dar si multe altele care sunt aduse de prin restul americii si unele chiar din Europa cum ar fi din Italia de la Milano sau V-ul din Hamburg. "Magia", adica adevaratul transport cu tramvaiul e in subteran pe alta linie de tramvai deservita de tramvaiele Breda cele moderne.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 19 mai 2014 - 22:17

2

#65 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 mai 2014 - 16:35

Da, alta viata! Multumesc again! :respekt:


Si iata cum au decurs lucrurile acolo...
0

#66 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 mai 2014 - 17:27

Pentru ca s-a redeschis subiectul cu SF, iata aici siteul liniei istorice de tramvai. Pe acest site gasiti informatii utile cum ar fi: harta retelei, parcul de tramvaie cu istoria fiecarui vagon, situatia actuala a fiecarui vagon din depou, situatia zilnica de pe traseu ce trenuri circula la ora actuala cu actualizare la zii chiar de dimineata cand intra tramvaiele pe traseu si multe altele.

Market Street Railway
1

#67 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 mai 2014 - 18:41

Revin cu o alta serie de clipuri, dupa cum am spus acum cateva zile, iata povestea ultimei linii de cale ferata interurbana din SUA, Chicago South Shore and South Bend Railroad, astazi operator este Metra Electric, dizia de trenuri electrice a Metra, compania care opereaza trenurile de navetisti din zona Chicago.







PS: am sa revin si cu alte clipuri gasite intre timp.
0

#68 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 mai 2014 - 22:25


2

#69 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 august 2014 - 21:32

Hai sa vedem cine gaseste ce e... "out of place" in poza asta, daca ghiciti vin si cu un mic articol interesant din care veti afla lucruri care nu cred ca le stiati :naughty1: .

Imagine postata

Poza cred ca e mai mult decat evident cui ii apartine, eu doar am luat-o de pe goagal.
0

#70 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 27 august 2014 - 22:25

Vai Imagine postata no fi greu sati dai seama ca ICE german in sua ce cauta acolo Imagine postata pozai facuta in 1993 cand a fost adus intr-un tur.



Aceasta postare a fost editata de Vali: 27 august 2014 - 22:27

0

#71 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 august 2014 - 22:35

@Vali, stii ca nu am pus serios intrebarea, dar oricum nu e vorba doar de un tur acolo, si mai am prezente "exotice" de aratat, poate nu ca ICE dar una sigur te-ar duce cu gandul la Romania, dar toate astea zilele urmatoare.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 28 august 2014 - 20:27

2

#72 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 august 2014 - 17:59

Bun, dupa cum am spus revin cu un articol, sa incepem...

SUA, taramul tutror posibilitatilor, aici gasim aproape jumatate din numarul de km de cale ferata al intregii planete dar din pacate avem si printre cele mai mici viteze si probabil si printre cele mai putine trenuri de pasageri, marea majoritate a traficului de pasageri regasinduse pe coasta de est. Tot pe coasta de est avem si singura linie de cale ferata electrica de mare viteza si anume "Coridorul de Nord-Est", care strabate distanta de la Capitala Washington DC pana la Boston, trecand prin orase ca Philadelphia si New York. Linia are mai multe sectoare dar si ramuri, unele electrificate altele nu, dar despre care voi vorbii alta data.

Imagine postata

Am sa trec peste anumite amanunte si am sa incep direct cu electrificarea liniei care a inceput in 1905 si s-a terminat in 1938, anumite elemente importante ale liniei fiind construite chiar pe parcursul electrficarii astfel ca putem vorbii de coridor in sine putin inainte de terminarea electrificarii. Cu acest amanunt impartasit sa trecem la ceea ce ne intereseaza, adica trenurile.
Inca inainte de completarea electrificarii, au existat rame electrice dar si multe modele de locomotive care sa strabata linia, dar cea mai notabila aparuta in 1934 si despre care unii poate a-ti auzit a fost modelul GG1 a-l "Pennsylvania Railroad".

Imagine postata Imagine postata

Construita la Atelierele din Altoona locomotiva a fost conceputa sa poate trage absolut orice incarcatura. In timpul razboiului o astfel de locomotiva putea pleca de la New York cu un tren de pasageri si se putea intoarce inapoi cu un tren de marfa, fiind astfel foarte versatile.

Imagine postata

GG1 a trecut pe mana mai multor companii dupa razboi, dupa decaderea companiei PRR, multe au ajuns la Penn Central ca mai apoi sa fie preluate in final de Amtrak.

Imagine postata

Odata cu terminarea razboiului stim si ca in State transportul de persoane pe sina a suferit o decadere mare, acest lucru a afectat mult si producatorii multii inchizandu-si portile uzinelor, dar acest lucru se mai datorieaza si unui factor surprinzator. Ca si structura GG1 au fost atat de rezistente incat au circulat pana in 1983, iar Amtrak fiind pana la urma singurul client de locomotive electrice nu a fost aproape nici o comanda pentru ceva nou pana in anii 70.

Imagine postata

1965 Guvernul SUA scrie un act care are ca si scop transformarea Coridorului de Nord-Est intr-un tronson de cale ferata de mare viteza, primul tren care i-a nastere si este si prima veriga din evolutia trenului de mare viteza american este rama electrica "Metroliner" construita in 1969 si detinuta in prima faza de Penn Central, iar din 1971 garniturile sunt preluate de Amtrak. Desi la vremea lor erau ceva desprins dintr-un film SF, din punct de vedere tehnic erau vulnerabile. Multe se stricau pe traseu, iar iarna era nevoie tot de un batran GG1 sa le tracteze pana la destinatie. Situatia aceasta avea sa persiste inca o vreme.

Imagine postata

In 1972 intra in uz E60, locomotiva electrica de mare putere construita de General Electric, care in sfarsit avea sa inceapa inlocuirea treptata a "nemuritoarelor" GG1. Si deaici incolo incepe cu adevarat povestea interesanta. E60, ca si constructie avea un mare defect, boghiurile foloste era defat boghiurile unei locomotive de marfa madoficate, astfel ca la testele pentru introducerea noilor vehicule pe tronsoanele de mare viteza a avut loc o deraiere asa ca de la viteza propusa de peste 190km/h sa ales un standard stabilit pentru siguranta de 145km/h.

Imagine postata

Putem observa ca decaderea transportului electric in SUA a dus la ramanerea in urma cu cativa zeci de ani in termeni de proiectare, inca din anii 70. Astfel ca Amtrak a trecut repede la gasirea unei alternative... peste ocean.
Intra in scena... Suedezii de la ASEA, care produc pentru americani locomotiva x995 (asta e nurmarulde parc, in principiu ea ramane doar prototip) derivata din deja existentul model Rc6.

Imagine postata

La teste mai e adusa o locomotiva, o CC 21000 a francezilor la Alsthom (aceasta capata numarul de parc x996).

Imagine postata

In final castigatoare este locomotiva x995 a suedezilor, din aceasta i-a nastere AEM-7 pentru care Amtrak face o prima comanda in 1977, iar mai apoi datorita succesului pe care il are aceasta locomotiva, inca 7 bucati care sunt livrate integrala pana in 1988.

Imagine postata Imagine postata

Intre timp locomotivele GG1 sunt inlocuite in totaliate in 1983 fiind ultima cursa cu o astfel de locomotiva, iar cele E60 capata grilaje la partbriz datoriat perioadei de criminalitate ridicata care are loc in sua in anii 70', existau incidente in care persoane aruncau cu pietre in trenurile care se aflau in miscare.

Imagine postata Imagine postata

Ramele Metroliner, sunt scoase si ele din uz partial, multe dintre garnituri pierzandu-si pantografele si motoarele de tractiune si ajungand vagoane simple, iar vagoanele care aveau postul de comanda sunt pastrate pentru trenurile obisnuite si cuplate in spate pentru a nu mai fii necesara schimbarea locomotivei la capat de linie.

Imagine postata

In 1992 americanii aduc din nou pentru teste trenuri din Europa, si din nou avem o prezenta din Suedia, ci anume un SJ200, trenul este testat si sunt luate date importante pana la scoaterea lui din uz si trimis inapoi in 1993.

Imagine postata

Dupa scurt timp in teste intra un nou tren adus de aceasta data in Germania, ci anume ICE. Sunt din nou culese date importante, este facut un caite de sarcini si Coridorul de Nord-Est este modificat pe anumite tronsoane pentru a permite viteze mari constante. Trenul circula sub statutul unui tur, dar ajunge si in alte orase din nefericire tractat din cauza lipsei liniei electrice de contact.

Imagine postata

In 1994 Amtrak organizeaza o licitatie pentru proiectul "Acela Expres", deja se facasura planuri pentru 20 de garnituri si cum vor circula acestea. In 1996 se ajunge la o colaborare intre Alsthom si Bombardier, si desii pe timpul proiectarii si constructiei americanii ajung la unele neintelegeri cu europenii pe tema pretului si a mentenantei, proiectul continua, iar in Noiembire 2000 Acela Express ruleaza pentru prima data in cursa de inaugurare si nu dupa mult timp in luna Decembrie a aceluasi ani intra in uz regulat.

Imagine postata

In 1999, cu putin timp inainte de Acela, intra in uz HHP-8, o locomotiva construita tot de Alsthom si Bombarider, numarul acestora e in continua scadere pana azi datoria problemelor de costructiel aceste vehicule necesitand mentenanta odata la 12 zile.

Imagine postata

Atfel ajungem la ultima achizitie a Amtrak din maretul proiect de a aduce Coridorul de Nord-Est la standarde mai ridicate, ci anume ACS-64 sau "Amtrak's Cities Sprinter", locomotiva de ultima generatie construita de Siemens si care a inceput sa intre in uz inca din 2012 si care are scop inlocuirea AEM-7.

Imagine postata

NOTA: Imaginile folosite nu imi apratin, le-am luat pe google doar pentru exemplificare si apartin detinatorilor lor.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 11 mai 2016 - 18:04

8

#73 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 august 2014 - 21:23

:up_arow: :respekt: pentru documentare si foto-documentare...
0

#74 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 august 2014 - 23:35

Doar o mica precizare... Cred ca vorbim de Alstom, si nu Alsthom, sau? :eusa_think:
0

#75 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 august 2014 - 00:08

Pe vremea aia compania se numea Alsthom, apoi si-a schimbat denumirea in Alstom.
0

#76 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 15 noiembrie 2015 - 13:44

Despre înlocuirea componentelor de 80+ ani din metroul din New York City.
1

#77 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2016 - 21:45

Am spus mai demult ca voi vorbii despre alte ramuri care se desprind de Coridorul de Nord-Est, despre care am scris mai sus. Din pacate timp nu am prea avut sa mai cercetez, dar ca sa nu vina urmatoarea postare a mea aici cu nimica, am gasit totusi o ramura umpic mai... deosebita.



Date prea multe nu am momentan, dar ramura pe care circula trenul din clip pleaca de undeva de pe coridorul de nord-est, si isi are capatul in oraselul Strasburg, acolo unde se afla si un muzeu. Interesant este ca entitatea care detine linia ofera destul de multe servicii, exista trenuri regulate de pasageri in fiecare luna, trenuri care circula cu vreo ocazie tot in fiecare luna, desigur serviciu de marfa care poate deservii, zic eu destul de multe comoditati avand in vedere ca e doar o linie scurta, serviciu de mentenanta si reparatii, etc. Ma gandesc ce se putea face cu Oravita-Anina, si cat potential inca exista acolo.

Pun si un link catre siteul liniei pentru cei care doresc sa se mai informeze sau sa vada poze:

Strasburg Railroad
1

#78 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 martie 2016 - 14:26

Special pentru Gygy ;)

Fisiere atasate


2

#79 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 mai 2016 - 18:31

Chiar nu ma asteptam ca in perioada aceea sa existe un astfel de film educational.



Sper sa leg postarea asta de o noua postare care ar trebuii sa fie despre inca o descoperire facuta mai demult, atasez o poza pe post de "trailer" si spun ca ce se vede in imagine nu sunt piloni pentru o estacada care se va construii, ci defapt ce a mai ramas dupa ce ea s-a dezafectat...

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 07 mai 2016 - 18:35

1

#80 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 iunie 2016 - 16:30

Daca tot am vazut ca se posteaza in topicul cu "monorail-uri", am zis sa pun si eu ceva cu "strabunicul" acelui mijloc de transport :04:



Ca si nota informativa (ce securist suna asta), clipul asta si celalte in care sunt filmate celalte trasee, sunt inregistrate chiar de Autoritatea de Transport din Chicago, pana acuma niciunde nu am vazut ca o astfel de entitate sa isi inregistreze trseele si sa le puna pe youtube. Adevarul e ca ce au ei nu prea mai are nimeni, sigur nu e neaparat cea mai eficienta retea, nici cea mai silentioasa dar e singurul oras unde asa ceva mai exista.

Si daca tot am postat asta, o sa incerc azi sa revin cu inca ceva despre care am promis ca scriu mai demult... brb.
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi