STP Timișoara Forum: Poduri, Tuneluri, Viaducte - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Poduri, Tuneluri, Viaducte rutiere si cf

#1 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 august 2010 - 09:41

Poduri, Tuneluri, Viaducte

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-2599-040371000 1418654713.txt

Imagine atasata: Pod.Cernavoda.jpg Imagine atasata: Pod.Cernavoda_v02.jpg Imagine atasata: Pod.Cernavoda_v03.jpg

Imagine atasata: 800px-Viaduc_de_Millau_1.jpg Imagine atasata: Viaductul.Millau_02.PNG
* Chiar daca in prima si in ultimele doua imagini remarcam o constructie din afara Romaniei, acest viaduct (Millau) reprezinta o lucrare de arta de referinta in Europa

0

#2 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 decembrie 2010 - 15:14

Mare, mare pacat ca asemenea "ctitorii" au ajuns intr-o astfel de stare de degradare:

Imagine atasata: Viaduct-Topolog-1.jpg
by Dr2005


Poduri Cernavoda
Imagine atasata: pod-cernavoda_00.jpg

Imagine atasata: pod-cernavoda-604-cristi-cimpoes.jpg
0

#3 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 decembrie 2010 - 15:17

Fara suparare , dar de ce Bridges si nu Poduri ?
0

#4 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 decembrie 2010 - 15:19

Numai ca sa nu fie in limba romana :rolleyes:

PS: in cazul in care vreunul din admini nu contesta utilitatea thread-ului si denumirea sa, este rugat sa stearga postul acesta si cel de sus. Merci.
0

#5 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 decembrie 2010 - 15:31

Podul Vidin - Calafat
Randare

Imagine atasata: Pod-Vidin-Calafat--schita.jpg
sursa
0

#6 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 decembrie 2010 - 15:40

Podul Vidin - Calafat
Decembrie 2010

Imagine atasata: Pod-Vidin-Calafat-fcc-2010-dec-1.jpg
sursa
0

#7 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 decembrie 2010 - 17:33

Poza-i facuta dinspre noi sau spre noi?,... adica vreau sa stiu cine are avans in construirea podului chiar daca nu-l va putea inaugura pana nu se gata si pe partea cealalta...

PS Apropo de titlu, si eu as accepta mai easy denumirea de Poduri, dar nu ma deranjeaza decat vreo 20 %....in schimb ma enerveaza la locul meu de munca ca la depozit ii spunem warehouse, la plan ii spunem targ(h)et, la intretinere ii spunem mentenanta, toate astea in numele globalizarii si a manipularii (zic eu)....si observ ca lucrurile astea prind nesperat de repede la tanara generatie si nu numai...
0

#8 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 decembrie 2010 - 17:41

Podul este integral construit de catre bulgari. Deci daca te referi la cea de-a doua imagine, aceasta este facuta de pe teritoriul bulgar.

PS: Nu am participat (inca) la nicio intalnire a forumistilor RATT, deci nu stiu care este "targetul" declarat, insa imi imaginez ca se doreste a fi citit la un moment dat si de catre useri nevorbitori de limba romana. Asa ca m-am gandit ca macar denumirea thread-urilor sa fie in engleza.
0

#9 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 decembrie 2010 - 18:54

Da, la ultima poza ma refeream. Nu stiam ca bulgarii se ocupa in totalitate de pod, insa stiu ca noi am cam tras de timp in legatura cu construirea podului, motivul pricipal fiind iesirea capitalei noastre de pe traseul "clasic", iar bulgarii si-l doreau foarte mult pentru ca intra capitala lor, Sofia, pe noul traseu, lucru absolut benefic din punct de vedere economic pentru Sofia...aici era toata buba...
O situatie oarecum similara exista si in Serbia unde concurentele sunt Belgradul si Novi Sad-ul unde fiecare isi doreste sa treaca pe la ei viitoarea autostrada, respectiv drum expres...

In alta ordine de idei, spuneam doar ca la mine la lucru s-au introdus fara vreun rost tot felul de termeni din limba engleza, cand ii aveam si in limba romana ca doar n-am trait pana acum, noi ca popor in Africa. Aveam o industrie schioapa, stangace sau cum vrei sa-i spui, dar aveam ceva, acum avem zero barat...daca multinationalele isi aduna catrafusele, ramanem o tara medievala...ca nici agricultura nu mai avem...si pamantul agricol este cumparat de strangers...Daca renuntam si la acea minima mandrie nationala in limitele bunului simt, nimeni nu va da nici doi bani pe noi....

Iar de aici si pana la intalnirea forumistilor si cu targetul declarat mi se pare o distanta ....mare...mare....iar userii nevorbitori de limba romana vor citi... titlul in engleza si... se vor uita la poze :rolleyes: ...
PS Un astfel de topic mi se pare binevenit, fara doar si poate....cu conditia sa nu ramanem doar cu atat...
PPS Poate te gandesti ca lucrez la RATT. Nicidecum. Nu ca nu mi-ar place....
0

#10 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 decembrie 2010 - 21:53

Am notat.
0

#11 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 decembrie 2010 - 22:29

Am modificat titlul topicului. Sper sa fie mai inteligibil astfel pentru toata lumea. :)
0

#12 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 decembrie 2010 - 20:05

Si totusi un bridges in paranteza, sa inpacam si capra si varza! :)
0

#13 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 octombrie 2011 - 09:52

Podul Vidin-Calafat vazut din satelit, 7 august 2011:

digitalglobe

(mi-am batut capul vreo 20 de minute pina am descoperit cum pot sa gasesc o imagine pe digitalglobe :( )


Citeaza


Discovery filmează construcţia podului Vidin – Calafat


Postul de televiziune Discovery Channel filmează un documentar despre construcţia podului peste Dunăre între România şi Bulgaria, care va lega localităţile Vidin şi Calafat, anunţă Mediafax.

O echipă a Discovery Channel a ajuns deja în Bulgaria pentru a filma documentarul, care se va centra pe cele mai provocatoare etape tehnice din timpul construcţiei podului. Acest documentar va fi inclus în cadrul popularei serii „X Machines", de pe Discovery Channel.

Al treilea pod din ultimii 2.000 de ani

„X-Machines" este o serie de emisiuni despre cele mai mari şi avansate maşinării din lume, din punct de vedere tehnologic. Producţia documentează ingeniozitatea unor echipe de management de proiect din lumea întreagă, dar şi competenţele şi expertiza celor care operează astfel de maşini.

Construcţia podului dintre Vidin şi Calafat ar fi trebuit să fie finalizată în octombrie 2010, dar proiectul a fost întârziat semnificativ din cauza dificultăţilor tehnice. Autorităţile române şi cele bulgare au semnat acordul de construcţie a podului în martie 2000, însă implementarea efectivă a proiectului a fost amânată.

Când lucrările vor fi finalizate, podul care va uni localităţile Vidin şi Calafat va fi cel de-al doilea pod funcţional între Bulgaria şi România, peste Dunăre, şi cel de-al treilea pod din ultimii 2.000 de ani care va uni cele două ţări.

adevarul
0

#14 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 noiembrie 2011 - 10:18

Citeaza

Peste 50 milioane de euro, fonduri europene nerambursabile. Atât riscă să piardă România din cauză că bulgarii tărăgănează construcţia podului peste Dunăre.

Chiar dacă noi ne-am terminat partea de lucrare pe malul românesc, construcţia de către bulgari a podului de la Calafat - Vidin stagnează, iar Comisia Europeană poate aplica şi părţii române corecţii financiare, deoarece la Bruxelles se consideră că e vorba de un proiect comun al celor două ţări. Deocamdată, bulgarii au mai câştigat ceva timp, reuşind să prelungească memorandumul de finanţare până la 1 ianuarie 2013. Însă, la cum se mişcă lucrurile pe malul drept al Dunării, nu a fost îndepărtat cu certitudine riscul pierderii banilor europeni. În aşteptarea finalizării lucrărilor coordonate de partea bulgară, românii sunt nevoiţi să angajeze o firmă de pază, pentru ca localnicii din Lunca Dunării să nu ducă la Remat şinele de cale ferată, parapeţii şi cablurile de cupru.
...
Românilor le-a revenit sarcina să prelungească drumul şi calea ferată până la „buza“ podului. Lucrările pe malul românesc au început în mai 2009, pe baza unui contract de 66,9 milioane de euro, antreprenor fiind consorţiul spaniol AZVI-VIMAC. La vremea respectivă, următorii clasaţi la licitaţie, asocierea Astaldi-Swietelsky-Ansaldo, au susţinut că ibericii au mers la preţ de dumping şi, deci, nu vor putea executa lucrarea. Şi totuşi, construcţia a fost finalizată la termen. „În momentul de faţă, partea română a finalizat 95% din lucrări, restul de 5% neputând fi executat decât după ce partea bulgară va construi podul“, a declarat pentru Capital Marius Corduneanu, director general adjunct al CFR SA, responsabil cu coordonarea proiectelor europene. Concret, românii au prelungit cu opt kilometri DN56 Craiova-Calafat şi au modernizat 7,5 km de cale ferată. În plus, a fost modernizată gara Golenţi şi, cel mai important lucru, au fost construiţi de la zero (o premieră în ultimii 35 de ani) 3,6 km de cale ferată electrificată. Aceasta va permite accesul direct de pe pod la calea ferată existentă Golenţi - Calafat.
...

Capital

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 21 noiembrie 2011 - 10:19

0

#15 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 martie 2012 - 10:44

Podul Vidin - Calafat
Martie 2012

Imagine atasata: Pod-Vidin-Calafat-fcc-2012-mar-1.jpg Imagine atasata: Pod-Vidin-Calafat-fcc-2012-mar-2.jpg Imagine atasata: Pod-Vidin-Calafat-fcc-2012-mar-3.jpg Imagine atasata: Pod-Vidin-Calafat-fcc-2012-mar-4.jpg
sursa
0

#16 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 martie 2012 - 17:58

Cand e data de finalizare la podul din Calafat?
0

#17 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 15 martie 2012 - 02:00

Parca termenul de finalizare a fost depasit.
Iar de pe site-ul proiectului am aflat ca in Decembrie 2011 statusul era la 72%, deci posibil sa fie finalizat anul acesta.
0

#18 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 18 martie 2012 - 13:49

Stie cineva unde se afla acest pod?

http://www.tare.ro/p...nia-in-bulgaria
0

#19 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2012 - 17:57

Moarte curata! E construit de contrabandisti? :)

L.E. Am mai cautat pe net si nu e in Romania, e undeva in Rusia. E un vechi pod de pe vremea razboiului si era folosit pana la construirea celui din dreapta.
0

#20 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2012 - 23:41

Vezi postareaChagall, la 18 martie 2012 - 13:49, a spus:

Stie cineva unde se afla acest pod?

http://www.tare.ro/p...nia-in-bulgaria

Un vis urat. Daca te uiti de cateva ori iti pierzi echilibrul.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi