STP Timișoara Forum: Inelul IV - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (46 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Inelul IV

#61 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 mai 2012 - 15:39

Nu stiu cati ati trecut prin celebra intewrsectie semaforizata, insa eu am avut onoarea ieri si pot sa va marturisesc ca inteligenta a bubuit again. Trecerea de la o banda la 2 din directia Becicherecul Mic, este facuta cu o inteligenta rar intalnita...
0

#62 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 30 mai 2012 - 18:15

Incredibil ce se intampla.
Au dat drumul la semafoare.

Eu lucrez la Flextronics (fostul Solectron). Ei bine am plecat la 5.25 de la firma si am ajuns la semafoare la ora 6.00 asta in conditiile in care pana acum faceam in 4-5 minute acelasi drum !
Pur si simplu dupa Metro, la 100 metri s-a format coloana de masini.
Si stai frate ca prostu 30 minute in masina...am mers cu viteza 1 de dupa Metro pana la semafoarele lor.

Nu pot sa cred cum au putut face o traznaie dinasta.
Intre ora 16.30 - 17.30 toti angajatii de pe platforma industriala, Coca-Cola, Flextronics...pleaca acasa.
Un drum care pana acum il faceam in 5 minute il voi face in 30 ?? Mers 3 km cu viteza 1 ? E inandmisibil.

Pur si simplu imi vine sa-i bat.
Puteau naibii sa faca un sens giratoriu era de 1 milion de ori mai bine.
Probabil voi merge cu bicicleta la serviciu intrucat se pare ca voi ajunge mai repede...

:)
0

#63 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 august 2012 - 17:39

Citeaza

[...] Totodată, primarul a mai anunţat că s-a decis să fie inclusă în proiectul de buget pe 2013 şi realizarea unei porţiuni din inelul IV de circulaţie în zona UMT – Continental.

Sursa: TiON
0

#64 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 februarie 2013 - 11:55

Iata ca in aceasta saptamana am observat ceva miscari in zon UMT - Continental, mai exact in zona TRW-ului. Este vorba de traseul inelului 4 care trece pe langa gardul Trw-ului si ar trebui sa iasa pe Calea Lipovei o ramura iar cealalta ramura (trafic greu) pe marginea padurii, intre aceasta si Dumbravita catre centura de nord. Aceasta a doua ramura a fost mult vehiculata de Ostaficiuc, care, saracul n-a apucat in 8 ani de zile s-o faca.

Probabil ca nici acum nu se va realiza. Pentru ca si acum enuntul este ambiguu,...realizarea unei porţiuni din inelul IV de circulaţie în zona UMT – Continental... deci este vorba doar de o portiune. Intrebarea mea este cat de lunga este aceasta portiune, de unde pana unde???
In mod sigur vorbim de minim 200 de metri, necesari pentru executarea a celei de-a doua porti de intrare in TRW. Deci, cel putin se va prelungi infundatura.

Eu sper sa nu fie doar atat ci sa se faca o strapungere pana in Calea Lipovei.

Deocamdata pe terenul pe care se va efectua lucrarea, se afla niste gradini ale locuitorilor din zona, ocupate abuziv, lucru acceptat tacit de catre autoritati. Acum insa, oamenii sunt nemultumiti ca trebuie sa-si adune acareturile, garduletele, etc.,...

Sper sa vad cat mai repede buldozerele (si) pe aici...
0

#65 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 februarie 2013 - 15:03

Iata, reiau un pic aceasta tema, cu inelul 4 pe la Padurea Verde.


Fragment din inelul 4 intre Muzeul Satului Banatean si Calea Lipovei...
Oare ce lungime din acest fragment va avea portiunea ce urmeaza sa se execute in perioada urmatoare???

Imagine atasata: inel 4 11.JPG



Tot din acest inel era preconizata a se realiza o legatura pana la centura de nord, locata intre Padurea Verde si Dumbravita. Ar fi una dintre centuri ale Dumbravitei pentru trafic greu. Insa sunt tare curios cum se va face jonctiunea cu centura timisorii, in zona incercuita cu rosu.

Imagine atasata: inel 4 12.JPG


In zona TRW-ului urmeaza a se realiza inca o poarta de acces si este posibil ca drumul sa fie prelungit doar pana la aceasta. Insa se vede clar in imagine ca spatiul lasat pentru inelul 4 este generos, pentru 4 benzi plus trotuare si ceva spatiu verde intre ele sau loc pentru piste de biciclete...
Ar fi prea frumos ca lucrurile sa se desfasoare in acest mod!

Imagine atasata: inel 4 13.JPG
0

#66 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 23 februarie 2013 - 17:42

Ar fi mare nevoie de acel tronson de inel in locatia respectiva.
0

#67 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 martie 2013 - 20:38

Iata s-a deschis santierul...

Primul utilaj care niveleaza terenul si aduna in gramezi cele nenecesare ...

Imagine atasata: inel 4 01.JPG


Au aparut si baracile cu ... aer conditionat...

Imagine atasata: inel 4 02.JPGImagine atasata: inel 4 03.JPG


Din discutiile cu muncitorii am aflat ca este vorba de o portiune lunga de ... vreo 250 - 300 m, deci drum infundat care nu va duce prea departe. Sper ca aceste informatii sa fie false.
0

#68 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 martie 2013 - 20:39

Locatia e in lateralul Muzeului Satului?
0

#69 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 martie 2013 - 20:50

Da, iata si cateva poze "de legatura"...

Imagine atasata: inel 4 04.JPGImagine atasata: inel 4 05.JPGImagine atasata: inel 4 06.JPG


Cladirile cele noi din curtea muzeului sunt aproape gata, s-a ajuns la finisari. S-a lucrat si iarna.
0

#70 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 martie 2013 - 20:57

La cum au facut acea organizare de santier, se pare ca vor continua drumul doar cu o banda pe sens. :(
0

#71 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 martie 2013 - 11:32

Inca nu stiu cate benzi vor fi, dar am inteles ca se vor crea locuri de parcare, iar lungimea Llucrarii va fi de 250 - 300 m. Deci nu putem vorbi de o "strapungere" pana in Calea Lipovei sau pana la centura de nord. Din pacate!...

Dar, iata ca a aparut de cateva zile si un panou care ne spune ca startul la lucrari s-a dat in 18 februarie 2013 iar finalizarea lucrarilor era prevazuta pentru data de ieri 25 martie 2013. Adica o luna si o saptamana.
Dar in acelasi timp, tot panoul ne informeaza ca lucrarile vor dura 12 luni de zile.

Acum, eu ce sa zic? O luna este extrem de putin, iar un an este extrem de mult pentru o astfel de lucrare...Vom vedea ce se va intampla...

Imagine atasata: inel 4 07.JPGImagine atasata: inel 4 08.JPG

Iar vremea pana acum a fost extrem de capricioasa pentru aceasta etapa a lucrarii...pamant afanat plin cu apa...Nici macar acel buldozer pe senile nu facea fata la atata noroi...


LE Poate gaseste vreun coleg proiectul pe undeva...

Aceasta postare a fost editata de mile: 26 martie 2013 - 11:36

0

#72 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 26 martie 2013 - 18:20

"Acces auto si pietonal catre incinta UMT", si nimic despre inelul IV ?!? Sper ca e doar o gluma proasta...
0

#73 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 martie 2013 - 00:19

Da, aceasta-i portiunea de drum din inelul IV ce se executa, o portiune care nu duce nicaieri in afara de UMT...
0

#74 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 aprilie 2013 - 12:09

De doua zile, de cand s-au mai rarit ploile, utilajele au inceput sa se miste din nou pe portiunea din inelul 4, descrisa mai sus.

Nu am sperante mari ca va fi o lucrare deosebita. Vom vedea!...
0

#75 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 aprilie 2013 - 22:12

@ Pelbartus

Astazi am avut treaba pe la Hornbach in Calea Aradului si la inapoiere mi-am propus sa vin pe Inelul 4, sa vad cam cum ar decurge drumul.
Totul a fost perfect, se circula in viteza (50 - 60 Km/h) desi erau destule masini pe traseu. Numai in zona pietei Mehala a fost o oarecare "inghesuiala". Am ajuns una-doua pe Calea Bogdanestilor colt cu Dunarea. In fata aveam calea ferata, de netrecut, fiind "obligat" sa fac stanga pe Dunarea apoi pe Nera pana la vestitul pasaj Jiul...Un ocol maret plus aglomeratia de la pasaj...
Daca aveam pasaj si pod la Solventu', intr-un minut-doua eram in Dambovita, dar asa, ciuciu!...

Iata si ilustrarile pe harta...

Imagine atasata: inel 4 09.JPG

Imagine atasata: inel 4 10.JPGImagine atasata: inel 4 11.JPG


Deci, in concluzie, inelul 4 este o excelenta varianta de evitare a aglomeratiei si a traseelor consacrate. Pacat insa, ca pe alocuri este "o gluma proasta" in sensul ca merge in zig-zag in plin camp sau in zig-zag printre blocuri de 10 etaje sau in zig-zag ocolind stalpii de iluminat stradal. Este de toata jena din acest punct de vedere.
Dar cu toate aceste neajunsuri, ar fi un fel de mini-centura a orasului foarte bine-venita cu conditia sa aibe continuitate! Sa fie intr-adevar un INEL!


Oricum, este "scandalos" ca nu avem nici o trecere peste/sub calea ferata de la pasajul Jiul pana la marginea orasului si dincolo de ea!

Aceasta postare a fost editata de mile: 13 aprilie 2013 - 22:30

0

#76 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 aprilie 2013 - 17:17

Iata ca de cand s-au oprit ploile, lucrarile la portiunea din inelul 4 de la Padurea Verde au inceput sa progreseze. Au fost probleme deosebite cu solul, acesta fiind foarte moale in multe locuri, precum niste ochiuri de apa. Ma si gandesc ca in urma cu 100 - 150 de ani pe aceste locuri erau balti...

Dar s-a adus pamant galben (nu stiu de unde) si s-au incarcat zonele moi de pe traseu.

Au fost adusi si cativa metri cubi de borduri, semn ca in curant se vor fixa si acestea.

Insa spre dezamagirea mea, va fi un drum cu o banda pe sens si cu locuri de parcare...

Unele voci sustin ca dupa terminarea acestei portiuni de 200 - 300 de metri, lucrarile vor continua spre Calea Lipovei, respectiv spre centura de nord-est a orasului, la insistentele Continentalului si TRW-ului...Ramane de vazut ce se va intampla?...


O poza de ieri...by phone.

Imagine atasata: inel 4 12.JPG

Aceasta postare a fost editata de mile: 18 aprilie 2013 - 17:17

0

#77 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 aprilie 2013 - 10:00

Vezi postareamile, la 13 aprilie 2013 - 22:12, a spus:

Deci, in concluzie, inelul 4 este o excelenta varianta de evitare a aglomeratiei si a traseelor consacrate. Pacat insa, ca pe alocuri este "o gluma proasta" in sensul ca merge in zig-zag in plin camp sau in zig-zag printre blocuri de 10 etaje sau in zig-zag ocolind stalpii de iluminat stradal. Este de toata jena din acest punct de vedere.




Pentru exemplificare, iata un filmulet realizat cu ceva timp in urma de colegul nostru Doppler...Daca a mai fost postat, imi cer scuze, insa se poate (re)vedea cum drumul merge in stanga-dreapta, cu rost si fara rost!...O fi vorba de terenuri private dar ...

In clip avem portiunea dintre Calea Aradului si Calea Torontalului, distanta parcursa intr-un minut si un pic, insa cat timp era necesar intre cele doua puncte pana la construirea acestui tronson?... Traseul este tot in zig-zag si in continuare pana aproape de Piata Mehala...



Aceasta postare a fost editata de mile: 23 aprilie 2013 - 10:07

1

#78 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 aprilie 2013 - 08:54

Lucrarile din zona Padurea Verde la portiunea din inelul 4 progreseaza,...


Poze facute in data de 19.04.2013...

Imagine atasata: inel 4 13.JPG


...si 24.04.2013

Imagine atasata: inel 4 14.JPGImagine atasata: inel 4 15.JPG


Dupa mine va fi un drum subdimensionat ca latime...avand in vedere ca pe aici vor circula si TIR-urile...

Aceasta postare a fost editata de mile: 25 aprilie 2013 - 11:00

0

#79 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 mai 2013 - 09:59

Am gasit pe un HDD ("uitat" in dulap) niste PDF-uri cu PUZ-uri salvate in 2007 de pe site-ul primariei.

In PUZ-ul pt Banuconstruct 2 apare str. Gr. Alexandrescu cu 4 benzi:

Imagine atasata: PUZ Banuconustruct 2 - 2007.jpg

Iar in cladirea de birouri de pe Calea Aradului colt cu Gr. T. Popa apare un sens giratoriu (de care am mai scris undeva):

Imagine atasata: PUZ Gr.T.Popa 81 - 2007.jpg
1

#80 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 26 mai 2013 - 14:42

:up_arow: Inelul III ?
0

Arata acest topic


  • (46 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi