STP Timișoara Forum: Controlorii RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25

Controlorii RATT Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#481 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 mai 2019 - 09:44

Doi controlori azi-dimineata in 40, la plecarea de la Posta Mare.

Eu am urcat, am vrut sa iau bilet cu aplicatia 24Pay, dar mi-a dat eroare de lipsa fonduri (vina mea, cardul de debit l-am pierdut, asa ca banca l-a blocat). Imediat au sarit controlorii pe mine, stilul ala de a te inghesui si intimida stind foarte aproape de tine ... "va rugam sa coboriti si sa luati bilet".

N-am avut nici timp sa ma dezmeticesc Imagine postata Aveam alt card (de credit) la mine, pe care puteam sa-l introduc in aplicatie, si sa platesc cu ala. Iar bani lichizi aveam fix zero, din cauza cardului de debit pierdut.

Are sens sa fac reclamatie ca oamenii astia nu stiu sa se comporte? Am pierdut un autobuz aiurea, fiindca ei pot doar sa intimideze, nu sa discute.
0

#482 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 mai 2019 - 10:17

Tu poti sa faci reclamatie, dar din puct de vedere al regulilor, ei le-au respectat, deci nu ar avea de ce sa fie sanctionati. Noi te stim si credem ce spui, dar nu acelasi lucru e valabil si in cazul lor.
1

#483 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 mai 2019 - 13:24

Daca ar scrie pe fruntea oamenilor care-i corect si care-i smecher, ce bine ar fi...

Dar cum nu scrie, controlorii vad in fiecare persoana mai tanara sau relativ tanara un posibil smecher care va profita de orice moment prielnic ca s-o stearga. Cred ca din aceste motive apare aceasta inghesuire...

Imi plac in general controlorii insa niciodata nu mi-am dorit sa fiu controlor...
1

#484 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 08 mai 2019 - 16:07

Si eu zic ca au procedat corect controlorii. Niciunde in lume nu ai fi scapat mai ieftin, ba din contra. Pai in Szeged dau amenzi la studenti intr-o veselie cu toate ca au abonament. Scot regulamentul si cer: carnetul de student, Act de Identitate, Dovada de rezidenta pentru cetateni straini. Pai in Timisoara sunt exagerat de blanzi si timorati raportat la evaziunea enorma care se face.Sa nu mai vorbim de cat de rar ii vezi.
0

#485 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 mai 2019 - 22:55

Nu au procedat corect controlorii. Nu din punct de vedere al "legalitatii" ci din punct de vedere al comportamentului. Aici e plangerea. Chiar daca as fi contravenient, ei tot au obligatia de a se comporta civilizat (macar atata timp cat si eu ma comport civilizat cu ei), nu la intimidare.
Daca impingem situatia la extrem inseamna ca daca mie validatorul din spate nu imi "vede" cardul iar ca sa ajung la cel din mijloc imi ia ceva timp pentru ca e mai aglomerat, sau e coada la acel validator, ca doar ala merge, ei ma pot da jos pentru simplul fapt ca ei presupun ca nu intentionez sa imi platesc calatoria? Sau chiar si cu pay24 sau POS-urile noi: Daca da 5 rateuri inainte sa mearga o data? Chiar si cu POS-urile clasice de la magazin se mai intampla (eroare conectare la retea sau alte cele...)
De exemplu, mie mi se intampla des ca validatorul sa nu imi "vada" cardul in portofel, ci doar daca il scot (am mai multe carduri pe acolo). Cum ar fi acum daca m-ar vedea controlorii ca apropii portofelul de validator si nu se intampla nimic sa nu imi dea timp sa imi scot cardul din portofel si sa il validez ci sa ma inghesuie si sa ma coboare doar asa. Vi s-ar parea normal? Mie mi se pare exces de zel faptul ca cobori o persoana care vezi ca are intentia de a-si plati calatoria, cand exista multe alte persoane care nici macar nu se sinchisesc...
3

#486 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 mai 2019 - 10:10

Daca controlorii te gasesc la POS, incercand sa platesti si acesta nu functioneaza, sunt sigur ca nu te vor da jos, dar iti dai seama ca ei cand urca, nu pot dintr-o privire sa vada toti calatorii si sa-si dea seama imediat ca sunt x calatori ce aveau intentia sa plateasca corect sau y fara nicio intentie de a plati/valida. De aceea ei trateaza cu suspiciune orice calator ce nu poate prezenta un titlu de calatorie valid. Am fost pe vremuri la control (conducerea din vremea respectiva ne scotea pe toti la control prin rotatie, din ateliere sau din birouri), deci stiu putin despre ce vorbesc si pe vremea aceea urcam 6 persoane + un controlor "calificat", ca sa zic asa, intr-un vagon. :D
Avand o frauda de 60% sau mai mare, pleci din start de la prezumtia de vinovatie, nu invers ca in justitie. (unde si acolo se vehiculeaza sintagma: "sa isi dovedeasca nevinovatia in instanta", tot mai des :plemplem: )
Parerea mea si nu reprezinta in niciun fel pozitia societatii.
1

#487 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 11 mai 2019 - 11:30

Perfect de acord si cu Florin si cu colegul nostru Paul85. Asa cum spunea de multe ori si colegul Mile si multi alti colegi radacina problemei este in felul in care primaria trateaza societatea de transport public si gratuitatile impartite cu nemiluita la toti mai putin celor care sunt activi in piata muncii si care chiar se simt ultimii fraieri cand vad ca restul merg gratis. Da rata de frauda este enorma dar ganditi-va ca in anul 2008 sau 2009 cand s-a implementat sistemul nostru de ticketing (de catre fosta administratie condusa de Ciuhandu "care nu a facut nimic") si de catre conducerea din acea vreme a regiei (interesant ca pe vremea aceea nu se schimbau directorii ca si camasile tot la 2 zile dupa regula "cine are limba mai moale pentru sefu"..se vehicula si am dezbatut si noi pe forum intentia de a se valida si la urcare si la coborarea din mtc precum si taxarea pe distanta omeneste vorbind nefiind moral sa dai tot 2 lei si ca mergi o semitura si ca mergi o statie. Dar toate aceste ganduri au ramas vise frumoase...am ajuns sa traim anii "dezvoltarii in forta si macar se face ceva" cu tot mai multi pietoni ucisi pe zebra de semafoarele tembele/inteligente care dau 15 secunde la pietoni la un interval de 5 minute, cu porti "cosmetizate" care ucid oameni la o furtuna, cu parcuri inchise cu anii pentru cateva palme de beton "gradini vieneze"...cu zero parcari si restul batjocurii pe care o traim si o simtim cu totii...
2

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi