STP Timișoara Forum: Portugalia - República Portuguesa - Portuguese Republic - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Portugalia - República Portuguesa - Portuguese Republic Lisbon - Leiria, Setúbal, Portalegre, Castelo Branco Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   G-man 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:FAN COURIER :)

Postat 23 februarie 2009 - 19:58

Imagine postataImagine postata
Imagine postata

Populatie (2014):10,427,301
Capitala: Lisbon Imagine postata


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
In Lisabona transportul in comun este unul exceptional, deoarece locuitorilor din Lisabona le plac a calatori cu tramvaie din ani '50-'60 asa numiti "Electricosi" tramvaiele lor is destul de moderne in cea ce priveste confortul pasagerilor si au un aspect exterior minunat asemanator tramvaielor trase pe timpuri de cai. Locuitorii acestei stie sa le ingrijeasca si sa le mentina curate. Aceste tramvaie sunt ciudate deoarece au doua pantografe diferite posibil care le ajuta la urcarea pe strazile abrupte ale orasului
Am alaturat o poza de pe wikipedia impreuna cu linkul sper sa va placa!
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...os_Lisboa_3.JPG
0

#2 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 februarie 2009 - 00:00

Am gasit si eu 2 imagini intr-un fisier deal meu. Al 2-lea pantograf e mai mult un captator, vazut mai mult la tramvaiele PCC de peste ocean. Frumoase tramvaiele deacolo, parcas niste kindere :rad_masa: :o

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 februarie 2009 - 15:52

2 chestii...


1: banuiesc ca circulatia acestor tramvaie, are deaface cu zona mai dekluroasa a zonei, (gen San Francisco)
2: daca ne uitam mai atenti observam ca tramvaiele sunt dotate si cu pantograf stas (ca ale noastre). <_<:rolleyes: , vre-un motiv?
0

#4 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 februarie 2009 - 16:19

Pai ar fi o ipoteza care am deduso eu. Designul si forma vagoanelor pare sa fie de pe la inceputurile tramvaiului, atunci majoritatea tramvaielor erau dotate cu un captator, asa a fost si la noi daca va uitati in pe imaginile vechi vedeti si tramvaie cu un captator. Al 2-lea pantograf s-ar explica prin faptul ca in zonele nu chear asa pitoresti tramvaiul sa foloseasca acst pantograf, iar in zonele cu specific, care sunt intesate de turisti, tramvaiul sa foloseasca captatorul pentru a reda din imaginea de epoca a orasului. Ma rog asta e parerea mea. Inca o imagine.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  lis.jpg (124.63K)
    Number of downloads: 36

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 24 februarie 2009 - 16:20

0

#5 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 februarie 2009 - 16:40

Chiar ca sunt interesante pozele, cu tramvaie pe acele trasee in panta...cred ca nici nu s-ar descurca daca ar avea si remorci...iar pantografele s-ar putea sa fie necesare daca sunt nevoite sa mearga cu spatele...ma gandesc...

Aceasta postare a fost editata de mile: 24 februarie 2009 - 16:43

0

#6 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 februarie 2009 - 16:46

Nu neaparat, am vazut trolee dand cu spatele , pu captatoarele pe fir...
0

#7 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 februarie 2009 - 18:10

Daca te uiti la primele 2 poze vezi ca cea de-a 2-a este facuta din spate, deci nu are controller si acolo. Oricum daca mergea cu spatele avea 2 captatoare exact ca la vagoanele PCC americane.
0

#8 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 februarie 2009 - 21:09

Pai tocmai ca nu are doua captatoare ca cele americane pentru schimbare de sens, iar tramvaiul din a doua poza coboara la vale cu captatorul ridicat. Daca fortat de imprejurari, ar trebui sa urce cu spatele, ma gandesc ca acel captator ar impinge firul de contact in sus si poate l-ar rupe, insa daca coboara captatorul si ridica pantograful, in mod sigur poate urca cu spatele,... iar captatoarele nu se pot intoarce invers pentru ca sunt legate cu ceva cablu ca la firobuz troleele...imi dau si eu cu parerea...

Aceasta postare a fost editata de mile: 24 februarie 2009 - 22:10

0

#9 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 februarie 2009 - 21:58

Precum a spus si Gygyman6, uitati-va la stopurile tramvaielor din prima poza, aceste tramvaie sunt unidirectionale.
0

#10 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 februarie 2009 - 22:19

Cand zic fortat de imprejurari ma gandesc ca poate loveste un motociclist sau calca o baba si atunci poate fi nevoit sa dea in spate cativa metri ca s-o scoata pe baba de sub tramvai, sau alte situatii de acest gen, :rolleyes: ...in rest am vazut si eu ca este unidirectional, n-am sustinut niciunde ca este bidirectional...
0

#11 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 februarie 2009 - 22:37

Daca e dupa mine, eu zic ca locuitorii de acolo sunt obisnuiti cu tramvaiele iar vatmanii nu conduc asa repede din cauza inclinatilor si al curbelor, asa ca accidente poate numai pe strazi mai largi unde tramvaiul foloseste pantograful conventional, plus ca acolo vad ca e pavaj asa ca s-ar auzi cand vine un tramvai.

Iata o poza foarte frumoasa.

Fisiere atasate


0

#12 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 februarie 2009 - 23:05

Cateva poze luate de pe railfaneurope.net in care respectivul model de tramvai functioneaza cu pantograful ridicat.
Acest tip de tramvai oare nu de aceea are atat captator cat si pantograf, deoarece pe anumite trasee linia electrica este alimentata la tensiuni diferite? Standard-ul vechi de alimentare pe traseele vechi (alimentat prin captator), respectiv un standard nou pe traseele recent construite (alimentat prin pantograf)?

Fisiere atasate


0

#13 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 25 februarie 2009 - 03:48

Tensiunea e aceeaşi pe toată reţeaua. Odată cu aducerea tramvaielor noi (care bănuiesc că nu merg pe străduţele înguste... nu am văzut poze cu ele pe acolo) s-a modernizat şi reţeaua de fir-contact. Probabil s-a păstrat captatorul din motive turistice, deşi folosirea pantografului normal în acele zone ar putea produce accidente la cruci (liniile sunt foarte apropiate între ele, la fel distanţa între tramvai şi clădire e mică... ar exista riscul ca pantograful să lovească vreun perete sau pantograful unui tramvai de pe contrasens).
0

#14 Useril este offline   G-man 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:FAN COURIER :)

Postat 26 februarie 2009 - 20:06

sau mai e posibil sa agate vo haina sau vo pereche de pantaloni pe acele stradute inguste :) :( :D
0

#15 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 februarie 2009 - 12:59

Vezi postareaDr2005, la 25 Feb 2009, 03:48, a spus:

...deşi folosirea pantografului normal în acele zone ar putea produce accidente la cruci ...


Aceasta mi se pare cea mai plauzibila explicatie, pentru ca firele de contact vin sub diverse unghiuri la cruci fata de planul de actiune al pantografului, fiind zona "deluroasa"....si atunci in zona "deluroasa" se folosesc captatoarele, iar la "ses", pantograful...
0

#16 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2009 - 16:18

Iatal pe "fratele mai mare" al tramvaielor de mai sus. Acesta vad ca are 2 captatoare exact ca vagoanele PCC, si nu circula prin zonele cu stradite mici si inguste.

Fisiere atasate


0

#17 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2009 - 19:13



0

#18 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 februarie 2009 - 19:24

In primul video, foart interesanta, infrastructura in acele curbe, si ce demaraj, si viteza au tramvaiele alea ,chiar si cand urca. :unsure: :D
0

#19 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2009 - 19:56

De-a dreptul fascinant primul clip. Parca sunt niste jucarii pe strazile acelea, mai ales tramvaiul din fata parca e teleghidat, mai ales la ultimul sprint pe strada aceea ingusta unde se fereste baiul acelea care se apropie de perete. Foarte pitoresc pe stradute, parca te intorci in timp, numai masinile dau de gol totul si scrusl acela de pe asfalt unde scrie BUS, desi unui autobuz nui prea dau sanse sa treaca cu bine peacolo.
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2009 - 20:36

Legislatia rutiera nu prevede marcaje de genul "Tram" de aceea e marcat pe jos "BUS". Nu vred ca circula autobuze pe acolo. :unsure: . In unele locuri daca esti mai supra-ponderal ai o problema cand vine tramvaiul. :D
0

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi