STP Timișoara Forum: De ce o să evit RATT-ul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De ce o să evit RATT-ul Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 05 ianuarie 2012 - 19:29

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 ianuarie 2012 - 18:04, a spus:

Bun, ar fi nedrept pentru lucratoarele de la chiosc din tura de dimineata, dar in rest ideea e buna. Trebuie sa o transmit sefului serviciului vanzari. :pinochio:

Nu vreau sa fiu rautacios cu pensionarii..dar din moment ce pentru celelalte categorii de reduceri (exemplu concret adeverinta de la donarea de sange) abonamentul se poate face DOAR la centrul de gratuitati de pe strada Doinei..poate nu ar fi o idee rea ca si pensionarii sa fie trimisi tot acolo degrevand toate celelalte chioscuri..(desi ar fi nedrept pentru angajatii de pe strada Doinei)..sau eventual Primaria sa reglementeze posibilitatea ca acel titlu de calatorie al lor sa nu mai fie innoit anual fiind valabil pentru titular alaturi de buletinul de identitate (pentru ca din moment ce un om e pensionar..va ramane asa pina la moarte..)
0

#42 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 ianuarie 2012 - 20:48

Ar trebui introduse niste "time limits". De ex abonamentul pensionarilor sa fie valabil o luna mai mult decat la toti ceilalti, insa cu limitarea sa nu si-l poata prelungi mai devreme de 30 de zile inainte de expirare.
0

#43 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 05 ianuarie 2012 - 21:45

:pinochio:

Vezi postareaemilut, la 05 ianuarie 2012 - 15:17, a spus:

[...]De fapt, chiar sunt valabile până la 1 februarie.[...]


O soluție ar fi ca abonamentele pensionarilor să se poată elibera doar începând cu data de 10 sau 15 ianuarie, astfel lăsând loc celor ce chiar îl plătesc din buzunar.

Aceasta postare a fost editata de Andy: 05 ianuarie 2012 - 21:45

0

#44 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 ianuarie 2012 - 10:20

Spunea cineva mai sus ca sunt valabile pana pe 1 februarie. Or fi pe hartie... Ca in realitate hroncane validatoarele de mori incet...
Inchipuiti-va situatia perfecta. 14, ora de varf, piata 700. Un grup de 10-15 pensionari cu traista plina urca in troleu. Jap! la validatoare, si insista cu cardul expirat... si insista.. si insista... Poluare fonica nu alta...
0

#45 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 ianuarie 2012 - 12:25

Am spus că sunt valabile, în accepţiunea că nu vor fi percepute de către controlori ca expirate. Hai măi Kriszty, doar ştiai şi tu de chestia asta.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 06 ianuarie 2012 - 12:25

0

#46 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 ianuarie 2012 - 12:29

Sincer nu! Pana cum nu eram clar cu valabilitatea lor, si nici acum nu sunt in clar cu nevoia reinnoirii anuale....
0

#47 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2012 - 13:49

Pai, gratuitatea o acorzi in baza unui HCL/protocol anexat acestuia. Anul acesta e alt HCL/protocol, deci trebuie activate noi titluri de calatorie in baza acestor hotarari.
0

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2012 - 21:58

Citeaza

Începând de luni, 9 ianuarie 2012 toţi călătorii RATT care beneficiază de gratuitate* pe mijloacele de transport în comun din Municipiul Timişoara vor putea să-şi ridice abonamentele gratuite pe anul 2012 DOAR de la sediul RATT de pe strada Intrarea Doinei, nr.2 (prima stradă la dreapta dinspre Piaţa Mărăşti spre Iulius Mall).
Pentru verificarea documentelor (care necesită mai mult timp) şi pentru fluidizarea accesului la celelalte ghişee a călătorilor care vor să achiziţioneze titluri de călătorie (bilete) şi mai ales abonamente am optat pentru această reorganizare a activităţii celor 16 puncte de vânzare RATT.
La punctul de pe Intrarea Doinei vor fi deschise două ghişee de luni până vineri, în intervalul orar 08:00 – 20:00.

* beneficiarii Protocolului de acordare a facilităţilor la transportul în comun din H.C.L. 421/13.12.2011, Art.1, Secţiunea 1, lit. a) până la u) inclusiv

0

#49 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 ianuarie 2012 - 22:51

Asta e ceva hotarat recent?
0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2012 - 22:57

Azi. :up_arow:
0

#51 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2012 - 02:10

O decizie buna.

Desigur, va fi dificil pentru cei care au o problema reala de rezolvat (e.g. card Acces pierdut), dar e o imbunatatire neta fata de situatia precedenta cand oricine avea nevoie de un abonament nou statea la coada dupa pensionari.
0

#52 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 07 ianuarie 2012 - 09:48

Citeaza

Începând de luni, 9 ianuarie 2012 toţi călătorii RATT care beneficiază de gratuitate* pe mijloacele de transport în comun din Municipiul Timişoara vor putea să-şi ridice abonamentele gratuite pe anul 2012 DOAR de la sediul RATT de pe strada Intrarea Doinei, nr.2 (prima stradă la dreapta dinspre Piaţa Mărăşti spre Iulius Mall).
Pentru verificarea documentelor (care necesită mai mult timp) şi pentru fluidizarea accesului la celelalte ghişee a călătorilor care vor să achiziţioneze titluri de călătorie (bilete) şi mai ales abonamente am optat pentru această reorganizare a activităţii celor 16 puncte de vânzare RATT.
La punctul de pe Intrarea Doinei vor fi deschise două ghişee de luni până vineri, în intervalul orar 08:00 – 20:00.

* beneficiarii Protocolului de acordare a facilităţilor la transportul în comun din H.C.L. 421/13.12.2012, Art.1, Secţiunea 1, lit. a) până la u) inclusiv


Mai multe chestiuni:
- Nota * ar putea fi pusă pe site cu link către <http://www.ratt.ro/Protocol_RATT.pdf>. Aș menționa oricum în anunțurile de pe site explicit pensionari, elevii din ciclul primar şi gimnazial, și restul categoriilor vizate de art. 1 secț. 1 din HCL.
- Observ decalajul de date calendaristice, ca în demo-ul de pe validatoare, unde e tot așa menționată data cu un an înainte. HCL e din decembrie 2012 ?
- Anunțul introduce neclaritate cu privire la abonamentele noi versus vechi. Foarte puțini din cei vizați de anunț au de "ridicat" abonamente gratuite. Mai toți prelungesc abonamente/carduri. A trebuit să citesc pe tion unde e explicat mai clar (și mai pe larg).
- Aș adăuga o întrebare pe tema asta pe http://www.ratt.ro/t...e/intrebari.htm
- Când se va actualiza http://www.ratt.ro/t.../facilitati.htm ar trebui corectate și mențiunile de "Valabilatate", "Cerificat".
- Orarul de gratuități de pe Doinei va trebui actualizat pe http://www.ratt.ro/taxare/retea.htm

Aceasta postare a fost editata de dante: 07 ianuarie 2012 - 09:55

0

#53 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 07 ianuarie 2012 - 11:16

Vezi postareadAImon, la 07 ianuarie 2012 - 02:10, a spus:

O decizie buna.

Desigur, va fi dificil pentru cei care au o problema reala de rezolvat (e.g. card Acces pierdut), dar e o imbunatatire neta fata de situatia precedenta cand oricine avea nevoie de un abonament nou statea la coada dupa pensionari.

Problema se poate rezolva relativ simplu...crearea unui ghiseu SEPARAT pentru orice gratuitate in afara de pensionari..cei care vin cu alt tip de gratuitate isi rezolva rapid problema...cei care vor sa plimbe gratis plasa 3 metri pe banii fraierilor..nu au decat sa stea 1000 de ore la coada...pomana se plateste..intr-un fel sau altul..
0

#54 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2012 - 11:18

Florin a zis pe topicul " Noutati " ca vor fi deschise 2 ghisee si daca mai tin eu minte de cand am fost acum vreo 2 ani sa imi fac abonamentul acolo , parca erau 3 ghisee deci s-ar putea ca metoda ta sa fie deja implementata , dar s-ar putea sa ma insel .
0

#55 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2012 - 11:22

-Orarul centrului de gratuitati nu se modifica, ci doar orarul celor doua chioscuri si doar pe durata acestei operatiuni. Daca as modifica orarul asta ar da nastere la confuzii.
-am adaugat link spre protocol si am corectat data din comunicat
-formularea "ridicat" nu e chiar atat de gresita. Predai cardul cu titlul de calatorie expirat si il ridici dupa ce a fost actualizat cu noul titlu de calatorie. :up_arow:
-in noul tabel privind facilitatile sper sa nu mai apara acele greseli de dactilografiere

@BogdanTm La parterul centrului de ticketing sunt mai multe ghisee nu doar cele doua despre care vorbeam acum.

O poza mai veche pe care am facut-o inainte de deschiderea sediului: Imagine atasata: ghisee.jpg
0

#56 Useril este offline   sofi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27 mai 09

Postat 09 ianuarie 2012 - 17:49

Am fost azi la doua chioscuri ale RATT.Nu am vazut sa se vanda nici un bilet, doar cerinte pentru vizarea cardurilor gratuite. Eu cred ca vanzatoarele au timp si pentru vizarea cardurilor" pensionarilor".
....... si celor care nu au loc de pensionari: NOI TINERI AM FOST, VOI URMEAZA SA IMBATRANITI.....
0

#57 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 ianuarie 2012 - 18:13

Pai, aceasta masura nu s-a luat pentru protejarea vanzatoarelor, ci pentru a-i proteja pe clientii care doresc cumpararea abonamentelor (un bilet se putea obtine si fara stat la coada, vanzarea acestuia durand foarte putin). Procedura, atat in cazul acestora cat si in cazul celor care solicita gratuitati, necesita scanarea documentelor doveditoare, procedura care necesita un timp mai mare/client.
0

#58 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 ianuarie 2012 - 20:00

Vezi postareasofi, la 09 ianuarie 2012 - 17:49, a spus:

Am fost azi la doua chioscuri ale RATT.Nu am vazut sa se vanda nici un bilet, doar cerinte pentru vizarea cardurilor gratuite. Eu cred ca vanzatoarele au timp si pentru vizarea cardurilor" pensionarilor".
....... si celor care nu au loc de pensionari: NOI TINERI AM FOST, VOI URMEAZA SA IMBATRANITI.....

Sper când îmbătrânesc să nu fiu nevoit să aştept după mila RATT, a Primăriei sau a altei instituţii sau administraţii.

Până atunci, cozile enorme de la chioşcurile de cartier încurcă şi enervează pe tot restul lumii normale. Cardurile-abonament gratuite ale pensionarilor pot fi înnoite timp de o lună, nu este nimeni obligat să stea la coada de pe Doinei FIX zilele astea.

În altă ordine de idei, bun venit pe forum :coolspeak:

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 09 ianuarie 2012 - 20:01

0

#59 Useril este offline   sofi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27 mai 09

Postat 10 ianuarie 2012 - 09:34

........restul lumii normale????????
0

#60 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2012 - 09:40

Mai mult ca sigur ca dAImon se referea la cei cu abonamente normale (platite)...
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi