STP Timișoara Forum: Aerul conditionat de pe troleibuze si temperatura AC - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aerul conditionat de pe troleibuze si temperatura AC Pareri, opinii, sondaje, teste si masuratori. Evaluare topic: ****- 3 Voturi

Poll: Cum apreciati temperatura aerului conditionat din vehicule ? (85 membri au votat)

Cum apreciati temperatura aerului conditionat din troleibuze ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#81 Useril este offline   coracao 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 25 octombrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 mai 2011 - 20:46

nu o luam ca pe o obligatie. imi place sa ajut pe cat posibil si cum sunt si la Facultatea de Mecanica, sectia Autovehicule Rutiere, ma si intereseaza si pasioneaza...
0

#82 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 mai 2011 - 21:22

OK. Ma bucur. :(
0

#83 Useril este offline   pain 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 06 octombrie 08

Postat 10 iulie 2011 - 18:44

Intrebare : 3026 ( linia 17 astazi ) are o problema cu clima ? Sau soferului ii place sa stea cu prosopu' la gat si sa dea maxim la ventilatie si atat ?
0

#84 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 iulie 2011 - 20:25

Din cate am inteles, din cauza temperaturilor exterioare, compresorul atinge o temperatura foarte ridicata, temperatura la care protectia termica il decupleaza. :coolspeak: Sunt cateva care prezinta aceasta problema.
0

#85 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 iulie 2011 - 21:11

Ori rolul AC-ului este sa functioneze optim tocmai cand sunt temperaturile ridicate, nu?... :coolspeak:
0

#86 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 iulie 2011 - 22:41

In specificatii scrie ca temperatura maxima de functionare este 40°C. Probabil astazi au fost temperaturi foarte apropiate de acesta valoare. :coolspeak: Daca compresorul AC atinge 115°C se decupleaza automat pentru a se proteja.
0

#87 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 iulie 2011 - 23:43

Deci sa inteleg ca si Compresorul AC-ului are nevoie de clima ? :coolspeak:
0

#88 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 11 iulie 2011 - 02:26

Vezi postareaRaoul94, la 10 iulie 2011 - 23:43, a spus:

Deci sa inteleg ca si Compresorul AC-ului are nevoie de clima ? :coolspeak:


Toate mecanismele care produc "clima" se incalzesc..ai observat desigur la vitrinele frigorifice si la frigiderele din magazine aceasta problema... Ar fi fain sa se faca un sistem de clima pentru racirea sistemului de clima..si apoi inca un sistem de clima pentru sistemul de clima al sistemului de clima.. :uimit: si asa ar ajunge un troleibuz sa remorcheze o rulota cu instalatii de racire dupa el.. :rad_masa:
0

#89 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 iulie 2011 - 07:12

Despre asta vorbim:

Imagine atasata: 92.jpg

Aceasta temperatura a fost masurata la o temperatura exterioara de 25 de grade.
0

#90 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 iulie 2011 - 17:31

In conditiile aratate mai sus, inteleg ca in tarile unde zilnic se inregistreaza temperaturi exterioare de 45 de grade nu au sisteme de aer conditionat pe MTC-uri?... sau doar sistemul AC existent pe mtc-urile noastre este mai slab calitativ?...decat in alte parti mai calduroase ale lumii...
0

#91 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 iulie 2011 - 17:58

Probabil au instalatii concepute special sa functioneze in conditii extreme. La noi sunt conditii extreme si incercam sa folosim instalatii pentru conditii normale (nu stiu daca a fost undeva in EU mai cald ca la noi. La Atena sau chiar Cairo era ceva mai racoare zilele acestea :coolspeak: )
0

#92 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 iulie 2011 - 20:28

Totusi, 40 de grade nu ar trebui sa fie o temperatura "extrema". Majoritatea electronicelor functioneaza normal pana la 50-55 de grade...
0

#93 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 iulie 2011 - 20:50

Vezi ca am postat o poza unde se vede compresorul si temperatura acestuia. Azi, compresoarele atingeau lejer 107°C. Totusi, vorbim de un motor electric, compresor, ulei, etc., toate acestea capsulate in "butelia" compresorului si avand temperaturi extreme (la 115°C sistemul se decupleaza). Nu vorbim de nicio electronica aici.
0

#94 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 iulie 2011 - 23:10

OK :naughty1: Dar totusi e pacat ca acestea cedeaza la "numai" 40 de grade...ar fi fost bine ca cei care au intocmit caietul de sarcini sa aiba in vedere si incalzirea globala :lol: Peste cativa ani 40 de grade va deveni o temperatura obisnuita vara (din pacate)...
0

#95 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 iulie 2011 - 23:29

Florin am observat la multe Mercedes Conecto C , au in plafon niste gratare si presupun ca pe acolo intra aerul ( in procesul de reciculare ) sau iese clima nu sunt sigur .

Chestia e ca sigur are legatura cu sistemul de climatizare , chestia e ca acele gratare sunt pline de praf , se vede lejer cu ochiul liber , praf si scame sau ce mai e pe acolo , sunt locul ideal pentru bacterii si am citit ca chestiile astea care se intampla intr-un sistem de aer conditionat sunt foarte periculoase , si ca trebuie curatate periodic , la utilizarea actuala a MTC-urilor , cred ca odata la luna e ok , si asa vara nu dureaza decat 2-3 luni ( la RATT ) .
0

#96 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 iulie 2011 - 07:08

Aceea este admisia aerului din cupeu in cazul recircularii. Filtrele se schimba anual si chiar daca par pline de praf (asta e rolul lor, sa retina praful) isi fac treaba (treaba lor e sa protejeze evaporatorul, pe acoperis este inca un filtru dupa evaporator, inainte ca aerul sa fie admis prin fantele de deasupra geamurilor) . Mecanicii din garaj le si curata periodic prin suflare cu aer comprimat.

P.S. Culoarea filtrelor este gri, din fabricatie, nu neaparat din cauza prafului. Bacteriile prefera al doilea filtru, cel plasat langa evaporator unde este si umezeala datorita condensului. (si acestea se schimba anual)
0

#97 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 12 iulie 2011 - 13:38

Vezi postareaRaoul94, la 11 iulie 2011 - 23:29, a spus:

Florin am observat la multe Mercedes Conecto C , au in plafon niste gratare si presupun ca pe acolo intra aerul ( in procesul de reciculare ) sau iese clima nu sunt sigur .

Chestia e ca sigur are legatura cu sistemul de climatizare , chestia e ca acele gratare sunt pline de praf , se vede lejer cu ochiul liber , praf si scame sau ce mai e pe acolo , sunt locul ideal pentru bacterii si am citit ca chestiile astea care se intampla intr-un sistem de aer conditionat sunt foarte periculoase , si ca trebuie curatate periodic , la utilizarea actuala a MTC-urilor , cred ca odata la luna e ok , si asa vara nu dureaza decat 2-3 luni ( la RATT ) .

Prin acel "grătar", aerul este supt în instalaţie, şi nu suflat în cupeu. E de bine că filtrele acelea sunt îmbâcsite, acesta fiind şi rolul lor.
0

#98 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 iulie 2011 - 14:39

Am inteles explicatia si cauzele nefunctionarii aerului conditinionat in anumite cauze,insa nu e normal sa se intample asta,cand e caldura mai mare,compresoarele intra in protectie..inseamna ca acel constructor al vehiculului nu le-a pozitionat unde trebuie neasigurandu-li-se racirea/ventilatia corespunzatoare.
0

#99 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 iulie 2011 - 20:39

Practic, racirea se face cu refrigerantul care se intoarce pe partea de joasa presiune la admisia compresorului (compresorul este ermetic), refrigerant care in asemenea conditii nu se mai intoarce din vaporizatoare prea rece. <_<
0

#100 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 iulie 2011 - 21:52

Ieri am avut "ocazia" de a calatori cu un 16 (nu mai stiu exact care) in care nu functiona clima. Chiar si cu toate geamurile deschise, tot ca in sauna te simteai inauntru. De saracul sofer, nici nu mai am ce sa zic; asuda din greu si sa stergea cu prosopul din dotare la fiecare semafor. Pacat ca s-a ajuns la situatii din acestea.
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi