STP Timișoara Forum: Legislatie pt. pozele IN mijloacele de transport. - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Legislatie pt. pozele IN mijloacele de transport. Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 aprilie 2008 - 12:25

Ca să nu fie discuţii, mă refer la acest gen de poză :
Imagine postata

Fiind făcută pe proprietate privată, politica RATT decide dacă se pot face poze în interiorul vagoanelor. Sunt curios care e aceasta.

În mod normal, când eşti pe spaţiu public, o persoană poate fi fotografiată fără acordul ei, dacă ea nu este centrul atenţiei în poza respectivă (de ex prinzi un obiectiv turistic şi persoana trecea pe lângă). Astea fiind poze de grup, nu sunt vizate.

Deci?
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 aprilie 2008 - 12:32

Raspuns oficial (dat de Servicul Relatii cu Publicul): se pot face fotografii in vehiculele RATT. Se pot pune intrebari de genul asta si la tel.: 0800800146 (gratuit)
0

#3 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 aprilie 2008 - 12:55

Mulţam fain.

Ştiam de număr, da' e netul mai aproape.
0

#4 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 09 aprilie 2008 - 14:40

ăla e un interior de Ikarus 280 sau Ikarus 280T (nu am cum să îmi dau seama dacă e troleu sau autobuz).

RATT este, totuşi, subordonată CL şi subvenţionată de primărie... având în vedere că e ,,finanţată" şi din impozite, mi s-ar fi părut ilogic să nu pot poza în interior, mai ales dacă am şi bilet/abonament valabil.

Ce ne facem, însă, când vreun şofer, controlor, dispecer sau altfel de angajat RATT începe şi face scandal? Sau vreun miliţian (mi s-a întâmplat în alt oraş să fiu legitimat şi apoi să nu fiu lăsat să urc în alt autobuz pe motiv că ,,îmi violezi intimitatea" şi ,,dacă nu o iei pe jos şi te mai văd că te apropii de vreun autobuz sau mai faci vreo poză dormi la secţie la noapte". După aia m-au urmărit pe parcursul unei staţii de autobuz cu maşina, până când am făcut dreapta pe altă stradă şi m-am pierdut în mulţime)?
0

#5 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 aprilie 2008 - 03:32

E otobel, modelul urmând să-l deduci tu. Nu's încă aşa cunoscător ...

Şi, da, la situaţii ipotetice ca ale tale mă gândeam şi eu. Dar am avut grijă să-mi tipăresc legislaţia legată de subiect, şi înarmat cu răspunsul de aici, îl aştept pe primul care îndrăzneşte să se lege de mine. Nu de alta, dar se numeşte "hărţuire", şi din învinuit poţi deveni şi acuzator.

Dar hai că o dăm în offtopic de aici ...
0

#6 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 10 aprilie 2008 - 12:35

Păi-i dacă-i otobel, e Ikarus 280.
0

#7 Useril este offline   Iasmin 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 01 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Tara lu Boc, orasul lu' Oprescu, zona Piata Infrangerii, colt cu GARA RT BASARAB

Postat 01 decembrie 2008 - 18:39

Am observat ca RATT are un regulament mai bun in comparatie cu RATB. La RATb se pot face poze in interior si in exterior, iar daca gasesti un sofer mai al dracului risti sa iti cumperi un aparat nou de fotografiat sau sa mananci o papara zdravana. Am patit-o.
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 decembrie 2008 - 22:26

Iasmin, imi pare rau dar regulamentul forumului nu permite link-uri in semnatura. Semnatura a fost editata de mine.
0

#9 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 03 decembrie 2008 - 02:40

Să fim serioşi, nu mi s-a întmplat niciodată să vină şoferul la mine să mă ia la bătaie... mai mult de 2-3 înjurături nu are ce face.

Desigur, ţinând cont că tu filmai tramvaie care intrau pe verde în intersecţie dar când până să iasă se făcea roşu, apoi scriai peste tot că tramvaiele trec pe roşu... poate că vatmanii ăia chiar aveau un motiv serios :coolspeak:)
0

#10 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1515
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 05 decembrie 2008 - 00:00

Sa va zic eu ceam patit in ziua de 2.12.2008 acu 2 zile am pozat un autobuz la Aem si intorc capu pentru o secunda si iasa la mine soferu si zice naveti voie sa pozati LOL :angry: iam zis sunt pe domeniu public, da si naveti voie sa pozati sofer prost iam mai zis va rog aratami unde scrie ca nam voie sa pozez a tot repetat ca nam voie si dupaia nu lam mai bagat in seama si mi-am vazut de drum
Acesta e soferu de pe B 41663 daca se poate domnu Floryn sa discutati cu el sau cu superiori lui si sai zica odata sa nu se mai lege de noi cei care pozam afara pe domeniu public sal instruiti ca uni nu baga la cap. :04:
Imagine atasata: DSC03351.JPG
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 decembrie 2008 - 08:26

S-a mai discutat cu ei, dar vad ca e cam degeaba...
0

#12 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2008 - 16:02

Vezi postareaVali, la 5 Dec 2008, 00:00, a spus:


pai nu te mai certa .. spune-i o data ca stii legea si ca ai voie, daca se simte lezat sa cheme politia, si gata. ignorarea e o chestie mult mai sanatoasa pentru nervi.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi