STP Timișoara Forum: Reincarcare card ACCES - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Reincarcare card ACCES

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2010 - 10:20

Raspunsul il gaseai pe pagina RATT la Taxare (link-ul apare pe 90% din panourile montate in oras)

Orar chioscuri:

luni-vineri 6,00-21,30

sambata-duminica 9,00-17,00

Normal ca la 8:30 nu era deschis. :coolspeak:
0

#22 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2010 - 11:03

Asta inseamna ca si maine voi circula cu "nasul". Nu de alta dar azi ajung mult dupa ora 17 in oras, iar maine dimineata tot inainte de ora 9:00 trebuie sa plec.
Cel putin raspunsul tau m-a scutit de vre-o eventuala iesire violenta la adresa controlorilor. Astfel le voi explica intai cu frumosul ca nu am avut timp sa imi reinoiesc abonamentul si ca de luni intru in "legaliate".
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2010 - 11:07

Sper sa nu ai probleme.
0

#24 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2010 - 11:11

Nu am de ales. Programul nu mi l-am facut singur.
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2010 - 11:13

Puteai sa activezi un portofel electronic pe el, pentru cazuri din acestea mai speciale.
0

#26 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2010 - 11:39

Stiu, dar nu imi este deloc convenabil. Abonamentul nu il platesc eu ci firma la care lucrez, iar vineri, cand mi-au fost eliberati banii din casierie pentru noul abonament nu m-am gandit sa il si reinnoiesc, convins fiind ca am destul timp astazi de dimineata.
P.S. De obicei (peste 99% din cazuri) nu lucrez in week-end si iti dai seama ca nu merg tocmai sambata dimineata la chiosc sa realizez reincarcarea, astfel nu aveam de unde sa stiu la ce ora se deschid chioscurile.
Toata chestiunea a fost una de timing nefericit. Sunt convins ca ma voi descurca si cu controlorii, dar sper sa nu fie cazul.



Update: Am scapat de data asta, atat sambata cat si duminica.

Aceasta postare a fost editata de A13: 02 martie 2010 - 15:23

0

#27 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 martie 2010 - 18:10

Sincer nu cred ca a fost o alegere tocmai buna a RATT-ului, si anume orarul chioscurilor.
Nu erau deschise toate in weekend,ci doar cele din nodurile importante (AEM de exemplu), dar erau deschise si in weekend pana la ora 20.
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 martie 2010 - 20:36

Vezi postareaA13, la 27 Feb 2010, 11:39, a spus:

Am scapat de data asta, atat sambata cat si duminica.


Ma bucur :coolspeak: Pe viitor poti cere firmei sa-ti dea bani sa platesti in avans abonamentul. Se poate face reincarcarea cu mult timp inainte de expirare. (am scris mai demult despre asta raspunzand la o intrebare pusa la vremea respectiva)
0

#29 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2010 - 22:00

Ai dreptate, dar stim cu totii cat de fericiti sunt sefii cand trebuie sa primeasca bani si cum se sustrag, cand sunt pusi in situatia de a scoate bani din buzunar.

P.S. A nu se intelege ca merg direct la sef si ii spun sa scoata banii din buzunar, avem departament financiar contabil si caserie care se ocupa de problemele curente.
0

#30 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 martie 2010 - 17:45

Vezi postarealorand, la 3 Mar 2010, 18:10, a spus:

Sincer nu cred ca a fost o alegere tocmai buna a RATT-ului, si anume orarul chioscurilor.
Nu erau deschise toate in weekend,ci doar cele din nodurile importante (AEM de exemplu), dar erau deschise si in weekend pana la ora 20.

Această modificare a fost făcută pt a se plăti o singură casieriţă, în weekend. Până acum, lucrau două casieriţe, în două schimburi: De la 7 la 14, şi de la 14 la 21.
0

#31 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 martie 2010 - 12:58

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 Feb 2010, 10:20, a spus:

Raspunsul il gaseai pe pagina RATT la Taxare (link-ul apare pe 90% din panourile montate in oras)

Orar chioscuri:

luni-vineri 6,00-21,30

sambata-duminica 9,00-17,00

Normal ca la 8:30 nu era deschis. <_<


Astazi de dimineata, in statia Piata Badea Cartan (troleibuzul 11 spre politia jud Timis), pe panoul afisaj, am observat un nou orar al chioscurilor:


luni-vineri 6,00-21,30

sambata- 6,30-(14,00 numai retin)

duminica - inchis

Este real?

P.S. Pana gasesti orarul chiscurilor in pagina RATT, iti creste barba. O functie de cautare nu se poate implementa?
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 martie 2010 - 14:45

Nu, ce scria pe panou nu e corect. Am sters informatia respectiva. Multumim ca ai sesizat.
0

#33 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 martie 2010 - 18:03

Sa va mai spun una din ciclul, "De ce sa fie simplu cand poate sa fie complicat!"

Dupa aventurile de luna trecuta cand am ramas fara abonament exact in acel weekend din an, deceniu, secol etc. in care, culmea, aveam nevoie de acest accesoriu demonstrat a fi inutil; si astfel am "pagubit" total neintentionat RATT-ul cu 4x1 calatorie (lei), luna aceasta mi-am eliberat banii din timp, am fost norocos si ziua de innoire a abonamentului nu a picat in weekend, programul meu liber s-a suprapus peste programul de lucru al chioscului, afara era o vreme superba de primavara, soare 20° C, uimiditate: 30%, presiune: 757.56 mmHG, viteza vantului: S cu 24km/h, ce sa o mai tot lungim atata, aveam create toate conditiile necesare si suficiente pentru a ma aventura (si termenul nu este deloc exagerat) intr-o magnifica si plina de neprevazut misiune de prelungire a abonamentului.
Ajung la chiosc, salut politicos ("deformatie profesionala" survenita in urma celor 6,5 ani de acasa) spre surprinderea mea mi se raspunde la fel de politicos, ofer cardul precum si suma de bani necesara reincarcarii si SURPRIZA, in sistemul super avansat al serviciului de evidenta al RATT-ului figurez cu C.I.-ul expirat. Zic: - "asa si!?", dupa care ofer noul C.I. spre confirmarea datelor cu privire la identitatea mea.
- "Tot nu este suficient." - imi explica doamna, la fel de amabila (lucru pe care stiu ca il repet, dar imi face o deosebita placere, poate se inspira si ceilalti cu "scoli mai multe" din conducerea regiei, de la dansa), sistemul este devina fiind necesara scanarea noii C.I., lucru posibil doar in Piata Libertatii sau Piata Timisoara 700. Ii multumesc pentru amabilitate (nu stiu daca am scris pana acum, dar doamna de la chiosc a fost foarte amabila si mi-a oferit explicatii pe un ton placut, asigurandu-se ca a fost intocmai inteleasa, poate se inspira si ceilalti cu "scoli mai multe" din conducerea regiei, de la dansa) si m-am indreptat, fara sa ma enervez, ar fi fost si pacat ca din cauza incompetentei RATT-ului sa imi stric buna dispozitie creata de aceasta minunata zi de primavara, spre o noua aventura presarata de necunoscut in lungul si complicatul proces de reincarcare a cardului de abonament la regia, nu-i spun numele pentru a nu-i face reclama, cunoscuta in special prin viziunea sa: "În viziunea noastră transportul în comun de calitate, este transportul pentru care un client care a plătit, este multumit că nu a pierdut timp, nu a facut eforturi fizice, nu a avut evenimente neplăcute, nu a avut riscuri pentru sănătatea sau bunurile sale, a ajuns unde a dorit iar transportul s-a făcut fară a polua mediul înconjurător şi a contribuit la aspectul civilizat al oraşului."
Ma intreb ce mistere ma vor astepta luna viitoare cand ma voi adresa aceleiasi regii pentru reincarcarea cardului abonament. Oricum voi verifica din timp daca nu cumva imi expira permisul de conducere pentru ca in timpul deplasarilor prin oras poate doreste soferul sa faca o pauza si este foarte posibil sa fiu nevoit sa ii tin eu locul, sau sa nu cumva sa uit sa aduc cu mine contractul de pe casa impreuna cu facurile de la curent, telefon si gaz ca sa se observe ca sunt bun platnic, desigur cazierul judiciar, sau tot in dosarul minimalist necesar somptuoasei operatiuni de reincarcare a cardului abonament trebuie sa nu lipseasca desfasuratorul ratelor la banca insotite bineinteles de o recomandare din partea bancii si de chitantele in original ale ratelor deja achitate si bineinteles nu in ultimul rand "stampila de pe timbru".
Inca o mica nelamurire si inchei, deoarece doresc sa fiu succint: CF-ul este bun si expirat? (intrebare retorica) deoarece valabilitarea sa este de doar 30 de zile si nu imi convine sa platesc cate 20 de lei in fiecare luna odata cu prelungirea valabilitatii cardului abonament.
0

#34 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 martie 2010 - 19:01

:mellow: :respekt: :( :rad_masa:

atat am de spus.

Probabil sunt niste legi care-i obliga si pe ei sa ceara ca datele si documentele sa fie la zi, dar ... :rad_masa:
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 martie 2010 - 21:24

Stai sa vezi cand trebuie sa-ti reinoiesti cardul bancar...

In alta ordine de idei: spune-mi la ce chiosc ai fost. Fiecare chiosc din reteaua de vanzare este echipat cu scanner si nu avea motive sa te trimita in alta parte. O sa comunic problema sefilor ei, chiar daca a fost politicoasa. :mellow:
0

#36 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 aprilie 2010 - 15:04

Recunosc ca am fost sarcastic si am preferat sa presar cu umor mesajul, decat sa arunc cu noroi in regie. Si chiar nu m-am iritat ca trebuie sa merg pana in Piata Timisoara 700, deoarece chiar aveam chef de o plimbare, intr-o companie placuta. In alta ordine de idei, ma bucur ca am reusit sa gasesc colegi care apreciaza umorul.
Ca sa raspund si la intrebarea domnului Florin; chioscul este acelasi ca si cel de luna trecuta; cel din incinta depoului Take Ionescu.
Oarecum regret vechiul sistem cu abonamentele de hartie si chiar nu inteleg ce importanta are daca am buletinul valabil sau nu, atata timp cat acest aspect este de competenta organelor de politie si nicidecum de cea a unei regii, fie ea si cea de transport in comun.

P.S. Mi-am reinoit luna aceasta cardul bancar si tot ce a trebuit sa fac a fost: NIMIC. In 22 martie, cu 9 zile inainte de a-mi expira cardul, am primit un telefon de la departamentul financiar-contabil al firmei sa imi ridic noul card, asta fara ca macar eu sa ii instiintez de faptul ca imi expira cardul. Asa este la noi: treburile conexe nu trebuie sa incurce buna desfasurare a activitatilor firmei.
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 aprilie 2010 - 20:35

Cartea de identitate valabila iti dovedeste statutul de cetatean si dreptul la reducere. CI expirat nu poate dovedi acest lucru (poate ti-ai schimbat domiciliul). Lucratorul de la chiosc nu poate acorda reducerea (nu-i permite sistemul) fara certificarea acestor date. O sa vad insa de ce te-a trimis la alt chiosc (singura motivatie acceptabila ar fi imposibilitatea scanarii (scanner defect)). Doamna cum a motivat trimiterea ta la alt punct de lucru? :)
0

#38 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 aprilie 2010 - 11:33

Nu mai conteaza, cum a motivat si chiar nu o consider vinovata pe acea doamana. Am aflat ce doream si data viitoare am raspunsul daca mi se aduce aceeasi motivatie.

Multumesc mult pentru lamuriri.
0

#39 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 26 aprilie 2010 - 11:04

Am si eu o intrebare. Daca mi-am facut abonament, de ex. pe E1, pe 30 zile, insa in urma unor imprejurari nu il voi mai folosi aproximativ jumatate din acea perioada pe acea linie (si bineinteles, nici pe alta linie), se poate preschimba acel abonament pe acea perioada ramasa de, sa zicem, 15 zile cu un alt abonament platind o diferenta pt noul tip de abonament? :eusa_think: Sa zicem ca vreau sa schimb cu abonament general platind diferenta. E posibil?
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 aprilie 2010 - 13:33

Nu, nu se poate. Exista doar varianta platii din contul portofelului, a unui abonament.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi