STP Timișoara Forum: Vandalizari ale validatoarelor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Vandalizari ale validatoarelor

#1 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 27 decembrie 2008 - 18:22

Aici vom vorbi si vom pune poze cu si despre validatoarele noi,care deja sunt distruse sau chiar furate :mellow:


Validatoarele pentru ticketing au fost... tăiate din tramvaie
De anul viitor, timişorenii vor călători pe mijloacele de transport în comun folosind un card pe care îl vor valida la urcarea în vehicul. Problema este că validatoarele montate în mijloacele de transport, pentru sistemul de ticketing, au început deja să fie distruse sau... furate!
„Atacatorii” ţintesc echipamentele din tramvaie şi în special cele din vagoanele-remorcă, unde vatmanii nu-i pot vedea: „Am constatat, după două săptămâni de la montare, că validatoarele sunt tăiate cu cuţite şi nu ştiu ce obiecte ascuţite, sunt distruse. Avem asigurare, într-adevăr, pentru ele, acest sistem este asigurat, dar nu cred că este normal ca să găsim, tot la a treia, a patra zi, câte un validator distrus... Nici n-am apucat să facem probele funcţionale că ele sunt distruse şi aruncate. La troleibuze este mai simplu pentru că avem camere de supraveghere, înregistrăm şi transmitem la Poliţie, dar n-am avut niciun caz la troleibuze, sunt bine informaţi...”, spune directorul RATT, Ioan Goia. În decurs de o lună au fost distruse patru dispozitive, mai exact au fost tăiate şi luate cu totul, iar altele au necesitat reparaţii la sistemul de prindere. Directorul RATT crede că totul pleacă de la... curiozitate: „Am discutat şi cu colegii mei de la Tehnologia Informaţiei şi cred că cei tinerii s-ar putea să fie interesaţi şi de cum se pot falsifica aceste carduri”, consideră Goia. Reprezentanţii RATT spun că vor studia problema, pentru a vedea dacă au fost doar câteva cazuri sau aceste practici continuă.

Aceasta postare a fost editata de alecs: 24 ianuarie 2010 - 20:21

0

#2 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 27 decembrie 2008 - 19:33

Furate ?! :P cum au putut sa le fure ???? :P .
Nu pot intelege cum pot fi uni oameni. Adica eu iti pun lucru nou, modern cu o multime de facilitati ,fac in asa fel incat sa iti fie bine, iar tu sa il distrugi, apai acest lucru intrece limita nesimtiri :mellow: .
0

#3 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 decembrie 2008 - 21:18

e de asteptat, dar nu de inteles.
0

#4 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 27 decembrie 2008 - 23:16

pai probabil il desfac sa inecerce sa falsifice carduri,si ar fi culmea sa il arunce dupa o luna la vreun dispecer :mellow:) sau in fundul unui vagon :P)
0

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 decembrie 2008 - 10:58

Nu stiu ce rost are falsificarea unui card din moment ce baza de date e la noi. Cardul va fi trecut pe "lista neagra" si controlorul observa ca nu e valid acel card, foarte usor.
Scopul furtului de validatoare ca si cel al vandalizarii lor nu este piratarea cardurilor ci pur si simplu de a distruge ceva.
0

#6 Useril este offline   MihaitaM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 04 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 decembrie 2008 - 20:06

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 Dec 2008, 10:58, a spus:

Nu stiu ce rost are falsificarea unui card din moment ce baza de date e la noi. Cardul va fi trecut pe "lista neagra" si controlorul observa ca nu e valid acel card, foarte usor.
Scopul furtului de validatoare ca si cel al vandalizarii lor nu este piratarea cardurilor ci pur si simplu de a distruge ceva.


Nu are sens :rolleyes: ... e brutal sa distrugi fara nici un motiv ...
0

#7 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 decembrie 2008 - 23:56

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 Dec 2008, 10:58, a spus:

Nu stiu ce rost are falsificarea unui card din moment ce baza de date e la noi. Cardul va fi trecut pe "lista neagra" si controlorul observa ca nu e valid acel card, foarte usor.
Scopul furtului de validatoare ca si cel al vandalizarii lor nu este piratarea cardurilor ci pur si simplu de a distruge ceva.

n-ar putea apare cartele preplatite contrafacute? cu serie valabila din circulatie, dar multiplicata de zeci de ori? pana se "trezeste" sistemul ca sunt dubluri in circulatie si intra in blacklist..

chiar eram curios, si poate e mai bun raspunsul pe un topic dedicat: sa presupunem ca apare o clona a unui card pe care este un abonament. cum se poate proceda? se invalideaza cardul? sau pur si simplu cel care are clona e asteptat sa fie prins la control, actele de identitate fiind desigur necorespunzatoare?
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 decembrie 2008 - 00:52

In afara de serie cardul mai are si alte sisteme de securitate.
0

#9 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 29 decembrie 2008 - 01:40

Care e valoarea de inventar a unui validator?

La noi costă 6000 de euro un set de 3 validatoare... sunt trecute pe inventarul autobuzului (vă daţi seama ce păţeşte un şofer dacă un validator e vandalizat... a fost un caz când un validator a fost spart şi lăsat sub un scaun).
0

#10 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 decembrie 2008 - 14:24

Card din Bucuresti ne-ai aratat.. un valodator ai putea?

Aceasta postare a fost editata de cseh_17: 29 decembrie 2008 - 18:21

0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 decembrie 2008 - 17:22

Vezi aici pe la mijlocul paginii un filmulet despre validatorul RATB.
0

#12 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 decembrie 2008 - 18:20

Multumesc! Pai nu stiu dar alenoastre mi se par mai faine... Dar banuiesc ca ale lor sunt asa "simple" din cauza bugetului mic si nr. mare de vehicule :rolleyes: Sau ma insel?
0

#13 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 decembrie 2008 - 19:19

Probabil ca ai dreptate. Sunt un model mai simplu (si cred mai vechi) decat ce avem noi. Ca si vandalizare insa, s-ar putea ca ale lor sa fie mai rezistente.
0

#14 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 29 decembrie 2008 - 20:54

Da, cred ca sunt mai rezistente la vandalizare, dar sunt multe zgâriate, murdărite cu grafitti, arse cu ţigara ori împroşcate cu diverse substanţe dubioase.

Am vizitat azi un depou RATB... costul validatoarelor pentru 1 autobuz (deci 3 validatoare + switch + panoul de control + combox + cablaje) este de 12.000 euro, nu 6.000. Deci o porcărie... era mare agitaţie azi la depou deorece, din 54 de tramvaie cât ies la stradă într-o zi (depoul are vreo 76 dacă nu mă înţel) pe vreo 30 erau defecte comboxurile, implicit validatoarele fie nu mergeau, fie nu funcţionau corespunzător (arătau altă oră, nu se putea schimba linia etc.).
0

#15 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 29 decembrie 2008 - 22:22

Ale noastre sunt mai frumoase si au un ecran mai mare ca sa poti vedea. La cele din Bucuresti trebuie sa te "chioresti" ca sa vezi ce scrie acolo.
0

#16 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 decembrie 2008 - 03:23

combox?
ce e ala? :lol:
0

#17 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 decembrie 2008 - 11:19

In cazul nostru toate aparatele (switch, computer bord, contoare CC) vin conectate la o cutie de conexiuni (produsa de Radcom). Probabil si ei au ceva similar.
0

#18 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 decembrie 2008 - 13:23

Vezi postareaviktor, la 29 Dec 2008, 23:22, a spus:

Ale noastre sunt mai frumoase si au un ecran mai mare ca sa poti vedea. La cele din Bucuresti trebuie sa te "chioresti" ca sa vezi ce scrie acolo.

Si mai tentante pentru vandalizari. :lol:
0

#19 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 31 decembrie 2008 - 13:09

Pe linia 9 deobicei in al doilea vagon nu e nici un validator (ma refer la Hansa). Poate ca nu au fost inca montate..... :)
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 decembrie 2008 - 13:19

Nu sunt inca toate montate.
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi