STP Timișoara Forum: Soferii de troleibuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Soferii de troleibuz Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#61 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 13 septembrie 2009 - 19:53

:) te si vad cum il ridici pe sofer de pe scaun si ii iei si bicicleta la coborare.
0

#62 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 13 septembrie 2009 - 19:53

Vezi postareafan, la 13 Sep 2009, 20:40, a spus:

[...] evident cand sunt dovezi clare trebuie semnalate anumite aspecte, dar si atunci putina discretie nu ar strica cel putin pana suntem fermi convinsi ca ceea ce sustinem e si adevarat.

Sunt deacord cu dvs., avem in fata doua dovezi clare, o bicicleta pozata intr-un firobuz si un autobuz deviat de la traseu. Acum intrebarea fireasca si discreta la vazul acestor poze, ce cauta acea bicicleta in troleibuz si de ce acel autobuz a fost deviat de la traseu. Nu dorim nimanui sa-i facem vreun rau, doar sa preintampinam pe viitor astfel de scapari.
0

#63 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 13 septembrie 2009 - 19:57

Ok, sa speram ca nu am facut rau nefondat ar fi pacat si acum eu zic sa schimbam "macazul" ca vine domnul Florin maine si se tine de cap cand vede ce am reusit sa producem azi. :)
0

#64 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 septembrie 2009 - 20:10

Banuiesc ca toti trei cunoastem vorba "Szent a béke"... :) ,Si pe viitor, mai bine incercam sa evitam astfel de situatii, si sa facem "rau', dcat s le practicam, si sa incomodam pe altii prin ele.
0

#65 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 septembrie 2009 - 20:31

Acel spatiu in troleibuz e prevazut pentru carucioare de copii si pentru scaune pe rotile nu pentru biciclete. Orasul nu e asa mare incat sa incarci bicicleta pe troleibuz intre doua puncte ale acestuia. Ai bicicleta? Mergi pe ea sanatos.
0

#66 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 septembrie 2009 - 20:35

Tocmai asta spuneam si eu... Eu personalnici macar nu am bicicleta... :)
0

#67 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 13 septembrie 2009 - 21:09

Bun, dar mai apare o problema, de unde stim noi ca este bicicleta soferului, putea fi a unui calator.
Si DA in germania am vazut biciclete atat in metrou cat si in tramvaie/autobuze...
Si loc era destul, mai ales duminica.
0

#68 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 septembrie 2009 - 21:11

De acolo stim, ca era legat cu un lant... Si da in Germania sunt tramvaie care au remorci speciale pentru asta...
0

#69 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 13 septembrie 2009 - 21:19

Nu vedeam lacatul.
Or fi remorci speciale...dar eu cand am fost in germania sigur nu aveau remorca si la fel si autobuzele.
0

#70 Useril este offline   marioamore 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 27 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 septembrie 2009 - 22:26

cseh 17 u dk ai fi obosit sau ai avea pana nu ai lua troleu??
0

#71 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 septembrie 2009 - 01:24

Vezi postareacseh_17, la 13 Sep 2009, 18:00, a spus:

Inteleg era lejer, dar inchipuieti o zi plina , si o aglomeratie teribila. Pe multi ar incomoda acea bicicleta.

Închipuiri şi multe semne de întrebare. Dacă laşi leagunul copilului în bucătărie, pică drobul de sare în cap - ştii povestea? :) No aşa şi cu bicicleta aia. Sunt perfect de acord cu argumentaţia ta, chiar nu are ce căuta şoferul cu obiecte personale voluminoase în mijlocul de transport, însă cazul prezentat de tine nu prezintă agravarea dată de numărul călătorilor.

Vezi postareafan, la 13 Sep 2009, 18:14, a spus:

De ce-si urca acel sofer bicicleta? pentru ca el a venit la servici probabil cu acea bicicleta, banuiesc in jur de ora 5 si cum ai sesizat si tu nu avea un loc mai sigur de parcat, cred ca nu e cazul sa vanam tot felul de asemenea evenimete si sa ne mai si laudam ca le-am surprins atata vreme cat sunt alte aspecte mult mai deranjante despre care nu se vorbeste sau cand se vorbeste face obiectul unor reeditari de mesaj din te miri ce motive.

Mai încet cu pianul pe scări. Pentru venitul la serviciu există transport asigurat. Dacă vii cu vehiculul personal, cam e problema ta unde-l parchezi şi ce se întâmplă cu el până pleci de la muncă - perfect valabil şi la RATT. Secundo, între riscurile pe care le are lăsând bicicleta în garaj (să i-o fure? cine? colegii?), şi riscurile din troleibuz (un călător nervos îi putea îndoi cadrul, sau tăia cauciucurile) .. cred că normal era să aleagă totuşi garajul. Ştii, când merge ca o raţă şi zboară ca o raţă, sigur e raţă.

E drept, e cam mare tămbălăul pentru o excepţie de duminică, totuşi astfel de scăpări nu trebuie să apară. Din principiu.

Vezi postareaChagall, la 13 Sep 2009, 20:25, a spus:

Am o nedumerire, pentru calatorul de rand prin lege este permisa urcatul cu biciclete (sau animale) in mijloacele de transport in comun? Iar daca nu, la un control de rutina este pasibil de amenda?

Eu aş spune că se încadrează la "transportul bagajelor voluminoase" - iei amendă doar dacă îi încurci pe ceilalţi călători. Că unii controlori au o aversiune specială faţă de biciclete, e partea a doua.

Şi, cum le spuneam lui [fan] şi lui [cseh], trebuie rafinat puţin. A urcat şoferul bicicleta? Perfect. E aglomeraţie? Poză, trimis la sediu, amendă pentru şofer ca pentru orice alt călător care i-a încurcat pe ceilalţi. Nu e aglomeraţie? Scapă ieftin, şi i se atrage atenţia că obiectele lui personale n-au nevoie de 8 ore în plimbare prin Timişoara. End of story.
0

#72 Guest_Bogdan_*

  • Grup: Guests

Postat 14 septembrie 2009 - 06:15

e interzis transportul bicicletelor? acolo e un spatiu rezervat si pentru carucioare de handicapati..

#73 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 14 septembrie 2009 - 10:19

Da, acolo este loc pentru persoanele in carcior, si pentru carucioare de copil mic si NU pentru biciclete.
0

#74 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2009 - 11:59

De la bicicleta la scuter e doar un pas... :) (mai face omu' si economie de benzina in felul asta)
0

#75 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 14 septembrie 2009 - 12:07

Se poate si cu ATV-ul? :coolspeak: E mai comfortabil ca scuterul, parerea mea :04: .
0

#76 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 septembrie 2009 - 12:50

Si totusi ce legatura are asta cu "soferii de troleu"... :coolspeak:

Parerea mea este ca ori ma car cu bicicleta ori cu firobuzu... :04: Nu-si avea locul bicicleta intr-un loc rezervat pentru cu totul altceva.
0

#77 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2009 - 16:19

Vezi postareacaius, la 14 Sep 2009, 13:50, a spus:

Si totusi ce legatura are asta cu "soferii de troleu"... :04:


Se presupune ca bicicleta era a soferului. :coolspeak:
0

#78 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 14 septembrie 2009 - 21:42

Vezi postareaviktor, la 14 Sep 2009, 13:07, a spus:

Se poate si cu ATV-ul? :04: E mai comfortabil ca scuterul, parerea mea :04: .

NU, cu atv-ul nu se poate, ca il urci mai greu, imdeiat aud ca acus baga si masina sau tiru in troleu :coolspeak:
0

#79 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 septembrie 2009 - 08:18

Mitocănie cu manivelă

Duminică, 20 Septembrie 2009

O româncă întoarsă în ţară după douăzeci de ani petrecuţi în Suedia a fost insultată şi agresată de un şofer de troleibuz

Conducătorii mijloacelor de transport în comun din Timişoara fac cazul a nenumărate plângeri depuse la sediul regiei de către călători. Pasagerii plătitori de bilete şi abonamente sunt, de cele mai multe ori, nemulţumiţi de comportamentul inadecvat al şoferilor sau vatmanilor, care nu se sfiesc să-i jignească pe cei care plătesc pentru a se "bucura" de un asemenea tratament. Aceştia sunt conştienţi şi de faptul că sancţiunile prevăzute în contractul colectiv de muncă sunt mai mult decât uşor de suportat.

Într-un caz recent, o persoană aflată în spatele volanului unui troleibuz de pe linia 19 a insultat un călător cu bilet compostat pentru că a îndrăznit să întrebe detalii despre o anumită staţie. Pentru ca totul să fie şi mai interesant, doamna jignită de şofer, căci despre o femeie este vorba, are cetăţenie suedeză şi tocmai revenise în România după două decenii petrecute în ţările nordice, unde politeţea este nu elementară, ci o adevărată carte de vizită.

Pentru că a solicitat câteva detalii, femeia a fost insultată şi declară că, printre urlete, respectivul şofer a încercat chiar să o dea jos din mijlocul de transport. "De 20 de ani nu am mai fost în România, dar după acest incident mărturisesc că nu îmi era dor", a precizat persoana jignită, care a solicitat ca numele să nu îi fie făcut public.

Ofensată, ea a depus o plângere la RATT, însă sancţiunile de care este pasibil şoferul, în cazul în care sesizarea este considerată valabilă, sunt mai mult decât permisive. Astfel, dacă este la prima abatere (lucru foarte posibil în cazul în care alte persoane nu au avut curajul sau timpul să depună plângeri la regie), conducătorul va fi mustrat verbal. La încă o abatere (de asemenea plângerea trebuie să fie considerată îndreptăţită - n.r.), şoferul primeşte un avertisment scris, pentru ca de la trei în sus să înceapă a fi penalizat cu un procent tăiat din salariu.

CăTăLIN RADU

Imagine postata

Sursa: http://www.renasterea.ro/rb/index.php?opti...&Itemid=118

Aceste sanctiuni sunt frectie la picior de lemn.
0

#80 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 21 septembrie 2009 - 13:28

Vezi postareaChagall, la 21 Sep 2009, 09:18, a spus:

Mitocănie cu manivelă

..................
Aceste sanctiuni sunt frectie la picior de lemn.



Nu este vorba de nicio "frectie" , este vorba pur si simplu de modalitatea de sanctionare a abaterilor disciplinare in orice institutie in conformitate cu prevederile legale in vigoare prin urmare marcarea textului cu culoarea rosie era total inutila.
Succesiunea este: mustrare scrisa sau verbala, avertismentul scris si abia dupa urmeaza penalizarea propriu zisa, sau demiterea dupa caz.
Intr-adevar in cazul unor fapte de o gravitate deosebita vinovatul poate fi demis din prima, in cazul de fata acest lucru nu s-a dovedit inca.
Mi-e greu insa sa cred ca lucrurile s-au petrecut exact cum scrie articolul. Circul destul de mult cu mijloacele de transport in comun dar nu am avut ocazia sa surprind asemenea evenimente cu agresari, coborari cu forta etc. eu zic ca si in acest caz ar fi interesant de vazut si parerea soferului dupa mai vedem.

Aceasta postare a fost editata de fan: 21 septembrie 2009 - 13:30

0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi