STP Timișoara Forum: veloTM - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (45 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

veloTM by Viacor Engineering

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 iulie 2014 - 09:17

Eu m-am obisnuit deja cu biciclete pe trotuar... :angry:
0

#42 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 iulie 2014 - 19:15

Vezi postareacstm, la 01 iulie 2014 - 08:31, a spus:

Frumos, deci trotuarul va fi ocupat de biclete. (Dar pana la urma ce ne mai trebuie trotuar, ca doar se poate circula si pe drum, doar oameni sunt obisnuiti in lipsa de trotuare in oras sau de cat de distruse sunt) :/



Incepe incet-incet sa-mi fie teama de o discriminare pozitiva in favoarea biciclistilor si asta numai pentru faptul ca mai peste tot se ingusteaza trotuarul in favoarea pistelor sau ca mai peste tot sunt incrucisati pietonii cu biciclistii, ca si cand ambele categorii sunt bagate fortat intr-un ring de box si lasati sa se bata intre ei pana la KO...

Dupa parerea mea, nimeni nu va iesi invingator din aceasta lupta...pusa la cale in mod marsav...
0

#43 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 iulie 2014 - 21:14

Hai sa zicem ca inca este ok... Pana nu li se vor da coarne ca si in vest (DE sau NL). Deci aici biciclistii sunt Zei. Au prioritate si fata de masini si fata de pietoni...

Exemplu din Venlo (NL):

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2014-06-21 14.29.19.jpg
  • Imagine atasata: 2014-06-21 14.29.28.jpg

2

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 iulie 2014 - 10:03

O tampenie mai mare ca acordarea prioritatii unui biciclist, care merge in paralel cu un vehicul ce doreste sa vireze la dreapta (biciclistul mergand drept), nu cred ca mai exista, dar vad ca se practica pe scara larga prin EU si cum noi copiem toate tampeniile acestora, nu mai trece multa vreme pana avem asa ceva si la noi. Corect ar fi ca biciclistul care doreste sa mearga drept, sa fie in stanga vehiculului, nu in dreapta acestuia, ca de aceea exista acea zisa preselectie in intersectii.
Ideea e sa-i faci zile fripte prostului de automobilist, uitand ca din impozitele lui s-au construit (desenat) pistele de biciclete, posesorii acestora necontribuind cu nimic la bugetul local, ca detinatori de bicicleta.
-7

#45 Useril este offline   maximus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 02 martie 14
  • Sexul:masculin

Postat 02 iulie 2014 - 10:38

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 iulie 2014 - 10:03, a spus:

O tampenie mai mare ca acordarea prioritatii unui biciclist, care merge in paralel cu un vehicul ce doreste sa vireze la dreapta (biciclistul mergand drept), nu cred ca mai exista, dar vad ca se practica pe scara larga prin EU si cum noi copiem toate tampeniile acestora, nu mai trece multa vreme pana avem asa ceva si la noi. Corect ar fi ca biciclistul care doreste sa mearga drept, sa fie in stanga vehiculului, nu in dreapta acestuia, ca de aceea exista acea zisa preselectie in intersectii.
Ideea e sa-i faci zile fripte prostului de automobilist, uitand ca din impozitele lui s-au construit (desenat) pistele de biciclete, posesorii acestora necontribuind cu nimic la bugetul local, ca detinatori de bicicleta.


Florin, aici ai exagerat putin.
1- Biciclistul reuseste mai greu sa ajunga in stanga unei masini datorita diferentei de viteza in deplasare.
2- Contributia la bugetul local nu se face in mod semnificativ din impozitele pe masina. Si biciclistul plateste impozit pe venituri/TVA/cladiri iar aceste taxe se gasesc total sau partial in bugetul local. Pana una alta aproape toate masinile cumparate in Leasing sunt inmatriculate pe firme din Bucuresti deci nu contribuie la bugetul local.

Aceasta postare a fost editata de maximus: 02 iulie 2014 - 10:38

6

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 iulie 2014 - 18:41

Vezi postareamaximus, la 02 iulie 2014 - 10:38, a spus:

1- Biciclistul reuseste mai greu sa ajunga in stanga unei masini datorita diferentei de viteza in deplasare.
2- Contributia la bugetul local nu se face in mod semnificativ din impozitele pe masina. Si biciclistul plateste impozit pe venituri/TVA/cladiri iar aceste taxe se gasesc total sau partial in bugetul local. Pana una alta aproape toate masinile cumparate in Leasing sunt inmatriculate pe firme din Bucuresti deci nu contribuie la bugetul local.

Ma refer la intersectii, unde un participant la trafic care doreste sa mearga inainte, ar trebui sa se incadreze corespunzator, mai ales unde e banda dedicata pentru virajul la dreapta. Din pacate pista e pe langa bordura in multe cazuri, sau pe trotuar. Soferul a acordat prioritate pietonilor, dar cu biciclistii e treaba mai complicata, acestia avand o viteza mai mare decat un pieton, chiar comparabila sau mai mare decat a vehiculul care abia a demarat. (desigur, vina nu e a biciclistilor, ci a celor care au gandit regulile astea, pe care noi ne grabim sa le copiem)

Pe langa contributia la bugetul local, sa nu uitam si de taxele (o gramada) incluse in pretul carburantului, pe mine ca si platitor, neinteresandu-ma prea mult, cum se directioneaza acesti bani, ci doar faptul ca i-am platit. Daca era doar taxa pentru drumuri nationale si autostrazi, altfel statea treaba, dar taxele incluse in pretul carburantului, se aplica si pe carburantul ars in localitate.

Astept argumente de la cei care au cotat negativ, adica nu au fost de acord cu ce am scris privind prioritatea si aici ma refer strict la siguranta circulatiei, nu la chestii ca incurajarea vehiculelor nepoluante sau alte chestii de genul acesta.

Imagine atasata: intersectie.jpg Situatia in discutie.
0

#47 Useril este offline   maximus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 02 martie 14
  • Sexul:masculin

Postat 02 iulie 2014 - 18:53

Florin, iti sugerez sa faci un test in sensul de la Marasti. Intra in intersectie pe bicicleta si incearca sa stai pe banda din stanga pentru a nu jena masinile ce doresc sa vireze la dreapta. Cat despre taxe, cu exceptia minorilor (care nu au inca permis) marea majoritate a biciclistilor sunt si soferi deci platitori de toate cele.
1

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 iulie 2014 - 19:10

Ca sa nu ne incurcam in explicatii... La situatia din imaginea de mai sus ma refer, nu la altceva. In sensul giratoriu de la Marasti (si altele similare), trebuie sa le dai prioritate (de dreapta) celor de pe banda exterioara, daca ei vor sa continue sensul si tu esti pe banda a doua, dar doresti sa virezi dreapta, parasind sensul. Deci nu conteaza daca sunt biciclisti sau alte vehicule.
0

#49 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 02 iulie 2014 - 22:29

Aceste legi au un scop simplu: soferii sa circule cu ATENTIE si evident cu viteza legala.

De exemplu in multe sate din Germania se acorda prioritate de dreapta in toate intersectille (exista mesaje la placa de intrare in localitate, cine nu stie germana oricum nu are scuze) pentru ca e cea mai simpla metoda ca soferii sa circule cu viteza redusa si sa fie atenti.
1

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 iulie 2014 - 23:01

Super! Dar de ce sa nu circule cu atentie si eventual cu viteza legala toti participantii la trafic? :eusa_think: In satele de care vorbesti, nu cred ca biciclistii nu trebuie sa respecte si ei aceste reguli, acestea aplicandu-se doar soferilor. Chiar azi, o doamna pe bicicleta, mi-a taiat lejer calea, cu toate ca ea avea cedeaza trecerea, eu aflandu-ma pe drumul cu prioritate... Dar de unde sa stie ea ce e cu triunghiul ala prins de o teava si cu varful in jos, pe deasupra. :rad_masa: (daca era pe deasupra si sofer, eu zic ca suspendarea carnetului, chiar daca ea se afla pe bicicleta, era o masura benefica, dar din pacate, politistii de la rutiera nu au treaba decat cu soferii, pietonii sau biciclistii avand un fel de imunitate)
-1

#51 Useril este offline   paulsteit 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 21 august 13

Postat 03 iulie 2014 - 14:13

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 iulie 2014 - 23:01, a spus:

Super! Dar de ce sa nu circule cu atentie si eventual cu viteza legala toti participantii la trafic? :eusa_think: In satele de care vorbesti, nu cred ca biciclistii nu trebuie sa respecte si ei aceste reguli, acestea aplicandu-se doar soferilor. Chiar azi, o doamna pe bicicleta, mi-a taiat lejer calea, cu toate ca ea avea cedeaza trecerea, eu aflandu-ma pe drumul cu prioritate... Dar de unde sa stie ea ce e cu triunghiul ala prins de o teava si cu varful in jos, pe deasupra. :rad_masa: (daca era pe deasupra si sofer, eu zic ca suspendarea carnetului, chiar daca ea se afla pe bicicleta, era o masura benefica, dar din pacate, politistii de la rutiera nu au treaba decat cu soferii, pietonii sau biciclistii avand un fel de imunitate)

eu vad aproape zilnic biciclisti amendati in zone pietonale unde nu au ce cauta asa ca...
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 iulie 2014 - 21:34

Da, pe aceea ii amendeaza politia locala. Citeste postarea mea si vei vedea ca la cei de la rutiera ma refer, unde sunt contraventii mult mai grave decat plimbatul in zonele pietonale. -_-
0

#53 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 iulie 2014 - 09:20

Vom inchiria biciclete cu cardurile RATT. Primele statii intermodale au fost amenajate deja la Timisoara. Cand vin bicicletele?


Imagine atasata: biciclete-de-inchiriat-timisoara-velo-tm.jpg




Citeaza

Printre altele, in acest contract vor fi achizitionate si 300 de biciclete care vor fi la dispozitia timisorenilor in statiile automate de inchiriere. Intentionam ca la finalul acestui contract timisorenii sa poata sa inchirieze aceste biciclete in baza cardului de transport in comun, acela al RATT, astfel incat sistemul sa fie intr-adevar intermodal, din toate punctele de vedere. Se poate implementa, suntem inca in discutii tehnice cu RATT, care, de altfel, mi se pare normal sa fie si operatorul acestei parti a transportului public, pentru ca exista si posibilitatea si e normal sa preia administrarea acestui sistem. Urmeaza sa fializam discutiile cu RATT, dorinta noastra este de a se folosi acelasi card, care permite, din punct de vedere tehnic, un astfel de demers”, mai spune Diaconu.



Opinia Timisoarei



Dupa cum au fost stabilite unele locatii ale statiilor, in mod evident spatiul destinat pietonilor va fi insuficient sau chiar strangulat. Nu-mi dau seama unde le-a fost mintea cand au stabilit unele locatii de statii...Fara biciclete in statii este loc insa odata cu aducerea bicicletelor, spatiul de trecere din dreptul statiilor va deveni unul extrem de ingust...
1

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iulie 2014 - 11:14

Poate spera ca toate sa fie inchiriate, spatiul ramanand astfel liber. :Facepalm_emote_gif:
1

#55 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 iulie 2014 - 20:49

Statia Michelangelo

Imagine atasata: 2014-07-28 16.17.24.jpg
1

#56 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 657
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 29 iulie 2014 - 21:57

Vezi postareamile, la 14 aprilie 2014 - 11:29, a spus:

Mie nu mi se pare faina deoarece atat statia veche cat si acum cea noua cu rastel sunt puse pe trotuar ingustand spatiul pentru circulatia pietonilor ca sa nu mai pomenesc de lipsa alveolei pentr autobuz. Cand opreste autobuzul in statie, se face coada dupa el pe banda I. Iar acum cand se face aceasta lucrare cu statia si rastel, este clar ca asa vor ramane lucrurile multi ani de-acum incolo...adica ca la :censored: ...

Sunt curios al cui este petecul de teren din acel colt pentru ca observ ca nimeni nu indrazneste sa-l ocupe. Nici Kaufland-ul, nici primaria...Ciudat! O fi tot a BEGA-PAM-ului ramas nevandut la vremea respectiva...



Cica terenul acela ar fi al... Directiei Agricole Judetene.

Cu scuze pentru raspunsul intirziat.
2

#57 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 august 2014 - 22:50

Piata Marasti

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2014-08-21 16.31.54.jpg
  • Imagine atasata: 2014-08-21 16.32.33.jpg
  • Imagine atasata: 2014-08-21 16.32.45.jpg
  • Imagine atasata: 2014-08-21 18.03.55.jpg

1

#58 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 august 2014 - 10:24

Si in Piata 700 s-a montat "rastelul" pentru biciclete...Sunt curios cum vor sta bicicletele legate de rastel...
0

#59 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 august 2014 - 20:07

Niste intrebari logice se nasc in legatura cu sistemul:
-sa zicem ca ajung cu bicicleta la destinatie, dar rastelul e plin. Cum procedez? Stau langa bicicleta pana vine cineva sa ia una din rastelul respectiv? :eusa_think:
-va exista personal care sa redistribuie bicicletele? O vor face cu o camioneta, adica vor polua? Vor pedala pana la destinatie, urmand sa revina cu MTC-uri, pentru a prelua alta bicicleta si a o duce unde e nevoie? :04:
-sa zicem ca gasesc un card RATT pierdut si inca nelistat in black list (banuiesc ca vor fi conectate la reteaua noastra). Pot fura o bicicleta pentru a o dezmembra? :ph34r:
-posesorul unui card luat de la bunicul, el avand doar 9 ani (sa zicem), cum va fi oprit sa ia o bicicleta si sa se plimbe pe drumurile publice, in trafic, printre masini, camioane, etc?

Probabil ar mai fi multe altele, dar astea imi vin in minte acum.
2

#60 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1176
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 august 2014 - 21:22

Im place stilul de lucru. Priviti in dreapta ultimei poze a lui Chagall de mai sus. Nu puteau sa mareasca zona reasfatata cu 2 m spre dreapta...:Facepalm_emote_gif:





3

Arata acest topic


  • (45 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi