STP Timișoara Forum: Pasajul Solventul | Podul Solventul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pasajul Solventul | Podul Solventul Pasaj: Sylc cons Trans & as - in constructie | (pod in elaborare)

#441 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 18 noiembrie 2021 - 21:46

Cred ca la Jiul a fost așa. Popa Șapcă parcă a fost demontat complet și a fost oprită circulația trenurilor.
Nu?

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
2

#442 Useril este offline   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 noiembrie 2021 - 21:48

Vezi postareaDoppler, la 18 noiembrie 2021 - 21:21, a spus:

O sa fie pastrata solutia tehnica de turnare a tunelului/urilor si apoi impingere pe pozitia finala fara oprirea traficului feroviar? Avem un precedent la Pasajul Popa Șapcă. Iar acum au 250 de metri, nu 10-15.

La Jiul au folosit solutia asta. La Popa Sapca au facut cu prefabricate.
1

#443 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 noiembrie 2021 - 23:19

Daca va aduceti aminte discutiile de pe topicurile Jiul si Popa Sapca, la licitatie se cerea aceeasi solutie ca la Jiul, impingerea a doua culee. E ușor sa oferi un pret mai mic daca schimbi solutia tehnica dupa licitatie.

Nu stiu cum o sa fie implemntata solutia la o asemenea scara dar o sa ma linistesc doar cind mai intii o sa vad o groapa mai mare decit lungimea tunelului.
0

#444 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1378
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 noiembrie 2021 - 09:10

imi amintesc ca asa a facut firma respectiva la Bacau un pasaj

cred ca aici se pot gasi detalii

Linkul meu


ccos zice bine - la P Sapca au pregatit un lego de prefabricate si le-au montat repede in cateva zile cu intrerupere trafic

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 19 noiembrie 2021 - 09:11

0

#445 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 19 noiembrie 2021 - 10:41

la Jiul s-a impins dar acolo e movila, dalma aia, la Solventul e plat, unde sa impinga, in jos in pamant? :Facepalm_emote_gif:
0

#446 Useril este offline   Ivan 37 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 05 noiembrie 21
  • Sexul:masculin

Postat 19 noiembrie 2021 - 17:33

Astăzi sa emis autorizația de construcție pentru pasaj
4

#447 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 decembrie 2021 - 17:55

Astăzi au început forajele pentru studiul geotehnic la viitorul pod de la Solventul.
Se prelevă mostrele de pe ambele maluri ale canalului Bega și se va nota stratificația, infiltrațiile de apă, nivelul pânzei freatice. Pentru acest efort a venit un utilaj special de 7 tone care va extrage probe de la 3 metri și de la 25 de metri adâncime.
Proiectul de pod va include 4 benzi de circulație, 2 linii de tramvai, trotuare și piste de bicicletă. Podul, împreună cu inelul și subpasajul vor conecta întreaga zonă de vest, respectiv bvd. Bogdăneștilor și Dâmbovița. O parte importantă din traficul care trece prin centru și pe lângă gară va fi preluat de această nouă conexiune. La subpasajul Solventul s-a dat ordinul de începere al lucrărilor. La pod suntem în faza de elaborare a documentației tehnice, iar studiul geo este o parte importantă a acestei documentații.
Inelul va avea până la 30 de metri lățime și va uni strada Gării de zonă Dâmbovița-Șagului. 700 de metri de drum va fi nou construit pe fosta platformă Solventul și 200 de metri din Bulevardul Dâmbovița vor fi modernizați.

Sursa: Ruben Latcau Facebook

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 264657532_300476452085895_8838557654761322063_n.jpg
  • Imagine atasata: 264791798_300476455419228_3738691231949800998_n.jpg
  • Imagine atasata: 264666934_300476438752563_4872096979039647384_n.jpg
  • Imagine atasata: 264647188_300476448752562_4853650589499585065_n.jpg

3

#448 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1378
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 decembrie 2021 - 18:16

sper sa se miste mai repede la pod decat la pasajul subteran. cred ca e o idee mai important pentru traficul din vestul orasului dar si pe relatia nord-sud
1

#449 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 08 decembrie 2021 - 09:43

eu zic ca e putin invers, pasajul ar ajuta mai mult decat podul. s-ar reduce traficul de pe Circumvalatiunii / Iulius Mall daca e gata pasajul+Bogdanestilor+Cetatii
2

#450 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1093
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 08 decembrie 2021 - 10:51

:up_arow: de acord. daca pasajul subteran ar fi gata, podul de langa fabrica de tigari ar fi mai circulat decat e in prezent.
Dar daca incep santierele la pod si la pasaj subteran in acelasi timp, podul va fi gata mai intai pentru ca e mai usor sa construiesti la suprafata decat in subteran. Pentru ca pasajul subteran are un mic avans (podul fiind doar la stadiu de proiect), cred ca ambele santiere se vor incheia in acelasi timp.
0

#451 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 08 decembrie 2021 - 10:57

De accord, la fel de importanta este si legatura pe inelul IV in Est intre Calea Aradului-Lipovei-Lugojului cel putin.
Traficul de pe Circumvalatiunii / Iulius Mall este mai degraba bara la bara, este afectat in principal de inchiderea Bulevardului Cetatii, solutiile pentru subtraversare la Iulius Mall si pe Gh Lazar sunt SF-ri oricum le-ai lua
0

#452 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 decembrie 2021 - 13:57

Vezi postareaThe Mechanic, la 08 decembrie 2021 - 10:51, a spus:

:up_arow: de acord. daca pasajul subteran ar fi gata, podul de langa fabrica de tigari ar fi mai circulat decat e in prezent.
Dar daca incep santierele la pod si la pasaj subteran in acelasi timp, podul va fi gata mai intai pentru ca e mai usor sa construiesti la suprafata decat in subteran. Pentru ca pasajul subteran are un mic avans (podul fiind doar la stadiu de proiect), cred ca ambele santiere se vor incheia in acelasi timp.




Da, asa este logic sa se intample.
Insa va aduc aminte ca podul Traian (cel dintre centru si Iosefin) a fost inchis pentru REPARATIE doi ani si doua luni (trafic auto si de tramvaie suspendat pe aceasta perioada, traficul pietonal a fost mai putin suspendat).

Personal ma intereseaza atat podul cat si pasajul pentru ca stau in Freidorf si m-ar ajuta mult ca sa ajung in nordul orasului. Sper sa le si apuc. Visam la ele din tinerete uitandu-ma pe harta orasului si vazand ca predecesorii au lasat culoar liber pentru aceste lucrari, doar extinderea Solventului de regimul comunist obturand acest culoar...
3

#453 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1347
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 14 decembrie 2021 - 14:04

Sa ramana si aici in timeline, azi 14.12.2021 s-a predat amplasamentul pentru pasaj, deci se pot apuca de lucru.
Avand in vedere ca nu are finantare, adica e din bugetul local, si cat costa, cele 26 de luni cred ca vor fi mult si bine daca nu trec pe fonduri europene, PNRR sau orice altceva.
Practic stim cand incepe da' habar n-avem cand se termina :D

Citeaza

În sfârșit pot începe lucrările la Pasajul Solventul. Primăria Timișoara a predat amplasamentul

La aproape o lună de când primarul Dominic Fritz a anunțat că s-a emis autorizația de construire și începe organizarea de șantier pentru Pasajul Solventul, municipalitatea a reușit și predarea amplasamentului. În sfârșit pot începe lucrările la cea mai așteptată lucrare de infrastructură din oraș.

De construirea Pasajului Solventul se ocupă asocierea Spic Internazionale (lider/Italia) – Pod-Proiect (Iași) – Sylc Con Trans (Arad), cu terții Arcada Company (Galați) și Conextrust (Bacău) și subcontractanții Teoval & Co (Iași), FDF Electric Grup SRL (Iași), ISPCF (București), Radaria (Galați) și SC Yda Proiect Consulting SRL (Iași), care s-a angajat că face lucrarea cu 111,6 milioane de lei cu tot cu TVA (22,5 milioane de euro). Totul trebuie să fie gata în 26 luni, iar contractul, vă reamintim, a fost semnat în septembrie 2020.


https://www.tion.ro/...mentul-1528352/

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 14 decembrie 2021 - 14:10

0

#454 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 14 decembrie 2021 - 18:35

Proiect de peste 132 mil. lei pentru realizarea unui pasaj subteran la Timişoara

Inapropiată includerea sistematică a Timişoarei în secţiunea de Transilvania. Fără polemici de 2 bani, Timişoara şi Timişul n-au nimic de-a face cu Transilvania, ci cu Banatul.
0

#455 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 decembrie 2021 - 19:28

Mai scrie in ZF (ultima propozitie) ca "durata de executie a proiectului este de 24 de luni"...
Pai din cate stiu proiectul a fost "executat" adica terminat si urmeaza constructia pasajului conform proiectului in 24 de luni. Mi se pare ca asa ar suna corect!...
0

#456 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 15 decembrie 2021 - 11:05

Corect, este termenul contractual de executie, 2 ani de zile pare mai mult decat suficient.
O data predat amplasamentul se v-a finanta acest obiectiv, a insinuat Grindeanu la prima vizita oficiala sa se faca demersuri si acest pasaj va primi finantare prin MT, bugetul de stat, CNI, PNRR, orice o fi.
Mai ramane de facut si modernizare de pe Str.Garii mai ales extinderea liniei de tramvai pana in intersectia de dupa pasaj, ar fi pacat sa nu se alinieze planetele acum cand inca mai e timp.
0

#457 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 decembrie 2021 - 12:40

O sa ma linistesc doar cind o sa vad ca se apuca sa sape groapa de 300 metri pentru turnarea tunelurilor pasajului.

Saparea ma astept sa dureze 2 luni, turnarea 6 luni, asteptare 2 luni, impingerea cine stie cit timp. Pentru a fi gata in 2 ani fara povesti ca iarna si vara se scoate din termen ar trebui sa se apuce de lucru chiar acum.
0

#458 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 15 decembrie 2021 - 12:51

Am fost azi dimineata acolo, momentan nimic. Mai asteptam...
0

#459 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1378
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 decembrie 2021 - 14:01

vor fi probabil amanari, pentru ca se permite in contract - au niste referinte la temperatura pe anumite faze si pot sa decaleze pe motive "meteo"

nu nevoie sa fie de 300 de metri gaura, impingerea nu dureaza foarte mult.

mai 2 exemple - practic in timp ce tubul de tunel ( sau segmente consecutive ) se impinge , se scoate pamantul din interior. sper doar sa nu gaseasca tevi si alte surpize sub calea ferata

https://www.youtube....h?v=Mi-paSH_Da4

https://www.youtube....h?v=nBX0B7HG6_E


0

#460 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 decembrie 2021 - 16:55

250 de metri tunelurile, trebuie loc inainte si dupa pentru cricurile hidraulice, de aceea am estimat 300 de metri.

Imi este teama ca dupa primele cupe de excavator o sa vina arheologii care vor sapa cu periuta pina toamna viitoare. Imi scuzati scepticismul dar cu vremea trista de afara nu pot sa fiu prea optimist.
1

Arata acest topic


  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi