STP Timișoara Forum: Generalitati - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Generalitati Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 227
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 mai 2015 - 22:53

Tot orasul este plin de buruieni, parcurile sunt intr-o stare deplorabila. Abia asteptam sa vina primavara/vara ca-si mai schimba orasul fata dupa imaginea cenusie din timpul iernii, dar acum suntem in extrema cealalta. Parcul Uzinei l-au distrus, au bagat niste tevi pe acolo si asa l-au lasat. Iarba in tot parcul ajungea pana la genunchi, pana cand saptamana trecuta au venit detinutii si au lucrat timp de 3 zile, cu coasa...! La fel este situatia si-n multe alte parcuri din oras.

Mie mi se pare foarte ciudat ce se-ntampla, stie cineva de ce doar in zona centrala mai exista contract cu Horticultura pentru spatiile verzi, iar in restul orasului nu? Poate-i copilaresc ceea ce spun, dar nu se fac oare economii la buget pentru a termina in forta inainte de alegerile de anul viitor? Nici un proiect major legat de infrastructura pentru anul acesta, n-a inceput, poate cu exceptia parcului Padurice. N-are rost sa le mai enumar pe restul, ca le stie toata lumea. Cand le va da drumul, la iarna cand nu vor mai putea lucra?

Inca o chestie foarte ciudata e pe strada Lidia - au pus borduri noi si dupa cum stim, e in plan sa fie largita la 4 benzi cat mai curand. Pentru ce au mai pus bordurile alea, ca sa fie scoase?
3

#22 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 mai 2015 - 08:57

Citeaza

Inca o chestie foarte ciudata e pe strada Lidia - au pus borduri noi si dupa cum stim, e in plan sa fie largita la 4 benzi cat mai curand. Pentru ce au mai pus bordurile alea, ca sa fie scoase?



Da, este o situatie penibila si care se intampla si prin alte parti ale orasului...

Acest lucru este posibil datorita cadrului legislativ care spune ca totul trebuie adus la stadiul initial dupa lucrarile la infrastructura din acele zone...chiar daca urmeaza alte lucrari acolo in cadrul altor proiecte executate de aceeasi firma sau alte firme. Deci legile din domeniu n-au prevazut si exceptii in sensul descris mai sus...Si astfel "se arunca" inutil sume insemnate de bani...
3

#23 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 07 decembrie 2015 - 23:43

A fost cineva in ultimul timp prin Piata Plevnei? Am facut prin septembrie o sesizare la primarie, care a fost inregistrata, in care ceream repararea bancilor, a stalpilor de iluminat si a fantanii/sculpturii/ce o fi din mijlocul pietei. Din pacate, nu am primit niciun raspuns si pe site imi spune ca sesizarea a fost rezolvata, dar cred ca asta se refera la partea administrativa, nu la cea practica, iar din septembrie am plecat din tara si sunt curios daca s-a schimbat ceva sau nu. :)
1

#24 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 decembrie 2015 - 00:22

Ma mir ca nu ti-au raspuns (sa nu fi gresit adresa de mail). Intodeauna mi-au raspuns printr-un mail.
1

#25 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 08 decembrie 2015 - 00:35

Pe google earth vad ca parcul se numeste Parcul Gheorghe Doja, nu ca Piata Plevnei. Acest amanunt nu ar trebui sa fie un obstracol in a vedea unde sint banci rupte...:eusa_think:
0

#26 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 08 decembrie 2015 - 00:58

Adresa sigur nu am gresit-o, ca am primit pe mail confirmarea sesizarii, dar nu am mai primit alt raspuns dupa. Iar Piata Plevnei am vazut pe placute ca se cheama, ma gandesc ca aia e denumirea oficiala. Probabil pe google maps a trecut-o cineva ca Pardul Gh Doja pentru ca are copaci si e statuia lui Doja acolo :intrebare:
0

#27 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 decembrie 2015 - 17:13

Sigur nu apare cererea doar ca distribuita departamentului corect, urmand sa fie procesata si sa i se dea un raspuns?

Eu ori de cate ori am facut o sesizare, cand a fost rezolvata am primit raspunsul la ea tot prin e-mail. Din moment ce spui ca ai primit confirmarea de inregistrare si au adresa corecta, singura explicatie este ca momentan nu s-a dat raspuns. De altfel, mie niciodata nu mi-au raspuns in termenul legal de 30 de zile... tot timpul au intarziat.
0

#28 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 08 decembrie 2015 - 20:18

Asa ma gandeam si eu, dar au trecut deja vreo 3 luni de atunci... Oricum, nu raspunsul in sine ma intereseaza, sper doar sa se fi rezolvat. Piata Plevnei e unul dintre locurile mele preferate din oras si ajunsese sa arate absolut deplorabil, cu toate felinarele stricate, globurile sparte, bancile rupte, cosurile de gunui cu fundul (metalic) ruginit si gaurit... Sper sa se fi facut ceva in privinta asta
0

#29 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 19 septembrie 2017 - 13:12

Nu am gasit un topic potrivit pentru articolul de mai jos:

Citeaza

Pagube dupa vijelia din Timisoara: au picat aproape 3.500 de copaci, pierderi de 4,3 milioane de lei doar la Directia de Mediu

„Am un bilanț care încă nu este definitiv. Se estimează că circa 3.500 de arbori au fost distruși. Unii au fost smulși cu rădăcini cu tot, alții retezați de la sol. Valoarea costurilor pe care le va comporta înlocuirea lor, pentru că evident că noi nu vom lăsa Timișoara cu mai puțini arbori, se ridică la circa 3,5 milioane de lei. Am pierdut un număr impresionant de arbori, dar vrem ca orașul nostru să aibă și mai mulți arbori decât avea. Orașul a fost blocat în totalitate după furtună. Intervenții s-au făcut într-un timp scurt, să se poată circula pe principalele artere și pe o bună parte dintre celelalte, pentru că acesta a fost principalul scop, deblocarea orașului. Am dat dispoziții ca prioritar să se intervină pe străzile mai importante sub aspectul traficului și abia după aceea în cartiere, între blocuri și abia în ultima etapă se va interveni pentru degajarea completă în parcuri”, a anunțat marți Robu.

Lucrările în Parcul Central și în Parcul Alpinet au fost oprite, până când vor fi degajați toți arborii culcați la pământ de pe șantierele din cele două parcuri. Pagube serioase au fost și la Grădina Zoologică, iar remedierea stricăciunilor ar urma să coste cam 810.000 lei, cu tot cu TVA. La Zoo timișorenii au fost chemați să dea o mână de ajutor, mai ales că animalele sunt închise în adăpsturi de la furtună și nu pot fi scoase afară, gardurile habitatelor fiind distruse.


http://www.tion.ro/p...e-mediu/1900734

Ce imi da mie cam mult e copacul, 1000 de lei bucata. Astea-s preturile la copaci, sau? Mi se pare cam mult. Ok, cu tot cu munca omului ce-l planteaza, ca trebuie platit si el, dar tot mi se pare mult.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 19 septembrie 2017 - 13:17

0

#30 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 septembrie 2017 - 19:59

Sa cada pomii pe copiii unici ai alora de la Mediu care se gindesc ca pomii nu pot sa fie inlocuiti decit cind se usuca sau sint doboriti de uragane.

PS: Acest post este un pamflet dar trebuie facut ceva pentru protectia oamenilor si bunurilor.
1

#31 Useril este offline   Rufus Dexter 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 24 iulie 14

Postat 20 septembrie 2017 - 08:11

Doppler, asa ceva nici in gluma nu se cuvine...
0

#32 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 25 ianuarie 2018 - 23:20

In depozitul Dedeman sta o barja. O fi/ n-o fi a lor, cert ii ca a fost conceputa clar pentru Bega/ canale inguste/mici si sta sa rugineaasca:

Imagine atasata: 20180125_141032.jpg Imagine atasata: 20180125_141047.jpg Imagine atasata: 20180125_141109.jpg

3

#33 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 31 ianuarie 2018 - 13:53

Se ridică o macara nouă în spatele clinicii Premiere de pe calea Aradului.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#34 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 31 ianuarie 2018 - 14:03

Și în diagonală, lângă celălalt presupus spital, s-a ridicat de vreo 2 luni o macara.
Iar clădirea la care lucrează aceasta a ajuns la etajul I.
0

#35 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 26 mai 2018 - 18:11

Cu satisfactie am observat in aceasta primavara ca spatiile verzi din oras sunt ingrijite si arata incomparabil mai bine decat anii trecuti. Aici nu ma refer strict la parcuri ci la spatiile verzi in general, la fasiile dintre trotuar si sosele, la malurile Begai. Poate mai putin la unele portiuni de drum unde au fost lucrari anul trecut.

Una peste alta, din partea mea o bila alba autoritatilor pentru cum arata spatiile verzi in aceasta primavara. E o evolutie clara comparativ cu ce am avut parte in ultimii ani.

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 26 mai 2018 - 18:16

0

#36 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 227
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 mai 2018 - 15:23

Eu ieri seara m-am plimbat pe malul Begai, in zona centrala, insa am ramas scarbit de cata mizerie am vazut - pet-uri, mucuri de tigara, hartii, cosurile de gunoi pline, etc. Iarba insa intr-adevar era tunsa! In primul rand o bila neagra pentru cei ce se comporta ca niste animale si nu inteleg si nici nu cred ca vor intelege vreodata ce inseamna a fi civilizat, insa chiar nu inteleg ce-i asa de greu pentru autoritati sa trimita niste oameni sa faca curatenie?! In anii trecuti se mai foloseau si puscariasii, sunt prea scumpe serviciile lor acum? Sunt zone periferice din oras in care interveneau puscariasii sau cei de la Horticultura, dar anul asta nu i-am vazut deloc, iar iarba depaseste un metru.
4

#37 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 01 iunie 2018 - 20:58

Vezi postareadan.s, la 25 ianuarie 2018 - 23:20, a spus:

In depozitul Dedeman sta o barja. O fi/ n-o fi a lor, cert ii ca a fost conceputa clar pentru Bega/ canale inguste/mici si sta sa rugineaasca:

Atasament 20180125_141032.jpg Atasament 20180125_141047.jpg Atasament 20180125_141109.jpg



Barja de care va vorbeam a fost reabilitata si adusa recent pe Bega (E in spatele restaurantului Sura). Acum nu sunt sigur daca va deveni o terasa, ca are in dotare motor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ish,dvs-1.Iun.2018-030.jpg
  • Imagine atasata: ish,dvs-1.Iun.2018-031.jpg
  • Imagine atasata: ish,dvs-1.Iun.2018-032.jpg
  • Imagine atasata: ish,dvs-1.Iun.2018-033.jpg
  • Imagine atasata: ish,dvs-1.Iun.2018-044.jpg

4

#38 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 30 iulie 2018 - 13:06

Dupa problemele mari ale actualei administratii avute la licitatiile pentru serviciile de intretinere a spatiilor verzi (cred ca cel putin un an intregul oras a fost invadat de buruieni), serviciile de dezinsectie, intretinerea iluminatului public (e strigator la cer bezna in care se cufunda strazi intregi de luni de zile), iata ca a venit randul si licitatiei pentru serviciile de salubritate. Aceleasi probleme ca si la precedentele licitatii.

https://www.opiniati...arie/30/07/2018

Cu riscul de a fii catalogat hater si ca am ceva cu El insusi, dar e evident ca ceva nu functioneaza cum trebuie in administratia urbei. Si resimtim toti locuitorii orasului urmarile incompetentei. Prea se repeta aceleasi probleme la fiecare noua licitatie. Si culmea, fosta administratie cu toate bubele si hibele ei rezolva mult mai elegant genul asta de probleme. Sper sa nu fie probleme majore in curand, iar dupa bezna sa ne cufundam si in mizerie.

PS. Centrul vechi al orasului pare nematurat si nespalat de luni de zile.

PS2 Daca topicul e nepotrivit rog un moderator sa mute mesajul.
1

#39 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 iulie 2018 - 16:02

Spoiler alert!
Ia ghiciti in carca cui se va arunca totul! :plemplem: :naughty1:
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iulie 2018 - 17:36

Chiar ma gandeam daca in cosul noilor PRB-uri incap sau nu doua euro-pubele... :rad_masa:
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi