STP Timișoara Forum: Blocuri noi - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (29 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Blocuri noi locuinte sociale colective Evaluare topic: -----

#461 Useril este offline   BogdanL 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09 iunie 10

Postat 21 aprilie 2022 - 11:50

Calea Sever Bocu nr.68, langa Restaurantul Pescada.
Imagine postataImagine postataImagine postata

Aceasta postare a fost editata de BogdanL: 21 aprilie 2022 - 11:53

3

#462 Useril este offline   frenetic 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 iulie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 mai 2022 - 00:55

Imagine atasata: BogdanestilorXCetatii.jpg

Se pare ca se ridica nivelul de inaltime al constructiei de la intersectia Caii Bogdanestilor cu Bd. Cetatii.
3

#463 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 05 mai 2022 - 21:17

Din Slavici, in Freidorf, pe zona străzii Răscoală de la 1907, am văzut camioane, un șantier în pregătire. Nu am găsit alte informații dar mă aștept să apară ceva case ori blocuri.
1

#464 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 13 mai 2022 - 21:58

O tura pe Torontalului

La cladirea Vox vad ca au avansat destul de bine. Pare a fi terminata structura penthouse-urilor, respectiv montarea geamurilor.
Imagine atasata: vox.jpg

Ceva mai departe un proiect nou (pentru mine). Cred ca este vorba despre Grand Park Tower, desi nu pare prea grand, mai ales langa Campeador Residence.
Imagine atasata: grandparktower.jpg Imagine atasata: grandparktower2.jpg

Cladirea Ateneo a inceput sa se ridice.
Imagine atasata: ateneo.jpg

Cele 3 cladiri Campeador aerodrom. Ciudata alegere sa finalizeze cel din mijloc primul.
Imagine atasata: campeador.jpg
9

#465 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 15 mai 2022 - 22:02

Daca nu se dezvoltă suplimentar de acele 9-10 blocuri in zona adiacenta, le vad într-o zonă crepusculară.
0

#466 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 16 mai 2022 - 15:18

PUZuri in lucru par a fi mai mult concentrate in zona de langa iesirea din Timisoara. Avem la Psihorelli, vis-a-vis de ei, langa sensul giratoriu si unul ceva mai incolo, dupa spitalul parasit. Daca nu ma insel, doua din ele sunt ale celor de la Rus Savitar.
0

#467 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 17 mai 2022 - 14:40

A aparut un nou proiect nou intre bloc Europa si Iris 5/6 (pe Ion Flueras , perpendicular pe Gr. Alexandrescu)
A se vedea marcajul cu negru pe harta atasata. Din ce am inteles preturile sunt de aprox 140.000 pentru 75mp, as spune oarecum in trend cu zona si noile preturi care vor urma (sunt curios de calitate).
Site-ul poate fi accesat AICI, desi inca nu sunt prea multe pe el decat cateva randari.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20220517_131614.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20220517_131627.jpg
  • Imagine atasata: map.JPG

0

#468 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 23 mai 2022 - 11:20

Ar fi vorba de peste 300 de ap.in acest proiect, care pare să fie dezvoltat de Consorhogar (cel cu blocul de lângă cele 2 Rebreanu Towers)
Apropos de zona cei de la Sedako au inceput destul de în forță faza a doua pe Iris Armoniei, se lucrează la toate cele 4 clădiri (peste 200 de ap.in total), îs la etajul 1.
0

#469 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 mai 2022 - 21:33

In sedinta CTATU de ieri am vazut doua proiecte interesante (mie mi s-au parut).

Primul, localizat pe malul Begai, in locul autogarii, intre Vacarescu si Iuliu Maniu. Sincer sa fiu imi place proiectul si cred ca ar imbunatati mult zona. Din ce mi-am dat seama se va numi Klass Residence. Imi cer scuze daca a mai fost postat.

Imagine atasata: Klass Residence 1.png Imagine atasata: Klass Residence 2.png


Cel de-al doilea, mi s-a parut interesant mai mult ca pozitie si regim de inaltime. Este vorba de un proiect in sensul giratoriu Gr Alexandrescu - Torontalului. Din ce am inteles, proprietarii (Rusu+x) au donat primariei o parte din terenul pecare s-a construit sensul giratoriu, donatie fara de care construirea acestuia (cel putin la nivelul la care e acum), nu ar fi fost posibila. Un alt lucru interesant mi s-a parut regimul de inaltime, P + 1 + 2 ER. Avand in vedere ca se afla langa (uratenia) Tabrizi, daca nu ma insel un P+6 si vis-a-vis de Psihorelli (P+9) sau Toronto (P+6), mi s-a parut de bun simt faptul ca au pastrat un regim scazut de inaltimesi chiar au adaugat si retragerea etajelor superioare in ideea de a afecta cat mai putin vecinii din zona (in majoritate case). Pentru un teren de >8000m2 mi se pare mare lucru. Alti investitori probabil ca ar fi fortat putin nota.

Imagine atasata: rusu - stancu alx.png

Aceasta postare a fost editata de Shhhh: 26 mai 2022 - 21:35

5

#470 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 05 iunie 2022 - 21:39

Exact invers ca în postarea de mai sus
Un proiect p+3E , în zona de case p+1
Pe îngusta str.Armoniei, undeva la Nr 16 se va înghesui proiectul Maiere III. Va mai fi si un Maiere IV.
Dezvolatorul a făcut un bloc Maiere I pe strada Mureș colt cu Alexandru Balaș cred,acum vreo 5-6 ani bloc altfel destul de reusit unde m-a interesat personal un ap. (avea lift la p+2 de ex.boxe pe hol gratis). Suprafețele însă au intrat la apă, preturile îs uriașe si locurile de parcare nu mai îs gratis . 2022 vs 2016
0

#471 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 iunie 2022 - 08:55

La Armoniei 16 (A+B) par sa fie doua case deja acolo. cel mai probabil se va face in spatele ei pe "strada" spre spalatorie. unde mai e un bloculet (P+3) deja construit.
0

#472 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 iunie 2022 - 11:14

am trecut azi prin zona, am vazut un bloc in constructie pe Alexandrescu intre Torontal si piata. e jalnic cum arata betonul. totul e stramb... o sa o scoata la finisaje probabil, dar daca asa arata ce e la vedere nu vreau sa ma gandesc cum arata ce nu se vede :Facepalm_emote_gif:

https://www.tion.ro/...tistii-1603002/

Incidentul s-a petrecut în jurul orei 9:40. Pompierii au fost anunțați prin apel la 112 că pe un șantier de pe Strada Marin Constantin din Calea Torontalului planșeul unei clădiri în construcție s-a prăbușit.

La fața locului au fost trimiși pompierii de la ambele detașamente din Timișoara, care au intervenit cu o Autospecială de primă intervenție și comandă, o Autospecială de stingere cu apă și spumă, o automacara, o descarcerare, o autospecială de Transport Personal și Victime Multiple. Au ajuns și 2 echipaje SMURD tip B din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Timișoara, o descarcerare Grea, un container multirisc, o Ambulanță TIM tip C, din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Timișoara.

„În urma apelului primit prin S.N.U.A.U 112 din data de 17.06.2022, ora 09:43, am fost anunțați despre prăbușirea unei clădiri în construcție din Timișoara, pe Calea Torontalului. Au fost alertate urmatoarele forțe si mijloace: 1 Autospecială de primă intervenție și comandă, 1 Autospecială de stingere cu apă și spumă, 1 Automacara, 1 Descarcerare, 1 Autospecială de Transport Personal și Victime Multiple, 2 echipaje SMURD tip B din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Timișoara, 1 Descarcerare Grea, 1 Container Multirisc, 1 Ambulanță TIM tip C, din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Timișoara,cu 2 ofițeri și 22 subofițeri”, au declarat cei de la ISU Timiș.

La sosire, pompierii au constatat că s-a prăbușit cofragul unui planșeu de la etajul 1 pe timpul turnării betonului.
0

#473 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 17 iunie 2022 - 12:26

Despre ce bloc/proiect e vorba?
0

#474 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 17 iunie 2022 - 12:29

Apropo, am vazut acest mesaj postat pe Facebook. Nu stiu daca este vorba despre sedintele CTATU, dar daca da atunci e mare pacat...

Citeaza

"Bună seara!
Fac un apel către colegii arhitecți care doresc și solicită o întâlnire în cadrul întâlnirilor cu arhitecții.
Am propus aceste întâlniri (care uneori se confundă cu audiențele generale), fără a avea o obligație de servici în acest sens, pentru a comunica mai mult și în mod organizat cu arhitecții membrii ai OAR, într-un cadru instituțional, dând posibilitatea investitorilor să asiste dacă doresc, pentru a beneficia de transparența asupra felului în care vedem (noi arhitecții din administrație și cei din privat) anumite spețe de arhitectură sau urbanism. Asistând la aceste discuții, chiar investitorii au decis schimbarea strategiilor în bine, înțelegând nemijlocit care sunt cerințele administrației, a comisiei tehnice ș.a.m.d.
Subiectele acestor întâlniri nu ar trebui sa fie cele din audiențele generale, cu atât mai mult cu cât în audiențele generale se face o minimă documentare prealabilă de către inspector, dar să spunem că acest lucru l-am acceptat uneori, încercând să folosim oportunitatea întâlnirii cât mai bine.
DAR, având în vedere modul în care unii colegi (și aici folosesc termenul ”colegi” strict in sensul apartenenței la ordin) înțeleg să folosească această ocazie, deturnând sensul și scopul acesteia și transformând-o într-o încercare de a face presiuni asupra funcționarului public, în prezența investitorului (sau chiar a avocatului acestuia), am luat decizia de a reveni asupra modului de organizare a acestor discuții. Îmi rezerv acest drept, ținând cont de faptul că respectul reciproc și deontologia profesională sunt condiții minimale pentru a purta o discuție de clarificare între arhitecți.
Pe de altă parte, un an de zile de audiențe m-a învățat un lucru pe care nu l-am înțeles pe deplin înainte de a fi arhitect șef. Job-ul este extrem de solicitant, sunt zeci de situații zilnice la care ai foarte puțin timp de gândire, un volum imens de documente, nenumărate sarcini și task-uri care vin pe linie internă, ori a avea o considerație măcar și pentru faptul că decalez și amân toate acestea pentru a discuta colegial și constructiv cu arhitecții, mi se pare un minim respect pe care ar trebui sa-l avem. Și aici mă refer nu doar la atitudinea total neportivită a unor colegi dar și la faptul că unii arhitecți nici măcar nu anunță în prealabil că nu vor onora întâlnirea pe care tot ei au solicitat-o. Și asta dacă nu din respect pentru mine, măcar pentru colegii care nu au prins un loc în ziua respectivă.
Ca urmare, am decis ca incepând cu săptămâna urmatoare toate întâlnirile cu arhitecții să aibe loc în primărie (nu online), doar după confirmarea disponibilității din partea noastră atât pentru întâlnire cât și pentru prezența altor persoane care însoțesc arhitectul. Solicitarea se poate transmite ca și până acum pe adresa de e-mail <arhitect.sef@primăriatm.ro>.
Nu în ultimul rând vreau să mulțumesc colegilor care au folosit ocaziile întâlnirilor cu arhitecții în cel mai constructiv mod, înțelegând să integreze recomandările noastre sau a comisiei tehnice într-un mod foarte creativ și chiar apreciat de proprii lor clienți, explicând în modul cel mai onest investitorului cerința de echilibru just între interesul public și cel privat.
Cele bune!"

1

#475 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 iunie 2022 - 13:02

Vezi postareaShhhh, la 17 iunie 2022 - 12:26, a spus:

Despre ce bloc/proiect e vorba?


https://www.google.r...!7i16384!8i8192

acum vad mai atent si cum e zidit :machine-gun:

Aceasta postare a fost editata de ioio_viola: 17 iunie 2022 - 13:03

2

#476 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 iunie 2022 - 20:48

O carpeala ordinara... Cred ca o sa patim ca turcii in scurt timp.
0

#477 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 30 iunie 2022 - 10:39

E promovat pe net RPC village, un proiect de peste 500 de locuințe , cică in Mehala, de fapt e DUPA Mehala (după calea ferată ).
Ca si Campeador city, care cică e in zona Torontalului.
Îs curios daca dezvolatorul (deputatul PSD Cionca cred) mai face blocul Riverresidence 2, pe site la ei nu mai apare si scria cineva aici că s-au sistat lucrările.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 30 iunie 2022 - 10:40

0

#478 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 02 iulie 2022 - 08:09

Pe strada Holdelor vizavi de pizzeria thalia pe terenul unde era campie au ingradit si au inceput sapaturile .
Aveti ideie ce se va face acolo ?
Pe net am gasit asta :
https://www.google.c...XfTTAkk37Fz4xVa
0

#479 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 03 iulie 2022 - 16:36

^^^^
A aparut panoul...
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de udar: 03 iulie 2022 - 16:51

1

#480 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 iulie 2022 - 10:05

Monarch Tower pare a fi gata. Am observat azi ca e finalizata si partea superioara a turnului:

Imagine atasata: 20220718_092832-2.jpg
4

Arata acest topic


  • (29 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi