STP Timișoara Forum: ISHO - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (223 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 211
  • 212
  • 213
  • 214
  • 215
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ISHO Business, Rezidential&Hotel (Faza1-ongoing, Faza2-in proiect) Evaluare topic: ***** 13 Voturi

#4241 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 iunie 2022 - 09:44

Da, zici ca printre fabuloasele "zgarie nori" au inceput sa construiasca o favela... -_-
1

#4242 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 iunie 2022 - 13:41

Bună ziua,
Din câte am vazut,la parterul fostei cantine ILSA ,se montează rafturi și vitrine frigorifice,probabil va funcționa un magazin alimetar acolo.
Etajul 1 este inca liber,cu anuntul de inchiriere pe geamuri.
Poze nu am putut face din cauza ca sunt geamurile fumurii tip oglinda la parter.

Pe altă parte,sambata 18.06 va fi o petrecere Spontan+Bipolar sus pe parcarea Isho,sunt curios de reactia celor din blocul lipit de parcare.
Cand a fost Spontan la Mall s-a auzit muzica pana aici….

Aceasta postare a fost editata de Seba76: 15 iunie 2022 - 13:46

3

#4243 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 15 iunie 2022 - 17:21

Vor primi o amendă , apoi a doua în aceiași seara si vor pleca cu profit mare ,făcut din <inițiativa> antreprenoriatului pe gălăgie plus relații la primarie.
Chiar nu înțeleg de ce la asemenea evenimente se da autorizație, în tot felul de locații în oraș, stiindu-se că nu se pot respecta vecinii si de ce , la sesizare ,nu vine vreo autoritate sa ii ridice pur si simplu cu duba .
Vechiul primar, inventase chiar o doctrină pro obrăznicie SI golănie, zicând că un oraș nu e campus mînăstiresc, ca si cum ideea de liniște in oraș nu ar trebui să fie ceva dezirabil. (expresia liniștea si ordinea publică le e necunoscuta).Văd că se continua <tradiția>.
Cu timpul astfel de mici mizerii devin <tradiții> despre a căror aiureală nu se mai îndoiește decât o minoritate.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 15 iunie 2022 - 17:34

4

#4244 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 16 iunie 2022 - 07:01

Si cum ziceati ca ramane cu parcul? :eusa_think:

Cam cat credeti ca va mai trece pana se reapuca de treaba....din ce am vazut au disparut majoritatea jucariilor folosite la constructii....ca si cum nu ar avea de gand curand sa mai construiasca ceva.

Ce view fain #rezist :naughty1:

La fel e si strada care sta inchisa...si nu se grabesc autoritatile sa ii gaseasca o utilitate.

Si dezvoltatorii si autoritatile au in vedere doar sa faca plinu si apoi unde e graba, nu?
Oare cate vieti ne trebe ca sa vedem lucrurile gata?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IshO (4).jpg
  • Imagine atasata: IshO (3).jpg
  • Imagine atasata: IshO (2).jpg
  • Imagine atasata: IshO (1).jpg

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 16 iunie 2022 - 07:07

1

#4245 Useril este offline   Soso12 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 30 ianuarie 22

Postat 16 iunie 2022 - 08:24

Vedere de sute de mii de euro pentru cei din U si nu numai.
0

#4246 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 16 iunie 2022 - 14:58

Prin comparatie Primaria face de 10 ani spitalul de copii si nu e gata, pb il va dota peste inca 10 ani, nici un pod de vreo 30 de ani, eu zic ca ISHO s-a miscat bine. Rabdare...si tutun:)
0

#4247 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 17 iunie 2022 - 07:18

Avand in vedere ca e teren privat, nu ne privește foarte mult. Nu sunt bani publici. Intrebarea ar fi cat trebuie sa mai asteptam ca sa vedem orasul la nivelul 2022? Nu exista nici macar un parc demn de acest an sau sa punem putine paie pe foc...capitala culturala anul urmator? Parcul Civic, ce a venit cu schimbari majore (ironie) a durat 3 ani. Nu a fost construit pe un teren gol, s-a renovat un parc deja existent.

Pana la urma, acolo 'investim' toti in taxe. Imaginea lui tinde spre penibil/mizerabil/inutil/uitat in urma. La ISHO investesc putini oameni, e pana la urma zona lor, banii lor, treaba lor...ca mai trecem si noi pe acolo, foarte bine. Problema e orasul. Problema sunt parcurile mizerabile ale orasului si nu parcurile realizate din fonduri private de la Isho, Iulius etc, trotuarele orasului si nu ce fac ei.

E 'bine' ca sunt atatia oameni interesati de evolutia ISHO, chiar mai interesati fata de ce se intampla in oras.


Cantina ILSA cred ca devine Carrefour, daca am inteles bine.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 17 iunie 2022 - 07:57

1

#4248 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 17 iunie 2022 - 08:39

@Dorin55 - sa stii ca am observat si parcurile....si toaletele alea de pe malul Begai(cotetele alea de plastic care de 10 ani stau nemiscate/necuratate) care acuma din cauza caldurii iti pica nasul. Stadion nu, sala polivalenta a Politehnicii de pe Podeanu abandonata, spitalul de pe torontalului.....efectiv nu mai am atatea vieti sa le mai prind pe toate la o normalitate.

Concluzia care am tras-o eu din tot e ca aceasta e calitatea umana care populeaza meleagurile, cam nasoala, indiferent de tipul investitiei(public sau privat) mai ales cat e un bun comun.

Ca sa iti dau alt exemplu de bun comun, la bloc la mine s-a facut sedinta sa incepem sa facem ceva (o zugraveala, sa punem led-uri), ca suntem in urma de vreo 30 de ani cu a face orice....si o buna parte au tratat situatia ca si cum "unde e graba?!"...sa strangem si noi 30 de lei(si nu sunt pensionari, nici muritori de foame).... Cu suma asta in vreo 3-4 ani zugravim casa scari si punem led-uri dupa care ne mai raman 20 de ani de strans bani si pentru izolat blocul sau totusi ne face primaria pana atunci....

Treaba e ca cei care iau decizile acestea azi, ei nu le vor mai prinde, o buna parte din ei. Nu e nici o graba, e bine si asa!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 17 iunie 2022 - 09:08

4

#4249 Useril este offline   zzx 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 17 mai 18

Postat 17 iunie 2022 - 08:49

Vezi postareaSoso12, la 16 iunie 2022 - 08:24, a spus:

Vedere de sute de mii de euro pentru cei din U si nu numai.

chiar de 892.500 euro : https://isho.ro/apar...jul-6/u2_s6_c1/



2

#4250 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 17 iunie 2022 - 09:11

Da, preturile cu tva inclus,de 19%, sunt 3300-3600 pe mp2, in functie de apartament. Apartamentul de sus, are totusi 250mp2 utili...cat doua case mici dintr-un duplex. Pentru TVA 5%, te poti incadra eventual la una doua camere maxim, dar cam greu. Greu de digerat astfel de prețuri, vom vedea ce se întâmplă.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 17 iunie 2022 - 09:19

0

#4251 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 17 iunie 2022 - 13:13

Nu stiu cine, ce fumeaza, dar trebuie sa fie tare bun.

In afara de apartamentul de mai sus, care poate e o greseala totusi, restul au preturile exagerate standard, adica in jurul a 2100 - 2500 eur.

Imi place comparatia cu "2 case mici in duplex" :))
1

#4252 Useril este offline   Soso12 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 30 ianuarie 22

Postat 17 iunie 2022 - 14:11

@ Dorin55 Acesta este un topic despre ISHO, iar pozele postate fac referire la acest complex si de aici si comentariile. Este adevarat ca orasul, in ansamblu, este intr-o stare cum nu a mai fost de multa vreme, iar cauzele sunt multiple (de la cei care conduc orasul/judetul, pana la fiecare locuitor in parte, care de altfel nu vede mai departe de propriul interes). Sa astepti dupa un apartament poate si peste 4 ani, sau sa platesti o suma considerabila pe acel apartament si totusi sa ai view-ul de mai sus, cred ca denota in ultima instanta atitudinea dezvoltatorului fata de clienti (si-au luat banii, iar unele detaliile care fac diferenta raman pentru mai tarziu, pentru mult mai tarziu).

Referitor la preturile care se practica...nu toata lumea trebuie sa stea la ISHO, Paltim, City of Mara, etc. De aceea s-au dezvoltat si exista piata si pentru complexurile rezidentiale periurbane. Daca cineva alege sa stea la ISHO probabil ca a ajuns la concluzia ca detine banii necesari, este ceea ce are nevoie si este confortabil cu ideea. Restul sunt discutii ca la birtul din colt. Probabil ca vanzarile vor ajunge sa se plafoneze in perioada urmatoare din punct de vedere al numarului de tranzactii (conditii de creditare mai putin favorabile, preturi mai mari, incertitudine), dar din punct de vedere al preturilor nu cred sa se inregistreze diminuari (cei care construiesc in aceasta perioada inglobeaza in proiecte toate cresterile de preturi) => chiriile vor incepe din nou sa creasca pe fondul limitarii accesului la locuinte noi.
2

#4253 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 17 iunie 2022 - 15:42

Personal nu inteleg asta cu 'batjocura' dezvoltatorului legat de peisajul din prezent. Trebuia facut parcul si apoi blocurile? Parcul e pe țeavă. Ca dureaza si asa mai departe, pot fi diferite motive, furnizori, firma ce se va ocupa si asa mai departe. Parcul nu e tras pe linie moarta. Putea frumos sa nici nu existe acel loc. Aruncau un alt bloc si cu asta basta la cat costa mp2 de teren in zona respectiva.

Cine a investit la ISHO, ca si in cele mai multe proiecte, a investit in proiect si ceva randări. Normal ca ne place sa ne mutam cand totul e la linie si terminat, dar e imposibil. Cine va beneficia de acest avantaj, vor fi cei din blocurile B si C, insa cu dezavantajul preturilor. Cei din U1 au suferit cel mai mult,primul bloc, însă profitul e unul considerabil acum la apartamente cumparate in 2018.

Intarzierile sunt mari la ei, dar pana la urma totusi se finalizează. Nu vad nici macar o batjocura,pe langa intarzieri, iar lucrarile vor incepe curand.

Stiu ca e topicul de ISHO, am subliniat doar faptul ca parcurile si locurile publice ar fi mai bine sa le criticam, facute practic din banii oamenilor. Curtea vecinului nu are importanță.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 17 iunie 2022 - 15:55

0

#4254 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 17 iunie 2022 - 18:26

@Dorin55: esenta discutiei nu ai prins-o. Poate o parte din esenta este chiar ipocrizia atitudinii tale. Din ceea ce spui tu se deduce - "ca e bine si asa".

Nu trebuie sa avem standarde duble, ba ca e privat ba ca e publica investitia, nu credeti?!

Poate nu ai dedus ca am spus ca nu are legatura cu cine face ci cum se face, care are legatura directa cu valorile noastre sociale...

Mie imi displace atitudinea generala si a beneficiarilor, fie ca vorbim de un dezvoltator privat sau o lucrare publica, inca odata ai intarit ideea ca majoritatii oricum ii e bine si asa.

Fara suparare, iti voi lasa doar aceasta tema de gandire:
Ca nu e parc inteleg, poate nu mai sunt bani, nu sunt furnizori, nu sunt bla bla bla....dar de ce kkt trebuie sa fie mizerie imprastiata?!
Nu putea la fel de bine in loc de parc(corect: mizerie) sa fie un teren curat cu eventual ceva iarba?! -

-serios: Cum putem gasi scuze pentru mizeria aia imprastiata, cum? Daca stii ca e pe teava spune-ne si noua data finalizarii, eu de vrajeli de genu sunt mai sictirit....

PS: stai linistit ca eu personal sunt la fel de revoltat si de investitile publice!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 27 iunie 2022 - 18:58

3

#4255 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 iunie 2022 - 21:13

Mai e si rahatul de strada inchisa (stiu, ma repet, dar asta era si intentia :04: ) , ce face ca permanent cand trec pe acolo (desigur nu seara sau dimineata devreme) sa fie masini de curierat sau altele, oprite, cu "avaria pusa", noi astia ce am vrea sa folosim banda intai din fata fabuloasei cladiri de office fiind nevoiti sa ii ocolim pe astia. Puteau sa o deschida macar pentru cei ce au ceva de livrat sau de luat de acolo.
3

#4256 Useril este offline   razvansg 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 24 septembrie 18

Postat 17 iunie 2022 - 21:41

@Dorin, da, trebuia facut parcul inainte sau in acelasi timp cu blocul D. Pt ca se cheama PARKSIDE D. Noroc ca la Riverside era deja riverul acolo :))).
2

#4257 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 iunie 2022 - 10:55

Pai, poate parkside se traduce: parc din părți*. :P
_____________
DEX: din față / părți expr. 1. deloc. 2. nimic.
sursa: Argou (2007)

2

#4258 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 27 iunie 2022 - 19:05

Au aparut rafturile si frigiderele deja la parterul cladirii de sticla, ex-excantina.

Nu am vazut nici un indiciu privind marca magazinului.
0

#4259 Useril este offline   bbtuning 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin

Postat 31 august 2022 - 12:25

Carrefour market se deschide langa parcarea ISHO
0

#4260 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 august 2022 - 12:51

Si iata cum acest viitor magazin ar deservi si locuitorii de peste Bega daca s-ar construi acel pod pietonal de langa podul auto, proiecte care tot asteapta sa fie realizate.

Situatie asemanatoare o avem si la Lidl-ul de pe Simion Barnutiu care ar putea deservi si locuitorii de peste Bega daca s-ar face o pasarela la "1 Iunie" unde in urma cu 100 de ani exista un bac mic pentru traversarea persoanelor dintr-o parte in alta...
2

Arata acest topic


  • (223 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 211
  • 212
  • 213
  • 214
  • 215
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi