STP Timișoara Forum: Calitatea blocurilor de renume - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calitatea blocurilor de renume calitate indoielnica la preturi extraordinare Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   supermario 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18 decembrie 21

Postat 07 februarie 2022 - 22:22

Am avut ocazia sa vizitez mai multe apartamente din diferite ansambluri rezidentiale. Parca ar fi trase la indigo toate:
- ISHO: toti peretii interiori din rigips, fara geam la baie. Toate apartamentele au aceleasi amenajari interioare (inclusiv toate aceleasi culori; nu poti alege alte culori). Si toti din oras vorbesc de ISHO de parca ar fi varful de lance al imobiliarelor.
- Monarch Tower: toti peretii interiori din rigips, fara geam la baie. Placile de gresie nu sunt la aceeasi inaltime. Poti sa iti rupi sosetele mergand descult prin casa.
- Vivalia (str. Zimbrului): toti peretii interiori din rigips, fara geam la baie. Niciun colt de camera nu are 90 de grade. Cica "arhitectii nostri au hotarat sa faca altfel, mai modern". Pai si mobila cum o plasezi??? Iti ramane spatiu de 1 palma intre dulap si perete.
- Consorhogar (Liviu Rebreanu): toti peretii interiori din rigips, fara geam la baie. Daca ai noroc si prinzi cu geamuri spre curtea interioara, nu vezi soarele niciodata.
- Nord One (vis-a-vis de Iulius Mall): toti peretii interiori din rigips, fara geam la baie. Cu cat urci in etaj, cu atat e mai scump. Cica peretii au "vata fonica" intre placile de rigips. Fix!

Si toate cele de mai sus se vand cu 2000+ EUR / mp in ciuda calitatii indoielnice. Majoritatea se vand inca inainte sa fie finalizat blocul.
Stiu, fiecare face ce vrea cu banii lui, dar sa nu iti pese deloc de calitate? Sa nu ai nici cea mai mica pretentie cand te bagi la credit?
11

#2 Useril este offline   cos22tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 septembrie 18

Postat 08 februarie 2022 - 08:21

asa este. si mai au (dezvoltatorii) pretentia ca sunt locuinte Premium. Mult supraevaluate. La unele influenteaza locatia, dar totusi cand vine vorba de confort - peretii din rigips nu izoleaza fonic DELOC. Geamul la baie e necesar, in timp (>10ani) acele coloane de aerisire se vor infunda fara o mentenanta corespunzatoare ca la blocurile turn din epoca de aur...miroase a ...Premium.
6

#3 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1378
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 08 februarie 2022 - 10:32

daca pun niste gresie din placi din alea mari , cabina de dus cu perete de sticla si baterii cat mai lucioase la chiuvete plus usi smechere toti spun ca sunt premium . dar de fapt calitatea lucrarii, felul in care sunt facute toate nu are nimic premium.
si sa nu ai geam la baie, nu mi se pare deloc premium ! dar asa fac toti , inghesuiesc baile pe centrul etajului ca sa poata pune la cat mai multe camere geam - spun asta pentru ca sunt destule variante de living + bucatarie care nu au lumina destula, un geam intr-un colt.
la fel, sa intri direct de pe casa scarii in livingul / bucatarie open space fara un hol mic, ceva, iar nu mi se pare premium
4

#4 Useril este offline   frenetic 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 iulie 11
  • Sexul:masculin

Postat 08 februarie 2022 - 12:13

Pentru ca a venit vorba de subiectul "premium", las si eu aici un gand despre semantica si asteptari in domeniul asta al imobiliarelor, pe care, recunosc, il urmaresc doar de pe margine.

Mi se pare ca in prezent, avand in vedere nivelul indoielnic al educatiei ultimelor generatii, dimensiunea vocabularului uzual a scazut considerabil, lumea orientandu-se foarte mult dupa tendinte, comunicand in romgleza si avand repere destul de limitate cand vine vorba despre elementele care diferentiaza bunurile. Faptul ca dezvoltatorii isi fac publicitate pentru a-si "agata" clientii prin superlative si reclame trunchiate nu ar trebui sa fie o surpriza, se intampla "de cand lumea" pe toate pietele competitive. Dar, dpmdv, cumparatorii au adesea partea lor de vina atunci cand "musca" momeala si se inhama la investitii paguboase fara a studia putin detaliile care intr-adevar fac diferenta iar dupa ani de zile descopera adevarul din spatele reclamei. Imi vine in minte o zicala "si sarac si cu pretentii".Am observat de multe ori nemultumirile si revolta legate de reclamele mincinoase ale unor dezvoltatori, in contextul preturilor considerate "ridicate" si a caracteristicilor modeste ale unor locuinte.

Ideea ca un apartament de 2-3 camere in Timisoara poate fi premium la preturi de ~2000 de euro/mp mi se pare o perceptie deformata a realitatii. Justificarea asocierii cuvantului Premium cu un imobil nou-construit in ultimul deceniu in orasul nostru mi se pare cvasi-imposibila din mai multe privinte. In primul rand, pentru a defini o locatie drept "premium" ar trebui sa ne referim la zone adecvate, bine-plasate in raport cu obiectivele de utilitate publica, cu zonele de agrement, conectate eficient dpdv al transportului cu restul orasului, in armonie cu spatiile adiacente (evident, excluzand strazile adiacente sparte) si fara trafic intens, non-stop, la 30-50m de proprietate. In al 2-lea rand, pentru a asocia cuvantul Premium unui apartament dintr-un ansamblu de alte zeci-sute de apartamente mi se pare din nou o reclama mincinoasa, din start. Pentru a dispune de un confort Premium, in opinia mea, nu cred ca poti sa imparti acel hectar construit cu alte sute de suflete si cu toate derivatele inevitabile ale acestui mod de trai (galagie, trafic, parcari, locuri de joaca, etc). Daca vorbim despre priveliste, in mare parte, am observat ca exista un numar infim de locuinte care beneficiaza cu adevarat de asa ceva. Gandindu-ma ce aglomerari de apartamente avem in majoritatea zonelor dezvoltate in ultimii ani am inteles de ce exista ideea de Masterplan al orasului si de ce este el esential pentru un oras, ca sa nu devina o jungla urbana. Situatia mizerabila din prezent, generata de lipsa unui PUG actual naste si imposibilitatea de a defini anumite PUZ-uri ce pot crea conditii pentru un areal unde se pot construi locuinte Premium. Face rau si proprietarilor de apartamente dar si a celor de case, face rau si traficului auto, face rau si a celor care traverseaza asemenea zone. Da' asta e alta discutie, mai ampla, ma abtin.

Continuand cu apartamentele, fiindca despre blocuri vorbim, se cuvine sa revenim putin la semantica. Putem aprecia calitatea unor locuinte printr-o gramada de adjective si etichete realiste, pentru a nu cadea in capcana falselor asteptari. De la nelocuibil la corect, de la standard la prezentabil, de la decent la placut, de la superb la superior, de la minunat la premium, exceptional, excelent, de lux sau unic"". Din pacate, ultimele etichete nu se prea potrivesc in cvasi-majoritatea cazurilor, atunci cand vorbim despre Timisoara (pe de alta parte este si normal). Daca cineva isi propune sa achizitioneze un apartament premium cu 2-3000euro/mp in Timisoara, accesibil unei clase mijlocii de cumparatori, mi-ar placea sa ascult parerea aceluia si despre celelalte standarde, destinate cumparatorilor cu venituri ridicate, care intr-adevar isi doresc o proprietate luxoasa, sau unica. Ei, aici se rupe putin filmul, multora dintre pretentiosii cu venituri medii sau chiar superioare, raportat la nivelul de trai din.. Timisoara, Romania. Scara adjectivelor este aceeasi pe toata suprafata tarii si, de ce nu, a lumii. Daca noi definim apt. vandute in Timisoara drept premium, atunci cum ar trebui etichetate cele intr-adevar Premium, de lux, din prin alte parti? Apartamente intr-adevar spatioase, bine construite, bine asezate si in acelasi timp izolate, cu privelisti frumoase (nu decente), destinate unei vieti relaxate, de calitate?

Ce cred eu este ca nu putem avea proprietati "premium" atata timp cat piata, inca in dezvoltare, nu e capabila sa livreze sau sa absoarba un asemenea segment, in Timisoara. Pentru ca acel segment, capabil sa plateasca pentru aceasta eticheta, nu este momentan nevoit sa plateasca acei bani pentru un.. apartament. Cu bugetul unei asemenea investitii poti avea conditii mai bune in proprietati mai vechi sau mai noi (apartamente din cladirile istorice din oras sau case din zonele linistite, gen Blascovici/Mendeleev, Elisabetin) sau in cateva zone din periferii. Cred ca exista potential pentru a atrage o asemenea clasa de cumparatori, dar "fereastra de timp", vorba lui Musk, pe care o avem naste anomalii, in loc de bunuri de calitate, valoroase in timp. Ma opresc si eu ca astea-s discutii de purtat la bere. Multumesc pentru atentie.
5

#5 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 08 februarie 2022 - 12:14

Rebreanu Towers

Multi chiriasi si BnB
Probleme cu actele blocului
Unii locatari au crapaturi fine in tencuiala si in unele parti suna gol cand bati in tencuiala
Unii locatari au igrasie
Unii locatari se plang de zgomot de la vecini, depinde unde ai apartamentul
Se strica cam des una alta la partile comune.
In curtea interioara intradevar nu vezi cele doua ore de soare daca stai la etajele inferioare

Aceasta postare a fost editata de Ovi789: 08 februarie 2022 - 13:06

0

#6 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 08 februarie 2022 - 14:02

Piata imobiliara dintr-un oras e unica si e specifica. Cand vorbim de "premium" in Timisoara ne referim la ce e disponibil pe piata locala. Un investitor care vrea sa cumpere ceva aici va studia piata locala si nu piata imobiliara din Paris. Daca un investitor cauta proprietati premium sigur ca in primul rand se va uita la zona/locatie si la calitatea constructiei.

Chiar daca e asa cum spuneti voi si toti peretii sunt de rigips asta reflecta calitatea cladirilor rezidentiale PREMIUM din Timisoara. Sigur ca la Paris vei gasi geamuri mai mari, caramida, pompe de caldura, spatiu verde mai generos, parcare pentru vizitatori, etc.

Sigur ca piata din Timisoara nu e rupta de lume, ea urmeaza tendintele regionale dar se dezvolta intr-un mod aparte. Poate ca daca orasul ar fi mai bogat si salariile mai mari ar aparea si cladiri mai bine facute sau invers, daca salariile ar lua-o in jos ar aparea multe cladiri ieftine sau s-ar opri constructiile cu totul. Cine ar investi intr-un oras care o ia in jos?

Pe scurt, un investitor analizeaza piata, trage concluziile si daca nu-i place rigipsul se duce si investeste in alt oras sau in alte active. Mult succes!
-3

#7 Useril este offline   cos22tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 septembrie 18

Postat 08 februarie 2022 - 14:16

nu stiu... la noi se respecta standardele actuale in constructie ? pt ca majoritatea dezvoltatorilor planifica apartamente mici ca suprafata utila (sub standardul in vigoare Lege114/1996)- de aici lipsa hol de intrare in apartament, lipsa spatii de depozitare, lipsa bucatarie separata, de aici pereti de rigips subtiri si neantifonati, bai fara geam si toate aspectele negative de care se plang potentialii cumparatori
Dar cum inca se cumpara din stadiul de proiect si nu incep sa construiasca pana nu au peste 50% din promisiuni de vanzare-cumparare ... asta e rezultatul
2

#8 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 08 februarie 2022 - 14:58

Sunt putini care fac asta. In cele mai multe din cazuri sunt o bataie de joc pe bani multi. Iar primul care mi-a venit in minte sunt aia de la iesire din Timisoara spre Metro, Campeador parca, dar sunt si altii Xcity, Vivalia...etc. Nici chiar cele din asa zisul segment premium nu sunt mai grozavi.
Uite ex de 3 camere de la Campeador, practic gatesti de pe canapea... intr-un fel e chiar ok, pt ca numai ai nevoie de dining. :limba:

Si apropo de ce spuneai legat de cumparatul din stadiul de proiect, daca intri pe site-ul lor vei vedea ca 80% pare a fi deja vandut, sau are o promisiune de vanzare. Preturile nu sunt tocmai mici, iar de calitate prefer sa nu comentez. Cred ca toate stirile astea panicoase cu cresterea pretului locuintelor si-au facut efectul, altfel nu-mi explic cum asemenea proiecte pot fi atat de cautate.Imagine atasata: ap3.jpg
0

#9 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 08 februarie 2022 - 15:12

Pentru fratele Bobo83 > Parca vorbeam de premium si ne dai ca exemplu un proiect "de la iesire din Timisoara spre Metro". Premium in Timisoara sunt ISHO (U1/U2 si poate RA dar sigur nu D-ul) si PALTIM. Intr-un oras ca Timisoara PREMIUM e dat in primul rand de locatie. Pentru cei care cauta PREMIUM la iesire din Timisoara catre METRO le doresc din toata inima energie si rabdare multa.
0

#10 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 08 februarie 2022 - 15:36

Am crezut ca e o discutie la modul general, unele dintre raspunsuri erau chiar in directia asta, de asta am dat exemplul celor de la Campeador, nementionand ca ei ar face parte din segmentul premium, din contra...in fine, my bad. Daca ne referim la Isho si Paltim ca fiind premium, atunci meritam ce se intampla actualemente pe piata imobiliara din Timisoara si Romania.
1

#11 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 08 februarie 2022 - 15:48

Vezi ce-am explicat mai sus referitor la piata imobiliara. Mai incerc odata cu un exemplu. Daca intr-un oras ai doar doua case, una e un cotet si una e grajd poti spune cu mana pe inima ca grajdul e PREMIUM. Asta e piata locala si asta e oferta. Te uiti si alegi ce-ti place si ce-ti permiti sau cauti in alta parte daca nu-ti convine nimic.

Revenind la Timisoara, nu e nimic de lamentat. Pur si simplu asta e oferta si din toata oferta asta ce-am enumerat eu sunt proiectele premium (poate o mai fi si alte proiecte dar nu mai mult de unul sau doua).

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 08 februarie 2022 - 15:48

-1

#12 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 08 februarie 2022 - 16:33

Am inteles ce spui, insa argumentul tau nu sta in picioare in a defini ceva ca fiind premium. Daca tu poti sa iti iei matiz in loc de tico, nu inseamna ca ai o supermasina, ci doar ca ti-ai permis un matiz si atat. Ea in esenta tot o conserva pe patru roti e. La fel si in exemplul tau, doua cotete sunt 2 cotete indiferent daca sunt in centrul orasului sau pe luna.

In final exemplul tau se rezuma la ce iti poti permite decat la calitatea unui lucru.
2

#13 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 08 februarie 2022 - 16:42

Ca sa extrapolez/nuantez putin discutia legat de premium si de preturi. Daca analizam mediul urban - mediul imobiliar din Timisoara, chiar Romania, putem vedea ca avem o calitate foarte joasa a calitatii vietii, a calitatii imobilelor si a infrastructurii.

Cu toate acestea ne dam in vant dupa cuvinte ca si premium, sau central. Din pacate multe sunt in realitate departe de ceva propice. @Decebal are si el partea lui de adevar ca printre cotete un grajd e premium.

Din pacate daca ne uitam in imprejur si spalam bine parbrizul de la BemVeU vedem poate si imaginea de ansamblu. Cel mai bun lucru mentionat e lipsa asa-zisei privelisti. De la Paltim vezi doar ruine in apropiere( atat in partea cealalta a strazii Jiul cat si pe partea cealalta a Begai ), la IsH0 e cam la fel, ba chiar vine "putoarea" de la Piata B.Cartan.

Eu ma astept si o oarecare armonie a orasului iar mediul sa fie mai integrat si mai placut, mai curat. Poate sunt doar un idealist, dar asa avem de pierdut cu totii...

Cresterea excesiva a preturilor in imobiliare desi la unii le ploua in apartament(vezi de ce fug multi de apartamentele de la ultimele etaje), case ale scarilor comuniste, retele de utilitati vechi...nu se reflecta direct in cresterea nivelului de trai. Sunt supraevaluate multe ap vechi, dar na ele nu au vazut o zugraveala de 40 de ani....dar si lor le-a crescut valoarea.

Ironia e ca batranii nu stiu pe ce sume stau, dar na pacat ca valoarea ap nu le tine de cald. Ce Ironic.....

Cred ca trebuie investit mai mult in calitatea vietii si sa renuntam la basinile astea scumpe de fatada.
Batranii zic ca nu isi permit renovari, da cand vin nepotii supraevalueaza ap comunist ca sa isi ia BemVeU. Altii isi fac credit pe 30 de ani pe cotetu comunist si tot asa....impingem bulgarele si nimeni nu face o schimbare adevarata a mentalitatii si sa aibe impact asupra nivelului de trai.
0

#14 Useril este offline   Muscus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 23 ianuarie 19

Postat 08 februarie 2022 - 17:06

Cu adevarat "Premium", din pacate, sunt doar adaosurile practicate de dezvoltatori, sunt peste 100% peste costuri indiferent de calitate si locatie.
Apartamentele in blocuri vechi o sa fie intotdeauna valoroase daca sunt in locatii bune.
Cresterea nr de blocuri noi de la periferie va afecta si mai mult traficul catre centru, locatia devenind din ce in ce mai importanta si in Timisoara ca in orasele mari.
0

#15 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 08 februarie 2022 - 17:48

Pentru Michidutza: Din U1, U2 si RA ai vedere directa la Bega. De la PALTIM la fel, ai vedere catre Bega, parcul central si poate chiar catedrala. ISHO e la 15 minute pe jos de centru, PALTIM la 10. Locatie premium cu vedere premium. E adevarat ca cladirile adiacente sunt intr-o stare jalnica. Asta tine de primarie care ar trebui sa amendeze proprietarii care nu-si intretin cladirile. Pana nu se va intampla asta nu se schimba absolut nimic. Dar asta e alta discutie.

Referitor la rigips, Paltim tocmai a postat pe Instagram/Facebook un comentariu in care spune ca zidaria interioare e din caramida: #Paltim is as thick as a brick and that’s not just a way of saying: internal walls are made of brick, perfectly safe and in line with state-of-the-art architecture of the 21st century.
0

#16 Useril este offline   dan9l 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01 februarie 22

Postat 08 februarie 2022 - 17:50

Ce parere aveti despre XCity si Toronto Residence?
0

#17 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1378
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 08 februarie 2022 - 18:08

Eu chiar am fost surprins placut vazand un apartament de 3 camere, cred ca in complexul Iris pe Armoniei - avea un hol adevarat la intrare, o baie era in interior deci fara geam. Dormitorul matrimonial era pe colt cu geam pe ambele laturi si cu baie separata care avea si ea geam - adica pt a intra in a 2-a baie intri in dormitor care are un fel de vestibul. Sau mai bine zis nu iesi din dormitor ca sa mergi la baie.
Evident ca livingul era open space cu bucataria, aceasta fiind ca o nisa mai mare dar are lumina naturala full - adica sunt usi mari din 4 module prin care iesi si pe terasa. Probabil ca atunci cand va fi gata, de pe terasa o sa vezi curtea interioara si practic doar pereti si geamuri, dar asta este.
Materiale f ok, incalzire in pardoseala, cred ca are cel putin 70 mp.
0

#18 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 388
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 09 februarie 2022 - 09:51

Vezi postareadan9l, la 08 februarie 2022 - 17:50, a spus:

Ce parere aveti despre XCity si Toronto Residence?


Fugi de xcity cat poti.
0

#19 Useril este offline   zzx 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 17 mai 18

Postat 09 februarie 2022 - 13:29

Vezi postareasupermario, la 07 februarie 2022 - 22:22, a spus:

- ISHO: toti peretii interiori din rigips, fara geam la baie. Toate apartamentele au aceleasi amenajari interioare (inclusiv toate aceleasi culori; nu poti alege alte culori). Si toti din oras vorbesc de ISHO de parca ar fi varful de lance al imobiliarelor.

Nu-i chiar asa. Ai cateva optiuni din care poti sa alegi, la finisaje ca: usi interioare(culoare, textura), parchet(laminat sau de lemn, culoare), plinta, gresie, faianta.
Adica eu mi-am ales toate astea, insa daca tu zici ca nu poti alege... poate acum n-o mai fi aceasta posibilitate, la cladirile complet finalizate sau la apartamente la care au renuntat fosti promitenti-cumparatori.

Aceasta postare a fost editata de zzx: 09 februarie 2022 - 14:32

0

#20 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 09 februarie 2022 - 13:58

Vezi postareamichidutza, la 08 februarie 2022 - 16:42, a spus:

Ca sa extrapolez/nuantez putin discutia legat de premium si de preturi. Daca analizam mediul urban - mediul imobiliar din Timisoara, chiar Romania, putem vedea ca avem o calitate foarte joasa a calitatii vietii, a calitatii imobilelor si a infrastructurii.

Cu toate acestea ne dam in vant dupa cuvinte ca si premium, sau central. Din pacate multe sunt in realitate departe de ceva propice. @Decebal are si el partea lui de adevar ca printre cotete un grajd e premium.

Din pacate daca ne uitam in imprejur si spalam bine parbrizul de la BemVeU vedem poate si imaginea de ansamblu. Cel mai bun lucru mentionat e lipsa asa-zisei privelisti. De la Paltim vezi doar ruine in apropiere( atat in partea cealalta a strazii Jiul cat si pe partea cealalta a Begai ), la IsH0 e cam la fel, ba chiar vine "putoarea" de la Piata B.Cartan.

Eu ma astept si o oarecare armonie a orasului iar mediul sa fie mai integrat si mai placut, mai curat. Poate sunt doar un idealist, dar asa avem de pierdut cu totii...

Cresterea excesiva a preturilor in imobiliare desi la unii le ploua in apartament(vezi de ce fug multi de apartamentele de la ultimele etaje), case ale scarilor comuniste, retele de utilitati vechi...nu se reflecta direct in cresterea nivelului de trai. Sunt supraevaluate multe ap vechi, dar na ele nu au vazut o zugraveala de 40 de ani....dar si lor le-a crescut valoarea.

Ironia e ca batranii nu stiu pe ce sume stau, dar na pacat ca valoarea ap nu le tine de cald. Ce Ironic.....

Cred ca trebuie investit mai mult in calitatea vietii si sa renuntam la basinile astea scumpe de fatada.
Batranii zic ca nu isi permit renovari, da cand vin nepotii supraevalueaza ap comunist ca sa isi ia BemVeU. Altii isi fac credit pe 30 de ani pe cotetu comunist si tot asa....impingem bulgarele si nimeni nu face o schimbare adevarata a mentalitatii si sa aibe impact asupra nivelului de trai.


mda, horror indeed privelistea de la ISHO :-))

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.jpg

8

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi