STP Timișoara Forum: Retrospectiva imobiliara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Retrospectiva imobiliara Investigatii, observatii sau comparatii despre ansamble rezidentiale Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 14 ianuarie 2021 - 18:48

Aia cu ghiveciul era foarte generalizata....La un anumit ansamblu se tot crapau parbrize la masini, parcarea fiind chiar langa bloc... toti dadeau vina pe aia cu balcoane-geamuri ca ei arunca chestii.
Pana la urma s-a pus o camera si spre surpriza tutuor pasarile luau in cioc pietricele si le aruncau jos, acoperisul fiinfd plat cu pietre... Cumpara plasa, monteaza pe toata suprafata blocului suspendata sa nu ajunga la pietricele... O caruta de bani.
Ceva timp mai tarziu curge apa la intrare in bloc, teava sparta.. ghici ce..tot pietricelele alea au reusit sa intre in scurgere si s-au lovit in cotul de la parter, facandul praf.. Alti bani alta distractie.


Eu sunt de acor cu renovarile, etc. Doar ca 80% din cei ce se muta in blocurile noi habar nu au de cheltuieli, vor doar confort si atat.
Cand le ceri dau din umeri, si trebuie sa faci sedinte AGA, semnaturi, instintare in posta sa poti sa iei o decizie in minoritate.


1

#22 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 14 ianuarie 2021 - 19:53

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata


Sent from my iPhone using Tapatalk
3

#23 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 ianuarie 2021 - 16:06

Vezi postareaOvi789, la 14 ianuarie 2021 - 14:42, a spus:


Eu cred ca va agitati degeaba, asa a fost si in occident ideea cu complexe mari de blocuri, birouri si magazine. Acum au ajuns niste mizerii pline de imigranti si alte cele...
Eu unul am comentat si la proiectul ISHO ca o sa ajunga mizerie, ca si restul ansablurilor de genul.
Si degradarea va continua, ca va place ca nu..


Desi nu ma intereseaza subiectul in mod expres, am citit spe mii de pagini la ISHO si peste tot aici pe forum, si nu ma bag, daca nu am ceva de zis... D
Dar la fraza asta de mai sus, trebuie sa iti dau absolut drpetate. Traind in Köln, un oras mare ca si numar de locuitori, dar extrem de intins pe o suprafata mare, comparativ cu alte orase din DE, are la randul ei o problema cu locuintele. Acuma 40-50 de ani, prin anii 70 si 80 au venit alti baieti cu aceeasi idee. Complexe de locuinte mari, cu scari cu cate 100 de ap, pe spe nivele. Totul bun si frumos, pana au trecut anii... Azi, ai 2 categorii de locuitori: batranii care au cumparat la vreme respectiva cu credit, si inca traiesc acolo, sau chiriasii care s-au tot schimbat in acesti ani, locurile ajungand un adevarat Ghetto. Partea interesanta, este ca locatia, pare sa nu faca diferenta. Avem Ghetto-uri atat la marginea orasului, cat si in plin centru.

Acuma ce se va intampla cu ISHO peste ani... Nu putem stii. Chiar daca luam aceasta comparatie ca si exemplu, suntem cu cel putin 30 de ani in urma fata de alte tari au apa calda...
5

#24 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 16 ianuarie 2021 - 17:14

Eu cred ca aceasta soarta o vor avea mai degraba ultimele blocuri comuniste (alea construite mai "precar" prin anii `80).
2

#25 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 16 ianuarie 2021 - 18:55

Cum adica mai "precar"? Din ce stiu eu au fost construite mai ok decat celelalte care sunt mai vechi('60, '70), sau e din cauza ca s-a facut economie la materiale?
0

#26 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 16 ianuarie 2021 - 19:13

Cred că asta e o legendă urbană, apărută în București. Cei cu apartamente mai vechi de 1977 au multiplicat-o, ca să laude marfa. Realitatea de atunci nu o mai stie nimeni si e ,oricum , variata de la caz la caz. Economie la ce?
Daca ar fi să alegeți între blocuri cf 2 de prin 1973 vs un apartament mai mare si mai nou de prin 1988-89 în zona Bucovina sau Odobescu sau Steaua Nu cred că e greu de ales
Cei care au apartament in bloc 1970 de exemplu,sunt si turnuri în Tm, blocul lor tocmai a trecut de 50 de ani. Daca nu vând acum ,când? Un bloc de beton are o viață ,teoretică , de o sută de ani.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 16 ianuarie 2021 - 19:16

2

#27 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 16 ianuarie 2021 - 20:01

Eu am avut un apartament ceausist din 87. Era mult mai bun decat cele mai vechi din Circumvalatiunii sau Girocului.
Cu toate astea peretii erau tot strambi, ma intreb cat de bine erau prinse placile astea deformate? Faptul ca peretii sunt din fier-beton nu inseamna ca structura este la fel de rezistenta.

Un coleg si-a renovat baia, in timp ce dadea jos faianta s-a daramat tot zidul (nu era de rezistenta).
Cum ai norocul si cu astea comuniste.
1

#28 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 16 ianuarie 2021 - 21:04

Eu nu vad măsuri cu demolare pt blocurile ce au 100 de ani.
Daca cimentul se macină in 100 de ani, ce facem cu cele de la 1800?
0

#29 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 16 ianuarie 2021 - 21:15

Habar nu am. Ne uităm la ele! Nimeni nu le știe durata ULTIMA de viață și pentru faptul că din beton nu s-a construit masiv decât după WW II
Unele blocuri de prin 1960-70 arată deja vizibil rău, mai ales dacă nu au fost izolate. Nu înseamnă neapărat ca is periculoase . Dar in Moldova și Muntenia e foarte posibil un cutremur chiar mai mare ca 1977 ,ca nu e mâine e peste 20 ani ,cu atât mai rău pentru un bloc din 1965 ,de ex.
Eu si când văd că se ezita în a se demola o clădire de la 1900 ,ca fostul lice de arta, ca cica e monument istoric, aduc aminte tuturor că generațiile anterioare daramau cu nonșalanță chiar si biserici ,dacă erau degradate, pentru a construi altele noi.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 16 ianuarie 2021 - 21:19

0

#30 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 16 ianuarie 2021 - 21:19

Nu se va demola nimic, nici nu este motiv daca structura de rezistenta este ok.
O data la 100 de ani totusi e nevoie de o renovare capitala. Asa cum s-a facut recent la 2 cladiri pe Eugeniu de Savoya.
Nu ajunge sa vopseti fatada, mai carpesti acoperisul dar interiorul e tot putred.
0

#31 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 16 ianuarie 2021 - 21:22

Numai să nu fie tardivă intervenția sau prea scumpă.
0

#32 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 16 ianuarie 2021 - 21:27

E scumpa interventia. Cu cat sunt mai multi proprietari cu atat scad sansele unei renovari capitale.
In Germania unde intregul imobil este detinut de o persoana, aceste renovari sunt foarte frecvente. Cladirile istorice sunt in zone centrale iar apartamentele renovate se vor vinde la sume astronomice.
0

#33 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 16 ianuarie 2021 - 21:28

Pe strada.Gh.Doja e celebrul caz al corp clădire fosta generala 22, primăria a dat contract de renovare și pur si simplu parcă a trebuit demolat. Pe urmă în zona centrală ,iarăși la o clădire a primăriei-imi scapa din memorie- au început o coafare și apoi a trebuit se intervină masiv si foarte scump.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 16 ianuarie 2021 - 21:30

0

#34 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 ianuarie 2021 - 23:09

Ca si fun fact, desi nemtii nu au blocuri comuniste (prin west) au si ei blocuri mai mici de 3-4 etaje. Cat s-a atins viata maxima, se darama tot, si se face nou. Culmea, majoritatea sunt de prin 60-65 si mai noi (dupa WW2), si sunt construite calumea in stil nemtesc, nu comunisme...
0

#35 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 17 ianuarie 2021 - 07:30

1. Ce fac proprietarii pe durata demolarii-reconstruirii?
2. Cine suporta costurile?

Cum era cântecul:
"Podul de piatra, s-au dărâmat,
...
Am construit altul și mai frumos..."


Un motiv in plus că lumea sa și îndrepte atenția asupra blocurilor noi.
Atenția mea e la Essenza.
Am văzut ieri o casă în oraș: costa la fel că 3 camere noi dar pe langa renovările complete necesare, multe costuri identificate și neimaginabile, îți mai pica și din bloc in gradina.
2

#36 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 ianuarie 2021 - 14:23

Sunt 2 cazuri. In majoritatea cazurilor, vorbim despre firme precum ISHO care au construit acele blocuri, firme de care inca apartin acele cladiri, precum si fimra care se ocupa de tot ceea ce este legat de intretinere etc.. Ei aceste firme au in majoritatea cazurilor chiriasi, si cate 2-3 apartamente maxim unde apartamentul este vandut unui alt proprietar. Cuchiriasii este usor. Li se da un termen de 2 ani deobicei, pana cand trebuie sa elibereze apartamentele. Iar cu proprietarii se negocieaza. Ori primesc apartamente la schimb in alte complexe ale aceleasi firme, ori primesc in noul complex un apartament asemanator la schimb, ori daca nu vor nici unul dintre cele 2 optiuni, atunci sunt expropriati la pretul pietei. -> la faza asta nu stiu exact detaliile, insa este un fel de loop-hole in lege, care le parmite proprietarilor sa dea dezvoltatorul in judecata, acesta fiind nevoit sa livreze dovezi si expertize care sa ateste ca acea cladire este veche, si si-a atins durata de viata si ca prezinta un pericol public, pentru a-l putea scoate pe proprietar din casa. In orice caz, sa nu credeti ca aceste demolari se desfasoara rapid. Uneori tine si cate 5-6 ani (vazut cu ochii mei) pana de la prima notificare si la demolarea in sine.
2

#37 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 19 ianuarie 2021 - 17:10

Nu mă pricep ,dar la Isho cred că ,cel puțin o parte a terenului nu e chiar vândută lui Mulberry ,ci doar un drept de superficie, pe vreo sută de ani.
Nu stiu cine va fi proprietarul parcelelor după acel moment:)
-1

#38 Useril este offline   user9 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 02 decembrie 09

Postat 20 ianuarie 2021 - 20:29

La prima impresie blocurile comuniste facute in anii 80 in Romania par a fi rezistente. Nu cred ca s-au facut chiar de mantuiala.
Motivarea mea poate e slaba, dar inca nu am auzit probleme atat de grave ca cele din linkurile de mai jos si sper nici sa nu fie cazul.

Explozii de gaz in Rusia, si cum arata cladirile dupa exploziile de gaz aici

Un bloc cu 9 etaje s-a prăbușit la Otaci
https://www.youtube....h?v=N2W-i-0z-Bg

Dar mansardarea nu ar trebui sa fie legala pentru aceste blocuri si asa vechi si subrede.
1

#39 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 20 ianuarie 2021 - 22:26

India, Turcia acolo clădiri cu multe etaje pica si fara explozii. Așa pica, unele n-au nici fundație.
Nu ar fi probleme cu alea < comuniste> la noi (de discutat în Moldova și Muntenia ,lângă Vrancea) . Mă gândeam doar că între un bloc nou, serios construit, si unul de 40+ ani ar fi de ales unul nou, pe termen lung gândind.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 20 ianuarie 2021 - 22:27

1

#40 Useril este offline   user9 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 02 decembrie 09

Postat 21 ianuarie 2021 - 00:16

Nu vreau sa poluez foarte mult topicul dar chiar azi s-a intamplat in Spania, la Madrid, o explozie de la scapari de gaze intr-o tara necomunista, in plina zona centrala si ce a ramas din bloc.

https://www.youtube....h?v=BS-s0C1RMdo
1

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi