STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#1001 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 23 iunie 2022 - 11:59

Da, am spus că cerere există în Timișoara și de altfel peste tot în Europa. În Timișoara la preturile actuale la 3000 euro/m2 cererea e zero. Dacă preturile se duc în jos la un 2500 acolo oferta va întâlni sigur o cerere puternică.
Și la fel, dacă apare un proiect nou, spectaculos la 3000 - 3500 euro/m2, cu multa sticlă, pompe de căldură, mai mic cu câteva apartamente și nu cu sute etc. etc. va avea și el căutare.

In schimb ce e acum pe piata și la preturile actuale nu se mai caută. Ori scade prețul lor ori cresc salariile sau chiriile. Momentan e mult mai ieftin sa inchiriezi o locuinta. Am ajuns in punctul acesta in care e mai ieftin sa stai in chirie decat sa cumperi, o etapa normala in ciclul economic. Bani sunt dar lumea considera ca oferta actuala NU merita pretul cerut. Ceva trebuie sa se schimba astfel incat sa incline din nou balanata catre achizitii in loc de inchirieri. Si se va schimba garantat, cand si cum nimeni nu stie.

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 23 iunie 2022 - 15:08

1

#1002 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 26 iunie 2022 - 09:46

Shhh
In iunie s-au putut cumpăra de către populație titluri de stat prin programul Tezaur la 7,2 la sută dob .anuală (neimpozabila)
Sunt bănci care ofer 4 la sută dobanda anuala la scadente de o luna (BT), deci practic un depozit la vedere remunerat cu 3,5 la sută (se ia impozit). Bine de economisit ce rămână din salar de ex.
La preturile actuale din imobiliare mai degrabă naivi cu credit , decât oameni cu cash
Inflația afectează în primul rând nu pe cei care pot economisi sau au deja economii mari, ci pe cei cu venituri mici SI medii si datorii (rate). Sigur că multi oameni cu venituri mici cheltuie de când se știu tot (o plasma noua ,un mobil nou, după gândirea că banii < oricum se devalorizează> si trebuie ...investiți)
Daca ai 400 mii roni economisiți la Isho, Paltim sau Nord One cumperi 1/2 de ap.cu doua camere, la preturile de azi ,la titluri de stat încasezi 400 euro luna.
Daca lucrurile se calmează , dobânzile vor mai scădea, daca nu, vor fi ridicate 2-3 ani , că doar din gura nu se va putea menține o monedă . La tv se va zice de amânare rate, sprijin pentru cei mulți etc, dar banii se vor scumpi ca sa nu ia foc de tot. Nimeni nu le poate spune la oameni adevărul că e o criză că îs prea multi bani si trebuie <împuținați> adică scumpiți si scăzută viteza de circulație.
S-a întâmplat asta in USA sau UK in anii 1980, au dus dob.si la 20 la sută (nu au vrut) nu este alta cale.. SUA sau Europa s-ar dezintegra daca ar urma exemplul Argentinei, Turciei sau Venezuelei.
Romania la fel, nu mai are populația tânără că în anii 1990 sa își permită inflație galopanta.
Probabil că dobânzile vor crește si mai mult .
P.s consider că o proprietate imobiliara e mai sigură decât banii cash , dar nu cumpărată la orice preț si fara scop.
(nici nu mai zic de achiziția pe credit ,care are un cost final necunoscut)
Nu as compara niciodată dobânzile obținute pe roni vs un apartament, daca ar fi vorba preturi raționale.
Dar la 150 mii euro pe 2 cam nemobilat in Tm, e împotriva matematicii. Mi se va spune că peste 3-4 ani leul se poate prăbuși la 6 roni /euro, ceea ce e posibil, dar aceasta se acoperă din dobânzi, dar un preț de 150 mii euro nu se va mai susține la un euro 6 roni care va fi insotita de moartea creditului imobiliar si de o depopulare si mai mare a țării.
Deci nu iese . La 100 mii 2 cam bloc nou, central era limita.
Cum zicea si Decebal fie vor mai creste salariile (dar real, peste inflație cum a fost în deceniul 2010-2020), fie nu se vor mai face decât ap.noi de duzină, în câmp .

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 26 iunie 2022 - 15:07

0

#1003 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 iunie 2022 - 16:29

Dupa cum ziceam, bancile normale ofera deja dobanzi bune, fara sa trebuiasca sa tii banii blocati un an de zile. Unicredit ofera 5% pa la depozitele pe 3 luni si 5.5% pa, la depozitele la 6 luni (asta inseamna 4.5, 5% net). Si nu cred ca se vor opri aici. Unii poate mai tin minte depozitele si titlurile de stat la 15-18% de acum 11 ani.
Atata timp cat RON e stabil si preturile sunt la acest nivel, sa tii banii la banca e mult mai ok.

Si nu, nu cred ca la 2500 EUR/m2 exista o cerere puternica. Am dat exemplu, pe pagina precedenta, un apartament in Vivalia, direct de la proprietar (adica fara asteptat), la un pret sub 2000 EUR/m2 si nu se inghesuie nimeni sa il cumpere (stiu, nu exista locatie ca ISHO in orasul asta). Dar chiar si la ISHO, unde oamenii sunt mai visatori, nu prea se inghesuie lumea. Poate il mai tineti minte pe prietenul nostru de acum cateva luni, cel care avea 3 camere, 62m2 la 188k? A ajuns la 150 de vreo luna (2450/m2) si nu e nimeni puternic. Sau acest apartament de 53m2 la 122k.

Cei care vor sa vanda vor afla pretul cand vor primi o oferta. In rest e un wishful thinking.
0

#1004 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 29 iunie 2022 - 10:08

Guvernul "ajuta" piata imobiliara. Se pare ca urmeaza revenirea la plafonul de 450.000 lei pentru TVA 5%, respectiv la majorarea impozitului la vanzarea unui imobil la 3%.
0

#1005 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 29 iunie 2022 - 16:04

Daca nici acum nu sunt semne clare de criza..pai doar potopul o sa ii mai faca sa creada.
Sunt deja perosoane care recrediteaza apartamentele pe dobanda fixa 5-7ani ca sa faca fata dobanziilor.
Iar constructorii se lauda ca au clienti..sa fim seriosi.. Nu este moment de cumparat.
0

#1006 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 614
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 30 iunie 2022 - 15:08

Breaking news pe hotnews, decizii luate in coalitie:

- Locuințe - TVA 5% doar pentru o locuință până la plafonul de 600.000 de lei dar și până în 80mp2 utili.

- Impozitul pe tranzacții pe imobiliare la persoanele fizice: se trece la impozitare de 1% pentru o locuință mai veche de 3 ani și impozit 3% pentru imobile de până în 3 ani (excepție moșteniri)

- eliminarea cotei forfetare pentru impozitul pe venit din chirii - deci 10% impozit din chirie, fata de 6% acum

- Impozitul pe proprietate se va calcula in fc de grila notarială. Nu se mai face diferență între persoană fizica versus persoană juridică. Se face clasificare pe rezidențial și nerezidențial, pe rezidential impozit - 0,1-0,2% și pe nerezidențiale 1 - 1,3%
1

#1007 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 30 iunie 2022 - 16:43

Informatiile sunt inca pe surse dar cert e ca se vede directia in care vor sa mearga...

La impozitul pe tranzactii se are in vedere si eliminarea deducerii de pana la 90.000 EUR, aplicabila acum. Adica impozitul se plateste la toata suma, nu la ce depaseste 90.000 EUR.
0

#1008 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 01 iulie 2022 - 10:00

Tot ce imi doresc e sa loveasca puternic si in cei care nu-si platesc impozitele pe chirii. E o concurenta neloiala pentru cei onesti care platesc. Daca plateau toti probabil nu era nevoie sa mareasca taxele, dar asa, din cauza evaziunii colosale cei onesti platesc din ce in ce mai mult.

Poate ca a ajuns momentul in care proprietarii onesti sa-i dea in gat pe evazionisti. Daca eu stiu ca pe scara mea X si Y au chiriasi si nu platesc impozit sa fac plangere la ANAF. Nu mi-am inchipuit niciodata ca o sa ajungem aici dar altfel probabil nu se mai poate, o sa ne dam in gat unii pe altii.

E suficient sa apara la televizor cativa evazionisti cu lacrimi in ochi si sa vezi cum se conformeaza lumea.

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 01 iulie 2022 - 10:05

0

#1009 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2022 - 10:27

In principiu ii vor taxa suplimentar pe cei onesti, in loc sa scoata economia la negru la suprafata.

Cat despre datul in gat, situatia descrisa de tine este una absolut normala in tarile din vest. Ca vecin, te mai ia si politia la intrebari, de ce nu ai facut sesizare daca ai observat activitati ilegale. La noi esti numit turnator. Mai avem pana sa intelegem ca banii aia ii imbogatesc pe unii, in detrimentul tuturor.
2

#1010 Useril este offline   Soso12 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 30 ianuarie 22

Postat 01 iulie 2022 - 13:07

Vezi postareaDecebal, la 01 iulie 2022 - 10:00, a spus:

Tot ce imi doresc e sa loveasca puternic si in cei care nu-si platesc impozitele pe chirii. E o concurenta neloiala pentru cei onesti care platesc. Daca plateau toti probabil nu era nevoie sa mareasca taxele, dar asa, din cauza evaziunii colosale cei onesti platesc din ce in ce mai mult.

Poate ca a ajuns momentul in care proprietarii onesti sa-i dea in gat pe evazionisti. Daca eu stiu ca pe scara mea X si Y au chiriasi si nu platesc impozit sa fac plangere la ANAF. Nu mi-am inchipuit niciodata ca o sa ajungem aici dar altfel probabil nu se mai poate, o sa ne dam in gat unii pe altii.

E suficient sa apara la televizor cativa evazionisti cu lacrimi in ochi si sa vezi cum se conformeaza lumea.


Este normal ca fiecare sa plateasca impozit pe veniturile realizate, dar ceea ce spui cu "denuntatul" vecinilor care nu platesc impozit este o aberatie. In primul rand nu ai de unde sa stii daca acei vecini au sau nu declarate contractele (nu poti verifica niciunde) => faci reclamatii la toti vecinii? In al doilea rand, nu esti organ de control. Aceste "verificari" ar trebui facute de bugetarii burtosi care stau pe foarte multi bani si freaca menta si te trateaza cu superioritate atunci cand ai nefericita ocazie sa interactionezi cu ei.

O tara care alege sa puna si mai multa presiune pe oameni si societati care deja platesc sume considerabile, in loc sa gaseasca mecanisme de a creste gradul de colectare a taxelor si impozitelor, de a dezvolta industria intern, de a creste capacitatile de prelucrare a materiilor prime, de a dezvolta infrasctructura, de a atrage finantari nerambursabile, este o tara care este in criza de mai multi ani nu doar de acum.

Din spatele tastelor multi sunt experti, analisti, agenti constatatori, propovaduitori ai apocalipsei, dar concret ce a facut fiecare? Doar bla bla si ne complacem in mocirla in care suntem. O sa vedem unde o sa ne duca inertia.
1

#1011 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2022 - 14:17

Exact ce ziceam mai devreme. Ceea ce e o normalitate in vest, la noi pare o utopie. "Datul in gat" este unul din mecanismele de a creste gradul de colectare a taxelor si impozitelor. Cei onesti nu au de suferit, doar hotii. Eu incurajez pe oricine sa denunte ilegalitati, sa ia atitudine fata de incalcarea regulilor. Asta e unul din lucrul concret pe care il putem face fiecare dintre noi. Aia cu "lasa-ma sa te las", "nu e treaba mea" si "lasa sa castige si el un ban" sunt inventate de hoti.
1

#1012 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 iulie 2022 - 17:00

Pai e simplu: are unul chiriasi la tine in scara, "il dai in gat" la ANAF si mai departe verifica ei, deci nu suntem "experti, analisti, agenti constatatori", ci ii lasam pe ei sa faca asta. :04:
Din pacate, cred ca ANAF nici nu va baga in seama astfel de sesizari.
1

#1013 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 04 iulie 2022 - 08:52

In luna iulie se pot achiziționa titluri de stat de către persoanele fizice la 8,25 la un an .
Doar in iunie populația a cumpărat de 1,3 mld Ron (peste 250 mil euro) , la 7,2 la sută.
Câteva miliarde de euro vor fi aspirate de stat la dobânzi intenționat ridicate- statul s-ar putea finanța un pic mai ieftin-, pentru a fi extrase dintr-un consum excesiv si a calma inflația.
Aviz amatori.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 04 iulie 2022 - 08:55

2

#1014 Useril este offline   Muscus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 23 ianuarie 19

Postat 10 iulie 2022 - 18:04

Administratiile de locatari au datele reale despre locatarii care stau in chirii.
ANAF-ul , dupa o simpla verificare a numarului de contracte inregistrate pe o scara versus lista ceruta de la administratia scarii, poate trimite la proprietarii celor 90% chiriasi fara contracte amenintari in scris pt a intra in legalitate.

Nu e nevoie de "dat in gat", daca se vrea se poate aplica legea.
Inregistrarea contractelor la ANAF va fi din nou obligatorie.
2

#1015 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 10 iulie 2022 - 23:31

Administratiile de locatari sunt un haos....cu multe chestii discutate/prezentate/hotarate verbal.

Ma refer ca este un fel de cutuma organizarea asociatiilor.
Daca e sa te iei dupa acte....e haos pur!

Cum poti sa stii 100% daca in ap x sta un chirias sau nu, astfel incat anaf sa se bazeze pe lista asociatiei?!

Daca nu sunt acte, atunci mergem pe banuiala administratorului? Nimeni nu ia masuri pentru aceste situatii si nu se aplica.....

Si in cazul in care asociatia trebuie sa faca o lista nu stiu cum poti sa faci rost de informatii veridice si sa le dovedesti?!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 10 iulie 2022 - 23:33

0

#1016 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 11 iulie 2022 - 17:58

La unele asociații o fi haos, la altele administratorul știe nu doar că îs chiriași, dar si cat dau chirie si unde lucra sau la ce facultate etc. Mulți administratori incasează cheltuielile personal de la chiriași.
Acum îs metode mai noi, dar până acum câțiva ani poliția însăși apela des la administratori pentru informații .

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 11 iulie 2022 - 17:58

0

#1017 Useril este offline   zzx 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 17 mai 18

Postat 12 iulie 2022 - 01:08

Si daca proprietarul spune despre chirias ANAF-ului: "e un prieten bun pe care il las in apartamentul meu, fara sa ii cer bani", timp in care ia banii "in mana" in fiecare luna :)) niciun stat nu are colectare 100% iar chiriile vor ramane mereu in economia "gri", pentru ca sunt dificil de urmarit sau de dovedit.
Poate mai degraba ar trebui sa se orienteze ANAF-ul pe ceva mai usor de verificat, si anume: TVA-ul neplatit de zeci de mii de firme care isi ia diverse masini si proprietati pe firmă ca sa nu plateasca TVA (bineinteles, ma refer la acele masini, proprietati si alte servicii/obiecte care nu se justifica a fi folosite pentru firmă, ci doar in interes personal). Stiu cazuri care isi cumpara si mancare pe firma, absolut tot.

Aceasta postare a fost editata de zzx: 12 iulie 2022 - 01:11

1

#1018 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 iulie 2022 - 00:02

Asta cu chiriasii este o problema foarte simple de rezolvat. Doar ca la noi mai greu cu copiatul lucrurilor bune de la altii...
In DE daca te muti in chirie, ai exact 6 luni sa iti faci asa zis-ul "Anmeldung", practic iti este trecuta adresa noua in buletin (da aici se lipeste un sticker cu adresa noua, nu trebuie facut buletin nou). In momentul cand faci acest proces, mergi cu contractul de inchiriere semnat la oras si astfel este prima institutie care stie despre existenta unui contract.
Partea a 2-a a povestii este proprietarul. Daca ai un apartament/casa/whatever pe numele tau la o alta adresa decat la care esti inregistrat, automat se considera ca il inchiriezi (de ce l-ai tine gol...). Aici sunt 2 optiuni: sau il inchiriezi si atunci intrii in procesul de inchiriat (o sa explic mai jos) ori chiar il tii gol, moment in care trebuie sa dovedesti asta.

Daca il inchiriezi sa intampla 2 chestii automat: 1. trebuie sa ai un cont dedicat unde iti intra chiria. Cash este exclus. Pe acel cont Finanzamtul are acces si poate verifica daca iti intra chirie regulat, respectiv contul ala trebuie declarat transparent an-de-an cand iti faci taxele. 2. in fiecare an chiriasul primeste un fel de factura unde sunt trecute toate cheltuielile pe care le-a platit. Aici pe langa chiria (rece - adica valoarea apartamentului) ai chiria (calda = rece + cheltuielile). Ei cheltuielile sunt fixe pe un an. Cand primesti acea factura se decide daca primesti bani inapoi sau trebuie sa platesti diferenta si se decide suma pentru anul viitor. Ei aceasta factura nu o face proprietarul, ci Handelskammer-ul. Du le dai datele, ei calculeaza si iti trimit tie si chiriasului cate o copie. Tu iti platesti impozitele si toate cele la ei, si restul le rezolvati voi intre voi.

Deci dupa cum se observa sunt cel putin 3 institutii care stiu la fiecare moment dat cine sta in apartament, cat plateste, cat incasezi din banii astia tu, si cat iti raman profit. De pe profit se trage impozitul odata pe an. Deci da, daca se vrea, se poate. Nu zic ca este un sistem perfect, insa functioneaza. Si clar daca vrei sa fii roman si smecher, poti fenta sistemul maxim 6 luni. Atat.
4

#1019 Useril este offline   Anonymouse 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 20 mai 22

Postat 14 iulie 2022 - 14:06

"sunt cel putin 3 institutii care stiu la fiecare moment dat cine sta in apartament, cat plateste, cat incasezi din banii astia tu, si cat iti raman profit. De pe profit se trage impozitul odata pe an. Deci da, daca se vrea, se poate. Nu zic ca este un sistem perfect, insa functioneaza."

Da, dar noi nu ne recenzam ca sa nu afle guvernu' datele noastre personale. Ce atata cate camere avem cu termopan!
0

#1020 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2440
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 02 august 2022 - 17:54

Cum arată piața imobiliară din România în prezent. Oamenii se gândesc de două ori înainte să cumpere o locuință
0

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi