STP Timișoara Forum: Shopping City Timisoara & Dedeman 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (62 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Shopping City Timisoara & Dedeman 2 (finalizat) Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#1201 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 25 mai 2022 - 16:17

NEPI Rockcastle se așteaptă să vândă anul acesta 75% din apartamentele construite în București. Următoarele locuințe vor fi la Timișoara sau Râmnicu Vâlcea, iar Brașovul a fost scos de pe listă

Citeaza

...

Începe renovarea

Pe lângă investițiile în panouri fotovoltaice, NEPI Rockcastle va investi în renovarea unor centre comerciale, deschide mai demult, și care astăzi au nevoie de un upgrade. Printre acestea se numără centrul comercial din Timișoara, dar și cel din Pitești.

La Timișoara va fi refăcută zona de restaurante și extinsă pe terasă. O parte din locurile de parcare de pe acoperiș vor fi transformate în terase. De lucrări substanțiale vor beneficia și centrele comerciale din Pitești, sau Arena Zagreb, din Croația.

“Zona de restaurante era doar un serviciu conex, care deservea zona de fashion. Te duceai la cumpărături și la un moment dat ți se făcea foame. Etajul acesta a început să crească și s-a dus către slow-food, către restaurante bune, a devenit un punct de atracție. Acum, oamenii se duc la etajul doi și dacă se duc acolo, își spun hai să mai cumpăr ceva dacă tot sunt aici”, mai spune Radu.

1

#1202 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1378
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 mai 2022 - 10:31

Asta a fost chiar amuzanta - food-court-ul este o "platforma de incarcare" pentru cei care livreaza mancare, jumatate din oamenii de la cozi sunt cu rucsac tazz/glovo. Prea putini vin special ca sa stea la masa. Sunt doar FastFood - gen Spartan, KFC, Pizza 2go, fostul 3F, Salad Box, Sushi, Burger&Grill, Chinese etc.
Slow-food adica restaurant cvasi-normal este doar Pizza-Hut. A mai fost un restaurant, de 2 ori s-a schimbat ca nu a mers, ultima oara ceva Trattoria, acum este inchis. Si langa el era Carturesti, si acolo s-a inchis, poate se deschide altceva.
0

#1203 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 octombrie 2022 - 22:00

Iata ca Shopping City se pregateste de investitii in spatele magazinului Dedeman din Calea Sagului...


Imagine atasata: Screenshot_20221020-225400_Gallery.jpgImagine atasata: Screenshot_20221020-225432_Gallery.jpg
5

#1204 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1113
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 octombrie 2022 - 08:35

https://www.primaria...apa-i-puz-2022/

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ilustrare-urbanistica - 1.jpg
  • Imagine atasata: Ilustrare-urbanistica - 2.jpg
  • Imagine atasata: Ilustrare-urbanistica - 3.jpg
  • Imagine atasata: Ilustrare-urbanistica - 4.jpg
  • Imagine atasata: Ilustrare-urbanistica - 5.jpg

7

#1205 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 21 octombrie 2022 - 11:11

superb! :)

Se vede deja unde ar putea fi amenajata intr-un viitor indepartat din pacate viitoarea statie metropolitana pentru metrou\tren de suprafata in acea mica bucla in dreptul depozitului Dedeman si care prinde si viitor si ansamblu rezidential, exista loc suficient pentru peroane.
Zona rezidentiala este chiar aerisita fata de alte proiecte, un mare plus pentru zona centrala dedicata pentru parc, chiar senzatie proiectul.
Sincer l-as fi vazut mai bine pozitionat in terenul liber situat la Bulevard doar ca acolo au alte planuri, stagneaza o decizie de investitie acolo, probabil tin terenul tot pentru extensia centrului comercial

Aceasta postare a fost editata de corco: 21 octombrie 2022 - 12:20

0

#1206 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1378
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 22 octombrie 2022 - 09:01

la Dedeman acolo va fi jale cu accesul, mai ales in weekend ...

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 22 octombrie 2022 - 09:03

1

#1207 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1093
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 22 octombrie 2022 - 23:41

Deja e jale cu traficul, chiar si cand nu e weekend cand e si piata Flavia deschisa.
In prezent se ajunge la Dedeman/Mall prin Calea Sagului care este acces principal, iar dinspre strada Banatul sau Ana Ipatescu se poate ajunge mergand pe strazile mici si inguste din acea zona. Deja infundate aceste cai rutiere cand circula lumea cu masinile, nu trebuie sa fi un geniu ca sa iti dai seama ca daca mai pui si niste blocuri acolo ai paralizat tot.

Imagine atasata: drrfgth.jpg

Daca apar alternative se mai descongestioneaza traficul:
Ar fi nevoie de un pasaj CF in acea zona prin care sa se faca legatura cu N. Andreescu sau cu Sulina. Drumurile de legatura nu ar fi foarte lungi, doar 600m si 400m, iar pasajul ar trece peste sau pe sub o singura linie CF, dar hai sa luam in considerare doua in caz ca se va mai face una in viitor.
Chiar daca s-ar dezvolta zona in felul acesta tot trebuie sa NU il faci pe om dependent de masina si sa ii pui la dispozitie si alte variante de transport. Sper ca S-BAHN-ul sa prinda viata cat mai repede si sa se faca o statie in acea zona daca tot trece trenul asa aproape.

Aceasta postare a fost editata de The Mechanic: 22 octombrie 2022 - 23:45

0

#1208 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 octombrie 2022 - 00:10

Zilele trecute am vazut ceva manevre de curatare a terenului langa pasajul de pe Andreescu, intre casa si piciorul pasajului.
Cand vi pe Andreescu dinspre centru, pe partea stanga chiar inainte de pasaj, la piciorul lui, se facea curatenie.
In naivitatea mea am crezut ca poate se deschide un traseu de strada chiar pe langa calea ferata care sa duca la mall.
Insa peste cateva zile a fost adus un "garaj" modular gata turnat si pus pe acel loc curatat de vegetatie insa nu cu intrare in el catre strada ci exact invers si pus putin oblic fata de strada. Deci este pozitionat aiurea.
Nu-mi dau seama ce poate fi cu acel garaj pus intre calea ferata si o casa de locuita pe terenul CFR-ului probabil.

Dar am mers odata pe calea ferata pe jos pana la mall si am vazut la distanta de pasaj ca sunt multe proprietati (vile) care dau cu "curtile" lor pana in ... calea ferata. Nici vorba de cei 10 m care ar trebui sa fie liberi de o parte si de cealalta ai caii ferate si care trebuie sa fie in proprietatea CFR-ului.

A aparut zilele trecute in presa o informatie printre altele intr-un anumit context (politic) ca strada Paul Constantinescu va trebui prelungita pana la strada Banatul conform promisiunilor facute de USR (Fritz) in campanie.
Am scris si eu chiar nu de mult despre aceasta posibilitate/necesitate postand si o gramada de schite in acest sens mai ales ca am vazut pe o harta din 1959 existenta unei strazi de pamant pe acest traseu...


Imagine atasata: 20221022_004528.jpg


Iata si link-ul pentru articol...

https://www.tion.ro/...ia-usr-1645613/


De asemenea, am scris pe forum acum 7-8 ani cand se construia mall-ul din Sagului ca el trebuia orientat cu una din fatadele principale catre calea ferata in speranta ca intr-o buna zi am putea avea un s-bahn care sa aibe statie chiar la mall. Iata ca acum exact dosul mall-ului este orientat catre calea ferata, exact zona de aprovizionare cu marfa a mall-ului. Adica vi cu trenul si cobori intre camioane si tiruri la mall. Urat!...
Mi-ar fi placut ca si zona de fast-food sa aibe geamuri mari catre Calea Sagului iar cei dornici sa admire traficul in timp ce srvesc si masa s-o pot face. Este ca si cand sa poti admira avioanele decoland sau aterizand la aeroport din salile de asteptare, facilitate pe care la TSR n-o avem.

De asemenea spuneam tot atunci (acum 7 - 8 ani) ca locatia mall-ului din Sagului nu este una buna fiind asezat doar pe un singur bulevard. Asemenea investitii se fac intre doua bulevarde paralele, intr-o intersectie de bulevarde sau, cum este cazul Iulius mall, loc inconjurat de bulevarde, astfel ca accesul sa fie unul usor.
3

#1209 Useril este offline   cos22tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 septembrie 18

Postat 23 octombrie 2022 - 08:51

cam mica inaltimea in subsol (-3m) si pt locuri de parcare

Aceasta postare a fost editata de cos22tm: 23 octombrie 2022 - 09:00

0

#1210 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 octombrie 2022 - 16:01

Vezi postareaThe Mechanic, la 22 octombrie 2022 - 23:41, a spus:

Atasament drrfgth.jpg

Daca apar alternative se mai descongestioneaza traficul:
Ar fi nevoie de un pasaj CF in acea zona prin care sa se faca legatura cu N. Andreescu sau cu Sulina. Drumurile de legatura nu ar fi foarte lungi, doar 600m si 400m, iar pasajul ar trece peste sau pe sub o singura linie CF, dar hai sa luam in considerare doua in caz ca se va mai face una in viitor.
Chiar daca s-ar dezvolta zona in felul acesta tot trebuie sa NU il faci pe om dependent de masina si sa ii pui la dispozitie si alte variante de transport. Sper ca S-BAHN-ul sa prinda viata cat mai repede si sa se faca o statie in acea zona daca tot trece trenul asa aproape.




Mai este si varianta fara pasaj daca drumul dinspre Andreescu merge pe partea astalalta de calea ferata. Teoretic ar trebui sa fie spatiu pe langa calea ferata, spatiu suficient pentru o strada. Doar ca este posibil ca acest spatiu sa fie ocupat abuziv de cei care au locuinte in apropierea caii ferate.


Atasament str paul constantinescu (vasia vasilescu) 06.jpg


Vezi postareamile, la 23 octombrie 2022 - 00:10, a spus:

Zilele trecute am vazut ceva manevre de curatare a terenului langa pasajul de pe Andreescu, intre casa si piciorul pasajului.
Cand vi pe Andreescu dinspre centru, pe partea stanga chiar inainte de pasaj, la piciorul lui, se facea curatenie.
In naivitatea mea am crezut ca poate se deschide un traseu de strada chiar pe langa calea ferata care sa duca la mall.
Insa peste cateva zile a fost adus un "garaj" modular gata turnat si pus pe acel loc curatat de vegetatie insa nu cu intrare in el catre strada ci exact invers si pus putin oblic fata de strada. Deci este pozitionat aiurea.
Nu-mi dau seama ce poate fi cu acel garaj pus intre calea ferata si o casa locuita, probabil pe terenul CFR-ului.

Dar am mers odata pe calea ferata pe jos pana la mall si am vazut la distanta de pasaj ca sunt multe proprietati (vile) care dau cu "curtile" lor pana in ... calea ferata. Nici vorba de cei 10 m care ar trebui sa fie liberi de o parte si de cealalta ai caii ferate si care trebuie sa fie in proprietatea CFR-ului.

A aparut zilele trecute in presa o informatie printre altele intr-un anumit context (politic) ca strada Paul Constantinescu va trebui prelungita pana la strada Banatul conform promisiunilor facute de USR (Fritz) in campanie.
Am scris si eu chiar nu de mult despre aceasta posibilitate/necesitate postand si o gramada de schite in acest sens mai ales ca am vazut pe o harta din 1959 existenta unei strazi de pamant pe acest traseu...


Atasament 20221022_004528.jpg




Imagine atasata: str paul constantinescu (vasia vasilescu) 05.jpg



Dar iata si cateva poze de azi din locatia in care se afla acel "garaj". Este posibil sa fie un fel de vestiar pentru lucratorii care defriseaza acea vegetatie abundenta de langa calea ferata. Iar daca defrisarea se va face pana la Dedeman, atunci e posibil sa avem si o strada pe acolo.


Imagine atasata: Screenshot_20221023-160157_Gallery.jpgImagine atasata: Screenshot_20221023-160220_Gallery.jpg

Imagine atasata: Screenshot_20221023-160236_Gallery.jpgImagine atasata: Screenshot_20221023-160259_Gallery.jpgImagine atasata: Screenshot_20221023-160317_Gallery.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: str paul constantinescu (vasia vasilescu) 06.jpg

3

#1211 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 octombrie 2022 - 17:57

Da, nici eu nu cred ca e un garaj, probabil cum ziceai, ceva "organizare de santier".
0

#1212 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1093
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 23 octombrie 2022 - 17:59

Defrisarea asta ma duce cu gandul la obtinerea de biomasa care va fi folosita de Colterm https://www.g4media....rzi-ale-or.html
De drum pana la Dedemman nu cred ca poate fi vorba din cauza problemelor enumerate de dvs mai sus. Si eu cred ca s-au intins unii mai mult decat trebuie.
0

#1213 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 noiembrie 2022 - 16:09

Totusi exista un licăr de speranta. Nu stiu daca acest drum va ajunge pana la mall-Dedeman, dar pana la prima strada perpendiculara pe calea ferata cred ca va ajunge.

Vad ca defrisarea continua si se mentine o latime considerabila a terenului defrisat.
Acel "garaj" de care tot pomeneam a fost mutat mai in interior si au avansat cu defrisarea.

Dupa mine, noul drum poate ajunge pana la strada Laurentiu Nicoara (vreo 400 m din 660), apoi urmeaza un punct critic la strada Johny Weissmuler unde avem o casa in cale...



Imagine atasata: strada noua catre mall sagului 01.jpg


Poze de azi...


Imagine atasata: Screenshot_20221105-145550_Gallery.jpgImagine atasata: Screenshot_20221105-145422_Gallery.jpgImagine atasata: Screenshot_20221105-145442_Gallery.jpg
4

#1214 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 17 noiembrie 2022 - 11:19

NEPI Rockcastle a deschis spații de lucru flexibile, la Shopping City Timișoara și alte patru centre comerciale din România
1

#1215 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 decembrie 2022 - 14:08

Vezi postareamile, la 05 noiembrie 2022 - 16:09, a spus:

Atasament Screenshot_20221105-145550_Gallery.jpgTotusi exista un licăr de speranta. Nu stiu daca acest drum va ajunge pana la mall-Dedeman, dar pana la prima strada perpendiculara pe calea ferata cred ca va ajunge.

Vad ca defrisarea continua si se mentine o latime considerabila a terenului defrisat.
Acel "garaj" de care tot pomeneam a fost mutat mai in interior si au avansat cu defrisarea.



Da, licarul de speranta s-a stins de mult, imediat dupa ce am postat cele de deasupra, nu s-a mai lucrat/defrisat nimc, chiar si acel "garaj" a fost luat de acolo.
Cu alte cuvinte s-a defrisat o lungime de circa 150 m si atat. Ma gandesc ca se va construi o proprietate/casa/vila in spatele casei de la sosea si si-a facut omul o intrare catre acea investitie. Sunt doar niste banuieli/presupuneri.



0

#1216 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 11 decembrie 2022 - 10:53

Prin deducere și conform declarațiilor de presă, ar fi Shopping City. Faza a II-a din Iulius Town este pusă pe hold din câte știu.

Citeaza

TIMIȘ: Fonduri de 45 milioane euro pentru extinderea și modernizarea unui centru comercial

Status: nou | Cod: TM39005;
Domeniu: Centre Comerciale & Retail;
Subdomeniu: Mall /Centru comercial, Magazin de Bricolaj;
Valoare investițională: 45,00 milioane euro;
Regim înălțime: D+P+1E;
Stadiu: Aprobat;
Județ: Timiș;
Localitate: Timișoara.

Descriere: Fonduri de 45 milioane de euro vor fi alocate pentru extinderea și renovarea unui centru comercial de mari dimensiuni tip mall. În prima etapă a lucrărilor de modernizare, investitorul va renova interiorul și fațada obiectivului, iar apoi sa va trece la extinderea cu un corp de clădire D+P+1E. Un element important constă în creșterea eficienței energetice: vor fi instalate panouri fotovoltaice solare.

2

#1217 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1113
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 decembrie 2022 - 11:19

Interiorul mi se pare decent, în schimb fațada este "tristă". Aduce mai mult a depozit/spațiu logistic.
1

#1218 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 11 decembrie 2022 - 11:42

Vezi postareaGioco, la 11 decembrie 2022 - 11:19, a spus:

Interiorul mi se pare decent, în schimb fațada este "tristă". Aduce mai mult a depozit/spațiu logistic.


Așa-i?

Sperăm că după această investiție, va căpăta o oarecare estetică.
0

#1219 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1113
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 decembrie 2022 - 12:05

Cred că la genul acesta de investiții, exteriorul trebuie să mă "provoace" să intru chiar dacă nu mi-am propus.
0

#1220 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 11 decembrie 2022 - 12:23

Încă de la deschidere au zis că dacă se va dovedi nerentabil, vor ,,da clădirii altă destinație". A fost un test al timpului, trecut cu brio.

În 6 ani a devenit al doilea centru comercial ca cifră de afaceri după Mega Mall, cel mai profitabil din provincie și al 8-lea din țară. E o mișcare fundamentată și logică.

Din punctul meu de vedere, mai este loc de un al treilea mare centru comercial (cu o suprafață închiriabilă de minim 50.000 mp+) fără discuție.
0

Arata acest topic


  • (62 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi