STP Timișoara Forum: Pro sau contra taxei auto - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Pro sau contra taxei auto Votati

Poll: Votare in stil RATT (31 membri au votat)

Pro sau Contra Taxei Auto

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#1 Useril este offline   MihaitaM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 04 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 decembrie 2008 - 21:30

Dupa filmul facut de cseh_17 si pozele realizate de viktor ... va rog sa votati cu da sau nu ... poate daca doriti sa nu aveti conflicte alegeti MA ABTIN ...

Acum am aflat si de ce cand stateam in statie sambata treceau tramvaie numai spre prefectura ...

Sincer puteau sa blocheze usa primariei :rolleyes:
0

#2 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 29 decembrie 2008 - 22:19

Din cate am auzit ministru mediului vrea sa readuca taxa la valoarea pe care a avuto in iulie 2008. Sa vedem ce se va intampla. :rolleyes:
0

#3 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 29 decembrie 2008 - 23:46

deci dupa mine,sa o scada,dar sa nu o scoata.pentru ca daca o scoate de tot,vor intra iarasi toate jegurile in tara.si + am alte motive nu doar acestea =))
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 decembrie 2008 - 11:39

Daca suma e prea mica e ca si cand ar scoate-o, deci rezultatul ar fi acelasi.
Eu as propune taxa mare pentru non E si E1-E2, ceva mai mica (dar totusi substantiala) pentru E3 si deloc pentru E4. Motoare peste 1.8 litri le-as taxa puternic (ca pe non E). La ce dumnezeu trebuie motoare de peste 150 CP intr-o tara care practic nu are autostrazi. (si unde viteza maxima legala este 130 km/h (pe autostrada)).
0

#5 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 decembrie 2008 - 14:29

Vezi postareaMihaitaM, la 29 Dec 2008, 21:30, a spus:

Sincer puteau sa blocheze usa primariei :lol:


Dar ce are Primaria Timisoara cu taxa auto ? Este sinonim cu blocarea liniilor RATT-ului ! In schimb un protest autorizat in fata Prefecturii fara blocarea liniilor Ratt are o logica, pentru ca Prefectul este reprezentantul Guvernului in teritoriu (cel care a luat o asfel de masura necesara dar pripita), numai ca la noi in aceeasi cladire se afla si Consiliul Judetean si Presedintele acestuia si atunci s-ar putea sa nu se stie cui adresezi protestul...
0

#6 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 30 decembrie 2008 - 17:02

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 Dec 2008, 11:39, a spus:

Motoare peste 1.8 litri le-as taxa puternic (ca pe non E). La ce dumnezeu trebuie motoare de peste 150 CP intr-o tara care practic nu are autostrazi. (si unde viteza maxima legala este 130 km/h (pe autostrada)).


da.nici eu nu am spus sa fie prea mica taxa.in schimb cu masinile peste 150 cp,va contrazic,o masina care are un motor mai mare consuma mai putin(cunosc exemple),la o masina de teren,suv,iti trebe cai mai multi ca sa intri mai bine cu ea,si sunt masinile tari pentru viteza.la majoriatatea le place viteza si caii mai multi
si sa spunem ca platesc taxa mia putina pentru o masina sub 150cp,dar ii pui cip si ajunge la mai multi cai-putere
0

#7 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 decembrie 2008 - 18:26

Treaba cu caii putere e cu 2 taisuri!
Nu sunt de acord cu domnul Florin deoarece daca am experienta in condus si imi plac masinile tari de ce sa nu-mi iau unul.
Sau de exemplu vreau sa-mi cumpar un X6. Nu o sa gasesc sub 150CP.
Pedealtaparte sunt deacord pentru pustanii astia care isi iau BMW si dau in pomi ,calma pietoni, dau intramvai sau mai stii ce minuni.
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 decembrie 2008 - 23:55

Un X6 e un lux care trebuie taxat pe masura. Sa nu crezi ca cei cu bani de X6 nu au cu ce platii taxa.

@ alecs Crede-ma pe cuvant (am carnet de 25 de ani si am condus diverse masini) ,o masina cu motor de capacitate mare nu va consuma niciodata cat una cu un motor modest (indiferent de drum, incarcare, conditii meteo, etc). Iti dau doua exemple de consum pentru SUV-uri: Lexus RX300 consum 15-17 l/100 km; Opel Antara 13 l/100 km (rulaj in conditii de autostrada nu in teren). Ce spun fabricantii sunt in general...povesti.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi