STP Timișoara Forum: Modernizarea liniei CF Timișoara Est - Ronaț Triaj - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (18 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modernizarea liniei CF Timișoara Est - Ronaț Triaj Lungime 13.86 km | val. contract 1.44 miliarde Lei | durata 42 de luni

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 noiembrie 2022 - 19:24

Vezi postareaCristiPC, la 17 noiembrie 2022 - 12:57, a spus:

Ma surprinde ca nimeni in acest proiect nu a amintit de oportunitatea, importanta si momentul perfect a unei subtraversari pe langa Gara de Est care sa lege 2 strazi late ce permit o subtraversare pe 4 benzi pentru trafic auto, tramvai, biciclisti, pietoni. Aceasta ar lega Strada Divizia 9 Cavalerie de Strada M Kogalniceanu.
Atasament Screenshot_20221117-103332_Earth.jpg

Am avea astfel un inel 3 ce ar lega Gara de Nord in partea de vest cu Gara de Est si Calea Lugojului in partea de est si posibilitatea unei noi linii de tramvai pe intreaga lungime, o legatura noua de la bucla de pe Cetatii pana la Gara de est.
Atasament Screenshot_20221117-103355_Earth.jpg



Pe pagina 1 la postarea #14 vei vedea ca am scris despre aceste lucruri in urma cu 11 ani si nu au ajuns nicaieri vorbele mele...

Cele doua strazi pomenite si de mine, si de tine (Kogalniceanu - Divizia 9 Cavalerie) desi sunt relativ late, nu prea permit o subtraversare, decat una inghesuita pentru ca ai nevoie, pe langa benzile din pasaj (maxim 1 pe sens) si de benzi pe laga pasaj pentru alte directii, spre Demetriade stanga - dreapta si invers, de pe Demetriade spre Divizia 9 Cavalerie. Iar de pe Demetriade spre Kogalniceanu nici nu se poate pune problema pentru ca nu poti intra in pasaj.


Din aceste motive solutia cea mai corecta era cu calea ferata la "etaj" iar sub ea, la nivelul solului ramanea loc berechet pentru o intersectie in 4 directii plus si o linie de tramvai pe directia Kogalniceanu - Divizia 9 Cavalerie.
Astfel ar fi revitalizata si zona Traian iar pe directia Lipovei, Aradului catre Buziasului, Aem s-ar ajunge relativ repede. Plus ca Gara de Est ar deveni un nod important de transbordare avand o linie de tramvai langa ea care te duce cel putin in doua parti importante din oras.
Un capat al acestei linii de tramvai ar putea fi la AEM iar celalalt la Gara de Nord "terminalul 2", de pe strada Nera la capatul strazii BP Hasdeu. Astfel ar fi si unite cele doua gari pe o varianta mai rapida iar "terminalul 2" al Garii de Nord ar capata si el viata. "Terminalul 2" face parte din actualul proiect de dezvoltare al CFR-ului aflat in discutie.




Dar iata cum a fost gandita o statie pe linie pe estacada si anume pe Gh Lazar. Materialul este vechi iar atunci se punea problema unei statii pentru un tren urban, probabil spre Aeroport, o statie pe Gh Lazar, deasupra bulevardului astfel ca poti cobora din statie sau poti urca in statie de pe oricare parte a bulevardului. Iar cu alte cuvinte, aceasta statie poate servi si ca o pasarela peste bulevard.
In actualul mega proiect este prevazuta o statie la Calea Aradului insa nu peste sosea ci imediat alaturi. Daca nu se vor face si niste pasarele paralele cu calea ferata peste sosea, toti cei care urca si coboara din statia de tren vor fi nevoiti sa traverseze soseaua (daca au treaba pe partea cu Circumvalatiunii) pe la vreo zebra sau semafor...Pot exista solutii elegante cu conditia sa se gandeasca cineva la ele. Deocamdata in randarile postate cu noul proiect nu exista aceste solutii.


Reluari de-acum peste 11 ani....dar actuale...


Imagine atasata: statia Gh Lazar 2.JPGImagine atasata: statia Gh Lazar 1.JPGImagine atasata: statia Gh Lazar 3.JPG

3

#42 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 18 noiembrie 2022 - 00:59

Vezi postareaCristiPC, la 17 noiembrie 2022 - 12:57, a spus:

Ma surprinde ca nimeni in acest proiect nu a amintit de oportunitatea, importanta si momentul perfect a unei subtraversari pe langa Gara de Est care sa lege 2 strazi late ce permit o subtraversare pe 4 benzi pentru trafic auto, tramvai, biciclisti, pietoni. Aceasta ar lega Strada Divizia 9 Cavalerie de Strada M Kogalniceanu.
Atasament Screenshot_20221117-103332_Earth.jpg

Am avea astfel un inel 3 ce ar lega Gara de Nord in partea de vest cu Gara de Est si Calea Lugojului in partea de est si posibilitatea unei noi linii de tramvai pe intreaga lungime, o legatura noua de la bucla de pe Cetatii pana la Gara de est.
Atasament Screenshot_20221117-103355_Earth.jpg

In aditie, si un pasaj pe sub Gara de Nord, sa dea in Hasdeu, cu largire la 4 benzi pana la Cetatii. Ar crea o strada continua de la Gara de Sud, pe la cea de Nord, pe la cea de Est, si pana la AEM, sub forma de "U" intors
3

#43 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 18 noiembrie 2022 - 09:50

Raman la parerea ca vina este mai ales a autoritatilor locale, incompetenta si numirile politice au provocat dezastru in a aplica o strategie pentru dezvoltarea viitorului copiilor nostri mai mult, doare rau sa vezi ca aveam conceptul si schite pregatite cu mult timp in trecut.
Estacada cu toate aceste strapungeri nu au fost incluse Planul de Mobilitate urbana, nu Bulevarde noi, nu extinderi, nu strapungeri noi, etc. Astazi este prea tarziu sa mai putem corecta acest proiect gigant de modernizare, dar nu va faceti griji ca nici altii nu stau mai bine, la Brasov au inaugurat Aeroportul dar aeronavele nu opereaza pana la finalul anului viitor pentru ca pista trebuie marita :Facepalm_emote_gif:
Sa vedeti si la noi cate probleme vor apare cu acest proiect de modernizare, mai ales ca termenul este strans, bugetul din PNRR este limitat iar volumul de lucru enorm.
Nu ne tine nimeni de mana sa propunem mutarea giratiei de pa Str Baader pe Divizia 9 Cavaleri si supratraversare in zona Garii de Est, cu o solutie de racord din Str Baader pe langa linia ferata si urcarea pe o bertea pe pasaj.
@colegi de forum, Hai sa facem asta, sa ne propunem acest obiectiv si sa cerem ajutor autoritatilior locate sa sustinem impreuna aceasta solutie, poate primim derogare si de la MT, il avem pe Grindeanu pe post si putem fi auziti mult mai bine.
Putem considera si Str. Martir Ioan Buteanu pentru continuarea noului Bv catre extinderea de la ISHO

Aceasta postare a fost editata de corco: 18 noiembrie 2022 - 09:56

1

#44 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 noiembrie 2022 - 10:06

Aha Imagine postataImagine postata, de mult m-am gandit la un astfel de pasaj care ar inchide cumva inelul 3. Dar ziceam ca-s vise prea mari.
Legat si de tramvai, n aceasta varianta statia tramvaiului ar fi exact sub gara, respectiv sub liniile de tren de unde usor ajungi la tren (si invers), iei biletul de tren de la automatul de bilete (si invers in cazul tramvaielor) iar tramvaiul te duce fie in zona de sud a orasului (Dambovita, Sagului, Girocului), fie in nordul orasului (Circumvalatiunii, Aradului, Lipovei).
Da, ziceam ca-i un vis prea mare. Apoi am vazut, cu cativa ani in urma exact aceeasi solutie realizata in Cracovia. Tot acolo am vazut si ridicarea liniei ferate pe estacada fiind inlocuit astfel digul de pamant pe care era linia pana atunci. Tot acolo am vazut mutarea garii, respectiv abandonarea garii centrale vechi (pe care au transformat-o in ceva muzeu si centru cultural) si construirea unei gari noi la distanta de 200-300 m de cea veche, gara moderna, cu galerii comerciale, cu un hipermarket Carrefour in aceeasi unitate imobiliara, cu parcari denivelate cat cuprinde atat pe acoperisul garii cat si peste liniile de tren.
Cand la noi se construia Iulius Mall, in Cracovia se construia un mall cu gara in el, un complex deosebit, si cu linii de tramvai in fata garii dar si cu un tunel pentru alte linii de tramvai pe sub acest complex (gara-mall), linie care te duce si aduce din partea orasului de pe partea cealalta a garii...cam aceeasi situatie ca la noi respectiv calea ferata taie orasul in doua.

Ei, cand am vazut aceste lucruri realizate acolo, mi-am dat seama ca visele mele nu erau mari ci locul in care m-am nascut este unul gresit.

Dar sa revin. In acest moment, cu proiectul de linie de tramvai pe strada Garii, pica o eventuala varianta cu tramvaiul pe sub gara spre strada Hasdeu pentru ca nu ar fi loc pe Dragalina si pentru coborarea tramvaiului in pasaj si pentru o linie dubla pe langa cea de coborare care sa mearga pe strada garii.
Dupa cum vedeti, de la Solventu pana la pasajul Jiul nu se poate trece nici cum, atat rutier cat si cu transportul in comun. Gara trebuie ocolita. Iar distanta dintre pasajul Solventu si pasajul Jiul este exact de ... 2 km. Catre Solventu sunt 1,3 km iar catre Jiul sunt 700 m.
Polonezii din Cracovia, pe langa tunelul de tramvai au si un pasaj auto in apropierea tunelului pe sub calea ferata desi distanta pana la un alt pasaj suprateran peste CF nu este mare.

Pe de alta parte, la noi tocmai se creaza o asemenea "bariera", precum cea de la Gara de Nord, in estul orasului unde de la noul pasaj Gh Adam - Imbroane nu vom putea traversa calea ferata pana la pasajul Centurii de Nord aflat la o distanta de 4,5 km de Gh Adam.
Este strigator la cer cu ce urmeaza sa se intample.


Am scris atat de pasajul de sub gara cat si despre Cracovia cu ceva ani in urma aici pe forum.
4

#45 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1093
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 noiembrie 2022 - 10:43

Situatia asta e precum unchiul care vrea sa-i ia nepotului o pereche de papuci, dar ajunsi la magazin nu gasesc marimea potrivita "Na, ii luam pe astia care te strang? Ca maine nu stiu daca o sa mai am bani sa-ti iau..."
Decat sa ne alegem cu ceva care ne-ar face viata grea, mai bine PAS, si mai asteptam pana se aliniaza planetele. Nu e o urgenta, totusi. Doar politicienii se grabesc acum sa bifeze si proiectul asta prost ca sa ne scoata ochii la urmatoarele alegeri.

Si eu ma gandeam mai demult ca ar fi mai util daca ne-am face o asociatie sau un ONG, prin care toate ideile bune sa aiba sansa de a deveni realizari. Pe forum doar chibitam ca batranii din Parcul Central.
4

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 noiembrie 2022 - 11:09

Citeaza

Decat sa ne alegem cu ceva care ne-ar face viata grea, mai bine PAS, si mai asteptam pana se aliniaza planetele. Nu e o urgenta, totusi. Doar politicienii se grabesc acum sa bifeze si proiectul asta prost ca sa ne scoata ochii la urmatoarele alegeri.





Exact asa gandesc si eu. Decat un proiect atat de prost cu bataie atat de lunga in timp (peste 100 de ani), mai bine STOP!


Se poate lucra intre timp pe loturile 1 si 2 la care sunt semnate contractele si pe lotul 4 cand va fi semnat contractul. Iar cei 13 km ai lotului 3 sa ramana blocati pana nu se gaseste o solutie corecta si care este de fapta ridicarea caii ferate pe stalpi (macar pe cei 4 km la est de pasajul Popa Sapca pana la Padurea Verde pentru ca dincolo de Baader tocmai s-au refacut pasajele vechi si inguste) si astfel se elimina orice obstacol pe care l-ar creea calea ferata. Este ca si cand nu ar exista. S-ar deschide toate traversarile dintr-o parte in alta a ei la nivelul solului plus alte avantaje ce decurg din asta
2

#47 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 noiembrie 2022 - 12:16

trebuie modificat si intre Popa Sapca si Gara de Nord, pentru ca dublarea liniei inseamna mai mult pamant pentru a avea loc cele 2 linii. Pasajele pot ramane daca sunt facute pentru linie dubla, dar intre ele se poate face un spatiu mai prietenos cu oamenii.
0

#48 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 18 noiembrie 2022 - 12:45

Nu dati cu parul, pun si eu o intrebare de non-expert. Nu era mult mai ok un pasaj feroviar subteran inceput inainte de Baader pana dupa Kogalniceanu (aprox 400 metri)? Cred ca ar elibera mult mai bine zona pentru traficul auto si pietoni. E prea mult/scump?
0

#49 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 noiembrie 2022 - 13:09

Citeaza

Nu era mult mai ok un pasaj feroviar subteran inceput inainte de Baader pana dupa Kogalniceanu (aprox 400 metri)?





Daca inteleg bine, te gandesti la un tunel pentru trenuri lung de circa 400 m?


Daca te gandesti asa, pica aceasta varianta pentru ca panta/rampa ar fi prea abrupta pentru tren pentru ca tunelul presupune o inaltime interioara destul de mare in care sa incapa si firul de contact. Nici cu tramvaiul nu poti merge abrupt pe distante mici iar cu trenul nici atat...


Solutia era ori complet sub pamant de la Padurea Verde pana la Gara de Nord cel putin sau pe stalpi pe toata distanta prin oras. Insa cum unele pasaje auto tocmai au fost modernizate/largite, nu poti veni acuma cu demolarea lor.
in orice varianta avem o struto-camila. De la Popa Sapca catre vestul orasului avem pasaje subterane iar catre estul orasului vom avea pasaje auto supraterane, si asta in conditiile unui ora aflat in zona totala de campie.


Daca de la Popa Sapca pana la Padurea Verde s-ar ridica calea ferata pe stalpi, lucrurile s-ar indrepta si din acest punct de vedere, respectiv peste tot am trece pe sub calea ferata cu mentiunea ca in sectorul estic toate trecerile s-ar face exact la nivelul solului spre deosebire de sectorul vestic unde se coboara si cativa metri buni pentru a trece sub calea ferata. Aceste pasaje auto subterane prezinta si riscuri de inundare la ploi serioase.
Pe cand trecerile la nivelul solului nu prezinta nici un risc, totul desfasurandu-se ca in orice alta parte din oras...
2

#50 Useril este offline   frenetic 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 iulie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 noiembrie 2022 - 17:11

Vezi postareadjulwes, la 17 noiembrie 2022 - 10:12, a spus:

Cred ca ar fi utila infiintarea unei asociatii la nivel local, sa zicem pe modelul Pro Infrastructura. Dar apolitica si timisoreana. Observ ca marea majoritate a timisorenilor implicati politic sunt in primul rand membri ai acelor partide si, poate, abia dupa timisoreni. Sunt obiective/ proiecte/ investitii care trebuie tratate "timisorean" inainte de a fi tratate psd-ist, pnl-ist, usr-ist etc. Si la cum arata opinia publica din oras, nu are cine sa le trateze timisorean. Cand zic ca tratate timisorean ma refer in beneficiul primordial al orasului/comunitatii. Sunt voci pe forum care merita sa se auda si la nivelul orasului, nu sa ramana pierdute printre alte randuri.


Ca timisorean afectat direct de proiectul actual al ”modernizarii caii ferate”, sustin intru totul ideea!
E cineva dispus sa organizam o intalnire informala a forumistilor interesati, pe tema asta?
0

#51 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 noiembrie 2022 - 18:23

Eu sunt dispus desi de-a lungul vietii mi s-a mai taiat elanul tineresc ...
Dar, poate cu tineretea voastra imi revine speranta.
1

#52 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 19 noiembrie 2022 - 00:03

@Frenetic da, eu chiar as fi dispus sa ne intalnim. Alaturi de un schimb de idei care poate aduce doar lucruri bune, mi-ar placea sa cunosc colegii de forum si in viata reala :)

@Mile poate s-ar putea un pasaj inclusiv pentru tramvai pe sub gara daca ar incepe panta inca de pe Dragalina, chiar si de langa pod daca e nevoie. Cat despre masini, ma gandeam ca intersectia cu strada Garii ar fi reconfigurata in sens giratoriu, si o ramura ar iesi din sens pentru primii cativa metri spre gara, apoi curband la dreapta prin (fosta?) statie de taxi, acolo avand si panta, si numai bine aliniandu-se pe linie dreapta cu strada Hasdeu, si apoi curba la stanga de unde intra in tunel pana dincolo, unde strada ar iesi imediat, iar tramvaiul ar iesi pe mijloc cativa metri mai tarziu, astfel incat sa treaca si pe sub portiunea de drum care va fi sensul spre Iosefin. Sper ca are sens ce am explicat, e mai complex. Dar eu ma gandeam si ca daca ar ridica linia pe estacada, ar ridica-o nu doar de la Popa Sapca la est, ci si inclusiv spre vest, pana la iesirea din oras pe Torontalului. Practic pe tot interiorul orasului sa circule doar pe deasupra trenul, inclusiv gara refacuta sa aiba platformele supraterane, iar tramvaiul si masinile pe dedesubt poate nici nu ar trebui sa coboare, ci doar sa isi continue drumul la sol, pe sub gara. Asta ar ajuta si sa nu trebuiasca pasajul oribil de pe strada Radu de la Afumati, care ar fi o monstruozitate uriasa doar pentru cateva case
PS: s-a studiat oare posibilitatea asfaltarii a ~500 metri prin camp, de pe strazile alea de dincolo de linie in Ronat pana in strada Carpenului? Ar fi si o alta varianta pentru a ajunge din Iosefin in Ronat, cel putin pana e gata pasajul Solventul
PPS: Daca ar fi toata linia ridicata nici nu ar mai fi nevoie de "pasajul" Solventul, ar trece usor strada pe dedesubt
0

#53 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 19 noiembrie 2022 - 03:13

@mile
Referitor la o posibila subtraversare cu pasaj subteran la Gara de Est care sa lege Divizia 9 Cavalerie de Kogalniceanu, in ipotetica lipsa unei viitoare estacade, cred ca daca se doreste ar putea fi gasite solutii pe teren.

Desi nu sunt adeptul exproprierilor, poate ca in cazul de fata, fiind un obiectiv de interes public se merita incercat (in alte orase de exemplu Oradea, Bolojan a practicat-o cu succes unde obiectivele au necesitat).

Pe Divizia 9 colt cu Demetriade exista o cladire si un teren ce par lasate destul de paraginite. Nu stiu in ce masura autoritatile pot expropria.
Imagine atasata: Screenshot_20221119-015217_Earth.jpg

Acea zona odata expropriata, ar largi considerabil spatiul atat pe Divizia 9 cat si pe Demetriade, putandu-se realiza un sens giratoriu, cu bretele din toate cele 3 directii, lasand astfel loc pentru largirea necesara coborarii in pasaj dinspre Divizia 9.
La sud, in fata garii exista spatiu suficient pentru realizarea unui alt sens giratoriu, iar Kogalniceanu e suficient de lata pentru a avea loc de intrare in subpasaj si bretele separate inspire/dinspre sens.

Astfel, s-ar crea spatiu pentru o subtraversare pe sub calea ferata si pe sub ambele sensuri giratorii, intre Divizia 9 Cavalerie la Nord si Kogalniceanu la Sud.
Imagine atasata: Screenshot_20221119-022248_Earth.jpg

Intr-adevar, in subpasaj ar fi acces doar pe directia N - S, nu si dinspre Demetriade.

Beneficiile insa ar fi imense, asa cum si tu ai mentionat, am avea un inel 3 cu legatura auto directa si rapida, iar in viitor linie de tramvai care sa lege Gara de Nord (Terminalul 2), Cetatii, Torontalului, Aradului, Lipovei in Nord si Gara de Est, Traian, Buziasului, AEM in Sud
Imagine atasata: Screenshot_20221119-033730_Earth.jpg

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 19 noiembrie 2022 - 03:52

2

#54 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 noiembrie 2022 - 12:19

Ma bucur ca subiectul capata un oarecare interes pe forum si ca tot mai multi colegi isi dau seama ca proiectul propus de autoritati, in speta Ministerul Transporturilor, este unul extrem de prost pentru viitorul orasului insa daca am putea ajunge cu argumentele nostre si la autoritati, indiferent de culoarea politica, poate-poate se stopeaza lotul 3.


Citeaza

PS: s-a studiat oare posibilitatea asfaltarii a ~500 metri prin camp, de pe strazile alea de dincolo de linie in Ronat pana in strada Carpenului? Ar fi si o alta varianta pentru a ajunge din Iosefin in Ronat, cel putin pana e gata pasajul Solventul


Da, a studiat-o Robu pe la mijlocul celui de-al doilea mandat si nu s-a mai infaptuit/concretizat.


Citeaza

PPS: Daca ar fi toata linia ridicata nici nu ar mai fi nevoie de "pasajul" Solventul, ar trece usor strada pe dedesubt


Corect! N-ar fi fost nevoie nici de largirea pasajului Jiul, si nici Popa Sapca. Insa sa tragi o asemenea concluzie cand cele doua au fost modernizate/largite iar Solventu tocmai se construieste, este complet tardiv. Da, puteau sta altfel lucrurile daca aveam politicien "barbati" si uniti in interesul orasului si al judetului. Dar ei s-au preocupat cu scoaterea ochilor, unii altora.



@CristiPC

Sunt de acord cu cele sustinute de tine insa am de facut cateva remarci.

De pasajul Solventu am auzit vorbindu-se de el la modul mai serios prin 1975-1976, deci in perioada comunista. Au trecut de atunci 14 - 15 ani de comunism si 33 de ani de capitalism pana am ajuns la debutul constructiei lui. Deci dupa aproape 50 de ani de la lansarea ideii.
In consecinta, despre pasajul de la Kogalniceanu - Divizia 9 Cavalerie nu ma astept sa fie realizat mai repede pentru ca deocamdata nu avem nici macar o idee despre el lansata oficial. O astfel de idee este posibil sa fie lansata in mod oficial abia dupa ce se termina lucrarile la lotul 3 al CF si dupa ce se constata (la presiunea publica) ca ar fi nevoie de un pasaj (subteran) in aceasta locatie. Apoi ar incepe sa incolteasca ideea , apoi eventual primele studii preliminare, apoi studii de prefezabilitate, de fezabilitate, gasita finantarea, avizele importante de la CFR pentru ca va trebui facuta o subtraversare de linie dubla de mare viteza (de la acelasi CFR care in prezent prin proiectul prost tocmai blocheaza o viitoare trecere in acest loc).

Pe de alta parte nu am auzit pana acum de un exemplu in care Primaria Timisoara sa fi expropriat vreun teren in diferite scopuri. S-a mers eventual pe variante de schimb de terenuri/proprietati dar nu pe exproprieri.
Iar finantarea pentru un astfel de pasaj ar fi mare, mai ales daca se merge si pe expropieri iar altfel nu se poate, nu exista spatiu suficient.
Apare cumva apoi si aspectul vizual. Pe o distanta de 300 m (intre Baader si Divizia) a caii ferate avem un pasaj suprateran inalt de 10 m si unul masiv subteran de - 5-6 m cu gaura de vreo 4 daca vrem si tramvai prin el.

Mult mai estetic si simplu este cu ambele treceri la nivelul solului iar calea ferata deasupra.

Si bun, rezolvam peste 50 de ani acest pasaj in aceasta locatie dar ce facem mai departe, dincolo de pasajul Gh. Adam, unde este nevoie de un alt pasaj pentru continuitatea inelului 4 respectiv cu cetatenii din Giarmata Vii care folosesc actualmente trecerea de pe Aleea Padurea Verde. Alt/e pasaj/e, alti bani si alti 40 - 50 de ani de azi inainte pentru realizarea lor?


Revin. Nu este mai logic si mai simplu si chiar mai ieftin ridicarea caii ferate pe sus si astfel se rezolva toate pasajele in 4 - 5 ani?...
1

#55 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 414
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 19 noiembrie 2022 - 16:33

Dacă giratoriul suspendat de la Baader rămâne așa, o soluție de compromis ar fi extinderea la 4 benzi a străzii Virtuții și atunci va exista continuitate pe inelul 3 (ce-i drept, ocolită).
0

#56 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2022 - 12:03

@ Cristi PC

Costurile de constructie ale acelui pasaj subteran, inghesuit, in acea locatie (Kogalniceanu - Divizia 9 Cavalerie) la care se adauga si costurile cu unele desproprietariri ar ajunge in mod cert pentru 1 km de calea ferata pe estacada, respectiv pentru turnarea stalpilor cu fundatie cu tot si pentru montarea grinzilor. Iar sinele, piatra sparta si stalpii pentru sustinerea catenarei sunt incluse deja in actualul proiect, deci nu se pun din nou la socoteala.

Costurile de constructie ale pasajului Baader sunt sinonime cu costurile unui alt kilometru de estacada iar costurile pasajului Gh Adam acopera si cel de-al treilea kilometru de estacada. Mai ramane, sa zicem,1 km de estacada neacoperit.

Asta la un calcul grosso-modo. S-ar putea ca la un calcul amanuntit sa fie acoperiti toti cei 4 km de estacada. Numai pomenesc si de faptul ca cu un singur proiect se rezolva absolut toate aspectele negative...


Iata o ilustrare modesta, realizata de mine, asupra estacadei de langa Gara de Est pe relatia Divizia 9 Cavalerie spre Kogalniceanu, cu traficul la nivelul solului, la care se poate adauga si o linie de tramvai de care s-a tot pomenit in postarile anterioare. Simplu si elegant!



Imagine atasata: tren estacada tm est 01.jpg



Iata si varianta cu linia de tramvai intre Divizia 9 Cavalerie si Kogalniceanu...


Imagine atasata: tren estacada tm est 02.jpg

5

#57 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 414
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 20 noiembrie 2022 - 15:09

Păcat că CJT/PMT nu a propus CFR să realizeze un triaj în zona Remetea, având în vedere că acolo ar fi fost terminalul multimodal. Puteam obține o grămadă de beneficii:
1. Un terminal nou
2. Accelerarea proiectului centurii feroviare pe la Aeroport (în viziunea Timișoara 2030 se propuneau două linii paralele, una care să conecteze aeroportul și una care ocolește aeroportul)
3. Un teren imens care ajungea primăriei pentru dezvoltare
4. Estacadă pe tot traseul și conectarea naturală a străzilor de pe o parte și alta
5. Premisele pentru introducerea trenurilor metropolitane
Practic: Am fi avut următoarele:
-Un triaj nou și un terminal multimodal, dacă CJT se apuca de el
-Parțial o linie de centură și legătură între M100 și CF Timișoara-Radna, care se conecta cu ușurință de la Giarmata la Sânandrei printr-o linie de 10km. Practic marfa se putea muta ușor între Ronaț și Remetea. Bonus, Timișoara primea legătură cu aeroportul.
-Remetea-Timișoara Nord rămânea strict pentru călători și puteai construi estacada de la pasajul Jiul până la Pădurea Verde.
-Gara de Est ar fi fost urcată pe estacadă și ar fi fost punctul de oprire pentru toate trenurile regio dinspre vest. Sau pur și simplu să rămână o gară cu 4 linii.
Dacă era să fim și mai ambițioși, făceam o gară nouă pe modelul gării Novi Beograd, între Piața 700 și Popa Șapcă cu 6 peroane și mutam toată activitatea acolo. Între Timișoara Nord și Timișoara Centru ar fi fost 4 linii. Revizia vagoanelor și depoul se puteau muta în Ronaț Timișoara Est și Timișoara Nord deveneau simple stații. Din vânzarea terenului eliberat, CFR moderniza triajul din Ronaț și construia un depou nou și o remiză de vagoane.
Ce naiba au păzit aleșii locali când s-a făcut SF-ul?Sau mai mult, de ce nu au făcut ei un SF pentru asta. Știau că trece coridorul prin TM de vreo 15 ani.
Îmi pare rău că am avut acest rant, dar urmăresc proiectul de vreo 10 ani și e păcat de el.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: teren-remetea-mare-in-centrul-1174672.jpg

4

#58 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2022 - 20:15

Iata cum ar arata trenul pe estacada pe Gh Adam in loc de uriasul pasaj (si inestetic, cu sute sau mii de tone de beton si fier in el) pe care s-au gandit autoritatile sa ni-l faca. Autoritati deosebit de competente!...
Dupa cum se vede, poate trece si tramvaiul cu capat de linie la Muzeul Satului Banatean, acelasi capat valabil si pentru L1 circuland pe Dorobantilor, si pentru L2 circuland pe Imbroane.

Mai avem un aspect care nu trebuie neglijat legat de reducerea poluarii.
Miile de masini care vor traversa zilnic cele doua pasaje propuse de autoritati vor accelera motoarele la urcare si asta din ambele sensuri. Iata deci o sursa locala de poluare insemnata. Pana vor disparea masinile poluante va mai dura. Iar langa viitorul pasaj Gh Adam avem doua spitale de o parte a caii ferate (de inima si de boli infectioase) si "cauciucurile" de partea cealalta la care se vor adauga si gazele produse de masini mai ales la urcare.



Numai cine-i chior rau intentionat nu-si poate imagina diferenta dintre estacada si pasajul propus de autoritati...




Imagine atasata: tren estacada gh adam 01.jpg


Poate ajung cumva schitele astea si la Dl Grindeanu, Ministrul Transporturilor, fost vice-primar al Timisoarei timp de 4 ani si jumatate (2008 - dec 2012) , fost deputat de Timis aproape un mandat intreg (2012 - iun 2016) si fost presedinte al CJT timp de vreo 7 - 8 luni de zile (iun 2016 - feb 2017). Deci omul orasului cum s-ar zice si nu oricine.
I-am scris si pe FB dar n-am primit raspuns. Deocamdata!



Citeaza

Ce naiba au păzit aleșii locali când s-a făcut SF-ul?Sau mai mult, de ce nu au făcut ei un SF pentru asta. Știau că trece coridorul prin TM de vreo 15 ani. Îmi pare rău că am avut acest rant, dar urmăresc proiectul de vreo 10 ani și e păcat de el.


Erau preocupati sa-si scoata ochii unii altora in public iar dupa aia mergeau la o bere, in privat.
3

#59 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 21 noiembrie 2022 - 11:32

Alesii locali au facut si cu acest proiect ce au facut si cu celelalte proiecte majore si importante pentru oras:
- autostrada care trece la 16 km distanta de Timisoara cu descarcarile care le stim cu totii
- centura N la banda pe sens si cu probleme de proiectare (intersectia intre centura si drumul catre autostrada e o rusine, nici macar iluminata nu e, ce sa vorbim despre un pasaj in oricare dintre directii ar fi).
- centura S la o banda pe sens cu probleme grave de proiectare (primarul Mosnitei a dormit in papuci)

Cand au aparut primele propuneri despre cum va arata proiectul, imi amintesc clar ca Robu pe atunci primar, declara excitat cum Timisoara va fi primul oras din tara cu sens giratoriu suspendat, desi la acea ora deja exista cel putin unul in tara pe centura Ploiestiului iar intre timp s-au mai construit si altele.
Pentru toate aceste proiecte prost implementate singurii vinovati sunt alesii locali. Nu cei de la Bucuresti sau CFR in cazul de fata. Nu ei ar trebui sa stie nevoile orasului ci cei de aici.

@mile
Felicitari pentru schite. Sunt curios daca raspunde herr Grindeanu si ce va argumenta. Ar trebui sa luam exemplul si sa ii scriem cat mai multi despre oportunitatea modificarii si urcarea liniei cf pe estacada.
3

#60 Useril este offline   Zoltan Cs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 21 noiembrie 2022 - 17:42

Si daca ar fi cu estacada nu ar fi "cu sute sau mii de tone de beton si fier in el"?
Estacada poate ar fi eficient unde linia este deja pe movila, la inaltime... nu poti sa faci din calea ferata "montagne russe"
La cateva sute de metrii ai Gara de Est cu vreo 10 linii... ce faci cu ele? le ridici si pe alea?
De ce distanta ai nevoie sa urci la x metri, avand panta ok pentru alea ferata?

Eu usor sa desenezi in paint cateva linii, dar treaba e un pinc mai complexa


Sa fim seriosi :)
1

Arata acest topic


  • (18 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi