STP Timișoara Forum: Strategie Dezvoltare Timisoara Nord - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Strategie Dezvoltare Timisoara Nord

#1 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2022 - 10:07

De cateva luni s-a anuntat ca se lucreaza la o stragegie pentru Nordul Timisoarei, proeictul este disponibil pe platforma Decidem a Primariei Timisoara. Gabriel Almasan care este Arhitectul Sef al orasului coordoneaza acest proeict.
https://decidem.prim...egia-nord/f/42/
Au fost discutii, sondaje, si eu am participat cu niste raspunsuri legate de zona in proprietatea orasului lipita de aerodrom unde vor sa faca acea zona de petrecerea a timpului liber, festivaluri etc.

Cateva imagini reprezentative, prima am luat-o eu de pe Maps, celalate 3 sunt publicate de Primarie.

Aceasta zona include practic cateva obiective despre care s-a mai discutat:
- Torontalului - unde este posibil sa vedem tramvaie
- Spitalul Municipal - care va fi in aceasta zona
- Aerodromul Cioca si zona de loisir, camping, festivaluri etc
- linia de CF si gara Triaj Ronat unde vad ca se doreste un nod intermodal de transport

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Nord0.jpg
  • Imagine atasata: Nord1.jpg
  • Imagine atasata: Nord2.jpg
  • Imagine atasata: Nord3.jpg

5

#2 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2022 - 10:10

detalii privind zona de agrement - strategia este de cateva luni disponibila. se vede mai clar care este terenul in proprietatea orasului unde se pot face dezvoltari urbane. restul pare fi cam tot privat

cred ca triunghiul din dreapta este prevazut pentru Spitalul Municipal

https://decidem.prim.../regenerare-ZAM

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ZAM 1.jpg
  • Imagine atasata: ZAM 3.jpg
  • Imagine atasata: ZAM 2.jpg

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 04 mai 2022 - 10:23

1

#3 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2022 - 13:02

Am deschis in ianuarie un topic ce acopera nordul municipiului Timisoara: http://1.stpt.ro/for...?showtopic=3296
0

#4 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2022 - 13:59

da, stiam ca era o discutie dar nu mai gaseam - cred ca putem lasa asta pentru strategia generala. oricum exista deja topic pentru Torontalului sau Spitalul Municipal. Si oricum ce vedem in poze va dura 10-20 de ani :)
0

#5 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2022 - 16:44

Eu zic ca e mult prea devreme sa avem asteptari dupa 1 an jumatate de mandat, mai ales in conditii de pandemie. Poate sunt eu prea indulgent dar, spre deosebire de tine, vad ca lucrurile se misca in directia buna (incet, dar bine). Si mai cred ca toate partidele i-au pus gand rau. De la micii functionari din Primarie pana la parlamentarii nostri de la Bucuresti, nimeni nu vrea sa reuseasca. Si e pacat, pentru ca de pierdut pierdem noi.
Daca finalizeaza proiectele electorale ale lui Robu (alea facute pe fast-forward, fara prea multa atentie, fara identificarea surselor de finantare, aruncate pe piata la mijlocul anului trecut) si face Solventul (pasaj + pod) are votul meu pentru inca un mandat. Nu cred ca Timisoara are capacitate (financiara) de mai mult, iar de sprijin de la Bucuresti nici nu se pune problema.

Nu cred ca Timisoara Nord e un proiect "fantasmagoric". Acolo lucrurile vor tine si de cum va sti sa negocieze cu dezvoltatorii din zona. Scriam pe un topic separat ca sunt foarte multe PUZuri in lucru de la giratoriu pana la Metro. Vorbesc de zeci de blocuri P+10 pe langa cele in constructie. Daca coopteaza dezvoltatorii si ii obliga sa participe la lucrari de interes public, cred ca are sanse. Zona aceea se va dezvolta si fara implicarea lui, dar e important sa decida de pe acum niste reguli, sa se faca o dezvoltare armonioasa. Altfel ajungem in cazul Dumbravita, cu o dezovltare haotica total decuplata de la infrastructura edilitara.
Oricum, nu-mi fac griji, am urmarit mai multe sedinte ale CTATU si domnul arhitect-sef Almajan chiar imi pare o persoana care stie ce face si are suficienta diplomatie pentru a-si impune parerea, exact atat cat trebuie, pentru a ajunge la un rezultat pozitiv.
11

#6 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 13 mai 2022 - 21:24

Pentru cei care au timp si chef, azi a avut loc o sedinta in care s-a explicat in mare ce se doreste in zona. Pun mai jos 2 screenshoturi cu plansele mai interesante. Cred ca zona va arta bine si va fi la mare cautare. Nu stiu cum ne vom descurca cu traficul. Se vorbeste de +28.000 de oameni care ar locui in aceasta zona.

Imagine atasata: masterplan.png Imagine atasata: mobilitate.png
2

#7 Userul este online   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 14 mai 2022 - 08:13

Plansele i-ti iau ochii foarte usor, dar proiectul inca poate avea actualizari,este o buna oportunitate sa se fi continuat cu un acel drum de la Ronat Triaj inspre pasajul de pe DN59 inspre Sacalaz si o legatura cu cartierul Ronat. Ma refer la un drum simplu, trotuare, piste, etc.
Putea fi luata in considerare si prima statie Ronat triaj si incurajat in modul cel mai concret transportul pe calea ferata pe un viitor inel de tram train metropolitan.
Apoi, calea Aradului este complet neglijata, nici o urma de piste de biciclete ori transport public.
Si nu in ultimul rand dependenta de conectarea la centura Vest, orice intarziere a acesteia va aglomera mult traficul fara posibilitatea folosirii de rute alternative la orele de varf.

Aceasta postare a fost editata de corco: 14 mai 2022 - 08:15

1

#8 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 iunie 2022 - 10:56

Proiectul este finalizat - atentie, este doar o colectie de recomandari si planificari. Nu contine proiectele propriu-zise.

Dar este ceva ce ar trebui respectat de toti dezvoltatorii din zona, privati si publici. Presupunand ca peste 2 ani nu se schimba conducerea ( primar, majoritate consiliul local) si nu anuleaza cineva din pix tot.

Imagine postata


https://www.primaria...TN99pl_GVZAp1oA
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi