STP Timișoara Forum: Calea Stan Vidrighin - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea Stan Vidrighin constructor desemnat PORR - Reabilitare strada si linie

#121 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 noiembrie 2022 - 17:46

Iata si experienta mea legata de "gazonul" din curte.
Am circa 100 mp de spatiu verde pe care m-am ambitionat in urma cu cativa ani sa-l fac "gazon" insa nu am reusit. Cu cat ma informam mai mult despre "gazon", cu atat mai mult imi dadeam seama ca este dificil si mai ales sa faci asta cu cheltuieli minime.
Asadar am lasat sa creasca in voie tot ce crestea, doar tunsul faceam odata pe saptamana, maxim la 10 zile si irigarea aproape zilnica in perioada secetoasa, cu furtunul conectat la hidrofor. O faceam de regula seara pentru ca dimineata era mai greu cu trezitul.
Am constatat ca irigarea daca o faci manual si doar asa superficial, n-are nici un efect. Cand am cumparat o stropitoare batanta si o lasam cate o ora, s-a schimbat situatia.
Pe de alta parte, apa adusa la suprafata cu hidroforul este mult mai rece decat cea din retea, lucru care si el dauneaza mai ales daca irigarea este facuta seara.
Dar una peste alta, "gazonul" udat crestea si in aceste conditii.

Apoi, am avut cateva insulite mici cu trifoi aparut de nu stiu unde, trifoi care de la un an la altul s-a tot extins astfel ca asta vara era in proportie de peste 50 % din total, adica peste 50 mp.
Trifoiul (meu) este foarte placut la calcat cu piciorul gol si inainte si dupa tuns insa face niste flori la care vin albine si astfel devine periculos pentru talpi goale mai ales la copii mici.

Ma gandesc ca peimaria va folosi rulouri la liniile inierbate care vor fi udate doar de ploaie iar cum vara nu mai ploua doua-trei luni, sunt "sanse" foarte mari ca totul sa se usuce dupa primul an.

Insa probabil ca exista sau se pot face adaptari pentru un vagon cisterna pentru irigat cu apa statuta si acelasi vagon sa faca si tunderea cu aspirarea materialului tuns. Dar se merita o asemenea investitie pentru putinii km de linii inierbate (nu ingazonate!)?
3

#122 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 08 noiembrie 2022 - 02:12

Motivul aceste batai de cap nu poate sa fie decit statistica, sa stam mai bine la suprafata verde in raport cu betoanele.
Duminica 6 noiembrie:


3

#123 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Validating
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 noiembrie 2022 - 14:54

Stadiu lucrari 13.11.2022



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS

#124 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 noiembrie 2022 - 15:13

Ma intreb cum de a primit autorizatie de constructie cladirea (portocalie) de la min 2:10 ca sa iasa pana la bordura iar o casa privata trebuie retrasa 3-5 m de la frontul stradal?...
2

#125 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 noiembrie 2022 - 20:50

Si nu e singura din oras... Asta se intampla cand autoritatiile nu-si fac treaba / neglijenta / nepasare - alegeti voi...
Va fi remontata intersectia cu linia CF industriala sau o trecem la foste linii industriale ?

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 13 noiembrie 2022 - 20:50

0

#126 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 954
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 14 noiembrie 2022 - 01:54

Pai din cate stiu eu linia aia nici nu se mai poate folosi de multi ani
1

#127 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 15 noiembrie 2022 - 08:43

100% nu mai poate fi folosita. Linia respectiva ajungea la fab. de Bere. Langa Vivalia eroilor a fost scoasa linia. Pe strada Cerna sunt masini parcare, linia e sub cativa centimetri de nisip si pamant.
Pe strada Dr. Aurel Podeanu nu mai exista intersectia cu linia ferata de cand au renovat strada. Singurele intersectii ramase sunt pe Eroilor(nu inteleg de ce? Incompetentii!!),str. 1 dec, str. Miorita.


Pe bulevardul constructorilor nici nu stiu daca mai exista linia... De asemenea linia in cauza este prelungire a liniei care intersescteaza calea Buziasului spre Mosnita(trecerea noua modernizata?! - nu inteleg scopul cand mi clar ca nu se poate folosi).

Sper sa nu refaca intersectia cu calea ferata ca nu are nici un sens.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 15 noiembrie 2022 - 14:01

0

#128 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 15 noiembrie 2022 - 13:26

Da, este parte din linia care traverseaza Buziasului spre Mosnita.
Vezi poza atasata si un traseu al ei.
Din ce stiu se mai foloseste pana in zona Azur.
Imagine atasata: 295noKkQYi.png

1

#129 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 15 noiembrie 2022 - 14:01

E posibil sa ai dreptate. Cred ca trenul mai merge doar la depozitul Petrom.
0

#130 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 noiembrie 2022 - 19:00

Vezi postareaBobby, la 13 noiembrie 2022 - 20:50, a spus:

Si nu e singura din oras... Asta se intampla cand autoritatiile nu-si fac treaba / neglijenta / nepasare - alegeti voi...


Da, mai rau decat rahatul de hotel Arizona nu e amplasata. Totusi nu e in mijlocul drumului ca hotelul lui peste.
0

#131 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 15 noiembrie 2022 - 21:21

Vezi postareamichidutza, la 15 noiembrie 2022 - 14:01, a spus:

E posibil sa ai dreptate. Cred ca trenul mai merge doar la depozitul Petrom.


Exact, nu cred ca trece, desi este linia inca spre Azur. Dar atat.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#132 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 15 noiembrie 2022 - 22:20

Linia industriala nu mai merge la Azur de ani buni, au scos in interior sinele si din sosea de vreo 2 ani. Este poarta de acces la o firma pe unde erau sinele. Depozitul Petrom parca este dezafectat, au adus statiile dezavectate de pe autostrada in parcarea din fata. Pe bulevardul Constructorilor nu stiu daca se mai vede linia, sunt multe intrari la firme/ fabrici si cred ca au scos linia. Era si spre actualul Kaufland o bucata dar cred ca au scos linia odata cu lucrarile la sosea.
0

#133 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 16 noiembrie 2022 - 10:52

Nu s-a gîndit nimeni sa foloseasca liniile astea pentru tramvaie in zonele alea.
0

#134 Useril este offline   Ivan 37 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 05 noiembrie 21
  • Sexul:masculin

Postat 16 noiembrie 2022 - 13:47

Imagine atasata: IMG_20221116_133453.jpg. Linia este abandonată, nu cred că a mai trecut vreun tren de ceva ani. Poza este din calea Urseni.
2

#135 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 decembrie 2022 - 15:21

Duminica trecuta, 27 noiembrie:


4

#136 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 decembrie 2022 - 12:20

vad eu bine ? pe multe portiuni liniile sunt complet incastrate in beton ?
0

#137 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 05 decembrie 2022 - 12:59

Da, nici vorba de eco-linii.

O chestie care ma deranjeaza este trotuarul al naibii de ingust unde e kfc pe stan vidrighin. Sper cu aceasta reabilitare sa il lateasca pe zona aceea... Nu inteleg de ce naiba au dat aprobare pentru un asa kkt de trotuar. Trebuia sa le fi impus celor cu parcul comercial sa lase o distanta corespunzatoare si pentru trotuare.
1

#138 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 decembrie 2022 - 15:31

sunt undeva in primele pagini plansele cu tot proiectul. nu stiu unde e KFC dar se poate vedea ce s-a modificat
0

#139 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 07 decembrie 2022 - 09:21

Vezi postareamichidutza, la 05 decembrie 2022 - 12:59, a spus:

Da, nici vorba de eco-linii.

O chestie care ma deranjeaza este trotuarul al naibii de ingust unde e kfc pe stan vidrighin. Sper cu aceasta reabilitare sa il lateasca pe zona aceea... Nu inteleg de ce naiba au dat aprobare pentru un asa kkt de trotuar. Trebuia sa le fi impus celor cu parcul comercial sa lase o distanta corespunzatoare si pentru trotuare.


Ce treaba are parcul comercial cu domeniul Public? Chiar te rog sa argumentezi.
0

#140 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 decembrie 2022 - 10:45

Incerc eu sa lamuresc lucrurile.

O astfel :up_arow: de abordare este paguboasa pentru interesul public.
Este ca si cand ai un apartament proprietate intr-un bloc, amenajat luxos, si iti inchipui ca proprietatea te incepe de la usa metalica a apartamentului fara sa iei in considerare ca si casa scarii este in cota parte tot proprietatea ta, neglijand si neintretinand casa scarii in mod corespunzator...
Dar nu-ti pasa nici de trotuarul din fata blocului care este pe domeniul public, nu-ti pasa daca-l ai, daca nu il ai, daca-i curat, daca-i spart, daca-i intretinut, maturat, curatat.
Deci, degeaba ai apartament luxos cu diferite lipsuri in jurul lui. Pana si acest trotuar de pe domeniul public este intretinut curat de catre Asociatia de proprietari, conform legii daca nu benevol.

In cazul aflat in discutie, investitorul poate "ceda" din terenul sau pentru a se face un trotuar mai lat daca pe domeniul public nu exista suficient spatiu pentru acest lucru. Astfel si accesibilitatea catre investia sa ar fi mai placuta, mai atractiva, mai estetica.
Insa la noi se intampla adesea urmatorul lucru, un privat n-ar "ceda" un cmp din propriul teren, in schimb s-ar intinde la maximum pe domeniul public fara autorizatie in acest sens.
Pe de alta parte cred ca exista cadrul legal de a impune investitorului niste conditii minime in dezvoltarea proiectului sau. Precum se pot impune un numar minim de locuri de parcare la construirea blocurilor, tot asa ar trebui impusa si chestiunea cu trotuarul pe frontul stradal.
Si astfel ne facem viata mai usoara, mai confortabila, mai placuta noua tuturor.
Dar sunt convins ca persoana din primarie care da avize la astfel de investitii nu s-a gandit o secunda la aspectul legat de trotuar.
Daca lucrurile vor sta altfel la terminarea lucrarilor de pe Stan Vidrighin legate de acest segment al trotuarului, atunci voi fi nevoit sa-mi cer scuze.
4

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi