STP Timișoara Forum: Extindere Mareșal Constantin Prezan, fosta Lidia, la patru benzi - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere Mareșal Constantin Prezan, fosta Lidia, la patru benzi Constructor: STRABAG

#1 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 30 mai 2017 - 13:32

Imagine postata

tion

mai multe poze:

http://www.tion.ro/g...benzi%2F1841313

Potrivit primarului Timișoarei, lucrările ar urma să înceapă chiar în acest an, însă intervențiile serioase se vor face anul viitor, cel mai probabil. Totul depinde de cum decurge licitația pentru găsirea firmei constructoare.

Strada Mareșal Constantin Prezan va avea patru benzi de circulație, dar doar două vor fi folosite. Celelalte două vor fi folosite pentru parcări, cel puțin deocamdată.

„Am primit studiul de fezabilitate pentru modernizarea străzii Mareșal Constantin Prezan, de la intersecția cu Calea Martirilor și până în sensul giratoriu de la AEM. Vor fi lucrări spectaculoase, această stradă va ajunge în sfârșit să arate așa cum ar fi trebuit ea să arate de multă vreme. Este strada pe care locuiesc și eu și trotuare mai proaste ca cele din fața blocului meu și a blocurilor vecinilor nu există în oraș. Acest proiect va defini totul. Strada va fi amenajată la un ecart corespunzător a patru benzi de trafic, dar nu va funcționa cu 4 benzi, pentru că traficul nu necesită asta, ci va fi amenajată astfel încât pe o parte și pe alta să fie locuri de parcare civilizate, să nu mai fie nevoie să urce nimeni cu mașina pe trotuare, așa cum se întâmplă. Se vor crea două sensuri giratorii noi și se va lărgi sensul giratoriu de la AEM, acel sens mare și foarte complex, extrem de important pentru traficul din Timișoara, cu două benzi. Cele două benzi noi vor fi folosite pentru a se putea trece rapid pe intersecție, fără a mai circula sub vigilența regulilor sensurilor giratorii. Deci cine intră în sens cu gândul să iasă în prima stradă merge prin una din aceste benzi și are cursivitate, cine se rotește merge pe benzile interioare”, a explicat primarul Nicolae Robu.

Potrivit edilului-șef, în SF sunt prevăzute două sensuri giratorii noi: unul în zona fântânei de apă dinspre Urseni, iar altul la intersecția cu Bd. Sudului, care este mai mult decât necesar. Vor fi amenajate și mai multe locuri de parcare.

„În zona ramificației spre fântâna de apă de la Urseni, zona Saguaro, este primul campus al firmei acolo, se va face sens giratoriu nou și se va mai face un sens giratoriu la intersecția cu Bd. Sudului, acolo unde era acea casă pe care noi am preluat-o dintr-un schimb de proprietăți și am demolat-o. La intersecția Mareșal Prezan cu Versului, la frontiera dinspre Pădurice a Cartierului Calea Martirilor, acolo unde este prima fântână Fântânel, acolo se va mai amenaja un număr de locuri de parcare”, a mai povestit Robu.

Studiul de fezabilitate ar urma să intre în atenția consilierilor locali, iar apoi se va trece la elaborarea proiectului tehnic, după care se va face licitația pentru execuție.

„Îl vom supune aprobării CLT chiar astăzi, dacă reușim. Trebuie să aprobăm SF și apoi trecem la etapa următoare, de elaborare a PT, care nu mai ia foarte mult timp, pentru că avem un SF destul de detaliat. Sunt șanse în varianta optimistă, fără probleme la licitații, să le începem anul acesta. Mare lucru nu se va putea face, dar sunt șanse. Lucrul serios, substanțial, se va putea face abia din 2018. În 2018 vom face tot posibilul să se și finalizeze”, a conchis edilul-șef.
3

#2 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 mai 2017 - 15:55

Din poze putem vedea ca se vor face turbo-giratii la intersectiile cu Bld. Sudului si Calea Urseni, iar giratoriul de la AEM se va modifica si el intr-o turbo-giratie. Sper ca am folosit si scris corect termenul.

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 30 mai 2017 - 15:56

1

#3 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 mai 2017 - 20:09

Cred ca pentru prima data vad asemenea schite care sa fie atat de colorate...Astfel de desene tehnice se fac preponderent in alb-negru...sau am ramas eu innapoiat?... :eusa_think:


Pe de alta parte imi place (ca idee!) solutia gasita cu statiile de autobuze/firobuze in sens, pe o banda exterioara...acolo unde acest lucru a fost posibil si binevenit...


In schimb nu-mi place deloc ca Robu a uitat de o idee veche, vehiculata de-a lungul timpului si anume "unirea" capetelor liniilor 15 si 16 pe Constantin Prezan, respectiv aceste linii sa faca un fel de circuit...Cred si acum ca o astfel de modificare ar fi fost in beneficiul calatorilor din Soarelui-Girocului...S-a dezbatut subiectul pe forum cu ceva vreme in urma...

Numai ca na, n-ar fi fost ideea lui si atunci n-ar fi fost original ci "plagiator"...Evident ca ma refer la Robu...
0

#4 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 mai 2017 - 00:02

Eu cred ca are mai mult de a face cu faptul ca a declarat el recent in prezent, ca extinderea retelei de troleibuze numai este o prioritate... :Facepalm_emote_gif: O idiotenie mare dealtfel.
-1

#5 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 mai 2017 - 09:06

Citeaza

...
Strada va fi amenajată la un ecart corespunzător a patru benzi de trafic, dar nu va funcționa cu 4 benzi, pentru că traficul nu necesită asta, ci va fi amenajată astfel încât pe o parte și pe alta să fie locuri de parcare civilizate, să nu mai fie nevoie să urce nimeni cu mașina pe trotuare, așa cum se întâmplă.
...


Aceasta declaratie trebuia facuta si inainte de largirea Caii Girocului.

PS: Folositi functia CITAT pentru a marca pasajele copy-paste din alte surse. Imagine postata
2

#6 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 31 mai 2017 - 16:53

Arata destul de bine schitele. Sper sa nu renunte la ideea pasajelor pietonale subterane la sensul AEM care ar aduce o fluidizare a traficului in zona. Desi visam ca in cazul unei interventii la sens sa se realizeze un pasaj rutier subteran pe directia Buziasului - Iosif Bulbuca.

Doar o nelamurire: de ce nu se intervine pe toata lungimea strazii Lidia ci doar pana la intersectia cu Martirilor?

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 31 mai 2017 - 17:19

1

#7 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 31 mai 2017 - 19:04

16 milioane de EURO? :uimit:
E folosita strada si ca pista de avioane? Dafuq'!
Adica el suprem se plangea ca Solventul e prea scump la 32 mil euro, cat era estimat, si ca nu detine el atata banet, dar da jumate pe o latire de strada de la o banda pe sens, tot la o banda pe sens si doua giratorii? Se compara cele doua proiecte ca importanta?
Sper totusi sa fie vorba de milioane de lei si sa fie o greseala in articol.
3

#8 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 mai 2017 - 20:26

Si eu ma gandesc ca este vorba de o greseala, 16 milioane de lei fiind aprox 3,5 milioane de euro. Parca suna mai realist...
insa daca luam in calcul si pasajele pietonale subterane cu scari rulante duble (conform schitelor) atunci parca n-ar ajunge 3,5 milioane de euro...

Personal nu vad ca ar fi necesare scari rulante DUBLE (este suficienta doar o scara care doar sa urce, cobararea facandu-se pe scari (trepte) clasice) la toate gurile de cobarare/urcare...Ar fi risipa de bani...Pe de alta parte ar fi nevoie de guri de coborare/urcare si in statiile de tramvai, ceea ce ar creste din nou costurile...

Va reamintesc ca reamenajarea Pietei Balcescu a costat 900 000 de lei....Deci 16 milioane de lei ma gandesc ca ar fi suficienti pentru tronsonul Calea Girocului - AEM fara pasaje pietonale la AEM....



Vezi postareaCristiPC, la 31 mai 2017 - 16:53, a spus:

Doar o nelamurire: de ce nu se intervine pe toata lungimea strazii Lidia ci doar pana la intersectia cu Martirilor?



Pai segmentul Calea Girocului - Drubeta a fost reabilitat in urma cu vreo 3-4 ani si tot in acelasi stil, cu cate o banda de parcare pe sens...
2

#9 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 06 iunie 2017 - 10:31

Avand in vedere ca tot El spune ca lucrarea incepe in 2018 si spera tot in acelasi an sa o termine, nu cred ca se pune problema de treceri subterane pentru pietoni, adica sapaturi, mutat retele de utilitati, pasaje, scari rulante, asta e o lucrare de minim 2 ani jumate dupa standardele lucrarilor publice si judecand ca o simpla largire, de pe Martirilor, are termen doi ani. Deci clar nu cred ca e vorba de 16 milioane de euro, sau poate se dau niste tunuri. :04:

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 06 iunie 2017 - 10:34

0

#10 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 15 iunie 2017 - 14:23

Văd că în proiect zona vizată nu se întinde până la girația AEM. Un proiect important ar fi reconfigurarea ei prin construcția unui pasaj suprateran pe direcția Stan Vidrighin, prin spatele blocului Vivalia și apoi direct în sensul giratoriu. Vechiul sens de mers va fi utilizat ca bretea de acces pentru magazinul LIDL. Pasajul ar avea două benzi pe sens și ar elimina un flux de trafic din intersecție. De asemenea, paralel cu pasajul s-ar realiza și o bretea directă între Stan Vidrighin și Liviu Rebreanu, cu două benzi pe sens. Din punctul meu de vedere, propunerea nu pare foarte costisitoare și greu de implementat.
Cât despre proiectul Lidia, nu se vizează și extinderea liniilor 15 și 16 până la AEM?
0

#11 Useril este offline   th3lurker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 487
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 01 august 2017 - 07:39

Nu prea inteleg ce se intampla in capatul strazii Lidia inspre sensul AEM.
Aici avem un proiect
Imagine atasata: SensAem.jpg
Se vede clar ca trebuie sa fie 3 benzi la intrare in giratoriu si 2 la iesire.
Realitatea pe teren e alta. Pe sensul de intrare in giratoriu nu au demolat o terasa care clar e in drum, fac parcari imediat dupa ea (nu stiu cate incap...vreo 5) si pe sensul de iesire au latit la 1.5 benzi, sa vireze mai usor tirurile.
S-a modificat proiectul cumva?
O sa revin cu fotografii.

Aceasta postare a fost editata de th3lurker: 01 august 2017 - 07:40

0

#12 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 august 2017 - 08:26

Nu cred ca ceea ce se face acum e pe baza proiectului ce l-am vazut acum cateva luni. E pur si simplu o lucrare de reparatii ce include si o largire.

Va mai curge multa apa pe Bega pana cand vom vedea Lidia la 4 benzi pana la AEM.
0

#13 Useril este offline   th3lurker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 487
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 01 august 2017 - 08:59

Vezi postareaPelbartus, la 01 august 2017 - 08:26, a spus:

Nu cred ca ceea ce se face acum e pe baza proiectului ce l-am vazut acum cateva luni. E pur si simplu o lucrare de reparatii ce include si o largire.

Va mai curge multa apa pe Bega pana cand vom vedea Lidia la 4 benzi pana la AEM.



Clar ca va mai curge multa apa, speram sa faca largirea macar pe 100-200 de metri de pe acum. Probabil sunt si multe probleme administrative pe care nu le banuim(nu ai voie sa largesti doar un tronson, nu poti sa lucrezi la ceva ce este prevazut si in alt proiect, etc etc).
0

#14 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 august 2017 - 21:30

Vezi postareath3lurker, la 01 august 2017 - 07:39, a spus:

Nu prea inteleg ce se intampla in capatul strazii Lidia inspre sensul AEM.



Am atras atentia recent unui coleg ca strada Lidia NU ajunge in sensul de la AEM...
Observ ca acest lucru este incetatenit...
Pai daca noi numim aiurea strazile pe forum, ne miram ca ziaristii "profesionisti" scriu tampenii...

Strada (fosta) Lidia se termina in dreptul Caii Urseni iar de la Calea Urseni pana la sensul de la AEM avem strada Venus, deci strada Venus da in sensul de la AEM!

Este bine sa folosim corect numele strazilor si nu sa le botezam si rebotezam cu fiecare ocazie...

Nu ma leg de faptul ca strada Lidia nu mai este Lidia ci este impartita in doua dupa doi maresali, si anume de la Brancoveanu pana la Martirilor este Maresal Alexandru Averescu iar de la Martirilor pana la Calea Urseni este Maresal Constantin Prezan...
1

#15 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 11 mai 2020 - 10:05

S-a desemnat castigatorul lucrarii. Nu stiu proiectul dar suma mi se pare foarte mare, o fi cu pasaje pe sub AEM cum am citit mai sus si scari rulante, posibil. Vad ca in articol se mentioneaza si extinderea retelei de troleibuz, iar asta contravine ideilor Lui care il vrea desfintat ca nu se mai poarta, deci sunt curios daca o sa se faca. Iar 16 luni pt toata lucrarea, buna gluma, buna de tot.

Citeaza

Strada Lidia, ca și gata de șantier. Va fi modernizată de Strabag, cu 8,6 milioane de euro

Societatea Strabag cu subcontractanții Tubular Tehno Sistem și Cons Electrificarea Instal vor lucra mai bine de un an pe strada Mareșal Constantin Prezan, fosta str. Lidia. Au avut cea mai bună ofertă la licitația lansată în iarna anului trecut de primărie: 41,7 milioane de lei cu TVA, echivalentul a 8,6 milioane de euro, cu aproape 1 milioane de euro mai puțin decât suma estimată la licitație, care era de 9,5 milioane de euro/45,6 milioane de lei cu TVA.

„Strada va fi amenajată la un ecart corespunzător a patru benzi, dar nu va funcționa cu 4 benzi, pentru că traficul nu necesită asta, ci va fi amenajată astfel încât pe o parte și pe alta să fie locuri de parcare civilizate. Se vor crea două sensuri giratorii noi și se va lărgi sensul giratoriu de la AEM, extrem de important pentru traficul din Timișoara, cu două benzi”, spunea primarul Timișoarei încă din 2017.

Proiectul include și două sensuri giratorii noi: la intersecția cu Bd. Sudului și la cea cu Calea Urseni. Atenție, nu este vorba despre lărgirea întregii străzii Mareșal Constantin Prezan, ci doar despre bucata ce leagă Calea Martirilor de AEM, pe o lungime de 2 kilometri.

Documentația pregătită de specialiștii din PMT spune că fosta str. Lidia va avea patru benzi de circulație, două pe sens, de la intersecția cu Calea Martirilor și str. Venus până în sensul de la AEM – Piața Gh. Domășneanu. De asemenea, proiectul include și reamenajarea intersecției cu Bd. Sudului, a intersecției cu Calea Urseni și str. Venus, amenajarea trotuarelor, a pistelor de biciclete, a locurilor de parcare și a spațiilor verzi. Va fi extinsă și rețeaua de troleibuz și se va lucra și la rețelele edilitare.

Urmează ca primăria să semneze contractul cu societatea Strabag, să predea amplasamentul și să dea ordinul de începere a lucrărilor. Investiția se face cu bani din bugetul local, iar durata contractului este de 16 luni. Dacă totul merge bine și lucrările încep în curând, șantierul ar putea fi gata în toamna anului 2021.

https://www.tion.ro/...e-euro-1212128/

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 11 mai 2020 - 10:15

1

#16 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 659
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 11 mai 2020 - 10:23

Referitor la ceeace a postat DanielT constat ca jurnalistii care au scris acest articol sau in special cei de la primarie care au furnizat informatiile au confundat strazile pe care se va realiza largirea drumului.
Deci avem Calea Martirilor-Blv C-tin Prezan-str Venus-Piata Gh Domasnean !!!
Acum cititi cu atentie ceeace este scris in articol si trageti concluziile !
Se face confuzie intre delimitarea strazilor, lungimea proiectului, etc, este un amalgam de stiri.

CARE ESTE TOTUSI PROIECTUL, este pana la str Venus sau pana la Pta Gh Domasnean ?

Primaria a mai semnat anul trecut contractul pt largirea Blv Sudului care se ,,inteapa,, cu Ctin Prezan, dar nici acum nu au inceput lucrarile. Primarul si-a atins scopul, va vedea modernizata strada unde locuieste.

Ce nenorocire va fi in traficul din Cartierul Soarelui cand vom avea doua santiere!
Sper sa ma insel, dar nu prea cred.

Aceasta postare a fost editata de raducu: 12 mai 2020 - 19:16

0

#17 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 11 mai 2020 - 10:46

STRABAG este un constructor serios. Va avea tot interesul sa termine rapid aceasta lucrare.
In ceea ce priveste adresa de resedinta a primarului, care coincide cu drumul ce urmeaza a fi modernizat, cu siguranta ca pe langa apartamentul cu 2 camere de pe Lidia, mai are trase 2-3 case pe numele copiilor. Dupa ce isi va termina mandatul, eu nu cred ca va mai sta la aceasta adresa.
3

#18 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 659
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 12 mai 2020 - 11:20

Daca nu vor fi piedici la obtinerea autorizatiilor ar fi excelent ca din vara sa inceapa.

Aceasta postare a fost editata de raducu: 12 mai 2020 - 19:15

0

#19 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 12 mai 2020 - 21:06

Am primit plansa proiectului: Din ce vad, linia de troleu 15 va fi prelungita pana in noul sens de la intersectia cu calea Urseni.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-001.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-002.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-003.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-004.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-005.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-006.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-007.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-008.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-009.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-010.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-011.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-012.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-013.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-014.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-015.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-016.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-017.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-018.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-019.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-020.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-021.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-022.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-023.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-024.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-025.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-026.jpg
  • Imagine atasata: strab_mcp-12.may.2020-027.jpg

3

#20 Useril este offline   th3lurker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 487
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 12 mai 2020 - 21:54

Nu este trotuar pe ultimul sector catre sensul AEM?
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi