STP Timișoara Forum: Propuneri de noi parcari subterane si supraterane - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Propuneri de noi parcari subterane si supraterane

#321 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 17 noiembrie 2022 - 14:31

Cred ca se pot recupera o parte din ei dar cred ca ar fi foarte dificil. Cel mai probabil Bega a dat terenul unei alte firme, cea care incaseaza parcarea. Primaria va putea solicita sumele obtinute din inchirierea terenului catre acea firma (iar daca firma e "prietena", sumele sunt derizorii). In cazul in care Bega s-a ocupat direct de parcare probabil ca ar fi sanse de recuperare a unor sume mai mari, dar sincer sa fiu nu cred ca exista/se castiga astfel de procese in Romania.
Imaginati-va cum ar fi sa returneze Iohannis chiria incasata zeci de ani pe un imobil obtinut cu acte false.
1

#322 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1093
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 noiembrie 2022 - 15:19

Ministerul Economiei era condus in 2014 de Constantin Nita, de meserie pesedist, care a primit 4 ani cu executare in 2017 pentru trafic de influenta(fapte din 2013). Deci era in forma vietii lui cand Ministerul Economiei a pasat terenul la cristesti in 2014. De investigat cum a pasat un teren care nu a apartinut ministerului.

Sa dea drumul la constructia unei parcari pe 3-4 nivele, prima de acest fel in centrul orasului, ctitorita de administratia locala dupa atatia ani de amagire.
0

#323 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1378
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 noiembrie 2022 - 15:27

Nu se pot recupera banii. pentru ca nu s-a cerut nimic in instanta ( cred). Nu stiu cine a amenajat parcarea propiu-zisa, Primaria sau Bega SA?
Important este sa se miste repede - ori cei de la SDM ori direct Primaria sau Timpark, sa faca o licitatie. Daca e nevoie si de SF, si de proiect, dureaza 3-4 ani doar pregatiri si licitatii, inainte de constructie.

Edit:
Am gasit in "presa vremii" conditiile gandite de fosta administratie . Se dorea parteneriat public-privat si Primaria sa primeasca doar 100 din cele 500 de locuri de parcare. Si nu s-a prezentat nimeni la licitatie pentru ca probabil propunerea nu era economic fezabila.

"S.C. Drumuri Municipale Timişoara S.A. – Serviciul Administrare Parcări a primit în concesiune, în martie, pe o perioadă de 49 de ani, terenul din Piața Ferdinand Foch, în suprafaţă de 1.852 mp, în vederea realizării unei parcări supraterane. [...] Parcarea ar trebui să fie gata în cel mult șase luni de la eliberarea autorizației de construire, în formula P+5, și va avea minimum 500 de locuri. Conform aceluiași caiet de sarcini, SDM va primi în proprietate, cel puțin 20% din numărul de locuri de parcare construite. Pentru că a pus la dispoziție terenul, primăriei îi va reveni o redevență de 1% din veniturile rezultate din exploatarea parcărilor."

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 17 noiembrie 2022 - 15:32

0

#324 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 17 noiembrie 2022 - 16:24

Vezi postareaShhhh, la 17 noiembrie 2022 - 14:31, a spus:

Cred ca se pot recupera o parte din ei dar cred ca ar fi foarte dificil. Cel mai probabil Bega a dat terenul unei alte firme, cea care incaseaza parcarea. Primaria va putea solicita sumele obtinute din inchirierea terenului catre acea firma (iar daca firma e "prietena", sumele sunt derizorii). In cazul in care Bega s-a ocupat direct de parcare probabil ca ar fi sanse de recuperare a unor sume mai mari, dar sincer sa fiu nu cred ca exista/se castiga astfel de procese in Romania.
Imaginati-va cum ar fi sa returneze Iohannis chiria incasata zeci de ani pe un imobil obtinut cu acte false.

Strict legat de KWI sa fim liniștiți sistemul l a ridicat sistemul îl înlătură..
Pe Băsescu l au lovit cu afacerile țigănești ale fratelui lui în secunda doi ii vor veni în cap dosarele imobiliare. De ce credeți ca tot se rostogolește faza cu șef NATO... Doar pentru imunitate și protecție din partea serviciilor...

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 17 noiembrie 2022 - 16:25

-3

#325 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5983
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 17 noiembrie 2022 - 17:44

- pentru offtopic
0

#326 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5983
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 noiembrie 2022 - 11:19

Poliția locală a ridicat 35 de autovehicule din zona pietonală
1

#327 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 11 ianuarie 2023 - 17:42

Saga continua


Consiliul Județean Timiș se laudă că va face o parcare ca în Marea Britanie la fostul comisariat zonal

Citeaza

Întrebat când se apucă de treabă administrația județeană la parcarea de la fostul comisariat zonal, vicepreședintele Alexandru Proteasa a declarat pentru Tion că „în acest moment, se lucrează la procedura prin care vom concesiona lucrările, varianta cea mai rapidă și eficientă de realizare și operaționalizare a parcării. Concesiunea de lucrări constă în realizarea Planului Urbanistic Zonal (PUZ), alături de obținerea autorizației de construcție și de construire a clădirii”.

...

„Dacă nu am concesiona, am fi obligați să derulam o serie de proceduri de achiziții publice, pentru elaborare PUZ, pentru studiu de fezabilitate, pentru proiect tehnic și pentru construire, toate cu posibile contestații. Am procedat astfel pentru a accelera investiția care va fi demarată mult mai repede, dar și pentru a încuraja parteneriatele publice-private despre care în România doar se vorbește de ani de zile, fără inițiative notabile în acest sens

0

#328 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 01 martie 2023 - 16:58

Mi-ar placea daca am putea integra cumva si doza de cultura dintre blocuri in cadrul programelor culturale!
Seara de seara este un joc interesant in multe zone numit parcarea.

Aspectele culturale sunt senzationale!
Vedeti in poza :eusa_think: .

Imagine atasata: 44516565-212b-4b9c-bf92-863bb9396d20 (2).jpg

Intrarea gratuita!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 01 martie 2023 - 17:01

2

#329 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 25 martie 2023 - 16:12

Mi-am propus sa iau la puricat proiectul de buget al Primariei pe anul in curs pentru a vedea directia si strategia de dezvoltare pe diferite domenii de interes. Acum cateva zile am facut-o pentru pasarelele pietonale, astazi o fac pentru parcarile sub/supraterane. Ma refer strict la parcarile publice, excluzand parcarile private din oras.

Este un domeniu la care orasul sta dezastruos din punctul meu de vedere. Fata de Oradea si Cluj suntem la ani de zile distanta, nu stiu cum ei au reusit iar noi nu, dar ambele au un numar considerabil de parcari publice finalizate sau in constructie, chiar si alte orase mai mici stau mult mai bine decat Timisoara. Iata ca dupa 10 ani (8 ani de mandat Robu + 2 ani de mandat Fritz) Timisoara ramane doar cu parcarea de la Finante construita in era Ciuhandu. Dupa 10 ani tot ce avem sunt cateva proiecte in stadiul de SF sau PT.

Mai jos redau concret ce isi propune primaria in 2023 si ce bani sunt prevazuti la buget pentru domeniul parcari publice sub/supraterane.:

Parcare supraterana Louis Turcanu - pare cel mai avansat proiect, apare cu doua linii bugetate, una pentru PT + executie, una pentru SF, in total 1.159.940 lei.
Imagine atasata: Screenshot_20230325_135332_Chrome.jpg
Imagine atasata: Screenshot_20230325_140042_Chrome.jpg

Parcare supraterana in cartierul Dacia - amplasata pe actuala parcare de pe str. Ulmului, banuiesc ca face parte din viitorul proiect urbanistic al cartierului Dacia bugetata cu 700.000 lei pentru PT + executie.
Imagine atasata: Screenshot_20230325_135715_Chrome.jpg

Parcare multilevel bul. Eroilor de la Tisa - pentru mine aceasta parcare e o noutate, nu am auzit/citit nimic despre subiect. Uitandu-ma pe google maps singurul posibil spatiu pentru o parcare il vad pe Eroii de la Tisa colt cu Aleea Ripensia langa Centrul de afaceri. Suma bugetata este 383.340 lei pentru SF.
Imagine atasata: Screenshot_20230325_140638_Chrome.jpg

Parcare multilevel Gara de Nord - bugetata cu 239.580 lei pentru SF.
Imagine atasata: Screenshot_20230325_141026_Chrome.jpg

Parcare multilevel zona Buziasului - banuiesc ca e vorba de parcarea ce va deservi viitorul stadion construit de primarie. Suma bugetata 238.280 lei pentru SF.
Imagine atasata: Screenshot_20230325_141116_Chrome.jpg

Parcare multilevel Cetate - Oare e vorba de parcarea de langa magazinul Bega unde primaria a castigat procesul cu Cristestii? Suma bugetata 100.000 lei pentru SF + PT.
Imagine atasata: Screenshot_20230325_141234_Chrome.jpg

Parcare multilevel str. M.Averescu - nu cunosc amplasamentul. Suma bugetata 83.000 pentru SF
Imagine atasata: Screenshot_20230325_141503_Chrome.jpg

Parcare multilevel zona Lipovei - nu cunosc amplasamentul, suma bugetata 76.000 lei pentru SF
Imagine atasata: Screenshot_20230325_141511_Chrome.jpg

Parcare multilevel Take Ionescu - bugetata cu 50.000 lei pentru actualizare PT.
Imagine atasata: Screenshot_20230325_140332_Chrome.jpg

Totalul banilor bugetati de catre primarie pe 2023 pentru proiecte de parcari sub/supraterane: 3.030.140 Lei.
7

#330 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 martie 2023 - 17:21

Felicitari pentru sapaturile facute!

In acea locatie de langa Centrul de afaceri era candva propus un turn al aceleeasi institutii. Dar constat ca s-a renuntat la ideea cu turnul. Existau si randari cu turnul...

Pe de alta parte ni se tot vorbeste de transparenta a primariei fata de timisoreni dar putem vedea contrariul, o lipsa totala de transparenta in situatiile enumerate mai sus.
0

#331 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2023 - 22:02

Inca 3 milioane aruncate pe apa sambetei. Nimic, dar absolut nimic nu se va face (poate cu exceptia celei de la spitalul de copii) in afara de aceste studii dedicate special sifonarii banilor. De parcarea din Take Ionescu se discuta inca inainte de a parasi noi locatia, iar intre timp s-au construit vreo 2 blocuri cu 20 de etaje si mai mult si unul cu vreo zece, fara sa se mai auda ceva de parcare in afara de studii SF (initialele de la sci-fi probabil)
0

#332 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2440
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 18 aprilie 2023 - 17:57

Se face un nou pas spre viitoarea parcare multietajată de la Spitalul de Copii Timișoara

Citeaza

Noua parcare pe care Primăria Timișoara vrea să o ridice lângă Spitalul de Copii ar urma să aibă două niveluri în subsol, plus cele la sol, două etaje și terasă, și va oferi 184 de locuri de parcare. Costul investiției a fost evaluat la 45,7 milioane de lei

Toate aceste date vor fi înaintate spre aprobare Consiliului Local Timișoara. Ulterior, poate fi demarată licitația pentru proiectare și pentru execuție. Parcarea va reprezenta o construcție cu două etaje la subsol și trei etaje supraterane, plus terasă. Va avea lift, sisteme de supraveghere video și va oferi și locuri speciale destinate persoanelor cu dizabilități. Vor fi amenajate și locuri de parcare pentru biciclete. Pe terasă vor fi monate panouri fotovoltaice.

Există propuse două scenarii pentru parcare. Cel propus spre aprobare este primul.

Scenariul 1, cel recomandat, prevede ca sistemul constructiv să fie cu doua subsoluri si pereti mulați conform soluției de proiectare. Suprafața desfășurată ar fi de aproximativ 7750 mp, cu 184 locuri de parcare, din care 70 subterane si 15 la nivelul solului propuse prin amenajarea exterioară.

Scenariul 2 propune ca sistemul constructiv să aibă un singur subsol si pereți mulați conform soluției de proiectare. Suprafața desfășurată va fi de 6.305 mp, iar numărul de locuri de parcare 149, din 35 subterane și 15 la nivelul solului propuse prin amenajare exterioară.

Fiecare loc de parcare va avea minim 2,3-2,5 m x 5 m.

Terenul care va fi folosit pentru parcare este proprietatea orașului și are o suprafață de 4.971 mp. Accesul auto și pietonal se vor face din strada Iosif Nemoianu. Valoarea estimată a investiției se ridică la 45,7 de milioane de lei.

2

#333 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 aprilie 2023 - 17:14

Da, iata si analiza aceluiasi inginer constructor "userist" Alin Ciobanu asupra costurilor aceste parcari, cel care a analizat si costurile pasarelelor care urmeaza a intra in reconstructie in Timisoara...Bun de citit de cei care sunt intelegatori si darnici cu banii publici.


Administratia Fritz vrea sa construiasca un loc de parcare cu 50.000 de euro. Dublu fata de New York. Prima parcare supraetajata, de nici 200 de locuri, pe care o va face primaria la Spitalul de Copii, o concureaza la pret pe cea de 900 de la Iulius Town Timisoara
-2

#334 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 aprilie 2023 - 19:23

Mile, credeam ca ai inteles deja ca New York nu e Timisoara, la fel cum Oradea nu e Timisoara. In plus, materialele de constructie s-au scumpit enorm la... Dedeman, iar "prostii" astia de americani le achizitioneaza din alte surse, nu merg la magazine de bricolaj ca si noi, atunci cand facem un pod sau o parcare. Credeam si ca ai inteles ca aste e doar pretul din deviz, lucrarea urmand sa se faca aproape gratis de cel ce va castiga licitatia, firmele astea dorind mai mult sa-si promoveze imaginea, nu sa faca un ban gramada pe spatele statului. Si nu in ultimul rand, noi suntem niste bogatani, nu sarantoci ca ei, avem de unde plati, mai ales ca merita, noi lucrand doar cu firme super-profesioniste ce executa lucrari de extraordinara calitate si intotdeauna le termina cu mult inainte de termen, deci merita pretul platit.
2

#335 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1378
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 25 aprilie 2023 - 09:52

Parcarea de la CMJ ( langa Hotel Timisoara) era parca estimata la 436 locuri, 16 milioane, vine 37K pe loc. Si nu au de demolat, plus ca fiind mai mare, e mai mic pretul pe loc. La sp Copii urmeaza sa demoleze 2 cladiri, si nici nu cred ca e ieftin sa construiesti fix langa calea ferata.

In alta ordine de idei, din dezbaterile pentru PUZ pentru zona Oituz, datorita votului cetatenilor din zona, se renunta la cele 2 parcari supraterane din zona intrarea Doinei - Penitenciar. Practic se scot din PUZ si ramane zona verde. Aici se pot vedea toate
https://www.primaria...opa-sapca-la-e/
0

#336 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 25 aprilie 2023 - 23:28

Pt cine e curios, in sedinta consiliului local de astazi, 25 aprilie, s-a supus la vot proiectul hcl cu privire la indicatorii tehnico economici.
Consilierul local Roxana Iliescu, dorind sa puncteze la PR, l-a intrebat pe Latcau de ce costa locul de parcare 50K.
Vicele i-a raspuns ca costurile sunt atat de ridicate pentru ca:
- proiectul presupune realizarea anumitor lucrari ce au un cost ridicat: demolare cladiri existente, relocare conducte apa, canal, termoficare si a unui punct trafo care ar costa mult.
- preturile materialelor si a manoperei, care in ultimii ani a crescut si cu 70% (la unele materiale).
Simtind ca nu puncteaza la PR cum si-ar fi imaginat, Roxana Iliescu a mentionat ca a comparat actualul studiu cu cel al parcarii de pe Take Ionescu (care a fost anulat) si cu alte studii realizate in alte orase. Latcau a raspuns ca acel studiu al parcarii de pe Take a fost facut in 2018, inainte ca preturile sa explodeze.
A intervenit si Mosiu care a intrebat de ce nu s-a putut face o parcare pe structura metalica.
Raspunsul: zona permite maxim P+2. Asa a fost decis si asa s-a votat in consiliul local trecut (2016-2020), consilierul Diaconu, fostul vice, confirmand acest lucru.
Exista varianta sa se mai astepte inca un an pt a se schimba regimul de inaltime si pt a se aproba un nou studiu dar problema ce apare in acest scenariu e ca DSP-ul nu va da autorizatia actualului corp al spitalului de copii deoarece nu asigura numarul minim de locuri de parcare, 170.

Dezonadamantul? Poate v-ati fi asteptat ca hcl pt aprobarea indicatorilor sa treaca la limita sau ce putin sa fie cateva voturi impotriva. In realitate, nici un vot impotriva si vreo 21 de voturi pentru.

Ok si de ce ce am scris toate astea?
Pt. a atrage atentia ca una scrie presa si sustin consilierii locali cu aspiratii la fotoliul de primar pe social media si alta se intampla in consiliu, la vot.


Sent from my iPhone using Tapatalk
11

#337 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 aprilie 2023 - 14:56

Vezi postareaElphax, la 25 aprilie 2023 - 09:52, a spus:

Parcarea de la CMJ ( langa Hotel Timisoara) era parca estimata la 436 locuri, 16 milioane, vine 37K pe loc.


16.1 milioane plus TVA. Iti dai seama ca cei de la opiniapnl adauga TVA cand ii ajuta si il scot din calcule cand nu. Daca adaugi TVA, locul de parcare ajunge 44.000 EUR dar nu e o problema, ca e a CJT si nica e baiat cinstit.

Ma mir cat mai poate sa mai prinda propaganda asta ieftina (si la cine)? Banuiesc ca, daca esti tu suparat pe fritz, te agati de parerile oricarui idiot util (precum acel inginer userist).
5

#338 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 aprilie 2023 - 18:23

Pentru aceasta parcare se vehiculeaza in presa sume cuprinse intre 14 si 17 milioane de euro, fara a se specifica ceva de TVA (cel putin pe unde am gasit eu informatia). La 436 de locuri si la suma maxima, adica 17 milioane de euro, mie imi iese un loc de parcare la 38.990 euro. Oricum foarte scump si asta, dar cica CJT ar urma sa primeasca o redeventa anuala de 120.000 euro, deci in cei 45 de ani pe cat va fi concesionat terenul, vor mai primi ceva inapoi, vreo 5,4 milioane de euro, adica cam valoarea TVA sa zicem.
1

#339 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 aprilie 2023 - 19:16

"În scenariul 1, parcarea costă 14,7 milioane euro plus TVA. În scenariul 2, investiția se ridică la 16,1 milioane euro plus TVA.". Scenariile erau in functie de nr de locuri de parcare, legat de schimbul de terenuri. Cum au primit terenul lipsa, suntem in scenariul 2, 16.1 mil EUR + TVA pentru 436 locuri adica 44.942 EUR/loc de parcare, ceea ce am scris si mai sus.

Bani din parcare vor recupera si astialalti, sigur mai multi decat acea redeventa.

Revenim la aceeasi discutie cu privire la costurile unor lucrari ce vor scoase la licitatie. Nimeni nu opreste o firma sa faca parcarea asta la jumatate de pret! Suma vine din studiul de fezabilitate, nu din burta. Haideti sa vedem parcarea ridicata si platita si apoi discutam despre restul detaliilor.

PS: Apropos, primul articol pe tema acestei parcari a aparut in opiniapnl acum cateva luni. Noroc cu useristu' ca le face calculele, ca nu aveau idei de articole acum.
1

#340 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 aprilie 2023 - 19:56

Ajungeti voi la pensie si nu vor fi gata aceste parcari scumpe facute de autoritati... :rad_masa:

Mi-as da un dis-like singur dar tehnic nu pot. Asa ca va astept din nou...:D
2

Arata acest topic


  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi