STP Timișoara Forum: Calea Bogdanestilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea Bogdanestilor Strada + linie de tramvai - Constructor: SCT & as - in constructie

#561 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1104
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 14 martie 2024 - 11:18

Cred ca politicienii isi merita toate complimentele la cat rau ne-au facut. Macar atat putem face si noi, deci nu trebuie sa ne auto-cenzuram.
Am mai zis ca atunci cand se intalnesc doua autobuze/camioane in paralel o sa necesite mai multa atentie devansarea, dar chiar si asa trebuia sa fie loc sa treaca daca cel cu autocarul stationat ar fi tras langa bordura.
Cetatii si Bogdanestilor au benzile de numai 2,75m pentru ca au fost incadrate la drumuri vicinale care permit latimea asta. Cum a fost posibil asa ceva? Trebuie intrebat pe cine s-a ocupat de proiect, cred ca eternul chis culita ar putea sa raspunda.
3

#562 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3090
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 martie 2024 - 12:14

Vezi postareaThe Mechanic, la 14 martie 2024 - 11:18, a spus:

Cum a fost posibil asa ceva?


Cred ca putem intreba presa, care vad ca are "cititori" peste tot in oras, grupati cate doi si dotati cu camere dslr.

Cautand prin articole mai vechi, chiar este unul de dinainte sa inceapa lucrarea, cand Frit vorbeste despre latimea trotuarelor... nu s-a prins nimeni ca ceva nu va merge inca de pe atunci? Vorba aia "cand dusmanul tau face greseli... nu il intrerupe!" mai conteaza acuma ca e imoral si vor avea altii de suferit... despre asta nu vorbim ;)

Încep lucrările la Calea Bogdăneștilor. Cum a fost modificat proiectul de către noua administrație Citeste mai mult pe: https://www.pressalert.ro/2021/04/incep-lucrarile-la-calea-bogdanestilor-cum-fost-modificat-proiectul-de-catre-noua-administratie/

Exact aceeasi publicatie, acelasi ziarist. Doua articole, omului nici nu i-a pasat, asa cum nu ii pasa nici acum. Stirea asta cu autobuzele a venit acuma, ca e proaspat deschisa strada, dupa ce va trece un timp, nici nu va mai conta ce ramane si cum ramane. Circ servit pe tava fara nici un gand de a dorii sa se schimbe ceva, cu cat e mai prost rezultatul cu atat mai bine, si mai mult circ si mai multe articole. Singura institutie care ar fi putut sa faca o diferenta (presa, una dintre puterile din stat), isi vede doar de profit si ce o fi... o fi.
3

#563 Userul este online   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 14 martie 2024 - 19:50

Is curios cand acesti "ziaristi" o sa scrie articole si despre trotuarele din oras unde nu poti merge 2 oameni unul langa celalalt.

Si drumurile de 2.75 m au o latime suficienta sa treaca 2 masini mari una pe langa alta, doar ca diferenta e ca nu pot merge cu 70 km/h cum se intampla pe Rebreanu, la intersectia cu Salcamilor e acolo un trotuar de jumate de metru unde e foarte fain sa stai cand trece un tir si cu 50 km/h. Eu unul ma bucur ca nu au facut benzile mai late in detrimentul trotuarelor si spatiilor verzi, macar pe Bogdanestilor
6

#564 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29730
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 martie 2024 - 22:36

Ce tara ciudata asta in care traim! :( Practic am cam ramas singurul in acest topic, caruia i se pare in neregula ca legea si reglementarile nu au fost respectate, restul lumii find de parere ca "lasa ma ca merge si asa, e destul de lat, sa isi ia fraierii autocare mai inguste".

Si, ba da Andu! Am fost mai multi care ne-am plans de benzile ingustate aiurea de Robu (pe Take Ionescu), care practic unde erau de pe vremea lui Ceausescu doua benzi, a venit si a desenat trei.

Cat despre turnatorul dovedit si condamnat ca atare de instanta, Basescu Traian, va atasez citatul, ca vad ca s-a uitat deja (cei drept, au trecut 25 de ani de atunci si unii erau prea tineri sa fi fost interesati de infrastructura pe atunci):

Citeaza

În anul 1999, Traian Băsescu era ministru al Transporturilor în 5 Guverne, iar în anul 1999 a oferit o declarație care a rămas în istorie: ”România nu are nevoie de autostrăzi, ne ajung drumurile naționale”, spunea Traian Băsescu, din postura de ministru al Transporturilor.


Adjectivul "prost" (Care vădește lipsă de inteligență conform DEX) e chiar foarte rezonabil pentru a-l caracteriza pe unul ce face o astfel de afirmatie.
0

#565 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 963
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 14 martie 2024 - 23:49

Nu esti singurul, Florin, suntem multi care suntem indignati de benzile inguste, doar ca ne-am saturat sa ne plangem de ele, ca oricum nu le mai schimba...
PS: Sa stii Claudiu ca inca poti linistit sa mergi cu 70-80 pe Bogdanestilor si pe benzile ingustate, ca am incercat deja inclusiv cu alte masini in paralel mergand cu aceeasi viteza. Problema nu e pentru circulatul cu viteza ci pentru vehiculele de dimensiuni mari. Cum a spus si Florin, daca ar fi circulat doar Matiz, Spring si Polo poate chiar le mai puteau ingusta
2

#566 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1358
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 15 martie 2024 - 08:41

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 13 martie 2024 - 18:36, a spus:

Afirmatia asta imi aduce aminte de cea a prostului de Basescu ce zicea ca Romania nu are nevoie de autostrazi... -_-

Daca legea prin norme si reglementari prevede 3,5 metri latime pentru o banda (am postat deja pe forum documentul respectiv), nu cred ca un HCL poate in mod legal sa prevada altceva.

@DanielT La ce te referi cand spui ca:
?


Nu eu am zis, asta a scris autorul articolului cautand istoricul proiectului... :eusa_think:
0

#567 Userul este online   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 15 martie 2024 - 09:08

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 martie 2024 - 22:36, a spus:

Ce tara ciudata asta in care traim! :( Practic am cam ramas singurul in acest topic, caruia i se pare in neregula ca legea si reglementarile nu au fost respectate, restul lumii find de parere ca "lasa ma ca merge si asa, e destul de lat, sa isi ia fraierii autocare mai inguste".

Si, ba da Andu! Am fost mai multi care ne-am plans de benzile ingustate aiurea de Robu (pe Take Ionescu), care practic unde erau de pe vremea lui Ceausescu doua benzi, a venit si a desenat trei.



Scuze eu in cazul asta, ma refeream mai mult la articole, presa, scandaluri etc.

Nici mie nu mi se pare ca e ideal dar e practicabil drumul. Ca nu mi se pare in regula e una, ca nu am ce sa fac e alta. Pot alege sa ma frustrez maxim ca 2 administratii diferite au facut o semi mizerie pe multi bani europeni (motiv pentru care nu stiu daca se poate largi cu 50 cm pe sens in caz ca se doreste) sau accept cum e.
Daca se face ceva protest pentru benzi mai normale o sa fiu prezent, altfel e doar timp si nervi irositi. Oricat de mult mi-as dori sa citeasca cineva cu putere de decizie forumul si sa ajusteze directia, macar pentru urmatoarele proiecte, nu cred ca e cazul.

Aceasta postare a fost editata de Andu: 15 martie 2024 - 09:08

2

#568 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29730
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 martie 2024 - 11:53

Personal, probabil voi circula pe Bogdanestilor doar daca voi interveni candva la echipamentele din statii, deci nu am frustrari in sensul asta. Cum scriam si in topicul despre Cetatii, doar am comparat situatia din teren (2,8 metri) cu cea din normele legale (3,5 metri) si sa observ ca nu s-au respectat. As fi scris aceasi lucru indiferent cine ar fi primar: Alămorean, Borha, Oancea, Ciuhandu, Robu, sau Dominic Samuel Fritz.

Vezi postareaDanielT, la 15 martie 2024 - 08:41, a spus:

Nu eu am zis, asta a scris autorul articolului cautand istoricul proiectului...

Da, nu am facut nicio acuzatie, doar ca nu pricepeam ce cauta STPT-ul acolo, mai ales ca infrastructura de transport e la primarie, nu are nicio treaba STPT-ul cu ea. M-am gandit ca ai mai citit undeva si ai inteles de ce apare mentionat STPT-ul.
2

#569 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 444
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 martie 2024 - 13:18

Pentru mine este din ce în ce mai clar că indiferent de dimensiunea benzilor asistăm la o lupta politică dată și prin cumpărarea presei.
Orice articol citit are evident și direcția din care este scris.
Este clar fostele structuri de putere din mandatele PNL (oameni din primărie, afaceriști locali etc.) se luptă cu cele mai nou venite. Am și auzit de la rude de-ale unor oameni de afaceri cu state vechi în oraș că li s-au tăiat legăturile.
De exemplu, sunt convins că afaceriștii care au stat ani de zile pe malul Begăi fac acum presiuni ca tabăra lor se revină iar la butoane, cum sunt convins că si cei care sunt acum de partea noii administrații nu sunt niște îngeri. Bănuiesc că așa trebuie sa se întâmple. Mereu vor fi grupări, fiecare cu interesele ei. Bine ca mai fac rocada. :lol:
.
Si că se revin la proiectul în cauză, problema este de fapt că structura tramei stradele nu oferă suficient spatiu pentru toate necesitățile.
Linii de tramvai cu stații, străzi cu doua benzi pe sens, locuri de parcare, trotuare și piste de
biciclete decente.
De undeva trebuia tăiat, iar acum trăim o perioada în care mijloacele alternative de transport au prioritate.
Probabil pe aceste criterii s-au și primit fondurile europene.
UE sigur nu oferă finanțare pentru reasfaltari sau lățiri de bulevarde.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 15 martie 2024 - 16:30

3

#570 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 15 martie 2024 - 17:07

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 martie 2024 - 22:36, a spus:

Ce tara ciudata asta in care traim! :( Practic am cam ramas singurul in acest topic, caruia i se pare in neregula ca legea si reglementarile nu au fost respectate, restul lumii find de parere ca "lasa ma ca merge si asa, e destul de lat, sa isi ia fraierii autocare mai inguste".

Adjectivul "prost" (Care vădește lipsă de inteligență conform DEX) e chiar foarte rezonabil pentru a-l caracteriza pe unul ce face o astfel de afirmatie.

Nu, nu ai ramas singurul. Doar ca nu imi place sa fiu muscat de cur (DEX: familiar -La om- Extremitatea dorsală a corpului, pe care se șade) de haita de catei de pe aici, cum am patit cand am semnalat neregulile de pe Bogdanestilor. Asa cum si tu ai fost muscat foarte prompt cand ai atribuit adejctivul lui Basescu. Desi, daca ma gandesc bine, noi am fost prosti ca am acceptat asa un presedinte (propulsat de mitici in rolul de primar, ministru, etc). In fine, desi mi-am propus sa nu mai postez pana cand cei de la ecarisaj nu isi fac treaba, nu am vrut sa ramai cu impresia gresita ca nu mai sunt oameni normali in Timisoara. Sau Timisoreni ... Acum sa te tii latraturi si minusuri Imagine postata


P.S. Ca sa raspund si mecanicului de serviciu, autocarul defect este oprit cat se poate de langa bordura, daca se apropia mai mult lovea gardul cu caroseria, usile se deschid spre exterior. Rotile din stanga sunt in interiorul benzii lui de mers (vezi liniile rosii). Mai mult nu se poate. Toate autobuzele care circula pe Bogdanestilor cand opresc in statie rotile din stanga sunt iesite pe banda a doua cu jumatate de metru, facand imposibila depasirea. Iar cei care zic altfel, mint sau nu locuiesc in zona si habar nu au.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de ioji: 15 martie 2024 - 18:16

0

#571 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29730
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 martie 2024 - 21:49

Ca sa mai descretim fruntile deja incruntate, imi permit sa glumesc spunand ca daca masini de spalat sunt si modele normale, dar si slim, asa ar trebui sa fie si in cazul autocarelor/autobuzelor, ca sa poata fi trecuta optiunea asta in caietul de sarcini cand se cumpara asa ceva pentru orase cu bulevarde din astea "reabilitate". :)
2

#572 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1104
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 martie 2024 - 22:04

Neoplan Tourliner si Irizar PB - doua autocare de 2,55m latime fiecare. Usa se deschide spre exterior dar numai vreo 15 cm ca nu e tanc. Luam papucul omului ca referinta si constatam ca sunt vreo 30-35 cm intre roata si bordura.
Daca strada are acolo 5,50 m iar soferul aducea autocarul vreo 20 cm mai aproape de bordura/gard(ca putea! cu tot cu usa deschisa) trebuia sa fie loc sa treaca toata lumea, nea' ioji.

La urmatoarea borduriada, peste cativa ani cand expira si garantia poate se va lua din spatiul verde dinspre liniile de tramvai ca sa se largeasca drumul si o sa fie mai bine.
4

#573 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29730
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 martie 2024 - 22:18

Ma gandesc ca daca oprea foarte aproape de gard nu ar mai fi putut coborî soferul, doar daca sarea gardul. In plus, cred ca grija lor era indreptata si spre oglinzi, ce sunt destul de "proeminente". Bun, orice scuza sau varianta de compromis/solutie incercam sa o gandim/gasim noi logic, e clar ca situatia nu e normala.
2

#574 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1104
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 martie 2024 - 22:28

Da, ar fi trebuit sa sara peste, dar gardul nu e inalt iar el e mai sus in autocar, deci ar fi trebuit sa treaca peste un obstacol de vreo 60 cm, iar gardul are modelul acela cu bara orizontala la mijloc, bara de pe care te poti urca/cobora mai usor din 2 miscari.
Hai ca am luat-o razna cu analizele astea pe imagini, zici ca suntem expertii aia care l-au ajutat pe Base' in 2009 cu imaginile trucate :rad_masa: Rusine, Dinu Patriciu! :rad_masa:
1

#575 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29730
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 martie 2024 - 22:37

Da, ai dreptate. Daca aveam o televiziune adevarata in oras, ar fi luat doua autocare de la Ducodan sau Ravitex si ar fi reprodus/reconstituit evenimentul, documentandu-l serios.

P.S. Ca tot scriai de borduri... Cica iau karsanele noastre bordurile intr-o veselie. Deja avem cateva deteriorate din cauza asta.
3

#576 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1104
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 martie 2024 - 22:47

Pe ce linii se intampla asta?
Pe benzile astea inguste ma astept sa fie multe accidente din cauza celor care stau pe telefon si nu tin bine directia din cauza neatentiei - vorbesc de cei cu masini mici. Accidentele de genul asta vor fi mai dese decat deranjul provocat de un autocar stricat.
4

#577 Userul este online   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 16 martie 2024 - 15:54

Dovada cea mai buna ca masina e pusa pe primul loc tot timpul, presa si oamenii de aici de pe forum s-au inflamat la benzile, zic ei, prea inguste, desi in lege scrie clar care tipuri de drumuri trebuie sa aiba minim 3.5 m, "Drumuri expres şi drumuri naţionale europene cu 4 benzi, Drumuri naţionale europene, drumuri naţionale principale şi drumuri judeţene" (Sursa)
Nu ne incadram cu calea Bogdanestilor la nici unul din astea, eu zic ca se incadreaza perfect la latimea minima de 2.75 m "Drumuri naţionale secundare, drumuri judeţene, drumuri comunale şi drumuri vicinale", deci legea nu a fost incalcata.

Dar hai sa vedem cum e situatia si cu trotuarele din punct de vedere legal, lucru ce nu pare sa intereseze chiar pe nimeni
"
Art. 19. -

Pentru circulaţia pietonilor se vor amenaja trotuare, cu o lăţime cuprinsă între 1 şi 5 m, în funcţie de intensitatea circulaţiei şi de locul în care sînt amplasate acestea. Normele pentru dimensionarea trotuarelor sînt cele prevăzute în anexa nr. 4. "

sursa

Doar ce am trecut pe str. Lidia, modernizata in forta, pe una din parti trotuarul are sub 1 m, bulevardul Sudului, modernizat in forta, trotuarul e sub 1 m, strada de langa politia rutiera are maxim 0.5 m si exemplele pot continua, cred ca cel putin jumate din trotuarele din Timisoara au sub 1 m latime. Dar nu o sa vedem in presa asa ceva, doar nu o sa vedem filmari cu carucioare de copii cum nu trec unul pe langa celalalt sau cu 2 mai plinuti ce nu au loc sa treaca. Daca vine cineva sa faca trotuare mai late de 2 metri o sa fie acuzat de vrajitorie de cei nascuti si crescuti in masina
7

#578 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 16 martie 2024 - 19:49

Legea e buna doar cand e de partea ta! (zisa de ceva anonim probabil inca in viata)
2

#579 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29730
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 martie 2024 - 23:36

Vezi postareaClaudiu1212, la 16 martie 2024 - 15:54, a spus:

Dovada cea mai buna ca masina e pusa pe primul loc tot timpul, presa si oamenii de aici de pe forum s-au inflamat la benzile, zic ei, prea inguste, desi in lege scrie clar care tipuri de drumuri trebuie sa aiba minim 3.5 m, "Drumuri expres şi drumuri naţionale europene cu 4 benzi, Drumuri naţionale europene, drumuri naţionale principale şi drumuri judeţene"


Eu zic sa te informezi mai bine, pentru ca ca lumea iti da like-uri la greu crezand tot ce scri si citezi tu. (vreo 7 oameni chiar au crezut ce ai scris tu, citind printre randuri) Asa ca o sa incarc si aici pdf-ul pe care vad ca nu-l baga nimeni in seama, el fiind in topicul despre "Cetatii" :

Atasament 121. Norme tehnice privind proiectarea si realizarea strazilor in localitatile urbane.pdf

Noi vorbim aici de Bogdanestilor, ce e totusi in localitate, asa ca se aplica normele corespunzatoare strazilor din localitatile urbane, nu de pe coclauri. (ai in document inclusiv situatia in care exista linie dubla de tramvai)
Cum poti sa scri asa ceva: " eu zic ca se incadreaza perfect la latimea minima de 2.75 m "Drumuri naţionale secundare, drumuri judeţene, drumuri comunale şi drumuri vicinale" "? :Facepalm_emote_gif: Pai, drumurile nu le incadrezi tu sau cineva de la primarie unde credeti voi ca s-ar incadra, pentru astea fiind norme clare.
Citez mai jos ce scriam pe topicul dedicat bulevardului Cetatii:

Citeaza

...am gasit chiar pe pagina CNAIR (fosta CNADNR) reglementari tehnice din '98, publicate in 17 martie 2021 in care zice ca: strazi de categoria a II-a - de legatura, cu 4 benzi, vor avea latimea unei benzi la 3,5 metri


P.S. Mentionez din nou ca probabil nu voi folosi niciodata acest bulevard, nu ma dreanja nici daca avea doar o banda pe sens si daca ii spunea Calea Bogdanestilor sau doar strada/ulita/aleea Bogdanestilor. Nici trotuarul sau pista de biciclete nu le voi folosi probabil niciodata, asa ca nu am vreo "pasiune" personala, dar daca discutam chestiuni legale sau de reglementari legale, atunci am minima pretentie sa nu aberam. Daca tu/voi, considerati ca trotuarele trebuiau sa aiba 5 metri si chiar exista o asemenea reglementare (eu am postat undeva niste parametri ai traficului pietonal intr-un anumit intreval de timp in functie de care se dimensioneaza trotuarele, nici astea nu se fac asa dupa ureche sau la ochiumetru), cu atat mai mult inseamna ca normele si legislatia nu a fost respectata si ca ar fi interesant sa aflam cum de se poate asa ceva.
1

#580 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 963
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 17 martie 2024 - 01:16

Vezi postareaClaudiu1212, la 16 martie 2024 - 15:54, a spus:


"
Art. 19. -

Pentru circulaţia pietonilor se vor amenaja trotuare, cu o lăţime cuprinsă între 1 şi 5 m, în funcţie de intensitatea circulaţiei şi de locul în care sînt amplasate acestea. Normele pentru dimensionarea trotuarelor sînt cele prevăzute în anexa nr. 4. "





Sper ca iti dai seama ce text vechi citezi din simpla utilizare a cuvantului "sînt". Nu aduc argumentul acesta drept ceva impotriva unor trotuare mai late, unele chiar sunt sub orice critica, dar pe bune ca folosim ghiduri de urbanism scrise acu 50 de ani? In ce lume mai corespund acestea realitatii?

PS: De ce singurele variante sunt benzi ori de 2.75 ori de 3.50? De ce nu pot fi si de 3.00, sau de 3.11? De ce trebuie sa fie intr-o extrema, ori foarte inguste ori foarte late?
2

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi