STP Timișoara Forum: Header grafice si table statie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Header grafice si table statie Discutii despre designul tablelor din statii si a graficelor.

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 august 2014 - 12:29

Robert, noi vorbeam in ultimele postari, despre o varianta minimalista, care acum e mai la moda decat ce propui tu. Mai bine spune-ne ce parere ai despre asta. :)
Deci, e vorba de varianta prezentata mai sus, fara o imagine a unui autobuz, alta decat icoana/simbolul, pe care am vrea sa-l impunem, astfel, o statie putatnd fi usor identificata, chiar daca esti din Borneo si nu ai vazut un Conecto in viata ta. :D
0

#22 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 03 august 2014 - 15:14

Parerea lui Cseh este foarte buna pentru ca headerul arata mai bine cu un cerc galben si ordinea lor poate sa fie oricare deci Cseh si Florin au dreptate arata mai frumos cu cercul galben atasat pe E2. Buna treaba baieti incepeti sa postati de maine incepand noile grafice cu noul header. Bravo Cseh si Florin ati facut o treaba buna.
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 august 2014 - 19:24

Chiar de maine nu o sa putem. Trebuie sa realizez separat cate unul pentru fiecare linie si sa le prezint colegilor de la grafice. Dupa aceea abia, vor incepe sa apara pe site sau prin oras.
0

#24 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 august 2014 - 22:26

Vezi postareaRobert201, la 03 august 2014 - 15:14, a spus:

Parerea lui Cseh este foarte buna pentru ca headerul arata mai bine cu un cerc galben si ordinea lor poate sa fie oricare deci Cseh si Florin au dreptate arata mai frumos cu cercul galben atasat pe E2. Buna treaba baieti incepeti sa postati de maine incepand noile grafice cu noul header. Bravo Cseh si Florin ati facut o treaba buna.



Doar atat sa-mi lamuresti te rog, care e graba!
0

#25 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 19 august 2014 - 16:26

Cand vom primi noile headere in grafice ?
0

#26 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 19 august 2014 - 16:29

Round 2.

Acuma e perioada de concedii.
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 august 2014 - 17:54

Partea mea e realizata deja, adica am trimis headerele pentru toate liniile de autobuz colegilor de la grafice. Probabil le vor folosi (le-au placut) odata cu schimbarea/modificarea graficului. Nu cred ca vor face unele noi, daca pe linia respectiva nu sunt modificari, ci vor astepta aceasta ocazie ca sa le schimbe.
Am in curs de realizare si headere pentru tramvaie si troleibuze (o sa le prezint cand sunt gata)
0

#28 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 19 august 2014 - 18:12

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 august 2014 - 17:54, a spus:

Partea mea e realizata deja, adica am trimis headerele pentru toate liniile de autobuz colegilor de la grafice. Probabil le vor folosi (le-au placut) odata cu schimbarea/modificarea graficului. Nu cred ca vor face unele noi, daca pe linia respectiva nu sunt modificari, ci vor astepta aceasta ocazie ca sa le schimbe.
Am in curs de realizare si headere pentru tramvaie si troleibuze (o sa le prezint cand sunt gata)

Ok, sa aveti spor la treaba si sa le terminati cat de curand.



0

#29 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 august 2014 - 23:53

cum ramane cu varianta asta?


Imagine atasata: bus_grafice.jpg

Aceasta postare a fost editata de weg_mann4ratt: 19 august 2014 - 23:56

0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 august 2014 - 08:44

Varianta finala pentru autobuze este cea de mai jos (imagini a caror dimensiune a fost redusa pentru prezentare):

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

O sa va prezint si cele pentru tramvaie si troleibuze, care sunt identice, doar ca icoana pentru tramvai este galbena, iar cea pentru troleibuze violeta.
5

#31 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 20 august 2014 - 10:44

Arata super, numai ca la 21 trebuie sa scrieti dupa 21 Urban pentru ca este o linie urbana si e prea mult spatiu nefolosit si ar fi mai bine daca scria asa e mai reprezentativ. Treaba voastra eu nu ma bag treaba pentru ca Cristi Cseh m-a avertizat ca daca mai folosesc tonuri imperative in postari, postarile vor fi admininstrate de un moderator pe o perioada neterminata (atata timp cat va mai exista acest forum).
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 august 2014 - 11:25

Liniile normale, adica cele urbane sau tramvai si troleibuz, nu vor avea scris nimic in dreptul lor, doar cele speciale, cum sunt cele expres sau metropolitane.
1

#33 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 20 august 2014 - 13:46

Am si eu o intrebare: Noile grafice vor fi printate color? Fiindca daca vor fi alb-negre va fi mai util sa experimentati direct cu nuante de gri pentru a putea vedea care varianta da cel mai bun rezultat dpdv. al lizibilitatii si al contrastului.
2

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 august 2014 - 14:33

Din cate stiu, da. Oricum, headerul color apare si in graficele pdf de pe pagina web.
0

#35 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 20 august 2014 - 18:16

Ca tot ziceam de contrast n-ar fi mai util un fond alb/gri deschis pentru tabel? Iar ca si font s-ar putea folosi unul dintre cele dezvoltate pentru panourile de circulatie: Clearway, DIN 1451, Frutiger. Astfel ar fi lizibile si in conditii mai "suboptimale".
In rest, Headerul imi place. Ar fi ideal daca ai avea si simbolurile pentru firobuz si tramvai din aceeasi familie. Cercurile si logo-ul s-ar potrivi mai bine tot in 2D.
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 august 2014 - 18:55

Sigur ca am si restul elementelor la fel. Nu sunt luate de pe net, ci le-am realizat eu. :) (in scurt timp le voi prezenta)
Partea de tabel nu o realizez eu, ci colegii de la grafice, dar o sa le transmit sugestia ta.
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 august 2014 - 20:02

Iata si modelele pentru tramvai si troleibuz:

Imagine postata

Imagine postata
4

#38 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 21 august 2014 - 08:14

Bun, dar pentru astea de tramvaie - troleibuze postate in pdf-urile Intervale circulatie Tramvaie sau Troleibuze, va trebui scris in Majuscule fara cercul galben: PROGRAM DE CIRCULATIE TRAMVAIE in headerul de pe pagina Intervale Circulatie Tramvaie pe site-ul: www.ratt.ro/grafice_scoala.html. La fel si la Troleibuze acele text ca si la Tramvaie si va trebui scris asa: PROGRAM DE CIRCULATIE TROLEIBUZE.
0

#39 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 21 august 2014 - 08:19

Nu ma mir ca o sa adaugati liniile de tramvaie separate deoarece liniile de tramvai se intersecteaza una de cealalta la Tramvaie si Troleibuze, nu-i bun. Deci noile headere trebuie a fie atasate in cele doua pdf-uri din site. Succes.
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 august 2014 - 09:57

Hmm... Nu. Noile headere pentru tramvaie si troleibuze, le vei vedea in forma actuala doar pe tablele din statie. Pot sa fac unele cu inscrisul de care vorbeai si pentru pdf-uri.
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi