STP Timișoara Forum: Bulevardul BEGA - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (48 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bulevardul BEGA ...prea lung si prea lat pentru primaria Timisoara Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 aprilie 2011 - 12:34

Am incercat sa identific locatiile statiilor pentru vaporase. Nu stiu daca am si reusit...
Dar iata-le... marcate cu rosu...


Imagine atasata: statii vaporase 2.JPG

Statia 1 – mal nord, la stanga de podul Mihai Viteazu
Statia 2 – mal nord, la dreapta de podul Dacilor
Statia 3 – mal nord, la dreapta de podul Decebal
Statia 4 – mal sud, la dreapta de podul Michelangelo
Statia 5 – mal sud, la stanga de podul Mitropolit Saguna
Statia 6 – mal sud, la stanga de podul Traian
Statia 7 – mal sud, la stanga de podul Stefan cel Mare
Statia 8 – mal sud, in dreptul Str. Vulturilor (la dreapta de vechiul port)
Statia 9 – mal sud, la stanga de podul Modos

Aceasta postare a fost editata de mile: 16 aprilie 2011 - 13:20

0

#42 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 aprilie 2011 - 18:15

Iata si cateva poze cu unele locatii...

Statia Vulturilor , se afla in imediata vecinatate a golfului...deocamdata nu se vede nici o amenajare a statiei...

Imagine atasata: statia Vulturilor 01.JPGImagine atasata: statia Vulturilor 02.JPG


Statia Podul Stefan cel Mare (sau Dragalina). Exista ceva amenajari, chiar pe ambele parti, dar se pare ca statia va fi pe partea marcata. Probabil ca ulterior se vor folosi ambele maluri, respectiv pe ambele sensuri...

Imagine atasata: statia Podul Stefan cel Mare 01.JPGImagine atasata: statia Podul Stefan cel Mare 02.JPG


Statia Podul Traian (sau Flora sau Piata Maria). Deasemenea se poate opri pe ambele parti insa deocamdata statia "oficiala" va fi intre pod si Flora...

Imagine atasata: statia Podul Traian 01.JPGImagine atasata: statia Podul Traian 02.JPGImagine atasata: statia Podul Traian 03.JPG


Statia Podul Andrei Saguna (sau Banateana sau Dark). Am dedus ca statia va fi vis-a-vis de Banateana. Nu stiu daca e bine dar se pare ca debarcaderul unde se afla Pelicanul va ramane disponibil pentru alte ambarcatiuni...O fi bine, o fi rau, habar n-am...Momentan nu exista o amenajare...

Imagine atasata: statia Podul Andrei Saguna 01.JPGImagine atasata: statia Podul Andrei Saguna 02.JPGImagine atasata: statia Podul Andrei Saguna 03.JPG


Statia Podul Michelangelo (sau chiar Michelangelo sau Termal). Momentan fara nici o amenajare...

Imagine atasata: statia Podul Michelangelo 04.JPGImagine atasata: statia Podul Michelangelo 03.1.JPG
Imagine atasata: statia Podul Michelangelo 02.JPGImagine atasata: statia Podul Michelangelo 01.JPG


De observat ca au aparut grafiti pe malurile recent "renovate", unele cu gust...

Aceasta postare a fost editata de mile: 17 aprilie 2011 - 19:07

0

#43 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 aprilie 2011 - 19:10

Vezi postareamile, la 16 aprilie 2011 - 18:15, a spus:

[...]
De observat ca au aparut grafiti pe malurile recent "renovate", unele cu gust...

Cu gust sau fara, un grafiti pe domeniul public, pentru mine tot un gest de vandalism este.
0

#44 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 aprilie 2011 - 18:37

Am ramas "dator" cu cateva presupuse locatii de statii pentru linia de vaporase...

Statia Podul Modos...Nici nu s-a ajuns cu reparatia malurilor pana aici. Probabil ca statia va fi in dreptul strazii Comuna din Paris, ultima strada inainte de pod si de viaductul de pe Ardealului...

Imagine atasata: statia Podul Modos 01.JPGImagine atasata: statia Podul Modos 02.JPGImagine atasata: statia Podul Modos 03.JPG


Statia Podul Decebal (Revolutiei din 1989 sau Neptun), Nici o amenajare de statie...

Imagine atasata: statia Podul Decebal 01.JPGImagine atasata: statia Podul Decebal 02.JPG

Imagine atasata: statia Podul Decebal 03.JPGImagine atasata: statia Podul Decebal 04.JPG

Au aparut si graffiti sub pod unde propuneam (eu) locatie pentru statie...

Imagine atasata: graffiti la Decebal.JPG


Statia Podul Dacilor (sau Badea Cartan). Exista un debarcader dar probabil ca va trebui regandit pentru o statie de vaporase...

Imagine atasata: statia Podul Dacilor 01.JPGImagine atasata: statia Podul Dacilor 02.JPGImagine atasata: statia Podul Dacilor 03.JPG


Statia Podul Mihai Viteazul (sau Dorobantilor). Interesant ca este o portiune renovata a malului, cam exact unde ar fi statia iar de la Uzina de apa si pana aici si de aici pana la urmatoarea statie, Badea Cartan, nu s-a intervenit absolut de loc la reasezarea dalelor desi se vede cu ochiul liber ca este necesara o astfel de actiune...

Imagine atasata: statia Podul Mihai Viteazul 01.JPGImagine atasata: statia Podul Mihai Viteazul 02.JPG

Imagine atasata: statia Podul Mihai Viteazul 03.JPGImagine atasata: statia Podul Mihai Viteazul 06.JPG

Si o eventuala statie la Uzina de apa care deocamdata nu este prevazuta a fi, probabil din cauza distantei relativ mici fata de Dorobantilor, dar daca o iei pe jos, iti ia ceva timp iar un alt argument in favoarea statiei ar fi existenta pasarelei de la Uzina de apa, oferind posibilitatea preluarii calatorilor de pe ambele maluri ceea ce la statia Vulturilor nu avem ci doar la Crizantemelor, cu vreo 200 m in amonte...Poate intr-un viitor oarecare va fi si aici o statie...

Imagine atasata: statia Uzina de apa 03.JPGImagine atasata: statia Uzina de apa 01.JPGImagine atasata: statia Uzina de apa 02.JPG
0

#45 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 aprilie 2011 - 19:05

Sunt tare curios ce firma se ocupa de refacerea malurilor. Calitatea lucrarilor lasa de dorit..
0

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 aprilie 2011 - 19:16

Vezi postareaChagall, la 16 aprilie 2011 - 19:10, a spus:

Cu gust sau fara, un grafiti pe domeniul public, pentru mine tot un gest de vandalism este.



Iti dau dreptate dar am impresia ca nu vom scapa de acest gen de vandalism si atunci macar sa vedem jumatatea plina a paharului, respectiv sa-i acceptam pe cei care mai au si talent si nu fac doar mazgalituri, si asta nu oriunde. Cealalta varianta ar fi ... sa-i ... :ok: ....
Am recoltat zilele astea ceva...graffiti...de toate felurile...
0

#47 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 aprilie 2011 - 19:24

Vezi postareaChagall, la 17 aprilie 2011 - 19:05, a spus:

Sunt tare curios ce firma se ocupa de refacerea malurilor. Calitatea lucrarilor lasa de dorit..



Astazi, Duminica Floriilor, am vazut lucrandu-se la dalare vis-a-vis de portul vechi unde a mai ramas o bucata de vreo 100 si ceva de metri de dalat iar acum vreo doua saptamani in urma cand se putea lucra, nu s-a lucrat nici in timpul saptamanii...
Iar in ceea ce priveste calitatea reparatiilor, si mie mi se pare ca mai mult se carpeste, desi efortul muncitorilor este considerabil, o dala s-ar putea sa aibe chiar in jur de 40 kg...
0

#48 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 aprilie 2011 - 21:37

Se schimba (daca se schimba) dalele vechi cu unele noi. Nici o nivelare, nicio consolidare, put si simple se scoate placa si sa pune alta in loc. Apoi se arunca cateva scanduri si pietre in apa, in dreptul malului...Mie mi se pare bataie de joc asta, munca inutila...

@mile: treptele acelea la apa sunt de mult timp, nu cred ca le-au facut acum pentru statiile de vaporas...
0

#49 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 18 aprilie 2011 - 07:47

Acele trepte la vremea respectiva au fost construite cu un scop anume... acum sunt doar de decor.
0

#50 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 aprilie 2011 - 17:45

Vezi postareaNDY, la 17 aprilie 2011 - 21:37, a spus:


@mile: treptele acelea la apa sunt de mult timp, nu cred ca le-au facut acum pentru statiile de vaporas...


Stiu, se si vede din poza ca sunt vechi. Am vrut sa pun urmatorul comentariu la aceasta poza si anume ca aproape toate aceste trepte n-au fost facute pentru a fi folosite zilnic ci doar ocazional, pentru eventualele interventii, etc, avand in vedere ca sunt inguste si inalte, deci improprii pentru o folosire normala dar n-am mai postat comentariul la poza...
0

#51 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 aprilie 2011 - 17:41

La numai cateva zile distanta, iata ca se schimba planurile in ceea ce priveste achizitia de vaporase...



Numai 2 vaporase vor naviga pe Bega, de la anul. Primaria ar vrea sa ia si cateva tramvaie noi
19 aprilie, 2011 - 1:18 PM Roxana Deaconescu

TIMISOARA. Vizita primarului si a responsabililor de transport din cadrul Primariei Timisoara in Dubai s-a incheiat la sfarsitul saptamanii trecute. Ciuhandu a cautat acolo investitori pentru transportul in comun din Timisoara.
Reprezentantii Timisoarei au prezentat un plan de reabilitare a liniilor de tramvai la Congresul International al Transportatorilor Publici din Dubai, dar si planurile de viitor ale transportului public din oras.
“Ne-am dus cu un material pe care l-am difuzat pe la standuri, care are la baza viziunea 2030, pe care am facut-o impreuna cu un institut din Germania si proiectele majore ce vizeaza reabilitarea retelelor de tramvai din oras. Unele lucrari sunt introduse in proiecte, unele cu finantare europeana. Am prezentat si Centrul intermodal de la Remetea Mare”, a declarat primarul Gheorghe Ciuhandu.
Edilul s-a laudat celor din Dubai cu modernizarea transportului din Timisoara, mai ales pentru a trezi interesul investitorilor straini. A purtat discutii si pe tema achizitiei de tramvaie. Cel mai probabil, spune Ciuhandu, caietul de sarcini pentru licitatie va fi finalizat in aceasta vara, pentru ca la anul sa se poata cumpara tramvaie noi.
Mai mult ca sigur insa, banii pentru tramvaiele ce vor circula prin Timisoara si pentru vaporasele ce vor naviga pe Canalul Bega vor fi imprumutati de la banci europene. Primarul a fost surprins de luxul din Dubai.
“Avem deja discutii cu diverse banci publice europene si cu banci private. Timisoara este angrenata in anumite proiecte, doreste sa achizitioneze tramvaie. Ne-am informat si despre piata acestor vaporase. Ne-am dori ca la anul, aceasta linie de transport pe Bega sa fie functionala. Oferta este destul de larga, insa este o alta lume acolo. Produsele ce se ofertau acolo erau la preturi pe care noi nu ni le putem permite, de un milion de euro sau chiar mai mult. Sunt instalatii conexe, aer conditionat si anumite facilitati care sunt chiar de lux. Am testat si noi piata europeana, si acolo preturile sunt accesibile”, a mai spus Gheorghe Ciuhandu.
Cat despre vaporase, pentru inceput vor fi numai 2, nu 4 asa cum se laudase viceprimarul Sorin Grindeanu. “In prima etapa cred ca vom achizitiona 2 vaporase, dupa ce vom termina si acostamentul”, a conchis primarul.


Sursa: Opinia Timisoarei


Acuma ce sa zic. E nevoie si de tramvaie noi. As propune sa luam un singur vaporas, sa vedem daca publicul calator se ataseaza de un astfel de transport in comun, daca vin si turisti (sa vada ce ? pe Bega) si atunci daca feedback este favorabil, sa mai luam un vaporas... :beer2: :rad_masa: ... :nervos: :nervos: :nervos: ...

Am spus de atatea ori pe forum referitor la acest subiect, ca, daca nu se organizeaza corespunzator aceasta inititiva in cele mai mici detalii, va iesi un kkt mare de tot si vad ca spre acest lucru se tinde. De ce ti-e frica, nu scapi.
Daca tocmai ti-a plecat vaporasul din statie, astepti pana trece celalalt pe malul opus, pana merge la capat si intoarce ?...Nu va astepta nimeni atata timp. Ideea era sa scurtam timpul calatoriei si nu sa ne pierdem vremea asteptand...vaporasul. Ar fi nevoie de MINIM 3 vaporase functionale si unul de rezerva pentru orice eventualitate...
Am impresia ca a inceput lupta politica pentru alegerile de anul viitor, unul hais, celalalt, cea...
Oricum ar fi fost destul de greu sa formezi un public calator consacrat transportului terestru intr-unul iubitor de navigare, dar daca si vii cu niste lucruri neatractive (tarif ridicat, timpi de asteptare mariti, transport sezonier - iarna mai ingheata apa, etc), n-ai nici o sansa de reusita. Oare nu se gandesc si la aceste aspecte sau o fac asa de florile marului... :nervos: :nervos: ....
0

#52 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 aprilie 2011 - 18:01

De banii alocati delegatiei in Dubai(?!) se putea cumpara lejer un tramvai nou. Daca mai punem si zecile de delegatii, vezi Doamne, in interesul municipalitatii, desfasurate in mandatele tovarasului Ciuhandu, iata ca aveam un parc de tramvaie nou.
Iar cu vaporasele...este harababura totala. Asa cum a spus si mile.

In concluzie, va iesi un haos, din care tot Ciuhandu si ai lui vor profita dupa ce, probabil, vor fi realesi (in urma multor "expeditii exotice" cu scop dedicat in totalitate orasului nostru, care cu siguranta vor sensibiliza prostimea).
0

#53 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 19 aprilie 2011 - 18:54

Vezi postareamile, la 19 aprilie 2011 - 17:41, a spus:

[...] As propune sa luam un singur vaporas, sa vedem daca publicul calator se ataseaza de un astfel de transport in comun, [...]

Am un sentiment de deja vu ca proiectul vaporaselor va fi un mare fiasco si va ramane doar in stadiul de proiect mult timp de acum incolo. Sanse de realizare ar fi doar daca printr-o minune am ajunge din nou sub ocupatia Austro-Ungara.

Cand ma uit la pozele vechi, parca am o senzatie ca am regresat in timp, in loc sa evoluam.
0

#54 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 aprilie 2011 - 20:14

Exista o solutie foarte simpla pentru ca sa fie folosit la maximum transportul pe apa,chiar daca publicul calator e obisnuit cu transportul terestru : sa se stipuleze ca acea gratuitate la transport in comun oferita pensionarilor este valabila DOAR pentru vaporase. In acest fel vom avea din plin calatori pentru ele...iar pontoanele de asteptare vor fi arhipline la orice ora a zilei indiferent cat vor astepta dupa ele... :beer2:
0

#55 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 aprilie 2011 - 21:41

Ar fi o soluţie şi mai simplă ... le dăm foc actualilor administratori ai oraşului.
0

#56 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 aprilie 2011 - 22:13

Vezi postareadAImon, la 19 aprilie 2011 - 21:41, a spus:

Ar fi o soluţie şi mai simplă ... le dăm foc actualilor administratori ai oraşului.


La cat de scumpa este benzina, mai rentabil e sa ii innecam..in canalul proaspat "decolmatat". Oricum observ ca pe masura ce creste "rangul" celor care dau declaratii...scade numarul vaporaselor. viceprimarul vorbea de 4, primarul de 2...daca mai contesta licitatia si tovaraul prefect Pacala...ne trezim cu unul singur...sau cu o barca cu vasle.. :beer2:

Chiar, vaporasul Pelican mai stie cineva in a cui proprietate este? Ar fi dragut sa poata fi inchiriat pentru excursii..tare ma tem ca muult timp va fi singurul vehicul de navigare disponibil..
0

#57 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 aprilie 2011 - 17:58

Vezi postareaBogdanTm, la 19 aprilie 2011 - 22:13, a spus:

Chiar, vaporasul Pelican mai stie cineva in a cui proprietate este? Ar fi dragut sa poata fi inchiriat pentru excursii..tare ma tem ca muult timp va fi singurul vehicul de navigare disponibil..

Chiar la Pelican m-am gandit si eu. Si asa este de vanzare. Ar trebui sa profite primaria de aceasta ocazie si sa-l rascumpere pentru RATT si sa-i dea drumul pe Bega sa testeze "piata" si in functie de feedback sa se hotarasca cate vaporase cumpara. MI-E SILA. Si GREATA.
Se vede foarte clar din aceste rasturnari de situatie ca de fapt NU EXISTA NICI UN PLAN SERIOS de reluare a navigatiei pe Bega din partea primariei Timisoara, sau cel putin din partea primarului "care este" Ciuhandu. Singura persoana care mi s-a parut consecventa in acesti 2 - 3 ani pe aceasta tema este TITU BOJIN, directorul Apelor Romane, filiala BANAT, si se pare ca acesta ii cam impinge din spate pe edili, in speta pe Ciuhandu care desi este timisorean, nu prea mai are suflet de timisorean, se pare ca s-a (cam) erodat. Daca ati urmarit interventiile in mass-media ale lui Titu Bojin (tot banatean din cate stiu, poate ma insel) in acesti cativa ani, el era acela care revenea mereu pe acest subiect, si mereu il directiona catre primarie, in sensul ca Apele Romane isi vor face treaba (de decolmatare) urmand ca primaria sa initieze licitatiile necesare pentru achizitia de vaporase. Primaria mai mereu a tacut sau a vorbit cu jumatate de gura, "da, o sa facem, o sa vedem, o sa luam..., o sa..., si o sa...", iar acum cand oarecum s-a ajuns in faza in care trebuie luata o hotarare, s-au hotarat sa cumpere doua vaporase...BRAVO LOR... :ico4: :msg-72: ...CEAUSESCU PCR, CEAUSESCU PCR, URAAA, URAAA, :clap: :clap: ...
Membri mai tineri probabil ca nici nu-si dau seama ce vreau sa zic...cu cele de mai sus
Citisem intr-un articol ca cele 4 vaporase initiale de acum o saptamana ar fi noi si ar costa 1 milion de EURO. Nu stiu daca o bucata = 1 milion sau toate patru. Nu conteaza. Acum citesc ca se vor cumpara doar doua vaporase pentru a ramane si niste bani pentru tramvaie noi...
Si daca un singur vaporas ar costa 1 milion de EURO si daca se renunta la achizitia a doua vaporase, se economisesc 2 milioane de Euro cu care nu putem cumpara nici macar un singur tramvai (una bucata) pentru ca pretul tramvaielor noi pleaca de la 2.5 milioane Euro, vorbind de cel care se va realiza la ARAD adica "ieftin". Si atunci despre ce vorbim ?...
Se pare ca edilii nostri, sau cel putin EDILUL MARE nu are incredere in acest proiect si cauta sa-l compromita cu orice ocazie...
Am deschis acest topic cu un an in urma cu titlul BULEVARDUL BEGA si subtitlul "prea lung si prea lat pentru Primaria Timisoara?" cu speranta ca nu se va adeveri indoiala mea dar iata ca numai dupa un an de zile, lucrurile schioapata...
Speranta moare ultima...spunea cineva...O fi murit si speranta ?...
Poate ar fi cazul ca EDILUL SEF sa se pensioneze la anul si sa vina un edil mai tanar...
0

#58 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 aprilie 2011 - 18:44

Pelicanul este un vaporas mult prea greu si mult prea lent pentru transport in comun. Un vaporeto ideal ar fi unul relativ usor cu o aerodinamica cat mai buna si o putere a motorului cat mai mare pentru a putea accelera si decelera cat mai rapid intre statii.

Vizavi de edilul sef, intotdeauna am incercat sa evit subiectul si sa nu-l critic pentru a pastra o postura echidistanta ca moderator, dar se poate observa cu ochiul liber ca foarte multe lucruri au scapat rau de tot de sub control in ultimul timp in orasul nostru, ceea ce nu-i bine deloc. Ni s-au promis o multime de proiecte (din care majoritatea foarte utile), precum ar fi: str. Lidia pe 4 benzi, Bulevardul Sudului, pasaj subteran Michelangelo, tren rapid pe estacada etc., din care nu s-a realizat cam nimic pana acum. La Bvd Rebreanu s-a lucrat mai bine de 7 ani, pe Torontalului asfaltul nou turnat arata mai rau ca cel de dinainte, la Bastion a inceput sa cada tencuiala etc. In centrul orasului, intr-o zona istorica avem parte de o monstruozitate de acvariu de sticla, in Bastoin avem "centru cultural pentru tineri Zambara" si multe alte magarii...
Chiar daca probabil o sa supar pe unii, probabil orasul nostru usor incepe sa simta nevoia de un suflu nou si proaspat la carma orasului, poate un Robu, Orza, Grindeanu, Grapini sau de ce nu, un Alin Nica!
In orice caz de o schimbare este realmente nevoie, fiindca incet incet incepem sa ramanem rau de tot in urma unor orase precum Brasov, Sibiu, Cluj Napoca, Constanta sau Arad.
0

#59 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 aprilie 2011 - 19:23

Chestia cu Pelicanul am spus-o (scris-o) la misto (adica in bataie de joc). Sper ca s-a inteles acest lucru.
Si eu am incercat sa evit subiectul tocmai ca sa nu deviem in politic. De cate ori il vad la televizor, ma vrajeste si ii dau dreptate, in schimb cand umblu prin oras, cand mi-aduc aminte de atatea promisiuni, cand trec si prin alte orase nu din afara ci prin Arad, Oradea, Cluj, ma apuca ... multe ... si constat ca sunt mintit si prostit fara regrete, fara remuscari, fara scrupule, cu tupeu la maxim, si cred ca tot electoratul (aproape tot) este pur si simplu vrajit de prestatia la TV...
In (aproape) 16 ani de mandat n-am vazut o realizare mareata in afara de reabilitarea liniilor de tramvai, doar lucruri relativ marunte care nu se vad si de care nici nu-ti aduci aminte peste o perioada. Doar daca conspectam forumul nostru vom gasi o sumedenie de articole din presa cu zeci de promisiuni de realizari marete fara nici o elementara acoperire, cu termene de realizare de un an - doi, termene depasite deja de un an - doi, "realizari" despre care nici nu se mai pomeneste...Ar trebui sa punem punct acestor stari a lucrurilor si faptelor ...si sa deschidem o noua pagina...
0

#60 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 aprilie 2011 - 20:43

Iata un nou articol din OT...

Ca in marile orase europene! Timisorenii, nerabdatori sa navigheze pe canalul Bega cu propriile barcute!
22 aprilie, 2011 - 2:13 PM Alina Sabou

TIMISOARA. De cand s-a zvonit ca pe canalul Bega se va putea naviga, la Administratia Bazinala a Apelor Banat au curs solicitarile timisorenilor de a se putea plimba pe apa cu barcutele proprii. Dupa Paste, se va face si un regulament de navigatie, spun autoritatile.
Directorul Administratiei Bazinale a Apelor Banat, Titu Bojin, a declarat ca este asteptata la Timisoara, dupa Paste, o comisie de la Apele Romane, de la Garda de Mediu si de la Capitania Portului Timisoara pentru a se face un regulament care va sta la baza navigatiei pe Bega.
Cert este ca ski-jet-urile vor fi interzise, la fel ca orice alta ambarcatiune cu motoare cu combustie interna si care ar putea polua apa canalului.
“Este o treaba foarte serioasa si vrem sa facem lucrurile in mod profesionist. Vor fi reguli stricte de navigatie pe Bega. De cand s-a aflat ca se va putea circula pe apa, adica de vreo 3 ani, am avut foarte multe cereri de la firme si de la persoane fizice. Familiile care au barci vor sa le foloseasca pentru agrement, impreuna cu familia. Chiar azi am primit o asemenea solicitare. Pentru firme vor sa aiba si activitate comerciala”, a declarat Bojin.
Vara trecuta, marea atractie pe Bega au fost lebedele, dar si vaporul transformat in terasa, dar acestea nu aveau autorizare la acel moment. Problema s-a rezolvat din aceasta primavara.
Pentru vaporasele care vor executa transport public, vor fi 9 statii de oprire, intre Solventul si Uzina de Apa. In amonte de Piata Badea Cartan, spre Uzina de Apa, vor fi amenajate si malurile, fara a folosi prea mult beton, deoarece tehnica nu este agreata de regulile Uniunii Europene. Pe viitor, se va face decolmatare si pe portiunea Uzina de Apa – Balint, pe raza comunelor aflate in amonte de Timisoara, pentru a se putea naviga si acolo, dar deocamdata nu pentru turism. Oricum, acest proiect este deocamdata in faza de studiu de prefezabilitate, a mai spus Bojin.


Sursa: Opinia Timisoarei

http://www.opiniatim...cute/22/04/2011



Trag o concluzie importanta in urma acestui articol si anume faptul ca primaria dorind la ora actuala achizitia a doua vaporase sau poate chiar unul in final imi spune ca nu se doreste infiintarea unui transport public de persoane ci folosirea canalului pentru tot felul de barcute private, barcute de inchiriat, hidrobiciclete fie sub forma de lebede sau nu, ratuste, etc....De ce ar subventiona primaria un transport public pe Bega in care edilul sef nici macar nu are incredere cand onor primaria ar putea acorda autorizatii (pe bani) si ar incasa bani din taxe, impozite in urma "micilor" afaceri pe canal...iar timisorenii de rand n-au decat sa se uite cu admiratie la cei care se vor plimba (naviga) frumos pe Bega. Cam aici cred eu ca se va ajunge...Si daca va fi asa, atunci RUSINICA, RUSINICA !...
1 - 0 pentru ei ...
0

Arata acest topic


  • (48 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi