STP Timișoara Forum: Modernizarea parcului Cetatii (Civic) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modernizarea parcului Cetatii (Civic) Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 352
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 11 decembrie 2020 - 16:45

O completare la update-ul lui dan.s de pe latura din spatele Continental...cu niste poze pe latura Bratianu. Trecand peste faptul ca modelul asta de pavaj e mediocru si de secol 20...executia lasa enorm de dorit...In parcul Rozelor avem un pavaj asemanator dar infinit mai bine executat.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 11 decembrie 2020 - 16:49

2

#22 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 12 decembrie 2020 - 10:34

Fara cuvinte.
0

#23 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 12 decembrie 2020 - 11:39

o placere sa mergi pe tocuri sau cu carucior de bebe
0

#24 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 659
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 04 ianuarie 2021 - 10:58

https://www.tion.ro/...uH8kJEm54DSS70s

Șantier nesfârșit la Parcul Civic. Lucrările sunt oprite și ar trebui să fie gata în ianuarie 2021

Aflat în șantier încă din luna decembrie a anului 2019, adică de un an, Parcul Civic este departe de a fi finalizat.
S-a ajuns deja la al treilea termen, dar momentan lucrările au fost oprite de Direcția pentru Cultură. Parcul ar fi trebuit să arate ca nou în șase luni.

Oficial, Parcul Civic a intrat în șantier în decembrie 2019, adică în plină iarnă, așa cum le plăcea celor din vechea conducere a primăriei să înceapă lucrările.
Contractul fusese semnat în noiembrie 2019, cu asocierea Elf Road SRL – D&Garden Design SRL, la suma de 5,6 milioane de lei cu tot cu TVA.
În șase luni de la semnarea ordinului de începere, cele două societăți ar fi trebuit să amenajeze aproape 22.000 mp de alei cu date sau asfalt, o piațetă pavată cu lespezi de piatră, stâlpi de iluminat, bănci și pergole, dar și o fântână decorativă.

Parcul a fost împrejmuit cu gard, ba s-a lucrat, ba nu s-a lucrat, iar acum peisajul este pur și simplu deprimant.
Plasa care înconjoară parcul este distrus, pe alei e plin de șanțuri, muncitori nu există. Firma Elf Road SRL a intrat în insolvență, dar între timp a distrus trotuarul nou din zona parcului cu utilajele grele, fiind pusă să-l refacă. Trotuarul arată tot așa.

În luna septembrie, Primăria Timișoara a primit o adresă de la Direcția de Cultură. S-a cerut sistarea lucrărilor, pentru că în zonă există un sit și nu se poate lucra așa cum vor cele două firme.
Termenul de finalizare a lucrărilor a fost decalat din nou, pentru a treia oară, până în 31 ianuarie 2021.
1

#25 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 04 ianuarie 2021 - 14:50

Asta cu insolventa e clasica. Cum naiba intra in insolventa cand are un contract in desfasurare si pe o caruta de bani!? :schimpf:
1

#26 Useril este offline   Zoltan Cs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 04 ianuarie 2021 - 20:08

Elf Road era in insolventa deja in momentul semnării contractului
0

#27 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2021 - 16:53

Fonduri pentru Parcul Civic, aprobate azi prin bugetul național...4.000.000 lei.

Citeaza

[...]pentru finanțarea obiectivului ”Modernizarea Parcului Cetății (Civic)”- 4.000 mii lei.


Anexa cu sumele defalcate este spre sfârșitul articolului.

https://economie.hot...icare-video.htm
0

#28 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 659
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 01 martie 2021 - 11:36

https://www.tion.ro/...Z2wvwqqFOvowbb4

Mai mulți bani pentru Parcul Civic, șantierul reîncepe curând. Fritz: Nu mai vreau să lungesc lucrările

Șantierul din Parcul Civic costă mai mult. Lucrările vor fi reluate în curând, spun reprezentanții primăriei. Vor fi făcute tot de firma aflată în insolvență, care a cerut mai mulți bani, iar primarul Dominic Fritz a fost de acord, pentru că nu mai vrea să lungească șantierul.

Șantierul nesfârșit din Parcul Civic ar trebui reluat în curând. Teoretic, acolo se lucrează din noiembrie 2019, atunci când vechea administrație a predat amplasamentul asocierii de firme care a câștigat licitația: Elf Road SRL – D&Garden Design SRL. Costul: 5,6 milioane de lei cu tot cu TVA, din bugetul local. În șase luni, muncitorii ar fi trebuit să refacă aproape 22.000 mp de alei, să amenajeze o piațetă, o fântână decorativă, să pună stâlpi de iluminat, pergole și bănci.

S-a scris mult despre lucrările din Parcul Civic. Ultima dată v-am dezvăluit câte zile s-a lucrat exact acolo și cât mai era de lucru. Acum s-au cerut mai mulți bani de la primărie.

„Firma este în insolvență. Continuă lucrările, mi-au cerut acum câteva săptămâni o amendare a contractului, pentru o creștere a sumei. Cred că în jur de 500.000 de lei. Am fost de acord numai pentru că nu mai vreau să lungesc aceste lucrări. Proiectul tehnic pentru Parcul Civic are câțiva ani și se pare că din cauza asta sunt probleme, pentru că situația pe teren nu mai este așa cum a fost când s-a făcut proiectul tehnic. Au și cerut acum în iarnă sistarea lucrărilor, o să reînceapă în curând”, a explicat recent primarul Dominic Fritz.

El a explicat că neplata la timp a facturilor a dus la o astfel de situație.

„Inclusiv pentru acest proiect sper să obținem o finanțare în curând, ceea ce ne va elibera și din presiunea plăților facturilor care mereu și asta este, din păcate, așa a funcționat sistemul până acum și asta este unul din multele motive de întârziere. Facturile nu s-au plătit la timp, tocmai pentru că cashflow-ul primăriei nu este bugetat realist”, a completat edilul-șef.

Liderul de asociere care lucrează în Parcul Civic a cerut bani în plus pentru lucrări neprevăzute la alei. Suma nu este chiar așa de mare, ne-au spus reprezentanții primăriei, pentru că fosta administrație a renunțat la unele lucrări din proiect, în valoare de 300.000 de lei. Un exemplu ar fi gardul viu care ar fi trebuit să înconjoare parcul, pentru că fostul primar nu era un fan al parcurilor închise.

Oficialii PMT susțin că s-au făcut cam 75% din lucrări și că acestea ar urma să fie reluate din 15 martie, conform legii. Au mai rămas în jur de 50 de zile lucrătoare din contract.

Vă reamintim, termenul de finalizare a șantierului „a fost decalat cu 172 de zile din cauza condițiilor meteo nefavorabile și a lucrărilor de cercetare arheologică întreprinse de Direcția Județeană pentru Cultură Timiș”.

Practic, termenul a fost decalat cam cu atâtea zile cât ar fi trebuit să țină șantierul: 172 din 180.
0

#29 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 10 martie 2021 - 16:59

Nu stiu daca e topicul potrivit. Nici nu stiu daca face parte din lucrarea de modernizare a Parcului Civic. Dar voi relata ce am vazut azi. 2 Dorei strunjeau cu lopata vegetatia de suprafata cu alte mizerii(pietre+gunoaie) sa dezveleasca pamantul sa poata sa puna gazon. Mai in spate erau 3 care se invarteau in jurul unui tractoras cu freza rotativa, cu care voiau sa mai afaneze/curete ...nu imi puteam sa imi dau seama. Mai era si un utilaj mic cilindru de tasare...

In 2 ani de unul singur faceam parcul pentru 1 milion de euro. :machine-gun: In rest bate vantu... Noroc ca au facut alei noi comuniste. Da, macar atat! Imagine atasata: 1.jpg :censored:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot 2021-03-10 164405.jpg

2

#30 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 10 martie 2021 - 21:22

Face parte din Parcul Civic.

#31 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 11 martie 2021 - 14:25

In mod normal, pietrele de o grosime mai mare erau bagate in betonul turnat si la final slefuita suprafata. La noi e o fundatie de beton de 150-250mm si un strat de piatra lipita cu adeziv de gresie de 30-50mm.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: parcciv,bagd-11.mar.2021-001.jpg
  • Imagine atasata: parcciv,bagd-11.mar.2021-002.jpg
  • Imagine atasata: parcciv,bagd-11.mar.2021-003.jpg
  • Imagine atasata: parcciv,bagd-11.mar.2021-004.jpg

1

#32 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 11 martie 2021 - 15:21

Mie imi pare ca pietrele sunt pur si simplu cimentate. Si da, s-a folosit un beton mai fin de suprafata. Betonul de fundare fiind mai grosier cu mult pietris si mult mai neregulat. Adezivul de gresie nu prea rezista la grosimi de 30-50 mm mai ales in conditii exterioare.
0

#33 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 martie 2021 - 18:37

Deci la ce trotuar au trantit astia aici... Cimentul ala arata a amatorism cu litere mari...Imagine postata
1

#34 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 aprilie 2021 - 20:24

Am intrat azi cu trotineta electrica pe aleile parcului, si cum am intrat, asa am si iesit, absolut oribil, zici ca mergi pe un trotuar cu gropi...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bisiib,prc-19.apr.2021-003.jpg
  • Imagine atasata: bisiib,prc-19.apr.2021-004.jpg
  • Imagine atasata: bisiib,prc-19.apr.2021-005.jpg

2

#35 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 07 iulie 2021 - 20:13

Parcul asta se va mai termina vreodata? Au aparut ceva stalpi cu corpuri de iluminat, dar nu cred ca de saptamana asta sunt amplasati:

Imagine atasata: div-07.iul.2021-007.jpg

1

#36 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 09 iulie 2021 - 16:42

Chiar astazi am trecut prin zona si vazand paznicul am intrat sa intreb care este situatia. A fost foarte amabil si mi-a zis ca daca doresc detalii cheama inginerul, dar i-am zis ca nu e nevoie, o estimare "grosso modo" mi-ar fi de ajuns. Mi-a spus ca se lucreaza in partea cealalta (nu am fost sa verific) si dupa opinia lui in 2-3 luni s-ar finaliza.
0

#37 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 10 iulie 2021 - 17:44

intre timp a aparut si o lamurire in presa, oarecum intr-o usoara contradictie cu ce mi-a declarat paznicul :)
Linkul meu
0

#38 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 529
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 06 februarie 2022 - 18:34

Alta lucrare de doi lei trasa de par pana la infinit, plin de gunoaie prin parc, alei facute in bataie de joc..o mare dezamagire

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 89FAA737-9107-41F7-8D48-7C325D8C2564.jpeg
  • Imagine atasata: C1B8FCD7-BD94-4F3F-97A6-46117C019290.jpeg
  • Imagine atasata: 781FAF35-5CA1-4947-96CF-2A5C191B0641.jpeg

0

#39 Useril este offline   Logorius2 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 26 ianuarie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara
  • Interese:Infrastructura, Arta, Arhitectura, Medicina, Electronica, Literatura, Lingvistica și alte nemenționabile.

Postat 08 februarie 2022 - 20:23

:up: :oops: Am votat negativ din greșeală.
0

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 februarie 2022 - 14:29

Stai un pic! Lucrarea este considerata terminata?
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi