STP Timișoara Forum: Parcul Central - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parcul Central (finalizat) - din bugetul local, constructor: Lovrintim SRL Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 aprilie 2015 - 18:07

Se pomeneste de ceva vreme despre unele schimbari profunde in Parcul Central (Scudier)...Pana una-alta, iata primul pas...

Citeaza

Cea mai buna stire pentru tinerii din Timisoara: in cat timp e gata noul skatepark din Parcul Central?

22 aprilie, 2015 - 01:51 Autor: Roxana Deaconescu



TIMISOARA. Reprezentantii Primariei Timisoara au reusit, in sfarsit, sa finalizeze o licitatie si au gasit o firma care sa lucreze pentru municipalitate, pentru a amenaja parcul de skate mult asteptat de cei mai tineri dintre timisoreni.



OT
1

#2 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 23 aprilie 2015 - 00:47

Si:

Citeaza

Reprezentanţii Primăriei Timişoara au semnat în sfârşit contractul pentru realizarea skatepark-ului din Parcul Central, o investiţie aşteptată de ani buni de către pasionaţii de sporturi extreme. Săptămâna viitoare urmează să fie predat amplasamentul şi lucrările pot începe. Timişorenii ar trebui să aibă un skatepark în trei luni dacă totul merge conform planurilor şi nu vor apărea probleme…
...

De realizarea noului skatepark din Parcul Central se va ocupa aceeaşi firmă din Mehedinţi tocmită să reabiliteze şi Liceul „Nikolaus Lenau”...
...
Valoarea contractului pentru skatepark este de aproape 477.000 de euro cu TVA inclus.

Pista destinată amatorilor de sporturi extreme va fi realizată pe o suprafaţă de 1.500 de metri pătraţi din Parcul Central, acolo unde a mai existat un astfel de spaţiu până în 2008, când a fost desfiinţat pentru că echipamentele nu mai prezentau siguranţă. Accesul va fi dinspre bulevardul Republicii.


tion
1

#3 Useril este offline   McLane 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30 iulie 15
  • Sexul:masculin

Postat 09 septembrie 2015 - 20:53

Intrebarea care apare sub topic este "Oare incepe reabilitarea lui?"
Raspunsul este da.
Proiectul tehnic, caietul de sarcini si detaliile de executie sint gata. Ar trebui sa vina in curind si autorizatia de constructie.
2

#4 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 septembrie 2015 - 21:23

Mi-e groaza de "dezbaterile" care vor urma legate de taierea pomilor care stau in calea proiectului...

Am senzatia ca aceasta lucrare va demara cel mai devreme dupa luna iunie 2016, intr-o anumita situatie...

In principiu sunt deacord cu acest proiect insa m-as putea exprima ma i hotarat dupa ce as vedea proiectul si dupa ce vor fi gata lucrarile in parcul Lidia ... unde am mari rezerve ca totul va fi OK, ca pe plansa (de desen)...
0

#5 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 septembrie 2015 - 06:45

Vezi postareamile, la 09 septembrie 2015 - 21:23, a spus:

Mi-e groaza de "dezbaterile" care vor urma legate de taierea pomilor care stau in calea proiectului...




Nu ar fi firesc sa ma pronunt pana nu voi vedea documentatia proiectului. Daca se respecta amplasamentul fostului parc de skate si doar se modernizeaza (inlocuiesc) echipamentele nu va fi afectat nici un copac...deci clar nu ar fi nici o problema ...ecologica sa zicem. Pe de alta parte, daca pot intelege logic necesitatea unor taieri de arbori pentru motive INTEMEIATE...cum ar fi largirea la Calea Sagului ...chiar nu mi se pare ok sa distrugi o planta care se dezvolta si creste in ZECI de ani pentru hobby uri de nisa....asa ne putem trezi ca e "necesar" sa facem un mega patinoar in parcul poporului...si punem toti arborii la pamant...sa ne putem da pe gheata artificiala... cine ar suferi in primul rand? tot noi...avand in vedere incalzirea climei si verile tot mai caniculare....cea de anul acesta e o dovada in acest sens....
Oarecum off topic..pentru membri mai in varsta ai forumului am inca amintiri cu strada Ialomitei...prin anii 1986-1988 cand inca avea doar 2 benzi ..si era strajuita de copaci stufosi... in momentul cand s-a largit la 4 benzi s-au "ras" toti....rezultatul il vedem azi...acces facil la centre comerciale...dar o mare de beton si asfalt pe care ti-e groaza sa o strabati pe jos de la un capat la altul in zilele de vara....fara sa risti un atac cerebral...tocmai de aceea e asa folosita linia 40 autobuze...chiar nimeni nu se incumeta sa strabata atata asfalt la 38 de grade in aer pe jos....

ps: "dezbaterile" daca vor fi exact la acest nivel vor si ramane...se va face pentru ca asa vrea si decide "inteleptul" orasului....caruia trebuie sa ii recunosc calitatile reale de prim secretar....fara comentarii se executa pentru ca asa vrea partidul. punct.

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 10 septembrie 2015 - 06:47

0

#6 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 septembrie 2015 - 11:50

Pai nu-i vorba de amenajarea skate-parcului ci de parcul in sine, in varianta englezeasca sau vieneza vehiculata cu un an-doi in urma. In ambele "variante" se presupune taierea unor copaci...

Apropo de canicula, anul trecut am avut o saptamana de canicula,...

Dar indiferent cum o luam, nu este normal ca pietele istorice din oras sa fie impadurite iar cuvantul "parc" nu inseamna padure ci inseamna preponderent FLORI si apoi arbusti, arbori, etc.,...

Ori de cate ori prind vreun documentar turistic din orasele europene si nu numai, il urmaresc si mai nicaieri nu vad paduri in pietele mai mult sau mai putin istorice ale oraselor aratate...

Apoi vad parcuri intinse cu flori si iarba si asta inclusiv in orase mai sudice decat Timisoara, unde "canicula" este si mai mare si unde lumea in orele de canicula sta in "umbra" casei sau in parcurile impadurite (caci exista si din acestea) sau este pur si simplu plecata la servici sau in zile libere la strand sau in concedii la mare si la munte. Nu umbla prin arsita hai-hui pe strazi intre orele 11-16(17)... :D
3

#7 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 septembrie 2015 - 14:52

La noi prin parc se intelege padurea in care pomii sint lasati sa creasca la intimplare. Harababura ca in codru...

Imagine atasata: Radna - 2015.09.08 - 01.jpg
5

#8 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 septembrie 2015 - 19:27

Pai este mult mai usor si ieftin sa plantezi niste pomi si apoi 20 - 30 de ani n-ai treaba cu ei, te uiti doar cum cresc. Cand vorbim de parcuri cu flori, astea trebuie in fiecare an intretinute, tunsa iarba, tunse florile, sapate la radacina prin acoperire toamna si descoperire primavara.

Apoi alte flori trebuie plantate in fiecare primavara din rasaduri, udate,...Ehei, e mult de lucru la un asemenea parc...si costa mult toate aceste operatii...Si apoi ai nevoie si de angajati priceputi si dornici sa faca astfel de munci...

Iata de ce Timisoara a devenit orasul parcurilor-paduri...Pana si cu piete urbane impadurite!...
2

#9 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 septembrie 2015 - 20:42

Vezi postareamile, la 10 septembrie 2015 - 11:50, a spus:


Apropo de canicula, anul trecut am avut o saptamana de canicula,...

Dar indiferent cum o luam, nu este normal ca pietele istorice din oras sa fie impadurite iar cuvantul "parc" nu inseamna padure ci inseamna preponderent FLORI si apoi arbusti, arbori, etc.,...

Ori de cate ori prind vreun documentar turistic din orasele europene si nu numai, il urmaresc si mai nicaieri nu vad paduri in pietele mai mult sau mai putin istorice ale oraselor aratate...

Apoi vad parcuri intinse cu flori si iarba si asta inclusiv in orase mai sudice decat Timisoara, unde "canicula" este si mai mare si unde lumea in orele de canicula sta in "umbra" casei sau in parcurile impadurite (caci exista si din acestea) sau este pur si simplu plecata la servici sau in zile libere la strand sau in concedii la mare si la munte. Nu umbla prin arsita hai-hui pe strazi intre orele 11-16(17)... :D


la noi scrie clar peste tot "interzis sa calcati pe iarba"...si prostimea comunitara se conformeaza hcl ului...si da amenzi disciplinata...Noi nu am fost in stare sa avem o singura strada care sa se "spele singura"...culturile agricole se usuca de seceta pe campuri....si visam la gazon irigat precum in tarile "mai calde"? sa fim seriosi...e doar un vis frumos si o perla de umor involuntar... Iar faptul ca "oamenii muncii" nu ar trebui sa bantuie orasul cufundat in canicula...intre 11-16...de acord...dar atunci de ce am mai cheltuit atatia euroi pe sisteme de climatizare in mtc-uri? inclusiv in tramvaiele "modernizate"? daca toata lumea sta la birou sau acasa....ce rost mai are...?
1

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 septembrie 2015 - 21:52

Eu as vrea o pista de karting in parcul botanic. E cam acelasi lucru cu proiectul in discutie. Cred ca ar trebui sa inceapa lucrarile cu prioritate, ca platesc impozit de mai multi ani decat juniorii ce "se dau" cu "placa". :04:
Glumesc desigur, doar ca sa evidentiez absurdul situatiei. -_-
2

#11 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 13 septembrie 2015 - 23:47

Adio skatepark in Parcul Central, Primaria Timisoara anunta rezilierea contractului!




Reprezentanţii Primăriei Timişoara au predat în primăvară, la sfârşitul lunii aprilie, amplasamentul firmei contractate să se ocupe de amenajarea noului skatepark. Vorbim despre o investiţie de aproape jumătate de milion de euro, aşteptată de ani buni de pasionaţii de sporturi extreme.
Firma Kasdum-GF SRL din Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi, a câștigat licitația pentru skatepark și trebuia să îl amenajeze pe o suprafaţă de 1.500 de metri pătraţi în Parcul Central, pe amplasamentul pe care a mai existat un astfel de spațiu în trecut.
Oficialii primăriei dădeau asigurări că în 3 luni noul skatepark va fi gata, mai ales că ar fi urmat să se folosească prefabricate, componente turnate, aduse gata, care să se monteze doar la fața locului.
Acesta a fost termenul stabilit pentru execuţie. Vara a trecut însă și firma executantă nici nu a început să lucreze efectiv la amenajarea pistei de skateboarding, acuzând, și de această dată, la fel ca și în cazul altor lucrări care i-au fost atribuite de Primăria Timişoara, greşeli de proiectare.
Primarul Nicolae Robu a anunţat zilele trecute rezilierea contractului şi organizarea unei noi licitaţii pentru obiectivul din Parcul Central.
„Cu skatepark-ul situația este blocată definitiv, în sensul că nu mai putem continua, contractul s-a reziliat, pentru că a expirat termenul și nu s-a făcut aproape nimic. Trebuie să o luăm de la capăt, vom organiza o nouă licitație. Ne vom îndrepta împotriva firmei în instanță (…) Cei de la Kasdum nu se vor mai putea prezenta la licitație, au aviz negativ”, a afirmat Robu.
Reprezentanţii firmei spuneau că sunt omisiuni în proiect şi că au apărut costuri suplimentare, pe care ar fi de acord să le suporte ei, dacă autorităţile locale ar fi de acord cu prelungirea termenului de execuţie cu încă 3 luni.
„Noi am semnalat nişte probleme de proiectare, nişte omisiuni în listele de echipamente. Am înştiinţat primăria şi proiectantul încă din mai (…) Există o diferenţă de 280.000 de lei – omisiuni echipamente, rampe şi alte dotări omise din formularul F4, din listele de echipamente. Având în vedere importanţa obiectivului, am propus primăriei să plătim noi, condiţionat de o decalare de termen. Am cerut o decalare de termen pentru a putea asigura cash flow-ul necesar acoperirii acelor omisiuni”, declara, pentru Tion.ro, în luna iulie, directorul executiv al Kasdum, Cristian Bucşe. Mai mult, acesta ameninţa şi el primăria cu procese în cazul rezilierii contractului.
„Problema are şi un aspect cu un iz aşa penal, pentru că proiectantul este acţionarul principal al unei firme care livrează echipamente pentru pista de skate. Noi vom merge în instanţă şi ne vom prezenta argumentele”, mai afirma directorul societăţii.
Rămâne de văzut cum se va soluţiona conflictul, cert este că timişorenii nu se vor bucura de skatepark nici în 2015. Pe cel vechi s-a pus lacătul în 2008.



sursa: tion.ro

Inca o "realizare" bifata cu succes...
0

#12 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 08 octombrie 2015 - 15:42

Am trecut miercuri seara prin parcul acesta (central), dupa mai multi ani. Dezastru!
In zona cu "Aleea Personalitatilor" exista niste dale destul de valurite (sa te bata sfintii sa mergi cu carucior pe acolo), iar ca spatiu verde niste trifoi taiat cu (moto)coasa, probabil. Dar in rest, este incredibil cum a putut ajunge parcul asta!

Am vazut cosuri de gunoi, care dupa model is prezente acolo dinainte de revolutie. Iar celelalte poteci si alei asfaltate (!!!) iti lasa impresia ca au trecut prin vreun razboi.
Nici cand am fost in vizita la Belgrad la vreun an dupa bombardamentele americane nu mi-a fost dat sa vad asa ceva!
Nu pot sa numesc asta decat incompetenta! Cine drac' sa plateasca la noi pentru ca nu-si face treaba?!
Mi-o fost si jena sa fac poze.
1

#13 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 08 octombrie 2015 - 16:42

Exact la fel este si fostul parc botanic :plang: .
0

#14 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 octombrie 2015 - 12:11

Eu zic totusi sa asteptam pana termina la Padurice. Parcul acela avea 'istorie', nu era perfect, dar era... Daca o sa fie un fail mare, prefer ca cele mai sus mentionate sa ramana sub forma actuala... :Facepalm_emote_gif:
0

#15 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 09 martie 2016 - 21:38

Ieri au setat cele 2 arteziene nou reabilitate si azi le-au dat drumul Imagine postata :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 030.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 031.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 032.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 033.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 034.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 035.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 036.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 037.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 038.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 039.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 040.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 041.jpg
  • Imagine atasata: cen.com. op parc - 09.mar.16 - 042.jpg

6

#16 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2016 - 21:56

Cam mult violet in pozele astea... :rad_masa:
0

#17 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 10 martie 2016 - 23:06

TION a spus:

Ruina de la marginea Parcului Central, Baza Uszoda, a ajuns recent proprietatea Primăriei Timișoara, care a finalizat și procedurile de intabulare. Un arhitect s-a apucat deja de un proiect pentru transformarea fostei baze sportive, însă amenajările s-ar putea face abia de anul viitor.

Sursa: TION



Da domnu` primar, da, ba, da, da...Imagine postata `om vedea dupa vara cate se materealizeaza, si cat de repede, ca doar aveti timp inca 4 ani, no?! Imagine postata
0

#18 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 436
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2016 - 23:43

Nu prea inteleg comentariul. Eu cred ca acest transfer este un mare pas în încearcarea de a reamenaja zona respectivă. Cei de la minister oricum nu ar fi făcut nimic cu acea bază (probabil nici nu știau ca o au în portofoliu). Nu îți închipui cât timp pierdut și câtă birocrație este pentru astfel de mutări. Practic este ceva foarte simplu: trecerea unui obiectiv din proprietatea statul ]n proprietatea statului. Din păcate sistemul din Romania face totul mult mai greu.

Acum că primaria are dreptul de decizie, probabil vom vedea ceva concret în următorii 1-2 ani. Depinde și de execuția bugetară. Foarte important e că se vrea. Dacă în 2 ani terenul e tot așa, comentariul tău de azi are sens.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 12 martie 2016 - 09:26

0

#19 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 martie 2016 - 19:12

Am mai spus-o si cu alta ocazie, mai ales in topicul dedicat ca in locul bazei (bazinului) Uszoda ar fi binevenit un bazin olimpic pentru diferite sporturi de apa, concursuri de inot, meciuri de polo, gimnastica sportiva pe apa, etc...constructia intinzandu-se intre Titulescu si Republicii....

Altfel, oricat s-ar amenaja vechea baza Uszoda, tot ceva marunt va iesi...
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 martie 2016 - 22:44

Probabil vor astupa bazinele si vor face un simplu teren de tenis/handbal/mini-fotbal. :(
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi