STP Timișoara Forum: Lacul AURORA - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lacul AURORA ...din fosta balta... Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 mai 2018 - 17:14

Da, interesant....

Personal am simtit ca ceva pute cu aceste 3 cladiri...Ele sunt gata de vreo 2 ani de zile (cred) si stau ... goale...

Unele aspecte legate de calitatea exterioara a constructiilor lasa de dorit...

Zilele trecute au fost inlaturate placile masive de beton din gardul de pe strada Banatul (vis-a-vis de garajul de firobuze) probabil pentru a face loc unei porti de acces la cele trei duplex-uri....discutabile


Insa vreau sa scriu despre un alt aspect...

In urma cu vreu an de zile am vazut aici pe forum un link postat de un coleg despre niste materiale de arhiva arhivate in Statele Unite legate (si) de Timisoara in care pe o harta din anul 1950 si ceva aparea o strada care trecea pe langa balta, o strada in prelungirea actualei strazi Paul Constantinescu si care iesea pe Banatul...

Sunt tare curios cum de a disparut acel segment de strada in zilele noastre, legal sau ilegal?...Este vorba de un segment de 280 m...

In mod cert deschiderea sau redeschiderea acestei strazi i-ar ajuta si pe rezidentii din zona in plecarile lor de la domiciliu, respectiv in sosiri la domiciliu, avand in vedere ca acum circula printr-un labirint prin stradutele din zona...Pe altii i-ar deranja pentru ca strada Paul Constantinescu ar deveni una de tranzit catre/dinspre mall-ul din Sagului...

Poate vede si primarul sau "Adevarul"...



Iata despre ce este vorba...


Imagine atasata: str paul constantinescu 01.jpg

3

#22 Useril este offline   STB 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 21 august 15
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 mai 2018 - 13:14

Vezi postareamile, la 29 mai 2018 - 17:14, a spus:

Da, interesant....

Personal am simtit ca ceva pute cu aceste 3 cladiri...Ele sunt gata de vreo 2 ani de zile (cred) si stau ... goale...



Nu sunt goale, una este locuita de domnul Campeanu si inca 2 sunt sigur locuite din cind in cind (seara se vad luminile aprinse) :)

Vezi postareamile, la 29 mai 2018 - 17:14, a spus:



Insa vreau sa scriu despre un alt aspect...

In urma cu vreu an de zile am vazut aici pe forum un link postat de un coleg despre niste materiale de arhiva arhivate in Statele Unite legate (si) de Timisoara in care pe o harta din anul 1950 si ceva aparea o strada care trecea pe langa balta, o strada in prelungirea actualei strazi Paul Constantinescu si care iesea pe Banatul...

Sunt tare curios cum de a disparut acel segment de strada in zilele noastre, legal sau ilegal?...Este vorba de un segment de 280 m...

In mod cert deschiderea sau redeschiderea acestei strazi i-ar ajuta si pe rezidentii din zona in plecarile lor de la domiciliu, respectiv in sosiri la domiciliu, avand in vedere ca acum circula printr-un labirint prin stradutele din zona...Pe altii i-ar deranja pentru ca strada Paul Constantinescu ar deveni una de tranzit catre/dinspre mall-ul din Sagului...

Poate vede si primarul sau "Adevarul"...



Iata despre ce este vorba...


Atasament str paul constantinescu 01.jpg



Segmentul de mentionat de tine l-am vazut cred si in ceva OUZ / PUD acum ceva timp. Din auzite, se pare ca a fost modificat si acuma va iesii in Banatul pe linga noile constructii (acolo unde a fost poarta si) pentru a putea exploata o alta latura a lacului in acelasi mod (constructie de duplexuri).

Din punct de vedere al legalitatii sunt mari semne de intrebare, incepind de la contractul de cesiune / inchiriere dintre PMT si domnul Campeanu care este incheiat pe perioada nedeterminata si cu pret fix si terminind cu Friends Arena si celelate constructii ilegale .....


https://www.primaria...Z_ANDREESCU.pdf - aici se precizeaza DRUM nr. cad. 423/2 - dar nu stiu sa-l caut mai departe. Poate ne ajuta un topograf :)

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 30 mai 2018 - 21:31

0

#23 Useril este offline   rockrider 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 18 noiembrie 15

Postat 30 mai 2018 - 14:02

HCLMT nr.413/ 2011 privind aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu "Constructii pentru turism, servicii, sport si recreere", str. Lacului nr. 1, Timisoara


www.primariatm.ro/uploads/domino/atasamente_hcl/CBA8C39CF29ADDC9C2257950003D5963/posibilitati_de_mobilare_urbanistica.pdf
Probabil au "uitat" sa mai realizeze drumul. In prezent acesta ar avea o utilitate foarte mare in decongestionarea traficului din zona.
1

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 mai 2019 - 11:28

Iata ca "ceata" incepe sa se ridice din aceasta zona. Multe matrapazlacuri (se pare) ca s-au intamplat...

Conform imaginii de mai jos, postata si pe prima pagina, dunga rosie delimiteaza fie limita de proprietate, fie limita terenului concesionat...

Se vede clar ca curatarea baltii din 2011 a fost facuta cu depasirea acestei limite in mod constient sau inconstient, fiind atacat astfel aliniamentul strazii (de pamant) care exista inclusiv pe harta din anii 50 pe care am vazut-o si de care pomenesc in postarile mele precedente...segmentul respectiv avand circa 280 m si ar face legatura intre strazile Paul Constantinescu si Banatul/Nicolae Andreescu (ar iesi exact in locul in care strada Banatul se continua cu Andreescu, vechea limita intre Timisoara si comuna Freidorf)...

Cumva, cineva din primarie si-a dat seama ca suprafata terenului concesionat este mai mare in realitate decat in acte si se ajunge la proces pentru recuperarea suprafetei luate in plus...Mi se pare ciudat ca tu PRIMARIE sa actionezi in judecata pe cineva care ti-a luat cu japca o suprafata de teren. Apoi prin sentinta primesti terenul inapoi iar "hotul" nu pateste nimic altceva...
Cel putin asa sunt descrise lucrurile in TION ieri. Alaltaieri aparuse un articol pe aceeasi tema in deBanat insa era scris atat de intortocheat incat greu se putea intelege ideea principala din el iar titlul articolului era si extrem de pompos in sensul ca locuitorii din Dambovita se vor alege cu o superparcare cand pana si locatia de care este vorba este total nepotrivita atat pentru parcare cat si pentru un parc...


Imagine atasata: PUD-Lac-Aurora-Mobilare-Urbanistica-1.png



Acum, daca concesionarul tot a pierdut terenul care oricum n-a fost al lui, iata ca vine consilierul Mateescu si propune construirea unei parcari pe banii primariei in aceasta locatie care parcare ar deservi mai degraba concesionerului in cazul in care s-ar materializa investitia prezentata pe prima pagina, respectiv o oaza de recreere si petrecere a timpului liber, investie care nu-i rea deloc dupa cum spuneam si in 2011 aici pe forum...


Iata locatia terenului daca nu s-a inteles pana acum...Bucata de teren insemnata de mine are 1,75 ha (250mX70m) si dupa cum se vede este relativ departe de pietele Aurora si Flavia dar si de blocuri...In apropierea terenului sunt case care cam fiecare are curtea ei unde se pot tine masinile...Aceeasi situatie si in cazul amenajarii unui parc, acesta nefiind la indemana celor multi care locuiesc in blocuri iar cei care locuiesc in casele/vilele din apropiere au curtile lor in multe cazuri superamenajate...

Imagine atasata: strada paul constatinescu 01.jpg



Insa din numeroasele comentarii la articole multa lume face confuzie intre aceasta locatie si o alta balta astupata in urma cu cativa ani si aflata catre Sagului, unde au promis autoritatile ca dupa astuparea baltii vor amenaja un parc acolo....Au astupat balta (crima din punctul meu de vedere) insa parcul nu l-au mai facut, in acest moment spatiul respectiv fiind ocupat de gunoaie...Se putea pastra balta si in acelasi timp se putea amenaja un parc in jurul ei...Acea zona este locuita de jur-imprejur iar blocurile sunt foarte aproape...




Personal abia astept deschiderea acestei strazi. Prin deschiderea ei s-ar scurta pentru multi distantele, atat pentru rezidenti cat si pentru cei aflati in tranzit prin zona...
3

#25 Useril este offline   rockrider 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 18 noiembrie 15

Postat 10 mai 2019 - 14:56

Consilierul local de la PSD, cel cu restaurantul, a plusat cand a vazut ca Primaria are trecut in bugetul de dezvoltare prelungirea strazii Paul Constantinescu pana in Banatul si a cerut un parc si parcare pe terenul de langa cel concesionat de Campeanu. Litigiul a fost pentru demolarea constructiilor incepute ilegal de acesta, constructii deja demolate. Pentru idea de parc vehiculata in anii precedenti in zona, in celalalt capat al strazii Paul Constantinescu, s-a scris in presa locala ca este proces in instanta de granituire cu proprietarii-vecini din zona. El figureaza in acte aprox. 3000 mp si are in realitate peste 7000 mp.
0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 mai 2019 - 18:07

Vezi postareamile, la 10 mai 2019 - 11:28, a spus:

Personal abia astept deschiderea acestei strazi. Prin deschiderea ei s-ar scurta pentru multi distantele, atat pentru rezidenti cat si pentru cei aflati in tranzit prin zona...

Perfect de acord! Ar fi super utila strada respectiva.
0

#27 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 mai 2019 - 18:29

Da, strada Lacului in sensul actual si Paul Constantinescu in sens invers pana la Banatul, precum este si acum pana la Dreptatea...
2

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi