STP Timișoara Forum: ✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR] - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (87 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR]

#1381 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 11 mai 2023 - 10:16

Da, nu mi-am dat seama ca lipseste. Articolul mi s-a parut o polologhie fara sens si am incercat sa scot doar esentialul. Se pare ca am dat fail...
0

#1382 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 11 mai 2023 - 16:43

BoardingPass.ro: HiSky va lansa din August 2023 zborul regulat Timișoara - Tel Aviv, cu o frecvență de 2/7.
10

#1383 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 16 mai 2023 - 09:16

In saracia ce este acum pe TSR orice zbor este mana cereasca. Ai totusi un link, nu regasesc niciunde informatia?
La Cluj, Turkish introduce al doilea zbor pe zi spre Istanbul, la noi liniste si pace..

Aceasta postare a fost editata de lvs: 16 mai 2023 - 09:18

0

#1384 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 16 mai 2023 - 13:37

De pe un canal BoardingPass de social media:
Imagine atasata: monthly_05_2023/post-2599-080794500 1684237490.txt
5

#1385 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 20 mai 2023 - 08:01

Transfer de terenuri pentru Terminalul de plecări externe de la Aeroportul Timișoara

Citeaza

Pentru construirea Terminalului de plecări externe de la Aeroportul Internațional Timișoara este nevoie ca un teren din Ghiroda să treacă în administrarea Ministerului Transporturilor

Guvernul a aprobat, în ultima ședință, trecerea terenului din localitatea timișeană către Ministerul Transporturilor, de care aparține Aeroportul Internațional Timișoara. Valoarea lui este de 14 milioane de lei.

„Terenul pe care urmează să se realizeze această investiție, în suprafață de 79.198 mp, este situat în perimetrul aeroportului, fiind proprietate privată a statului, conform extraselor de carte funciară nr. 406200 Ghiroda și 406095 Ghiroda. Terenul propus transferului și pe care urmează a fi construit obiectivul de investiții <<Terminal plecări curse externe>> este afectat serviciilor de interes public național. In acest scop, terenul pe care urmează să se realizeze această investiție, în suprafață de 79.198 mp, va dobândi caracterul de bun de interes public național ce este destinat uzului și interesului public. Pentru implementarea obiectivului de investiții <<Terminal plecări curse externe>>, se propune ca terenul aferent obiectivului sus-menționat să treacă în domeniul public al statului și să fie dat în administrarea MTI (n.r. Ministerul Transporturilor și Infrstructurii), urmând a fi concesionat SN AIT-TV SA (n.r. Aeroportul Timișoara), prin atribuire directă, în baza HG nr. 80/2008 pentru aprobarea concesionării, prin atribuire directă, a bunurilor proprietate publică a statului, aflate în administrarea Ministerului Transporturilor, cu modificările ulterioare”, aflăm din Hotărârea de Guvern.

Șantierul de construire a Terminalului de plecări externe este în plină desfășurare. Luccrările au început în toamna anului 2022 și avansează bine. Luna trecută ajunseseră la 11%, fiind depășite cele mai grele etape.

Noul terminal va avea o suprafață construită de 12.000 de mp, 6 filtre de securitate, 18 ghișee check-in și 6 porți de scanare automată a documentelor.

Noua clădire va fi dotată și cu echipamente de securitate de top, în valoare de peste 47 de milioane de lei. Terminalul trebuie deschis la finalul acestui an.

0

#1386 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 mai 2023 - 07:14

Citeaza

Noul terminal va avea o suprafață construită de 12.000 de mp, 6 filtre de securitate, 18 ghișee check-in și 6 porți de scanare automată a documentelor.

Mișto dar păcat că-i proiectat fără jet bridge iar după investiția aceasta, nu cred că se va mai schimba ceva în următoarele 3 - 4 cincinale...


În cadrul buletinului informativ Din aviație #30, entuziaștii de la BoardingPass.ro au scris:

Citeaza

PE SCURT: HiSky va inaugura ruta Tel Aviv - Timișoara în 31 august 2023. Aceasta va fi operată în fiecare luni și joi, însă biletele nu sunt încă disponibile pentru rezervare...

Se pare că anunțul ar fi fost făcut de un oficial HiSky în cadrul conferinței Smart Airport Cities din 11 mai 2023 de la Ghimbav.
Una peste alta, pentru TSR și Timișoara anului 2023 trist este un termen blând.
După părerea mea, în anul Capitalei Culturale, o singură nouă destinație (care de fapt nu e complet nouă) este de-a dreptul o catastrofă de proporții cataclismice !!!
5

#1387 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 mai 2023 - 14:26

AAR: Traficul de pasageri pe aeroporturile din România în luna aprilie 2023

Imagine atasata: Trafic-PAX-luna-APR-2023-AAR.png
0

#1388 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 25 mai 2023 - 16:45

Cel mai performant sistem de securitate al unui aeroport din Romania, de peste 11 milioane de euro, va fi la Timisoara. Se cauta firma care sa-l monteze la viitorul Terminal de Plecari Externe

Citeaza

TIMISOARA. E in plina desfasurare realizarea celei mai mari investitii din istoria Aeroportului International Timisoara cu bani europeni. Santierul pentru construirea noului Terminal de Plecari curse Externe al Aeroportului International Timisoara s-a deschis in toamna

Antreprenorul, o firma din Bucuresti, care a castigat licitatia de aproape 22 de milioane de euro cu TVA, a realizat proiectarea constructiei, iar din noiembrie s-a apucat de treaba. Pana la finele anului, Terminalul de Plecari Externe de la Timisoara trebuie sa fie gata.

Reprezentantii Aeroportului vor sa se asigure ca la momentul finalizarii cladirii, inainte de ultimele finisaje, undeva in jurul datei de 1 octombrie, vor avea si echipamentele de control si siguranta pregatite de instalare, asa ca, dupa o prima ratare a unei licitatii pentru gasirea unui furnizor care sa aduca cel mai modern sistem de securitate pe noul terminal, fac acum o noua incercare.

Au impartit in 3 loturi serviciile ce trebuie achizitionate: 1. Servicii de proiectare tehnica, furnizare de echipamente, instalare, punere in functiune, operationalizare, 2. Servicii de relocare a echipamentelor destinate controlului de securitate existente, 3. Furnizare sistem automat de verificare a documentelor de calatorie, instalare si punere in functiune.

Configurarea dotarilor propuse trebuie sa asigure serviciile de securitate necesare integrarii Romaniei in Spatiul Schengen.
Sistemul trebuie sa raspunda nevoilor operationale privind un volum crescut al pasagerilor tranzitati prin aeroportul Timisoara de pana la 3 milioane de pasageri pe an, plafon care este estimat a fi atins dupa anul 2032.

Sistemul integrat destinat controlului de securitate, transportului bagajelor de cala si controlului documentelor la trecerea frontierei in Terminalul de Plecari Externe trebuie sa contina detectori de explozivi lichizi, urme de explozivi, detectoare de metale, sistem auto check-in de tip drop bag, benzi pentru bagaje, sistem automat de verificare a documentelor de calatorie, mai multe tipuri de scannere, retea de date si de conectare in sistemul integrat de coordonare a controlului de securitate prin statia Inspectoratului Politiei de Frontiera.

Finantarea este asigurata prin Programul Operational Infrastructura Mare – POIM, iar contractul este estimat la 47.305.250 lei fara TVA, adica aproape 11.500.000 de euro cu TVA.

Firmele interesate isi pot depune ofertele pana in 26 iunie.

Va reamintim, noul terminal va avea o suprafata construita de 12.000 mp, 6 filtre de securitate, 18 ghisee check-in si 6 porti de scanare automata a documentelor. Constructia va completa terminalul de Sosiri Curse Externe care este in exploatare din iulie 2021.

Constructorul SC Concelex SRL din Bucuresti trebuie sa finalizeze lucrarile pana la data de 31 decembrie 2023.

Contractul are o valoare de 88,99 de milioane de lei (fara TVA), iar finantarea este asigurata din 3 surse: fonduri europene nerambursabile (POIM 2014-2021), bugetul de stat, veniturile proprii ale aeroportului.

Iata cum va arata noul Terminal de Plecari Externe de la Aeroportul International Timisoara!

Noua constructie va completa Terminalul de Sosiri Curse Externe care este deja in exploatare incepand din 29 iulie 2021. Acesta are o suprafata totala de 4.383 mp, iar investitia s-a ridicat la 30,35 milioane de lei, fonduri europene nerambursabile, de la bugetul de stat si din veniturile proprii ale aeroportului.

1

#1389 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 mai 2023 - 18:29

Anunțul despre (re)lansarea TSR - TLV a fost publicat joi, simultan pe canalele de social media ale HiSky și ale Aeroportului TSR
Imagine atasata: HiSky-TSR-TelAviv-25Mai2023.png

Rută nouă: Timișoara – Tel Aviv cu HiSky din august 2023
3

#1390 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 29 mai 2023 - 08:14

Când faci lucrări cu firme de partid vai mama lor... :Facepalm_emote_gif:

Citeaza

UPDATE. Infiltrații de apă în Aeroportul Internațional Timișoara, la terminalul de plecări interne

Terminalul de plecări al Aeroportul Internațional Timișoara a fost cuprins de infiltrații de apă, în urma ploilor de duminică după-amiază, potrivit unor imagini trimise de către un cititor Tion. Acestea apar în partea de la intrarea în terminal, pe latura cu plecările interne. Reprezentanții aeroportului spun că se lucrează la curățarea zonei și la constatări pe acoperiș.

https://www.tion.ro/...nterne-1720836/

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 29 mai 2023 - 08:15

1

#1391 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 29 mai 2023 - 08:48

Vezi postareaPablo, la 25 mai 2023 - 16:45, a spus:




"Reprezentantii Aeroportului vor sa se asigure ca la momentul finalizarii cladirii, inainte de ultimele finisaje, undeva in jurul datei de 1 octombrie, vor avea si echipamentele de control si siguranta pregatite de instalare, asa ca, dupa o prima ratare a unei licitatii pentru gasirea unui furnizor care sa aduca cel mai modern sistem de securitate pe noul terminal, fac acum o noua incercare."

Cat tupeu jegos pe acesti reprezentanti, cum sa minti atat de ordinar? Ritmul este extrem de lent, iar situatia se prezinta cum o vedeti in poza la sfarsit de mai. Pana si 1 oct anul viitor pare greu de atins in conditiile in care a ajuns santierul.

La fel de tupeu jegos au si in promovarea companiei airconnect, care zilnic are curse anulate si intarziate ore intregi. Cum poti sa periclitezi astfel concediul cuiva? Sa faci reclama in exces unei companii tepare..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG-20230529-WA0011.jpg
  • Imagine atasata: IMG-20230529-WA0012.jpg
  • Imagine atasata: IMG-20230529-WA0013.jpg
  • Imagine atasata: IMG-20230529-WA0014.jpg

Aceasta postare a fost editata de lvs: 29 mai 2023 - 08:48

4

#1392 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 iunie 2023 - 14:20

AAR: Traficul de pasageri pe aeroporturile din România în luna mai 2023
Imagine atasata: Trafic-PAX-luna-MAI-2023-AAR.png
0

#1393 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 28 iunie 2023 - 15:15

Am ajuns la jumatatea traficului din Iasi :Facepalm_emote_gif:

Intre timp niste imagini de la constructor cu noul terminal plecari Concelex FB
0

#1394 Useril este offline   Muscus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 23 ianuarie 19

Postat 28 iunie 2023 - 18:58

Trafic ar fi peste Cluj daca ar fi zboruri.
Problema e managementul TSR care prin incompetenta si prostie saboteaza banatul.
Parca si Grindeanu e orb si nu vede ce se intampla la TSR de ani buni.

Terminal nou plecari TSR valoare investitie 184 mil Lei(de la bugetul de stat)
Terminal extindere Oradea valoare investitie 178 mil lei(cu fonduri Europene)
Terminal extindere Cluj valoare investitie 366 mil lei(partial cu fonduri Europene)

Aceasta postare a fost editata de Muscus: 29 iunie 2023 - 07:58

0

#1395 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 29 iunie 2023 - 08:31

Remarcabil ce au reusit la Iasi, bravo lor, sa te apropii atat de mult de Cluj. Despre tsr, nimic de zis.
0

#1396 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 03 iulie 2023 - 11:28

Pun cateva poze facute spre sfarsitul lunii iunie, e cam acelasi lucru cu ce au pus si ei pe facebook, dar daca tot le-em facut.
Scuzati calitatea, o sa incerc sa le redimensionez cu alt soft, ca acum mai nou pozele facute cu Samsung, cel putin, au extensie .heic si le fac in .jpeg apoi din jpeg destul de mare tb sa le fac mai mici sa le pot posta, vad ca le face terci dupa atatea editari...
O sa ma ajung in august pe aeroport, sunt curios ce o sa fie atunci. Dar la cum arata acum sunt sanse infime sa fie gata la sfarsitul anului, poate la vara viitoare.

poze din 21.06

Imagine atasata: 20230621_105231.jpg
Imagine atasata: 20230621_105648.jpg

poze din 28.06 - nu sunt schimbari majore

Imagine atasata: 20230628_153254.jpg
Imagine atasata: 20230628_153230.jpg

terenul din fata a inceput sa fie curatat
Imagine atasata: 20230628_155156.jpg

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 03 iulie 2023 - 11:30

5

#1397 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 iulie 2023 - 16:06

Vezi postareaMuscus, la 28 iunie 2023 - 18:58, a spus:

Trafic ar fi peste Cluj daca ar fi zboruri.
Problema e managementul TSR care prin incompetenta si prostie saboteaza banatul.
Parca si Grindeanu e orb si nu vede ce se intampla la TSR de ani buni.


Eu tot insist pe asta. Sper ca la un moment dat lumea să înțeleagă.
Problmea mare, a aeroportului este pozitionarea. Ne aflăm într-un colț de țară, înconjurați de capitale cu aeroporturi mult mai mari.
În plus, nu mai sunt vremurile de acum câțiva ani. Costurile pentru companiile aeriene au crescut masiv, așa că nimeni nu își mai poate permite să zboare la limita profitabilității. Companiile sunt forțate să-și aleagă foare bine rutele și destinațiile pe care zboară.

Exemplu: Wizz anulează începând cu programul de iarnă 2023 ruta TSR - TSF (Treviso) nu pentru că este managementul prost ci din cauza traficului slab. Poate și în anii trecuți ruta avea un trafic slab dar costurile erau mult mai mici și atunci alegeau să păstreze ruta. Între timp, costurile au crescut, prețurile la fel și pe cale de consecință, a scăzut cererea. Situația este similară și în cazul RYR.

Lucrurile acestea se resimt mult mai puțin în alte părți decât aici.
CLJ este un aeroport în centrul țării, înconjurat de populație din toate părțile și atrage clienți de la Suceava până la Oradea.
În plus și Clujul stă mai bine decât Timisoara la multe capitole: turism, economie, salarii, studenți etc. (nu o spun eu, o spun statisticile) Toate aceste lucruri influențează radical oferta.
IAS profită de pe urma închiderii bazelor Wizz din R. Molodiva și Ucraina și chiar BCM etc.

Nu sunt fan al celor de la aeroport și cred că vina lor ține mai de grabă de lipsa unei infrastructuri adaptate secolului 21. Acum, în sfârșit, după atâția ani se construiește un terminal decent și la TSR. Astea sunt probleme unde doar managementul este de vină.
Totuși, să nu ne facem iluzii. Nu terminalele noi atrag zboruri. Dacă este rost de bani, companiile aeriene trec peste multe probleme de management. (mă refer la problemele obișnuite pe care le întâlnești în Romania, unde cred că se încadrează și managementul de la AIT)

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 03 iulie 2023 - 16:22

2

#1398 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 03 iulie 2023 - 21:47

E evident că aria de acaparare a TSR-ului e mai mică decât a aeroporturilor din Cluj și Iași, dar nu atât de mică încât să justifice diferența asta. Apropierea de Belgrad și Budapesta nu cred că influențează prea mult. Majoritatea celor care zboară spre alte destinații decât cele oferite de TSR o fac cu escală la Milano sau Londra, nu merg cu mașina până la Budapesta. Eu unu' n-am cunoscut pe nimeni să facă asta. Cât despre puterea financiară a Clujului, mă îndoiesc că ar fi peste a Timișoarei dacă ne uităm la dimensiunea retailului și cifra de afaceri a mall-urilor. Are într-adevăr mai mulți turiști și studenți, majoritatea din țară totuși. Dacă TSR-ul ar fi manageriat decent, ar trebui să fie pe la 60-70% din CLJ.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 04 iulie 2023 - 15:21

1

#1399 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 iulie 2023 - 00:00

Cifra de afaceri este influențată foarte tare suprafața închiriabilă.

Date pentru anul 2022
Iulius Town Timisoara - 40.4 mil eur. / 118.000 mp. = 342 eur/mp/an
Shopping City Timișoara - 17 mil. eur. / 70.000 mp. = 243 eur/mp/an

Iulius Mall Cluj - 31.2 mil. eur. / 53.000 mp. = 588 eur/mp/an
Vivo Cluj - 19.7 mil. eur. / 61.000 mp. = 322 eur/mp/an

Încasările pe mp în mall-urile din Cluj sunt mai mari pentru că, probabil, chiriile pentru spații sunt mai mari. Chiriile sunt mai mari pentru că există cerere mai mare.
Cred totuși că si oferta este mai restrânsă. La Cluj mall-uri sunt mai mici pentru că sunt destul de vechi și nu prea au putut fi exstinse din lipsă acută de spațiu. Orașul se află între coline...
Oricum, stau bine și la capitolul retail.

Mă opresc cu acest off-topic. :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 04 iulie 2023 - 00:04

0

#1400 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 iulie 2023 - 07:44

Vezi postareaCalliope, la 03 iulie 2023 - 21:47, a spus:

Majoritatea celor care zboară spre alte destinații decât cele oferite de TSR o fac cu escală la Milano sau Londra, nu merg cu mașina până la Budapesta. Eu unu' n-am cunoscut pe nimeni să facă asta.


eu am facut asta in 90% din situatii cand am zburat cu avionul in concedii. de fiecare data am comparat preturile cu plecare din TSR vs BUD. cu tot cu costurile de drum si parcare am iesit MULT mai ieftin ca din TSR.
1

Arata acest topic


  • (87 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi