STP Timișoara Forum: Poduri si pasarele noi peste BEGA - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Poduri si pasarele noi peste BEGA

#41 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1097
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 10 aprilie 2023 - 19:29

Atentie! Se inchide unul dintre cele mai circulate poduri din Timisoara. Pasarela Indragostitilor va fi demolata

Citeaza

Atenție! Accesul pe Pasarela Îndrăgostiților va fi închis complet începând cu data de 11 aprilie 2023, conform deciziei comisiei de circulație.


Birocratia e in toi, dar pasarela se inchide de parca ar fi vreun pericol sa treci pe acolo :wacko: Lucrarile sigur nu vor incepe anul asta.
0

#42 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 10 aprilie 2023 - 19:41

Dar chiar e pericol. Pasarela sta pe "stixuri".

Vezi postareamichidutza, la 28 ianuarie 2023 - 13:24, a spus:


Atasament pasaj_pietonal.png

*poza e preluata de pe aplicatia de sesizari a primariei.


0

#43 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1097
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 10 aprilie 2023 - 19:57

Asa arata si acum 10 ani. Nu e asa fragil betonul. Anul viitor cand s-ar putea sa inceapa lucrarile o sa vezi ca pasarela o sa fie tot in picioare.
0

#44 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 10 aprilie 2023 - 21:46

:up: Las ca merge si asa! :rolleyes:
0

#45 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 aprilie 2023 - 04:44

Este suficient sa inchizi un pod, chiar si o pasarela, ca sa dai impresia ca se lucreaza. Ca se lucreaza si altceva decat plantari de pomi...

Pe de alta parte, cei care folosesc aceasta pasarela vor avea mai putin de ocolit fata de cei din Iosefin.
Nu inteleg de ce nu au fost atacate ambele pasarele simultan precum s-a facut la podurile Eroilor si Dragalina (Stefan cel Mare)?
Ca sa nu zic de 4 pasarele simultan, pe langa astea doua, UVT si Samuil Micu.
Evident ca ma gandesc la pasarele normale si nu la sf-uri...
0

#46 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 11 aprilie 2023 - 04:55

Comunicatul de pe site-ul primariei.
Inteleg ca SF-ul asteapta dupa ultimul aviz apoi se lanseaza licitatia de proiectare si executie.

https://www.primaria...fi-modernizata/
0

#47 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 11 aprilie 2023 - 09:03

stiti ceva daca se face o pasarela noua la Uzina de apa? am vazut ca sunt doua picoare de beton noi facute langa pasarela actuala.
0

#48 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 aprilie 2023 - 09:54

Iata, legat de pasarela Pestalozzi ( indragostitilor cum le place unora), poate se conving si alti colegi de costurile umflate ale acestei pasarele dar si a pasarelei Gelu...Cititi si comparati.



https://www.opiniati...am-p/18/04/2023
0

#49 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2023 - 10:06

Eu am spus din start ca nu suntem normali la cap vehiculand astfel de sume, dar parea ca sunt doar "heităr", iata ca vine si confirma parerea mea chiar un inginer constructor si nu unul de la PNL, PSD,UDMR sau AUR ci chiar de la USR.
1

#50 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 18 aprilie 2023 - 11:36

Eu nu inteleg unde e de fapt problema? Indiferent ce scrie Latcau pe Facebook, se va face o licitatie la care pot participa zeci de firme. Daca vreo firma estimeaza ca poate face aceasta pasarela cu 100k, aia vor scrie in oferta.

Nu mai bine, inainte sa heitarim aiurea, asteptam sa vedem rezultatele unei licitatii publice, deschise oricarui constructor (inclusiv a aluia de la Oradea)?

Ca si paranteza suplimentara, sa compari costurile unui pod in 2018 cu unul in 2023, in conditiile in care sumele sunt diferite, proiectul este diferit (cel de la este un pod de access, aceasta pasarela se doreste a avea o arhitectura deosebita, iluminat arhitectural, etc), si pe langa inflatia despre care vorbeste mai este si recalcularea preturilor de executie cu pana la 50% in plus - lege data de guvern in urma situatiei economice actuale - mi se pare demn doar de opiniapnl.

Adevarul e ca numai Robu ne promitea proiecte fantasmagorice, pe bani putini. Si asa si ramaneau, promise (ca nota, el a demolat pasarela asta in 2018 si a refacut-o prin 2016, sau prin 2019).
3

#51 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2023 - 17:55

Pai nu e asa. Daca scri in caietul de sarcini ca vrei o fabuloasa pasarela de doua milioane si ca atata ai sa dai pe ea, sigur-sigur nu va veni nimeni sa spuna ca ei o vor face cu un milion. Din contra, vor participa in ideea ca se va putea chiar suplimenta aceasta suma, dupa ce incep lucrul.
0

#52 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 18 aprilie 2023 - 19:37

Sunt zeci de licitații adjudecate la un preț inferior celui estimat de beneficiar. Așa funcționează concurența. Asta ca sa nu spun că nu cred că postarea lui Lațcau e citat din caietul de sarcini.
0

#53 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 aprilie 2023 - 20:24

Prețul nu este totul, depinde ce condiții se cer pentru executant, mai avem o sala de sport neterminată la care lucrează numai firme Manole.
3

#54 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 18 aprilie 2023 - 22:57

Vezi postareamile, la 18 aprilie 2023 - 09:54, a spus:

Iata, legat de pasarela Pestalozzi ( indragostitilor cum le place unora), poate se conving si alti colegi de costurile umflate ale acestei pasarele dar si a pasarelei Gelu...Cititi si comparati.



https://www.opiniati...am-p/18/04/2023


Comparatiile pe care opinia le face sunt cu niste proiecte din 2018, perioada in care atat inflatia cat si pretul materialelor erau diferite cu mult fata de acum.
Daca cineva tine neaparat sa compare, corect ar fi sa o faca cu caietele de sarcini ale celor trei proiecte in fata.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#55 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 19 aprilie 2023 - 02:30

Sincer, am pierdut vremea citind articolului OT, care ne spune pe scurt cam asa:

- in 2023 conform vicelui Latcau, primaria Timisoara va licita pasarela care va costa aproximativ 2 mil euro

- in 2018 la Oradea s-a finalizat un pod rutier care a costat 2.4 mil euro, apoi tot in articol ni se spune, conform primarului Bolojan ca de fapt costul a fost de 3.3 mil euro

- in 2018 o alta Pasarela din Oradea s-a licitat cu 2 mil euro, iar in final costurile vor fi dublate la 4.1 mil euro


Dpmdv articolul e tendentios si ne propune sa comparam:

Pod rutier in Oradea finalizat in 2018 (deci licitat probabil prin 2016) cu 3.3 mil vs. Pod pietonal licitat in Timisoara in 2023 cu 2 mil

Pod pietonal in Oradea licitat in 2018 la 2 mil si cu pret final 4.1 mil vs. Pod pietonal in Timisoara licitat in 2023 la 2 mil

Ce ar trebui sa inteleg din articol? Ca in Oradea acum 7 ani s-au licitat mere la un pret iar in Timisoara in 2023 se vor licita pere la alt pret. Ceea ce e perfect normal
9

#56 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1381
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 aprilie 2023 - 08:46

Conteaza si latimea, lungimea, daca se reface complet sau nu. Cel hobanat din Oradea de langa Sinagoga arata bine cand l-am vazut acum vreo 2-3 ani, trebuie renovat, pus lumini, dar ramane la latimea intiala. Asta de la noi va fi mult mai lat decat acum, cu o zone de belvedere pe ambele maluri. Si chiar daca Bega e mai ingusta, daca sunt si treptele alea incluse, deja se mai "lungeste" putin.
Si revin pe ce am mai spus. S-a renuntat demult la acordarea de licitatii pe un singur criteriu adica pretul cel mai mic, conteaza si calitatea

3

#57 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 19 aprilie 2023 - 09:23

Voi pe articole din opiniapnl.ro v-ati apucat sa faceti analiza pe text? E cel mai pe fata pro PNL ziar local, apoi Ziua de Vest, sigur ca si celelate partide au presa tonomat, dar parca nu-s asa pe fata ca astia :)) In fine, discutia asta cu pretul e foarte subiectiva. Daca mandea ala din USR s-ar fi dus la Latcau sa-l intrebe ca intre colegi de partid: Boss, nu e prea mult pasarela asta? Da sa vad si eu de ce costa atat, ca-s inginer constructor si-s curios; apai nici astia nu mai aveau acum articol, ca de acolo au plecat.
4

#58 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 aprilie 2023 - 12:44

Citeaza

Asta de la noi va fi mult mai lat decat acum, cu o zone de belvedere pe ambele maluri.



Chestia asta cu zonele de belvedere sunt fix pentru scos ochii sau altfel spus pentru a justifica macar partial preturile umflate. Mai avem zone de belvedere pe malul Begai facute pe baza unui alt proiect umflat la pret si pe care nu sta mai nimeni pentru ca n-au ce admira decat mai multa sau mai putina mizerie. In cazul de fata pot fi admirati pomii de pe un mal si de pe celalalt mal. Super peisaj! Si din cand in cand poate trece si vreun hidrobuz sau caiacist...




Mult, mult mai important mi se pare daca va ramane spatiul de subtraversare macar de vreo 2 m. Din ce-am vazut eu nu mi se pare ca ar fi asemenea spatiu. Chiar daca actualmente (conform proiectului prost de amenajare a malurilor din anii trecuti nu s-a tinut cont de acest aspect) nu ai unde merge mai departe, poate intr-o zi va veni vreun primar mai destept decat Robu si Fritz si va trage complet trotuarul si pista pe langa apa. Si macar atunci sa nu intampine tot felul de obstacole create, iata, acum.


La Gelu vor fi astfel de subtraversari, sper ca pe ambele maluri...
1

#59 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1381
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 aprilie 2023 - 14:10

mile complet de acord ca ar fi frumos sa continui cu bicicleta pe jos - dar atunci trebuie subtraversare si la podul Decebal si abia apoi o urcare sus pe mal. Doar ca acolo Bega se ingusteaza cu cativa metri (Podul Decebal e scurt) si malurile sunt foarte abrupte - ar fi necesar un perete de beton intre cele 2 poduri care sa protejeze pista - mai ales pe partea din stanga unde ai sosea aproape. Si nu doar inalt de 1 metru cum e langa Vaporul, ci de vreo 3 metri
1

#60 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 aprilie 2023 - 14:53

Inclusiv in Timisoara veche (se pot vedea numeroase poze), Bega in zona podurilor era cu mult mai ingusta si cu toate astea navigatia era "infloritoare"...Si in zilele noastre pe canalele navigabile din vestul Europei, zona podurilor este ingustata din cauza podurilor vechi, facute mai scurte...si totusi se navigheaza.
Dar noi cum nu avem aproape deloc navigatie, nu ar fi nici o problema de ingustarea Begai cu inca doi metri in zona podului Decebal. Si in aceste conditii ar putea trece doua hidrobuze unul pe langa celalalt.

Dar legat de pereti verticali de sustinere a malurilor de pamant, da, sunt necesari in acea zona. Dar chestiunea aceasta s-ar putea transa intr-un viitor oarecare. Importanat este sa se lase loc sub noua pasarela pentru subtreceri. Daca nu se va lasa loc acuma odata cu constructia noii pasarele, atunci continuarea pistei si a trotuarului catre Podul Decebal si pe sub acesta nici nu va fi pusa vreodata in discutie. Si ar fi pacat.


De altfel tot proiectul de reamenajare a malurilor a fost facut cu "picioarele" si nu cu capul.
Iata de ce? S-a plecat de la ideea ca pista si trotuarul vor merge pe sus si unde exista posibilitate de subtrecere, vor cobora pe jos langa apa.
Propblema trebuia pusa invers si anume se va merge pe langa apa pe tot traseul si unde chiar nu se poate, se va urca sus. Pare aceeasi chestie dar nu e.

In urma cu circa 1 an jumate se auzea dinspre Fritz ca se vor face subtreceri si la podul Dacilor (Cartan). Se mai aude ceva de aceasta initiativa?

Undeva prin 2010 parca am trecut in revista toate podurile (si pasarele) de pe Bega si am aratat prin poze la care se pot face subtreceri printre care era si podul Dacilor dar si podul Eroilor (si altele), poduri care din constructie permiteau acest lucru dar in momentul cand mai tarziu s-a facut proiectarea, onor proiectantul n-a observat aceste posibilitati pe teren.
La podul Eroilor si-au dat seama ca pot face subtreceri si le-au facut pana la urma insa dupa ce podul a fost terminat si pe alt proiect/licitatie.
Acuma cineva si-a dat seama ca si la podul Dacilor de poate face subtraversare si iarasi va fi alt proiect si alta licitatie. Daca va fi? Deocamdata este "liniste".
Suntem/sunt batuti in cap! Si prosti, si fuduli!...
2

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi