STP Timișoara Forum: Strada Musicescu - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Strada Musicescu (finalizat) - finantare de la bugetul local

#1 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 iulie 2012 - 22:40

Se reabiliteaza strada Musicescu, cu 2,5 milioane de euro.

3 iulie 2012

S-a dat unda verde la lucrari pe strada Musicescu, una dintre cele mai lungi strazi din Timisoara. Reprezentantii Primariei au finalizat Proiectul Tehnic si au intocmit documentatia necesara pentru modernizarea strazii. Se trece acum la demararea procedurilor de achizitie publica a contractului de executie a lucrarilor. Atentie, insa! Se reabiliteaza doar tronsonul dintre strada Hebe si Calea Urseni.

Viceprimarul Sorin Grindeanu estimeaza ca lucrarile vor incepe in toamna, dupa ce se va depasi perioada licitatiilor publice. Va fi modernizat sectorul delimitat de strada Hebe si Calea Urseni.

“Sectoarele supuse amenajarii totalizeaza o lungime de 3.422 metri, astfel: intre Calea Urseni si strada Hebe – 3.207m, strada Musicescu 105-107-215m. Strada Musicescu este diferentiata pe sectoare de structura rutiera: tronsoane asfaltate, tronsoane cu piatra sparta si tronsoane din pamant si se incadreaza in categoria strazi de folosinta locala, cu banda de circulatie si viteza de proiectare de 25 km/h, pe tronsonul cuprins intre str. Ioachim Miloia si str. Hebe”, se arata intr-un document emis de Primaria Timisoara.

Potrivit reprezentantilor primariei, vor fi amenajate trotuarele de pe ambele parti ale strazii, piste de biciclisti, dar si dispozitive de scurgere a apelor pluviale. Lucrarile ar trebui finalizate in 2 ani si costa aproape 11,5 milioane de lei, fara TVA, adica putin peste 2,5 milioane de euro, bani care vor fi luati din bugetul local.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#2 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 iulie 2012 - 14:47

Doamne ajuta! Chiar zilele trecute am reusit sa parcurg TOT acest traseu, pe toata lungimea si latimea sa cu un Logan...

Dupa cum stit Loganul nu se paote asemana deloc cu un bolid de F1, in ceea ce priveste garda la sol, insa va pot marturisi ca m-am simtit ca intr-unul...
La cate hopp-uri sunt, la anul putem aranja linistiti o SS de macadam al raliului Banatului :coolspeak:
0

#3 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 septembrie 2012 - 00:16

Citeaza

TIMISOARA. Una dintre prioritatile Primariei Timisoara este strada Gavril Musicescu din Timisoara. Municipalitatea doreste sa inceapa, cat mai curand lucrarile de reabilitare a acestei strazi.

Viceprimarul Sorin Grindeanu a declarat ca in cursul acestei saptamani a avut loc deschiderea ofertelor depuse de firmele care doresc sa lucreze la reabilitarea acestei strazi si ca pasul urmator este licitatia electronica.

“Ieri (miercuri- n.r.) a avut loc deschiderea ofertelor, iar intr-o saptamana vom vedea cine se califica sau nu si va putea intra in faza a doua, licitatia electronica. Vrem sa intram cat mai repede cu lucrarile pe aceasta strada. Pe langa faptul ca e lunga, e si de pamant. Pe unele portiuni mai e asfalt, insa e atat de deteliorat incat e ca si cand nu ar fi. E una din prioritati“, a declarat Grindeanu.

Lucrarile ar trebui finalizate in 2 ani si costa aproape 11,5 milioane de lei, fara TVA, adica putin peste 2,5 milioane de euro, bani care vor fi luati din bugetul local.

opinia timisoarei
0

#4 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 februarie 2013 - 17:20

Se deschide santierul pe Musicescu. Cea mai lunga strada din Timisoara va fi reabilitata cu peste 1 milion de euro

20 februarie 2013

Atentie, soferi! Strada Musicescu, cea mai lunga din Timisoara, intra in reparatii de saptamana viitoare. Se va lucra de la intersectia cu strada Hebe pana la Calea Urseni.

Lucrarile vor fi demarate imediat dupa predarea de amplasament pentru deschiderea santierului, care va avea loc saptamana viitoare. Potrivit primarului Nicolae Robu, muncitorii Societatii de Drumuri Municipale se vor ocupa de reabilitarea strazii, cu 6,1 milioane de lei, bani luati din bugetul local.

Se vor amenaja trotuarele, bordurile, gurile de scurgere, rigolele, pistele de biciclete si parcarile laterale, acestea din urma doar pe anumite portiuni, pentru ca in unele zone strada este foarte ingusta.

“Saptamana viitoare facem predarea de amplasament pentru deschiderea santierului pe strada Musicescu. Cea mai lunga strada din oras este intr-un hal fara de hal, am fost acolo si am vazut situatia. Ea va intra in reabilitare, se va lucra pe tronsonul de la strada Hebe pana la Calea Urseni, aproximativ 4 kilometri. Executantul lucrarii este Societatea de Drumuri Municipale, iar valoarea contractului este de 6,1 milioane de lei, fara TVA”, a declarat primarul Nicolae Robu.

Atentie, soferi! Pe unele portiuni va fi restrictionata circulatia atat timp cat se va lucra. Lucrarile trebuie sa fie gata in 20 de luni de la semnarea contractului.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#5 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 februarie 2013 - 18:32

Ar trebui facute niste poze/film pt comparatie. :eusa_think:
0

#6 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 februarie 2013 - 19:07

Oare n-a trecut Google-Car pe acolo?
0

#7 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 februarie 2013 - 19:57

Nu m-am gindit la asta... Norcul a trecut, cu exceptia portiunii ulita cimp:

Imagine atasata: Str. Musicescu - Norc Streetview.JPG

Vazuta de sus zona e "fascinanta":

Imagine atasata: Str. Musicescu - google maps.JPG

Tin minte ca acum citiva ani trebuia sa ajung la un service electrocasnice si am regretat ca nu aveam masina offroad. Am renuntat sa merg dinspre Hebe si am incercat si dinspre Calea Martirilor. Pina la urma am mers pe jos... :nervos:

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 20 februarie 2013 - 20:11

0

#8 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 20 februarie 2013 - 20:46

Tot o promisiune a fostei administraţii: aici
0

#9 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 februarie 2013 - 21:25

Vezi postareaAndy, la 20 februarie 2013 - 20:46, a spus:

Tot o promisiune a fostei administraţii: aici

Mersi mult, am unit cele 2 topicuri.
0

#10 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 februarie 2013 - 20:41

@Doppler, totusi tin sa cred ca daca ai timp ai putea trage o fuga, daca nu alta cu bicicleta.
Ar fi ceva de facut o comparatie.
0

#11 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 februarie 2013 - 20:49

Sa fie vreme frumoasa in weekend, cu toate ca accuweather spune contrariul...
0

#12 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5983
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 februarie 2013 - 09:30

Nu-mi pot da seama cum de a putut fi neglijata complet strada aceasta in ultimii 23 de ani.
Bine ca va incepe executia lucrarilor.
0

#13 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 februarie 2013 - 12:13

Daca va aduceti aminte, in urma cu vreo 8 - 9 ani s-a incercat (sub Ciuhandu) sa se faca ceva si anume s-a imprastiat pe unele portiuni insemnate un pietris alb - galbui sfaramicios si a iesit un fiasco total in sensul ca atat casele cat si vegetatia s-au umplut cu praf, dar nu putin ci cu foarte, foarte mult praf. Locatarii afectati au fost extrem de nemultumiti de solutia aleasa de edili. Nu stiu cum au scapat de acel praf, probabil s-a adunat "pietrisul" de pe strada...
0

#14 Useril este offline   duck_dani 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 18 martie 11

Postat 14 mai 2013 - 22:04

se pare ca s-au apucat de lucrarea de amenajare a strazii Musicescu. In zona cartierului Braytim am facut ieri pozele astea:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: photo 1.JPG

0

#15 Useril este offline   duck_dani 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 18 martie 11

Postat 14 mai 2013 - 22:05

poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: photo 2.JPG

0

#16 Useril este offline   duck_dani 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 18 martie 11

Postat 15 mai 2013 - 12:16

daca ajuta pe cineva, daca are sens, ma pot ocupa de update-uri photo periodice. Nu e efort mare pt mine, dar nici nu as face daca nu e interes.

Aceasta postare a fost editata de duck_dani: 15 mai 2013 - 12:16

1

#17 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 mai 2013 - 16:13

La intervale de o luna-doua poti veni cu niste poze daca se si intampla ceva pe "santier"...
Mai des n-are sens pentru ca lucrurile nu se vor misca intr-un ritm spectaculos...

Parerea mea!...
0

#18 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5983
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 15 mai 2013 - 22:24

Si eu sunt interesat de update-uri de la aceasta lucrare, dar in masura in care se intampla ceva notabil, dupa cum spune dl. mile mai sus.
Multumim pentru disponibilitate, duck_dani.
0

#19 Useril este offline   duck_dani 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 18 martie 11

Postat 16 mai 2013 - 07:01

ok, probabil o sa fac un set de poze cu starea actuala a lucrarii (ceva poze din mai multe zone/unghiuri) si apoi revin intr-o luna
0

#20 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 mai 2013 - 07:53

Excelent. B)

Tare sunt curios cum vor rezolva problema in dreptul hotelului Arizona, acolo strada devine extrem de ingusta. Nu e loc nici de 2 benzi, nici de trotuar.
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi