STP Timișoara Forum: TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara Despre locuri de parcare si sisteme de taxare administrate de primarie

Poll: Sondaj TimPark (fost TelPark)

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Sunteti multumit de actualul sistem de taxare din Timisoara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ati fi de acord cu extinderea sistemului si in alte zone ale orasului?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 22 noiembrie 2010 - 22:10

Si eu tot de ea vorbeam.
0

#22 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 noiembrie 2010 - 22:51

Vezi postareaChagall, la 22 noiembrie 2010 - 21:12, a spus:

Ma refeream la anularea automata a amenzii, in momentul trimiterii unui SMS in valoare de 3 euro, reprezentand contravaloarea platii pe o intreaga zi.


O colega de serviciu s-a aflat saptamana trecuta in aceasta situatie si a rezolvat-o in modul descris.
Toate instructiunile si modul de anulare sunt inscrise pe formularul de tip Proces Verbal (amenda lasata pe parbriz).
Dar ma gandesc ca informatia mai poate fi gasita si prin alte parti (sediul ADP, web)...
0

#23 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2010 - 04:04

Am platit si eu o data amenda la TelPark prin SMS, si, cel putin teoretic, a functionat. La a doua amenda chiar mi-au trimis ei SMS ca sa platesc. Doar ca a doua amenda n-am mai platit-o nici pana azi si s-a intamplat acelasi lucru ca la prima (nimic :ico4: )
0

#24 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 noiembrie 2010 - 10:28

Iti doresc sa nu ajungi la 3 :ico4:
0

#25 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2010 - 21:19

3 pe ce perioada? Cele 2 de care vorbesc sunt din 2008. Prima am luat-o pentru ca aveam masina parcata in fata imobilului in care locuiesc (Piata Romanilor), iar a doua in parcarea de vis-a-vis de casieria Electrica. Acum, curtea mea fiind cu 2 intrari - dintre care una pe str Stefan cel Mare, parchez acolo (si n-am nicio treaba cu TelPark-ul, portiunea aceea fiind rezervata exclusiv riveranilor - intre Piata Traian si Electrica). Asa ca slabe sanse sa ajung la 3. Oricum, masina nu e pe numele meu, si valoarea ei e prea mica incat sa se merite s-o mai recuperez in caz ca va fi vreodata ridicata (Dacia 1310 :ico4: )
0

#26 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 23 noiembrie 2010 - 22:43

Am si eu pe cineva care tot asa, nu a platit o amenda TelPark, si NU a ajuns la a 2-a, iar dupa cateva luni i-a venit de platit 11 milioane(masina fiind pe firma) au ajuns pana la blocarea conturilor. :ico4:
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 noiembrie 2010 - 22:57

Grabiti tare baietii de la TelPark:

"ADP, acuzata ca a extins ilegal aria de aplicare a sistemului TelPark

Pe mai multe artere din Timişoara au fost amplasate indicatoare TelPark înainte ca o hotărâre de consilu local care ar da dreptul societăţii Administrarea Domeniului Public să instituie sistemul pe străzile respective să fie adoptată. "

Sursa: Tion

Vad ca ne-au furat capacul canalului de langa bloc... Astia chiar nu vad ce potential au indicatoarele TelPark? :coolspeak:
0

#28 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 noiembrie 2010 - 12:10

...Si articolul:

ADP, acuzata ca a extins ilegal aria de aplicare a sistemului TelPark

tion.ro

Citeaza

Pe mai multe artere din Timişoara au fost amplasate indicatoare TelPark înainte ca o hotărâre de consilu local care ar da dreptul societăţii Administrarea Domeniului Public să instituie sistemul pe străzile respective să fie adoptată.

Consilierul local (PNL) Ciprian Jichici consideră că graba celor de la ADP nu reprezintă altceva decât o sfidare la adresa Consiliului Local Timişoara.

„E un abuz. Dacă CL Timişoara a ajuns să devină o formalitate în faţa societăţii ADP consider că avem o mare problemă care de această dată priveşte tot municipiul”, a afirmat Jichici.

Propunerea referitoare la extinderea sistemului TelPark pe câteva noi străzi din oraş va figura pe ordinea de zi a plenului Consiliului Local Timişoara abia săptămâna viitoare, fiind vizate străzile Labrint şi Amforei din zona Circumvalaţiunii, străzile Mihail Kogălniceanu, Crizantemelor şi zona Stadionului Dan Păltinişanu. Pe toate acestea însă, indicatoarele Telpark au şi apărut deja.

Consilierul liberal reclamă şi disproporţia dintre investiţiile ADP pe care societatea le foloseşte ca pretext pentru extinderea sistemului Telpark şi veniturile pe care le încasează de pe urma acestuia.

„Am avut curiozitatea să fac un mic inventar al „marilor” investiţii realizate de ADP pe aceste străzi. Dacă pe strada Kogălniceanu au fost create exact 16 locuri de parcare, pe Crizantemelor lucrurile stau ceva mai bine. Aici există circa 100 de locuri de parcare, realizate însă doar pe 50% din lungimea arterei, în condiţiile în care solicitarea de extindere Telpark vizează întreaga stradă. Pe strada Labirint e o situaţie şi mai interesantă. Aici există o singură locaţie, la intersecţia cu strada Amforei, cu 40 de locuri de parcare. Asta în timp ce în zona adiacentă zilnic sunt parcate sute de maşini, dacă nu mai mult, în parcările dintre blocuri”, a mai declarat Ciprian Jichici.

În aceste condiţii, extinderea sistemului, a mai arătat consilierul local, n-ar aduce practic niciun venit societăţii ADP, al cărei regulament dă dreptul unui abonament gratuit riveranilor. Şi cum este vorba aproape exclusiv de zone rezidenţiale, cu blocuri, parcările ar fi ocupate de cei care domiciliază aici. Pe de altă parte, restul posesorilor de autovehicule, care nu beneficiază de această facilitate, ar fi taxaţi fără să le fie asigurat niciun serviciu.

Cât priveşte raportul investiţii – venituri, bugetul revizuit de venituri şi cheltuieli al ADP prevede la capitolul investiţii pe semestrul I suma de zero lei, iar pe semestrul II - de 1,3 milioane lei. Şi asta, în condiţiile în care veniturile totale ale societăţii sunt de 10,56 milioane de lei „Restul se duce probabil pe cheltuieli diverse şi pe cele făcute cu cei 160 de angajaţi ai societăţii”, a concluzionat Jichici.


^^
La noi, tot proprietarul de masina are pretentia sa parcheze gratis pe domeniul public.
Spun asta din moment ce toata lumea combate TelPark-ul fara sa propuna alta solutie in schimb...
Sau?!

Aceasta postare a fost editata de MHN: 26 noiembrie 2010 - 12:10

0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 noiembrie 2010 - 13:10

Conduc si parchez in Timisoara de 27 de ani. Nu am avut nicio problema inainte de inventarea TelPark si nu as avea nici daca acesta s-ar desfinta. Aglomeratie pe putinele locuri de parcare a fost si va fi cu si fara telpark. E doar o metoda de a incasa niste bani (fara a rezolva ceva) in plus de la soferi, soferi de pe care oricum trag toti pielea. (impozite, taxe, accize, amenzi, asigurari, etc)
De ce nu am putea parca gratis? E chiar asa un lucru fantastic sau deosebit? A nu se intelege gresit: ma refer doar la parcarea pe marginea strazii nu la spatii amenajate de ADP. Daca amenajeaza locuri de parcare si monteaza si niste aparate de taxare (uite ca am propus si solutia alternativa :coolspeak: ) nu am nimic de comentat.
0

#30 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 noiembrie 2010 - 12:29

In toate orasele pe care le-am vizitat in Europa, parcarea se plateste. Si inca scump.
E drept ca niciunde nu am vazut transpot public gratuit. Cel putin nu pe unde am fost. De aceea propunerea aceea vis-a-vis de gratuitatea transportului local (in anumite zone) mi se pare la fel de absurda.

Revenind...
Desi, aparent sunt singurul (atat pe acest forum cat si pe altele) pro TelPark, nu am vreo tangenta cu numita si tocmai in Octombrie am primit cea mai recenta amenda.
Dupa ce am stabilit contextul in care discutam, ce nu-mi e clar legat de TelPark (cu toate ca ati sintetizat domnule FlorinB mai sus) este asa... timisorenii care sunt contra:
- nu vor sa plateasca, in general, pentru parcare?
- li se pare scump?
- li se pare ca ar trebui sa fie gratuita parcarea (din nastere)?
- platesc pentru ceva ce nu primesc?
- nu sunt suficiente locuri de parcare?
0

#31 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 28 noiembrie 2010 - 13:16

Eu spun ca daca le-am exclude pe rand, numarul celor nemultumiti ar scadea considerabil...

Si anume: 1. lipsa locurilor de parcare
2. platesc pentru ceva ce nu primesc
3. li se pare prea scump.
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 noiembrie 2010 - 13:24

Hai sa incerc sa raspund la aceste intrebari (parerea mea):

- nu vor sa plateasca, in general, pentru parcare?
Doar penru locurile amenajate special. In rest, sigur ca nu vreau sa platesc.
- li se pare scump?
Daca e o parcare pazita si amenajata corespunzator, nu. Pe marginea drumului, da.
- li se pare ca ar trebui sa fie gratuita parcarea (din nastere)?
Aici e valabil primul raspuns
- platesc pentru ceva ce nu primesc?
Da, pe marginea drumului nu a investit ADP-ul nimic, deci de ce sa le platesc ceva?
- nu sunt suficiente locuri de parcare?
Pai inca nu avem construit nicio parcare subterana sau supraterana. Cand am treaba in centru nu merg de loc cu masina, deci nu-mi trebuie locuri de parcare in zona respectiva.
0

#33 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 noiembrie 2010 - 13:27

Exact raspunsurile pe care le-am dorit :)
Revin...
0

#34 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 noiembrie 2010 - 23:04

ADP mi se pare că nu varsă fonduri la primărie, nu? Cam asta ar fi o altă problemă, că nici măcar nu se repară drumurile din banii adunaţi prin TelPark ...
0

#35 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 noiembrie 2010 - 23:28

Eu inca nici acum n-am inteles exact unde se duc banii de pe urma TelPark-ului.
0

#36 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 noiembrie 2010 - 14:43

Primaria crezi ca nu are buzunare destule pt bani astia ?
0

#37 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2010 - 16:24

Vezi postareadAImon, la 28 noiembrie 2010 - 23:04, a spus:

ADP mi se pare că nu varsă fonduri la primărie, nu? Cam asta ar fi o altă problemă, că nici măcar nu se repară drumurile din banii adunaţi prin TelPark ...



Banii adunati prin TelPark se folosesc doar la crearea de noi locuri de parcare. Problema este ca s-au creat prea putine locuri de parcare in acesti peste zece ani de cand s-a implementat acest sistem in oras. Ar fi fost normal sa avem la aceasta ora cel putin doua locatii de parcari supra sau subterane realizate de ADP din si numai din aceste fonduri. Numai vorbesc si de alte locatii realizate in parteneriate. In aceste conditii ma gandesc ca lumea ar fi acceptat extinderea rationala a TelPark-ului, caci s-ar fi vazut niste rezultate, insa fara sa vezi rezultate deosebite, nu-ti vine sa dai bani sa se duca pe apa Begai...
0

#38 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 noiembrie 2010 - 18:24

Are cineva o lista exacta cu parcarile realizate din fonduri TelPark, de cand a fost infiintat acest serviciu si pana acum?
0

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2010 - 19:31

Vezi postareaChagall, la 29 noiembrie 2010 - 18:24, a spus:

Are cineva o lista exacta cu parcarile realizate din fonduri TelPark, de cand a fost infiintat acest serviciu si pana acum?


Nu am o lista, dar din cand in cand mai apare cate un material in presa sau cate o emisiune la Atv sau Europa Nova unde se precizeaza care parcari au fost facute din fonduri de la TelPark. Ultimile realizari fiind pe Porumbescu, Cetatii,... aud ca si pe Mangalia (n-am vazut cu ochii mei), iar printre primele fiind Piata Doicesti (Cred ca-i spune Vlad Tepes acum), parcarea Modex, parcarea din Piata Sf. Gheorghe, parcarea Bega in spate (poate si fata), parcarea din Piata Aurel Vlaicu.... acum un an - doi, parcarea din Printul Turcesc la capatul strazii Musorgski,... si or mai fii cateva, dar trebuia sa avem deja si parcari supra sau subterane precum am scris si mai sus....
0

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 noiembrie 2010 - 19:34

Sa fim seriosi... Modex? Bega? Ambele parcari existau de muult, numai ca au fost montate 2 bariere, si cateva camere, eu nu cred ca asta se poate numi o investitie...
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi