STP Timișoara Forum: I'Velo Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

I'Velo Timisoara Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 aprilie 2013 - 13:08

edit
0

#2 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 aprilie 2013 - 13:11

Centrele de inchiriat biciclete din Timisoara, mutate in Parcul Copiilor si la Gradina Zoologica. Se deschide un al treilea

7 aprilie 2013 - Roxana Deaconescu B)

Timisorenii care obisnuiau sa inchirieze biciclete de la centrul de inchiriere deschis in Parcul Justitiei, chiar langa Primaria Timisoara, trebuie sa-si schimbe obiceiul. Centrul de acolo a fost ridicat cu totul si mutat in alta parte. La fel si cel de la Directia de Finante, din zona 700.

Imagine atasata: centru-inchiriere-biciclete-mutat.jpg

Potrivit sefului Directiei de Mediu din cadrul Primariei Timisoara, Adrian Bere, unul a fost amenajat deja in Parcul Copiilor, iar celalalt la Zoo. :coolspeak:

“Un centru este in Parcul Copiilor, au fost duse deja acolo toate cele necesare, mai trebuie facut racordul de curent, iar celalalt la Gradina Zoologica. Vorbim de cel din Parcul Justitiei si cel din zona 700. Ideea este de a face un traseu cat mai lung si de a veni in sprijinul cetatenilor, mai ales in perioada de vara, cand timisorenii merg la picnic langa Zoo. Nu sunt mijloace de transport in comun care duc chiar pana in fata Gradinii Zoologice, iar bicicletele pot fi luate din Parcul Copiilor si lasate la Zoo si invers. Sunt si camere de luat vederi la gradina, deci sunt si in siguranta, din acest punct de vedere”, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro Adrian Bere.

Reprezentantii Primariei Timisoara urmeaza sa deschida si un al treilea centru de inchiriat biciclete, in parteneriat cu o companie privata. Cel mai probabil acesta va fi pus foarte aproape de strada pietonala Marasesti, vehiculandu-se parcarea hotelului Timisoara ca locul potrivit.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#3 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 aprilie 2013 - 13:20

Mi se par foarte inspirate toate aceste 3 locatii, mai ales primele doua. Chiar au o logica.

Poate ar mai trebui o locatie si in partea astalalta de oras, Iosefin, Sagului, Girocului...

Aceasta postare a fost editata de mile: 07 aprilie 2013 - 13:22

0

#4 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 aprilie 2013 - 13:23

Ar mai trebui si piste de biciclete intre locatii.
2

#5 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 aprilie 2013 - 14:00

Asa este! Ti-am dat si un like pe chestia asta! Mie-mi scapase acest aspect! Si este un aspect major!...
0

#6 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 aprilie 2013 - 14:13

Cel mai scurt traseu, intre Parcul Copiilor si Zoo, este de 5,2km, conform traseului de mai jos.
Dar nu stiu exact in ce procent, pe acest traseu, exista piste pentru biciclisti amanajat.

Imagine atasata: Harta ivelo.jpg
0

#7 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 aprilie 2013 - 14:21

Maxim 50% si nu in cele mai bune conditii de siguranta si ... tehnice!...
0

#8 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 aprilie 2013 - 14:27

De fapt, studiind mai atent traseul, cred ca cel mai optim drum dintre cele 2 locatii ar fi urmatorul:
Parcul Copiilor (Bvd. Michelangelo) - Bvd. I.C. Bratianu - Bastion - Punctele Cardinale(Str Hector) - Bvd. Take Ionescu - Str. Mihail Kogalniceanu - Gara de Est - Str - Avram Imbroane - Continental - Zoo

Imagine atasata: Harta ivelo2.jpg
0

#9 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 aprilie 2013 - 15:42

Ca tot vorbim de "transbordare" de biciclete, am reusit sa identific urmatoarea problema: eu stiu ca atunci cand inchiriezi bicicleta trebuie sa iti lasi buletinul. Asa ca daca inchiriez din Copiilor si las bicicleta la Zoo, buletinul mi-l aduce postasul acasa sau cum? :intrebare:
Maine ies la o plimbare cu I'velo daca e vremea cat de cat in regula, is curios ce imi zic cei de la centrul de inchiriere.
0

#10 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 aprilie 2013 - 17:11

E o mare porcarie sa-ti ceara sa-ti lasi buletinul. E legal asa ceva?
1

#11 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 aprilie 2013 - 20:51

Eu asa am auzit! Inca nu stiu sigur, cand aflu am sa postez aici.
1

#12 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 aprilie 2013 - 21:08

Ce naiba, doar nu-s camatari. :ico4:
0

#13 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 aprilie 2013 - 21:34

Raoul, bucura-te ! Vei putea circula in voie cu bicicleta prin parcuri, politia locala nu te va putea legitima. :P

Sincer sa fiu, nu cred ca iti retine buletinul. Foarte probabil ti-l cere pentru a putea trece datele tale, iar apoi ti-l da inapoi.
0

#14 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 aprilie 2013 - 11:56

Deci am avut dreptate! Ieri, cu toate ca a picurat putin a fost vreme buna in comparatie cu astazi. Asa ca alaturi de prietena mea, ne-am indreptat catre centrul I'Velo din Parcul Copiilor. Ieri era ceva oferta, probabil ca numai ce s-a deschis sezonul si primele 2 ore erau GRATIS; oricum nu aveam de gand sa fac mai mult de 2 ore, deci a fost mai mult decat perfect.
Ne-a cerut buletinele, si a complecatat niste foi cu toate datele personale + numar de telefon iau buletinele au fost RETINUTE pe toata perioada cat am folosit bicicletele, le-am primit la returnare.
L-am intrebat care ii treaba cu buletinele si ca pot lua bicicleta de la un punct I'velo si sa o las la celalalt (mai ramand 2/3)? A zis ca el nu stie, pentru ca este obligat sa tina buletinele la el, mi-a explicat ca e ca si in Iulius Mall, iti iei cheie la dulap sa iti lasi hainele, buletinul ramane la ei. A zis ca se va interesa despre acest aspect.

Imagine atasata: 2013-04-09 15.46.22.jpg
Bicicletele merg foarte lin, nu au schimbator de viteza iar pe fata exista o frana "clasica" v-brake si pe spate frana in butuc; franele prind foarte bine! de altfel si cosul acela din fata se dovedeste a fi folositor. Deci vara, decat sa dai 2 lei respectiv 2.50 sa mergi cu MTC-urile O STATIE! mai bine inchiriez o bicicleta cu 3 lei ora si iesi mai convenabil :respekt:
0

#15 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 aprilie 2013 - 08:33

Din cate stiu eu, doar organele de politie pot retine buletinul sau cartea de identitate.
Iar pe de alta parte apare o problema atunci cand iei bicicleta de la o statie si vrei s-o predai la alta...

Dar am o intrebare de pus. Bicicleta este dotata cu vreun sistem de incuiere, in sensul ca mergi cu ea undeva sa-ti rezolvi vreo problema si intri inauntru 5 - 10 minute sau chiar mai mult si daca n-o "incui", risti sa ramai fara ea. Poti ramane fara ea si daca este incuiata. Si-ntr-o astfel de situatie, banuiesc ca bicicleta va trebui platita la pretul ei de achizitie sau pe acolo pe undeva...

Deci, aceste biciclete se pot inchiria doar pentru plimbari si nu pentru a-ti rezolva si niste probleme cotidiene...Asa o fi?...
0

#16 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 aprilie 2013 - 08:47

Nu exista nici o posibilitate so o "incui"/legi. Evetual daca iti aduci tu de acasa ceva, si eu ma gandeam la acest subiect... Undeva era stipulat si pretul bicicletei, in caz ca o pierzi sau cine stie ce dumnezeu faci cu ea, era undeva la 565 de lei parca. Deci, avem un sistem de inchiriere destul de prost pus la punct...
0

#17 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 aprilie 2013 - 09:02

Iata, s-a deschis si cea de-a treia "statie"...


Timisorenii pot rezerva biciclete online. S-a deschis inca un centru de inchiriat biciclete, langa strada pietonala Marasesti
9 aprilie, 2013 - 10:17 AM Roxana Deaconescu


Imagine postata


TIMISOARA. Dupa cum opiniatimisoarei.ro a anuntat inca de zilele trecute, timisorenii au la dispozitie un nou centru de inchiriat biciclete, care a fost deschis deja langa strada pietonala Marasesti, in parcarea de la Hotel Timisoara. Este al treilea centru din oras, inaugurat de Primaria Timisoara in colaborare cu o asociatie bucuresteana. Odata cu redeschiderea sezonului, timisorenii au parte si de o noutate: isi pot rezerva bicicleta online.


Opinia Timisoarei
0

#18 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 13 aprilie 2013 - 17:30

Cand vin in vizita in mod sigur voi inchiria una de la ei sau de la tBike. Mai exista si altii? Bitzele mi se par destul de fiabile, doar "portbagajul" arata cam straniu. Sau mi se pare doar mie?
Bine, 2 probleme ar trebui sa rezolve:
1. Retinutul buletinelor. Sa le scaneze sau sa gaseasca o alta solutie
2. Macar un lacat din ala "de forma" ar trebui oferit cu fiecare bitza.
1

#19 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 aprilie 2013 - 05:40

Pacat ca nu fac update si la website-ul propriu, unde inca scrie ca cele doua centre de inchirieri sunt situate in Parcul Justiei si in Parcarea 700.
1

#20 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 aprilie 2013 - 18:31

Noul centru de inchiriat biciclete din Parcul Copiilor.

Imagine atasata: Image1037x.jpg Imagine atasata: Image1038x.jpg
Imagine atasata: Image1039x.jpg Imagine atasata: Image1040x.jpg
Imagine atasata: Image1041x.jpg Imagine atasata: Image1042x.jpg
1

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi