STP Timișoara Forum: Parcul Padurice din Girocului (Parcul cu Gradini) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parcul Padurice din Girocului (Parcul cu Gradini) (finalizat) - din bugetul local, constructor: Lovrintim SRL Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 13 mai 2012 - 21:42

Parcul Padurice/Parcul cu Gradini

Conform unor documente de pe website-ul primariei, se pare ca se pregateste o adevarata transformare pentru Parcul Padurice Lidia/Girocului.
Detalii din documentul denumit Referat:

Citeaza

- Suprafaţa totală amenajată 80.870,56 mp
- Suprafaţa de alei 6.763 mp din care: 3.115,01 mp din nisip stabilizat şi 3.648,19 mp alei pavate.
- Locul de joacă 7.175 mp inclusiv un teren de fotbal, 45 echipamente
- Canisita 574 mp, 4 echipamente
- Bănci 115 buc
- Coşuri de gunoi 114 buc
- Corpuri de iluminat fotovoltaici 77 buc
- Pergole 11 buc
- Parcare ecologică 1.300 mp pe strada Uranus şi 701 mp pe strada Versului
- Sistem de irigare 1 pentru 63.852,85 mp
- Oglindă şi curs de apă 504,51 mp din care: suprafaţă lac 341 mp şi curs de apă 123 mp,
- Material dendrologic nou plantat: Arbori 307 buc, arbuşti 2.165 buc, gard viu 5.221 buc, liane 399 buc, plante floricole 1.480 buc, ierburi decorative 90 buc, plante acvatice 30 buc, se extrag 12 buc.
- Surse de finanţare: bugetul local.
- Valoarea totala a investitiei (TVA inclus) = 8.398,898 mii lei respectiv 1.972,452 mii euro din care C+M = 6.812,912 mii lei respectiv 1.599,989 mii euro
- Durata de realizare: 12 luni
- Statutul juridic Domeniul public al Municipiului Timişoara

Precizez ca formatul punctuatiei apartine articolului original.
0

#2 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 mai 2012 - 22:39

In sfarsit, stau aici langa parc de 18 ani acus si nu s-a facut mare lucru, maxim re-vopsirea bancilor in fiecare primvara.
Ce e ciduat ca sistemul de iluminat din parc a fost introduc acum 3-4 ani si acum vor sa il refaca, si avem si o canisita, dar suprafata ei este mult sub 541 de m2 , are undeva la 10 - 15 poate.
Sunt foarte curios ce se va intampla cu acest parc. Partea deranjanta este ca parcul de cand il stiu eu a fost supus unor mici modificari de suprafata, la inceput a fost Scoala Waldorf, cand s-a inceput constuctia ei au ingradit cam 15% din parc, dupa care s-a construit Gradinita Waldorf cu intrare chiar din parc dar aici suprafata era deja ingradita. Dupa care s-a inceput constructia acelei biserici de pocaiti, care nici acuma nu au terminat-o, cred ca e in constructie de vreo 10 ani.
Oricum parcul are un potenial mult mai mare decat e acum.

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 13 mai 2012 - 22:39

0

#3 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 13 mai 2012 - 23:36

Din anexe am aflat istoria parcului.
0

#4 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 14 mai 2012 - 01:42

Locuiesc in zona de 25 de ani si singurele modificari din padurie is banci noi puse acuma ani buni si iluminarea, si leagane noi pentru copii cam atat...
0

#5 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 14 mai 2012 - 10:30

Iata ca a aparut si articolul:

Citeaza

Parcul Padurice din Girocului, modernizat cu 2 milioane de euro. Va avea piste de skate, gazon special si sistem de irigare computerizat

TIMISOARA. Parcul Padurice dintre Calea Girocului si cartierul Soarelui, pe strada Lidia, va fi modernizat cu aproape 2 milioane de euro, din bugetul local. Timisorenii care locuiesc in zona se vor putea relaxa intr-un parc cu lac cu cadere de apa, cu piste de skate, locuri de joaca si cu peluze cu gazon special pentru umbra si soare.

Mai mult decat atat, in zona se vor amenaja si parcari ecologice, iar Parcul Padurice va avea un sistem de irigare computerizat dotat cu senzor de ploaie si sistem de picurare in zonele cu vegetatie. Toate aleile din parc vor fi refacute si va fi suplimentat si numarul de banci si cosuri de gunoi, anunta reprezentantii Primariei Timisoara.

Parcul Lidia se intinde pe o suprafata de 80.870 de metri patrati, din care 6.763 sunt doar aleile. Locul de joaca este si el destul de mare, acolo aflandu-se si un teren de fotbal. Odata cu modernizarea lui se vor amenaja si 2 parcari ecologice, pe strada Uranus, dar si pe strada Versului.

Valoarea totala a investitiei este de 8,3 milioane de lei, aproximativ 2 milioane de euro. De indata ce alesii locali voteaza proiectul de hotarare, se organizeaza licitatii si se semneaza contractul de atribuire, Parcul Padurice va trebui modernizat in 12 luni.

Parcul Lidia sau Padurice, asa cum este cunoscut de timisorenii care locuiesc in zona Girocului, a fost amenajat in anul 1900. La inceput a fost doar o pepiniera cu o sera, o casa si un grajd. An de an, acolo se produceau mii de arbori care au fost plantati mai apoi pe strazile orasului.

In timpul razboiului, materialul dendrologic s-a imbatranit, terenul devenind o padure. Pepiniera s-a mutat in Ciarda Rosie, unde functioneaza si in prezent. Paduricea din Girocului a inceput sa fie amenajata dupa anul 1990, iar structura actuala exista din 1999, cand s-au conturat aleile si s-a pus gazon pe intreaga suprafata.

Potrivit reprezentantilor Primariei Timisoara, Parcul Lidia este cel mai tanar parc al Timisoarei.

Sursa:Opinia TM
0

#6 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 01 martie 2014 - 01:05

Citeaza

520/27.02.2014

MUNICIPIUL TIMISOARA


PARC LIDIA (GIROC)

obtinerea AC - Lucrari de tip d) - Amenajare - Modernizare Parc Lidia (Giroc)

cu - primaria tm

1

#7 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 iunie 2014 - 05:54

Acum AC:

Citeaza

690/10.06.2014

MUNICIPIUL TIMISOARA


MARESAL C-TIN PREZAN

Lucrari de tip d).-Amenajare- Modernizare Parc Lidia (Giroc).Zona C.

AC - primaria tm
0

#8 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 martie 2015 - 18:45

Parcul Padurice Giroc in reabilitare

Citeaza

Au început lucrările de reabilitare a Parcului Pădurice Giroc din Timişoara, sau Lidia, după cum mai este el cunoscut. Autorităţile locale vor investi în acest parc peste 1,2 milioane de euro în acest an. Se vor planta noi specii de trandafiri şi aproape 2.000 de arbori şi arbuşti, parcul va avea diverse zone tematice – italiană, grecească, englezească şi chiar... romantică -, va fi amenajat un lac cu nuferi, vor fi refăcute aleile, vor fi piste pentru biciclişti şi echipamente de fitness.

Sursa: TiON

Imagine atasata: 001.jpg Imagine atasata: 005.jpg
2

#9 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 martie 2015 - 20:57

Idee si proiect de admirat.
Insa, plimbandu-ma chiar de multe ori prin acest parc, pot sa afirm in cunostinta de cauza ca nu a aratat chiar rau si nici nu au trecut inca 15 ani de la ultima sa modernizare. Deci chiar nu inteleg cum s-a facut prioritizarea investitiilor de acest tip, avand in vedere ca exista parcuri in oras care sunt intretinute si arata mult mai rau, iar modernizarea lor a avut loc cu mai mult de 15 ani in urma.

Evident ca nu vom afla raspunsul la aceasta intrebare, never-ever.
0

#10 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2015 - 21:18

Atât MHN cât și ceilalți, locuiesc la 2 minute de parc de când m-am născut, acolo am copilărit, acolo am învățat să merg pe bicicletă, role, skateboard etc. (înțelegeți ideea).

Parcul în sine nu arăta rău, aleile erau crăpate dar în regulă. A fost introdus sistemul de iluminat acum ~3-5 ani, iar la ora actuală mai funcționau cam 30% din lămpi, restul fiind sparte. Acum un an, un an jumate a fost construit terenul de fotbal, ridicat la ~50 cm față de sol iar deasupra fiecărei porți a fost pus coș de baschet, astfel de fiecare dată când ajungeam acolo ne certam că noi vrem fotbal iar ceilalți baschet, iar ridicarea terenului de fotbal față de nivelul din jur la fel o idee foarte proastă, ca să nu mai spun cum e să cazi vara la 35 de grade în timp ce alergi pe beton.

Băncile, jumate erau cu spătar jumate fără. Spațiul verde era total neîngrijit, poate doar spre muchiile exterioare (spre strada Lidia) acolo unde au plantat tufe de trandafiri. La mesele de ping-pong după fiecare ploaie era baltă de noroi câteva zile, fileu nu mai exista de mult.

Parcul a ajuns mai mult locul de drogat și băut a multora dintre băiețașii din cartierele Girocului - Soarelui, el practic delimitând granița dintre cele două, aici fiind o oarecare "rivalitate" știută de unii.

Ideea e genială, pentru mine ca locuitor al zonei, mai în glumă spun că va fi ca la Saint Tropez :naughty1: Îmi e teamă că după 12-24-36 de luni, după ce Poliția Locală nu va mai patrula parcul va ajunge ca Parcul 25 reabilitat de către Petrom acum mulți ani, cu bănci rupte sau folosite ca lemne pentru foc (vorbesc pe bune, este un țigan ce are o casă la 150 de metri de parc, vă dau și adresa), spațiul verde distrus iar în spatele dealului de lângă centrala zonală loc de "dat cu capu".

Plus nu mai vorbesc de cum se parca pe strada Versului, practic în parc aducând mult noroi și praf pe străzile din jur.
Am avantajul de a putea updata periodic acest topic cu poze și informații dacă nu mai locuiește nimeni în jur.
5

#11 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 martie 2015 - 22:16

Vezi postareaRaoul94, la 10 martie 2015 - 21:18, a spus:

[...] Am avantajul de a putea updata periodic acest topic cu poze și informații dacă nu mai locuiește nimeni în jur.

Asteptam update-uri periodice de la tine. :)
2

#12 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 12 martie 2015 - 22:20

Din 10 pana azi nu so facut mare lucru decat au scos toate bancile, leaganele etc si au spart totuarul in zona cu rosu atat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Clipboard02.jpg

1

#13 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 martie 2015 - 09:35

Citeaza

801/16.03.2015
DIRECTIA TEHNICA - BIROUL DRUMURI SI PODURI

Versului
Obtinere AC - Lucrari de tip d) - Lucrari de amenajare a spatiilor publice. Amenajare locuri de parcare pe domeniul public

cu primaria tm

0

#14 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 martie 2015 - 20:39

Ca și un mic update, s-au spart toate aleile; îmi pare rău că nu am avut telefonul (a.k.a râșnița) la mine să vă arăt ce fundație aveau aleile, în urma spargerii practic rămânând bolovani, nu ce se face acum (ex. pista de biciclete între RO-SRB).
Din păcate, în cursul săptămânii ajung seara acasă, când nu mai e lumină afară și nu am cu ce poza.

Sâmbătă vă arăt primele poze.

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 17 martie 2015 - 20:40

2

#15 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 20 martie 2015 - 20:36

Partea nasoala e ca se vor taia multi copaci pentru a face loc noilor poteci :(
Ps: mai am cateva poze dar nu ma mai lasa sa pun decat astea 15 si la urmatoarele poze care pun zice putin ajutor Imagine postata : Nu s-a mai efectuat incarcarea (Fisierul a fost prea mare pentru a fi incarcat)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0037.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0038.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0039.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0040.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0041.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0043.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0044.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0045.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0046.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0047.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0048.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0051.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0052.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0053.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0054.jpg

Aceasta postare a fost editata de Vali: 20 martie 2015 - 20:39

4

#16 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 martie 2015 - 20:56

Sper că nu va ieși același gen de megalomanie ca în parcul Adolescenței. Acolo sunt copaci care se usucă în fiecare iarnă... Iar băltoacele alea betonate sunt un focar de infecție.

Nu știu de ce nu ne mai place natura, vrem de fapt niște structuri artificiale pe post de parcuri.

Aceasta postare a fost editata de aristotelro: 20 martie 2015 - 20:56

1

#17 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 20 martie 2015 - 20:59

partea 2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0056.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0057.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0058.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0059.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0061.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0062.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0063.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0064.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0065.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0066.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0067.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0068.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0069.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0070.jpg

4

#18 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 martie 2015 - 01:46

LOL. Chiar ca aveau aleeile alea o fundatie... :blink:

Aparent treburile se misca destul de rapid aici. Speram Vali sa ne tii la curent! :happy:
0

#19 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 21 martie 2015 - 01:51

Da acuma ca am achizitionat si eu o mica camera ca am ramas in pana de ceva ani voi face updaturi saptamanale sau odata la 2 saptamani. Ca doar stau la nici 2 minute de padurice in soarelui vizavi de billa :D
Oricum la ora 4 cand am fost 0 activitate Imagine postata si cand ma ia groaza ca 1 an de zile paote mai mult stam sa se termine si cum o sa arate ca un skelet fara multi copaci Imagine postata
0

#20 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 martie 2015 - 14:55

Mno, chiar acum am venit şi eu de la pozat, cu telefonul... Nu am mai intrat pe forum de vreo 2 zile, se pare că predau ştafeta :coolspeak:

Mulţam de update, nu le mai postez şi eu că sunt aceleaşi poze.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi