STP Timișoara Forum: Autogara Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Autogara Timisoara cu trecut usor ciudat si viitor incert

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 martie 2013 - 16:54

Da, interesant!

Se poate face o comparatie intre felul cum arata cladirea autogarii in 2003 si cum arata acum.

Se vede clar ca s-a intervenit substantial la fatada, cu materiale noi pentru fatade....respectiv, s-a "imbracat" cladirea veche cu haine noi.

Cam atat s-a intervenit in 40 de ani de cand exista aceasta autogara. Ma refer la aspecte vizibile...
0

#22 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 martie 2013 - 10:14

Autogara vazuta de sub pod...

Imagine atasata: Autogara 46.JPGImagine atasata: Autogara 47.JPGImagine atasata: Autogara 48.JPG
0

#23 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 13 martie 2013 - 21:57

Autogara pe vremuri.

Imagine atasata: Timisoara Autogara.jpg
0

#24 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 13 martie 2013 - 22:59

Prin ce ani a fost realizata fotografia aceea?
0

#25 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 martie 2013 - 01:14

Dupa autobuze, cam sfaraitul anilor '60, inceputul anilor '70. Dupa au venit comunisti cu greu peste si cu ei si Roman 111 si Ikarusuri 265 la Autotim.
0

#26 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 martie 2013 - 10:15

Citeaza

Dupa au venit comunisti cu greu peste



Nu prea inteleg formularea cu comunistii pentru ca si autobuzele din imagine tot comuniste erau, respectiv, Tudor Vladimirescu adica TV-uri...


Si vrem, nu vrem, si perioada comunista de 45 de ani face parte din istoria Romaniei la fel cum vrem, nu vrem, si perioada monarhiei face parte din istoria tarii...


Trebuie retinut urmatorul aspect, ca fiecare din aceste perioade a avut si parti bune si parti rele iar in privinta constructiei de mtc-uri in perioada comunista n-am stat rau la inceputuri insa prin anii '80 am ramas in urma netinandu-se cont de modernizarile aparute la nivel mondial in domeniu...

Aceasta postare a fost editata de mile: 15 martie 2013 - 08:37

0

#27 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 martie 2013 - 19:30

Cateva poze de azi ale autogarii, din alte unghiuri...


Imagine atasata: Autogara 49.JPGImagine atasata: Autogara 51.JPG

Imagine atasata: Autogara 53.JPGImagine atasata: Autogara 54.JPG


O autogara cat un pod sau un pod cat o autogara...Nu stiu cum ii mai corect... :uimit2: :lol:
0

#28 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 martie 2013 - 19:33

...Si Autogara Alfa Star ... in curtea fostei Fabrici de Tigarete. Daca tot s-a inchis fabrica, macar sa avem o autogara...in curtea ei.


Imagine atasata: autogara alfa (&) 01.JPGImagine atasata: autogara alfa (&) 02.JPG

Aceasta postare a fost editata de mile: 16 martie 2013 - 19:42

0

#29 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 martie 2013 - 19:42

Asta din urma nu se poate numi autogara.
0

#30 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 martie 2013 - 19:47

Asa ziceam si eu in postarile anterioare. Ca unele sunt niste improvizatii. Nici Autogara Atlassib din Lugojului (Dorobantilor) nu este prea departe ca aspect, doar un pic mai "rasarita"...


Parerea mea este ca toate aceste autogari rasfirate prin tot orasul ar trebui adunate si comasate undeva langa Gara de nord...motivele le-am tot expus.

Aceasta postare a fost editata de mile: 17 martie 2013 - 14:15

1

#31 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 martie 2013 - 13:37

Dar ce facem cu MAREA autogara despre care se tot vorbea in Mehala?
0

#32 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 martie 2013 - 14:14

Vezi postareacseh_17, la 17 martie 2013 - 13:37, a spus:

Dar ce facem cu MAREA autogara despre care se tot vorbea in Mehala?

E prea departe. Nu merita construit acolo.
0

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 martie 2013 - 14:23

N-am auzit de un asemenea proiect...dar din start pot spune ca nu-i bun, cel putin din lipsa legaturilor de transbordare.


Pot da un exemplu cu Novi Sad-ul unde au construit (primaria) o autogara noua cu 9 - 10 milioane de euro la oarece distanta de gara si nici dracu nu se duce la ea. Toti transportatorii auto folosesc vechea autogara de langa gara, despre care am scris in topicul Serbia (parca) si unde sustineam ca fiind perfecta aceasta locatie a autogarii. La vremea respectiva nici nu stiam ca se construia o autogara noua in Novi Sad, care s-a dovedit a fi un fiasco. Se pare ca vor fi si unele arestari din cadrul administratiei din 2006 cand a demarat proiectul noii autogari. Clientela politica.
N-am timp sa dezvolt subiectul...in topicul dedicat.
0

#34 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 mai 2013 - 11:55

Citeaza

Timisoara ar putea avea trei autogari, cea din Iosefin va fi desfiintata

Imagine postata

Conducerea Consiliului Judeţean Timiş a realizat că o singură autogară în Timişoara – cea de lângă Piaţa Iosefin – nu este suficientă. În viitor se intenţionează construcţia a două sau chiar trei autogări noi, în diferite părţi ale oraşului.

În timpul şedinţei de plen a Consiliului Judeţean Timiş, consilierul Sorin Cociobea (PDL) l-a întrebat pe preşedintele Titu Bojin când va fi reabilitată autogara.

“În ce priveste autogara, ştim că este un obiectiv important al judeţului Timiş, când ar putea intra într-o reabilitare totală?”, a intrebat Cociobea.

Titu Bojin a răspuns că autogara din Iosefin ar putea fi desfiinţată în viitor şi vor fi contruite alte două sau trei autogări în diverse părţi ale oraşului, pentru ca autocarele să nu mai traverseze toată Timişoara.


“Legat de autogară, există posibilitatea de a găsi o altă locaţie, ce de lângă Piaţa Iosefin este improprie. Aceste autogări, ar trebui să fie două-trei, să fie dirijate înspre zonele în care sunt cursele, ca cei din calea Lugojului, de exemplu, să nu traverseze tot oraşul. Trebuie să ne punem în concordanţă cu transportatorii”, a spus Bojin.

tion
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 mai 2013 - 12:30

O mare prostie, dupa parerea mea...
Nu este Timisoara un oras atat de mare incat ar avea nevoie de 3 autogari!...
Este nevoie de o singura autogara si ea sa fie pozitionata langa GARA, in aceeasi locatie...

Pai tocmai in acest moment avem mai multe autogari (private) rasfirate prin tot orasul, avem un haos...

Iar orasul este plin si brazdat de "autocare" de conventie(!) si nu de cele inter si intra-judetene...Fiecare firma mai mare are autocarele ei cu care cara personalul angajat...

Nu-s in stare sa aibe grija de o singura autogara si vor avea grija de trei autogari...Tampenii, marca bojin!...

Am sperat ca din postul pe care-l are in prezent se va ocupa si de ecluzele de pe Bega. Vad ca nici nu mai pomeneste de ecluze, de Bega si de navigatia de pe Bega, aspecte despre care tot pomenea pana in campania electorala si in timpul acesteia...Oameni fara caracter!...Ce mi-e Ostaficiuc, ce mi-e Bojin...Toti-s la fel!...

Aceasta postare a fost editata de mile: 28 mai 2013 - 12:35

4

#36 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 31 mai 2013 - 07:34

Anthony74 a venit informatii interesante despre ce a fost inainte de constructia autogarii.
0

#37 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 iulie 2013 - 21:41

Autogara dispune si de un sistem de AC performant. La prima vedere credeam ca-i vorba de un generator electric.
Sunt curios daca functioneaza (sau a functionat vreodata).

Imagine atasata: Image1299.jpg

Poza realizata in autogara.

Imagine atasata: Image1300.jpg
0

#38 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 iulie 2013 - 13:16

Cam la ce ora a zilei ai rezlizat poza? :eusa_think:
Deci intre anii 2005-2009 circulam aproape weekend de weekend cu autobuzul din autogara. Si vrea sa spun ca ce vad acuma in poze e cam desolat. (nu ca nu era si inainte, dar macar era plin de autobuze)

Deci un singur autocar si cam atat, cand pe mijloc era plin de diverse autocare cu diverse rute.

Una peste alta nu-mi pare rau de ei. Autotim-ul este una dintre cele mai jegoase firme de transport, cu soferi vai de mama lor, si o politica de dezvoltare rusinoasa si necurata. Dupa boom-ul din 2006 cand au acaparat apropae tot din judetul Timis si nu numai, incetul cu incetul s-a facut dreptate, si iata ca au ramas doar cu conventii, inamicul #1 devenind chiar Super Imposer, care insa spre mirarea mea s-a dezvoltat extrem in zona de sud, si cam atat.
0

#39 Useril este offline   savagedanyro 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 13 decembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 iulie 2013 - 13:27

Vezi postareacseh_17, la 29 iulie 2013 - 13:16, a spus:

Cam la ce ora a zilei ai rezlizat poza? :eusa_think:
Deci intre anii 2005-2009 circulam aproape weekend de weekend cu autobuzul din autogara. Si vrea sa spun ca ce vad acuma in poze e cam desolat. (nu ca nu era si inainte, dar macar era plin de autobuze)

Deci un singur autocar si cam atat, cand pe mijloc era plin de diverse autocare cu diverse rute.

Una peste alta nu-mi pare rau de ei. Autotim-ul este una dintre cele mai jegoase firme de transport, cu soferi vai de mama lor, si o politica de dezvoltare rusinoasa si necurata. Dupa boom-ul din 2006 cand au acaparat apropae tot din judetul Timis si nu numai, incetul cu incetul s-a facut dreptate, si iata ca au ramas doar cu conventii, inamicul #1 devenind chiar Super Imposer, care insa spre mirarea mea s-a dezvoltat extrem in zona de sud, si cam atat.



Cum sa te mire ascensiunea SUPER IMPOSER , orice firma care are in spate PUTEREA se dezvolta.
Acelasi motiv e si in acesta schimbare.
Autotim a picat odata cu Carabulea , SUPER IMPOSER creste cu domnul senator.
0

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 iulie 2013 - 13:37

Putin imi pasa... Te rog sa iei un bilet (pe care intradevar il primesti) si sa faci o tura cu un autocar al SuperImposer. Si vorbim dupa la o bere despre comparatii!

Deci cele 2 firme nu se compara de la 1000 de km. Autotimul avea foame de bani si restul ii durea in partea frumoasa... Aici ai o autogara cu clima vara, caldura iarna, curata, cu automate de cafea si dulcuri, o secretara care iti raspunde frumos, si orarul afisat calumea.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi