STP Timișoara Forum: Circulatie auto prin pasajul subteran din Piata Victoriei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (15 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Circulatie auto prin pasajul subteran din Piata Victoriei (fara finantare)

#1 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 09 octombrie 2012 - 17:54

Primarul vrea circulatie auto prin pasajul subteran din Piata Victoriei

9 octombrie 2012

Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, vrea să le dea proprietarilor acvariului din centrul oraşului nu doar un teren de 1.500 de metri pătraţi pe bulevardul Republicii ca să desfiinţeze construcţia din Piaţa Huniade, ci şi alte clădiri sau terenuri pentru a elibera pasajul subteran din Piaţa Victoriei. Edilul spune că se ia în calcul deschiderea circulaţiei pentru maşini prin pasaj.

Citeaza

„Şi dacă mutăm acvariul de acolo (n.r. – pe bulevardul Republicii, vizavi de Parcul Central), încă nu cred că putem fi mulţumiţi câtă vreme în zona aceea, poate cea mai importantă a oraşului, mai există o proprietate privată, acel subsol. (…) Soluţia radicală ar fi ca proprietarul întregii acele proprietăţi – subsol plus acvariu, dar mă refer la subsol acum – să renunţe la proprietatea lor în favoarea municipiului Timişoara, urmând să primească la schimb un imobil sau mai multe, teren sau clădire sau şi teren şi clădire, în valoare echivalentă”, a afirmat, marţi, primarul Nicolae Robu. Edilul nu a spus clar ce clădiri sau terenuri ar urma să fie oferite la schimb, precizând doar că vor fi contactaţi experţi ANEVAR pentru a evalua pasajul din Piaţa Victoriei.

Primarul a vorbit chiar despre deschiderea circulaţiei auto prin pasajul subteran din centrul oraşului, explicând că există soluţii tehnice care să permită acest lucru.

S-ar putea, prin acest subpasaj, printr-o amenajare corespunzătoare, evident, să asigurăm un traseu auto pentru maşinile mici şi biciclişti care să asigure închiderea Inelului I de circulaţie, un traseu scurt, între bulevardul Republicii şi zona muzeului, zona Liceului MIU mai exact (…) Vorbim de subteran, actualul subpasaj să treacă pe sub parcarea de la Modex, printr-o parcare mare care să se facă în subsol. (…) Eu îmi doresc oricum ca parcarea de la Modex (n.r. – parcarea cu bariere de la suprafaţă) să dispară şi în locul ei să facem o altă amenajare, acolo s-ar potrivi să aducem Monumentul Recunoştinţei sau Coloana Fidelităţii din cimitirul din Calea Lipovei”, a adăugat edilul. El este cel care le-a propus proprietarilor acvariului să facă o grădiniţă dacă vor muta construcţia respectivă pe bulevardul Republicii, dar a precizat că nu s-a luat încă o decizie categorică în acest sens, deci în noua locaţie ar putea funcţiona unităţi de alimentaţie publică la fel ca acum. [....]

Sursa: TiON
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 octombrie 2012 - 17:58

Eu unul nu inteleg cum a ajuns pasajul pietonal proprietate privata. Asa ceva e de domeniul absurdului. Acusi ne trezim si ca avem cateva poduri in proprietatea bastanilor care ne vor taxa sa trecem Bega. :crazy: Cel care a permis asta ar trebui sa fie coleg cu Adrian Nastase. :censored:
0

#3 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 09 octombrie 2012 - 19:17

:up_arow: Aici sunt detalii despre pasaj. Din pacate am avut o conducere fara cap.:plang:
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 octombrie 2012 - 19:55

Doamne ce "idihoti"... :censored:
0

#5 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 09 octombrie 2012 - 22:58

Oare de ce simte nevoia sa vorbeasca asa de mult Robu?

Lanseaza 1000 de idei si nu materializeaza niciuna... Deja sint ingrijorat de sanatatea lui :wacko:

Oare s-a gindit cum ar fi posibil sa coboare 2 benzi de circulatie pe sub Piata Operei, ce lungime ar avea cele 2 rampe, cum o sa modifice inaltimea in pasaj pt a trece de la 2.5 metri la 4 metri? Parcarea de la Modex ar fi doar rampa, pe cealalta parte ar ramine cel mult o banda de circulatie pt cei care merg spre Hotel Timisoara...
0

#6 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 octombrie 2012 - 01:14

Inclusiv si eu am scris (si vreau sa cred ca am) si lansat aceasta idee in urma cu vreo doi ani pe acest forum cu deschiderea pasajului pentru traficul auto. Nu ma gandeam la autobuze si autocare, ci la masini mici pana la microbuze. Nu cred ca Robu a citit comentariul meu dar iata ca ideea exista. In mare, trebuie desfacuti capetii pasajului iar daca va fi legat si de o parcare subterana construita sub actuala parcare, va fi si mai bine! O parte din trepte pot fi folosite ca iesire/intrare in parcare (pietonal evident!).
Loc suficient pentru o banda si o pista generoasa pentru biciclete exista. Deci un singur sens, dinspre gara catre Continental sau Michelangelo, Calea Girocului. Si tot e ceva!

Pe de alta parte este o tampenie imensa ca acest pasaj public a ajuns in proprietate privata iar o tampenie si mai mare este ca el sa ramana ingropat si nefolosit.


Iata si o schita...

Imagine atasata: pasaj Opera-Modex 02.JPG


Se poate observa sens unic dinstre gara catre Michelangelo, dinspre Michelangelo se poate patrunde in parcarea subterana si atat, iesirea facandu-se pe sensul de circulatie. In sensul giratoriu din fata MIU-ului se poate amplasa statuia pomenita iar intre Modex si Castel se reface parcul carea existat candva.
Obsevati ce padure avem in jurul castelului. Este inadmisibil sa nu poti vedea castelul din cauza padurii din jurul lui.

Iata parcul despre care vorbeam...in prima poza hotelul Timisoara nu exista...

Imagine atasata: Timisoara-37.jpgImagine atasata: Timisoara-38.jpg


PS Daca in Timisoara nu se vor construi obiective deosebite in urmatoarea perioada, daca vom fi (in general) contra tuturor ideilor si initiativelor, vom ramane (am si ramas de fapt) in urma oraselor mari din tara. Am in vedere Clujul, Iasiul, Constanta, Oradea, Aradul si altele. Mereu ne batem cu caramida in piept ca ce buni am fost candva. Asta nu ne ajuta cu absolut nimic in viitor, spre progres. Raman uimit cand observ cat de multi colegi conservatori am.
Poate ca Robu mai bate si campii dar poate ca unele dintre planurile lansate se vor si adeveri. Daca s-ar "fura" mai putin (sau deloc) ar fi bani pentru realizari deosebite.
Poate sunt naiv dar progresul acestei lumi s-a realizat si datorita naivilor.
Probabil ca stiti ca inginerul Eifel a primit aprobarea pentru ridicarea turnului parizian doar cu conditia ca peste niste ani sa-l demonteze. Ei, iata, turnul s-a construit si nu s-a mai demontat, din contra, a ajuns un brand al Parisului si al Frantei. Au existat si stunci naivi care au crezut in grandoarea acestui obiectiv si care au dus o lupta cu CL, cu conservatorii din CL care nu vedeau mai departe de varful nasului si de interesele lor marunte.

Aceasta postare a fost editata de mile: 10 octombrie 2012 - 11:45

0

#7 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 octombrie 2012 - 12:26

Iata o schita elementara a parcarii subterane de la Modex legata de fostul pasaj subteran pietonal din fata Operei...

Imagine atasata: pasaj Opera-Modex 04.JPG

Este reprezentata si pista pentru biciclisti.

Practic sunt doua parcari. Una pentru cei ce vin dinspre Conti (I C Bratianu) si alta pentru cei ce vin dinspre Republicii care printr-o amenajare suplimentara ar putea folosi ambele parcari in functie de locuri libere...

Aceasta postare a fost editata de mile: 29 noiembrie 2012 - 19:57

0

#8 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 13 noiembrie 2012 - 17:52

Vezi postareamile, la 10 octombrie 2012 - 01:14, a spus:

Inclusiv si eu am scris (si vreau sa cred ca am) si lansat aceasta idee in urma cu vreo doi ani pe acest forum cu deschiderea pasajului pentru traficul auto. Nu ma gandeam la autobuze si autocare, ci la masini mici pana la microbuze. Nu cred ca Robu a citit comentariul meu dar iata ca ideea exista. In mare, trebuie desfacuti capetii pasajului iar daca va fi legat si de o parcare subterana construita sub actuala parcare, va fi si mai bine! O parte din trepte pot fi folosite ca iesire/intrare in parcare (pietonal evident!).
Loc suficient pentru o banda si o pista generoasa pentru biciclete exista. Deci un singur sens, dinspre gara catre Continental sau Michelangelo, Calea Girocului. Si tot e ceva!

Pe de alta parte este o tampenie imensa ca acest pasaj public a ajuns in proprietate privata iar o tampenie si mai mare este ca el sa ramana ingropat si nefolosit.


Iata si o schita...

Atasament pasaj Opera-Modex 02.JPG



Se pare ca domn' primar ori ti-a citit comentariile ori nu stiu cum i-ai pus vorbele tale in gura:))

Citeaza

Primarul Timisoarei viseaza pasaj ca pe Champs Elysees in centrul orasului

Scris de A.S. - Reprezentanții Primăriei Timișoara continuă negocierile cu proprietarii „acvariului” și pasajului subteran din centrul orașului pentru eliberarea amplasamentelor respective. Primarul Nicolae Robu spune că se lucrează deja la un studiu de fezabilitate pentru deschiderea circulaţiei auto prin pasajul din Piaţa Victoriei. Edilul, care a fost recent la Paris, crede că pe bulevardul Republicii s-ar putea face o coborâre în pasaj ca pe… Champs Elysees, iar de acolo să ajungem cu maşinile până în zona Colegiului MIU.

Nu este pentru prima dată când edilul-şef al Timişoarei expune o astfel de idee. Robu consideră că deschiderea circulaţiei auto prin pasajul subteran din Piaţa Victoriei este o necesitate.

„La fel de important ca dispariția acvariului din Piața Victoriei este și să asigurăm un traseu de circulaţie auto ca să închidem inelul I pe un drum scurt și să evităm această încărcare a porțiunii bulevardul Republicii – strada Sfântul Ioan, apoi Gheorghe Lazăr la dreapta până la PNL, Vasile Alecsandri – Lucian Blaga. Este un flux extraordinar de intens al maşinilor pe acest traseu. Toate aceste maşini nu ar avea ce să caute pe Vasile Alecsandri şi pe Lucian Blaga, pentru că scopul lor este să ajungă de pe Republicii în zona MIU. În momentul în care noi asigurăm un traseu alternativ atunci de-abia putem pune problema închiderii străzii Vasile Alecsandri. Cine vorbeşte de Vasile Alecsandri ca strada pietonală trebui să se gândească mai întâi ce facem cu maşinile. Majoritatea acelor mașini n-ar ajunge pe acolo dacă am avea un traseu alternativ. Iar traseul alternativ este prin faţa Operei. Și pe noi ne interesează în egală măsură, dacă tot există această coincidenţă că şi acvariul şi subpasajul aparţin aceleiași societăți comerciale, să rezolvăm problema inclusiv în privința subpasajului”, a afirmat, marţi, Robu.

Municipalitatea vrea să ofere la schimb societăţii Art, cea care deţine construcţia din sticlă din Piaţa Huniade şi pasajul din Piaţa Victoriei, alte proprietăţi la schimb pentru desfiinţarea acvariului şi eliberarea spaţiului subteran. Primarul a refuzat însă să spună despre ce terenuri sau imobile este vorba, pe motiv că „ele fac obiectul negocierii”.
În ceea ce priveşte condiţiile tehnice prin care ar putea fi amenajat pasajul subteran din Piaţa Victoriei astfel încât să se deschidă circulaţia auto prin această zonă, Robu a studiat problema şi spune că soluţii există. Primarul a fost recent în Franţa, la Paris, unde a studiat unele construcţii asemănătoare.

„Am mai auzit replici de genul că nu există lungime suficientă pe Republicii pentru a asigura o pantă acceptabilă pentru realizarea subpasajului. Am făcut poze în Paris, pe Champs Elysees, este un pasaj – am măsurat cu pasul – care coboară pe 60 de metri și nu-i deloc abruptă coborârea. E adevărat că e pentru camioane şi autobuze, dar nici noi nu vrem să treacă pe acolo camioane și autobuze, să treacă mașini și microbuze, atât. Ori pentru asta 2 metri înălțime este suficient, o pantă pentru a ajunge la 2 metri, 2,20 metri este foarte uşor de realizat. Pentru noi este de foarte mare interes acest subpasaj. Totul e studiat tehnic. Sunt magistrale, dar rămân acolo. Acolo e un canal vechi, nu e nicio problemă, nu se atinge nimeni de el…”, a adăugat Robu. În plus, primarul spune că în pasaj, în subteran, ar putea fi amenajată şi o parcare.

Ideea este să facem subpasajul care să ducă de la Republicii până în faţă la Liceul MIU, iar pe deasupra prin subpasaj se poate face o parcare până sub ceas sau chiar mai mult încolo, nu trebuie să fie foarte mare, una care să înlocuiască parcarea de suprafață actuală de la Modex. Una la fel se poate face foarte ușor săpând spre ceas”, a explicat edilul. Acesta a afirmat că în prezent se lucrează la un studiu de fezabilitate în acest sens. Chiar dacă de regulă primăria organizează licitaţii pentru realizarea unor astfel de studii, iar consiliul local nu a aprobat oportunitatea demarării unei investiţii de o asemenea anvergură, primarul este convins că aleşii locali vor fi „în rezonanţă” cu proiectul său. Robu nu a putut estima la ce valoare s-ar ridica o astfel de lucrare.

„Acum se lucrează la un studiu de fezabilitate și abia în faza în care se face proiectul putem vorbi despre valoarea lucrării. Nu trebuie aprobare punctuală din partea consiliului local, avem prevăzut în buget un fond pentru studii de fezabilitate. (..) Estimez că într-un an se va putea termina lucrarea. Banii vor fi de la bugetul local”, a conchis primarul Timişoarei.


sursa: Tion

Nu imi dau seama cat e de realizabil dar daca se va face jos palaria! Si asta pentru ca mi s-ar parea oribil sa se reabiliteze centrul istoric fara a fi pietonalizate Alecsandri si Blaga...Eu le-as vrea pietonale si fara acest pasaj pentru ca ar fi principala artera pietonala si sar inchide astfel uniform Unirii, Libertatii. In plus ar fi conectate perfect cu muzeul, in fata caruia sa speram ca va fi din nou parc si nu parcare. Pe de alta parte s-ar crea putin haos in trafic avand in vedere ca alternativele sunt chiar putine, pe la bastion pe Martin Luther si prin 700 pe Paris.

Sa vedem ce ne asteapta anul viitor...ca din cate observ primarului nostru ii vin idei care mai de care mai stralucite si...mai putin stralucite:)) acum ramane de vazut de unde vor fi scosi si bani pentru toate fanteziile sale:D

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 13 noiembrie 2012 - 17:54

0

#9 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 13 noiembrie 2012 - 19:56

Vezi postareafreeflow77, la 13 noiembrie 2012 - 17:52, a spus:

Sa vedem ce ne asteapta anul viitor...ca din cate observ primarului nostru ii vin idei care mai de care mai stralucite si...mai putin stralucite:)) acum ramane de vazut de unde vor fi scosi si bani pentru toate fanteziile sale:D


Se pare ca unde sunt multe idei se gasesc si cateva bune. Si eu cred ca deschiderea pasajului, in contextul pietonizarii cetatii, este necesara.

As face sens unic pe tot inelul 1, ca sa nu apara confuzii: un imens sens giratoriu pe directia Opera-MIU-Bastion_Punctele cardinale-Marasti-700-Opera.
0

#10 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 noiembrie 2012 - 14:24

Dl. Mile, v-a angajat cumva Dl. Primar Robu consilier pe langa el? :lol: Oricum, jos palaria in fata domnului primar ca preia ideile bune de pe aici, chiar daca omul justifica o deplasare pana la Paris pentru asta. ;)


Subpasaj pentru maşini în faţa Operei din Timişoara: circulaţia va fi deschisă în 2013

13 noiembrie 2012

Modelul de subpasaj din centrul Timişoarei este copiat după o lucrare asemănătoare de la Paris.

Primarul Nicolae Robu a anunţat că a început studiul de fezabilitate pentru subpasajul din Piaţa Victoriei. Conform edilului şef al Timişoarei, maşinile vor putea circula în pasaj începând din 2013. :msg-72:

„Este o lucrare extrem de importantă, aşa că se va realiza foarte repede. În 2013 va fi inaugurat subpasajul. :uimit: Am revenit de la Paris, unde am şi făcut fotografii într-un loc asemănător. Unii spun că nu există lungime suficientă pentru realizarea subpasajului. Ei bine, soluţi există. Nu va fi pentru camione şi autobuze, ci pentru maşini, jeep-uri şi microbuze. Pentru asta, doi metri sunt suficiente, iar o pantă este foarte uşor de realizat”, a declarat Nicolae Robu.

Subpasajul va elibera fluxul de trafic de pe strada Vasile Alexandri şi Lucian Blaga.

„Toate maşinile care vin de pe Bulevardul Republicii intră pe aceste străzi, pentru a putea ajunge în zona liceului MIU. Trebuie să găsim un traseu alternativ, pentru că dorim ca aceste străzi să devină pietonale”, a mai spus Robu.

Subpasajul aparţine patronilor „acvariului” din Piaţa Victoriei, care va dispărea în cel mai scurt timp, conform promisiunilor primarului Robu.

În acest subpasaj se va putea face şi o parcare, până în zona de sub ceas. Se poate înlocui astfel şi parcarea de suprafaţă de la Modex”, a mai spus Nicolae Robu.

Sursa: Adevarul
0

#11 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 noiembrie 2012 - 19:40

Lucrăm la studiul de fezabilitate pentru subpasajul auto din Piața Victoriei. Astăzi (n.r. – marți, 27 noiembrie) am avut o discuție cu specialiștii care nu numai că au confirmat că este foarte important să realizăm acest subpasaj pentru mașini mici, jeepuri și microbuze, dar care analizează dacă nu cumva ar fi de interes, din punct de vedere tehnico-economic, ca prin noul subpasaj auto să poată trece inclusiv mijloacele de transport în comun – autobuze și firobuze. Părerea mea este că mai degrabă ne vom limita la mașini de gabarit mic, a declarat, marți, primarul Robu.

Se marseaza tot mai mult pe ideea pasajului si nu ar fi deloc rau sa se faca, impreuna cu o parcare subterana langa castel.
0

#12 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 noiembrie 2012 - 20:39

Citeaza

Se marseaza tot mai mult pe ideea pasajului si nu ar fi deloc rau sa se faca, impreuna cu o parcare subterana langa castel.



In declaratiile anterioare, Robu zicea de o parcare in zona ceasului, ceea ce ar fi complicat cumva lucrurile deoarece ar fi trebuit spart zidul lateral (cel dinspre ceas) al pasajului, astfel deteriorandu-se intregul pasaj.
Vad ca acum vine cu parcarea subterana langa castel, aceasta varianta fiind cea realizabila si propusa si de mine. In aceste conditii ar disparea si pomii din fata castelului, pomi la care unii dintre colegi tin mult mai mult decat la insusi Castelul, vechi de 600-700 de ani si nevizibil din cauza acestor pomi. In conscinta, peste parcarea subterana s-ar putea amenaja un parc foarte frumos cu vegetatie pitica, gen Parcul Rozelor sau chiar asemanator si in ton cu cel dintre Opera si Catedrala, cu alei si banci,...

Iar despre introducerea mtc-urilor auto prin pasaj, nici nu poate fi vorba deoarece n-ar fi distanta suficienta pentru amenajarea pantei, iar actuala fundatie a pasajului ar fi trebuit coborata cel putin cu 1,5 m, lucru cam imposibil de realizat in conditiile pastrarii restului de pasaj. Se poate face asa ceva doar daca se construieste unul nou...Putin ma mir ca domnul Robu bate campii cu astfel de declaratii pur tehnice...inainte de se informa...
0

#13 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 27 noiembrie 2012 - 22:05

Primăria Timişoara dă terenuri de milioane de euro în baza unei evaluări eronate făcute de o firmă fără acreditare

Citeaza

În baza unui act întocmit de o firmă neautorizată s-a dat o hotarare de Consiliu Local cu implicaţii importante: subpasajul din Piaţa Victoriei va fi achiziţionat de Primărie la schimb cu trei terenuri

În ultima şedinţa ordinară a Consiliului Local Timişoara, primarul Nicolae Robu a prezentat soluţia găsită pentru achiziţionarea de către municipalitate a subteranului de sub Piaţa Victoriei.

Pe beze unei evaluări făcute de firma SC Consultim SA, s-a ajuns ca Primăria să ofere proprietarilor subpasajului trei terenuri în valoare de aproape două milioane de euro. Acestea se află în Piaţa 700, zona Mircea cel Bătrân şi Calea Lipovei.

Problema este că firma care în trecut a avut contract de evaluare cu Primăria, SC Consultim SA, nu mai are dreptul să facă rapoarte de evaluare, nefiind înscrisă în tabelul membrilor corporativi ai Asociaţiei Naţionale a Evaluatorilor din România (ANEVAR).

Descoperirea a fost confirmată de consilierul local PNŢCD Bogdan Herzog, fost preşedinte ANEVAR filiala Timiş.

„Ordonanţa apărută anul trecut şi care reglementează regimule evaluării bunurilor delimitează foarte clar la Art. 12 <Activitatea de evaluare poate fi desfăşurată numai de persoane care sunt înscrise în Tabloul Uniunii>. În ciuda acestui fapt, aceeaşi firmă SC Consultim SA care nu este membru al uniunii a semnat toate cele patru rapoarte care fac obiectul schimbului”, a declarat Bogdan Herzog.

Pe tabelul Uniunii, între firmele înscrise apare o altă firmă din grupul Consultim şi anume SC Consultim Evaluări-Arhivări SRL, o firmă diferiă de cea care avea contract cu Primaria.

“Terenurile cedate de Primărie valoreaza cel puţin dublu faţă”

Proabil că primarul şi direcţiile din primarie care şi-au dat avizul nu au ştiut că firma sub contract cu municipalitatea este decăzută din dreptul de a elabora astfel de materiale, iar patronul acesteia nu a vrut să îi avertizeze ca să încaseze nişte bani.

Lăsând la o parte acest aspect, lucrurile sunt grave pentru că pe baza unui act întocmit de cineva neautorizat s-a dat o hotarare de Consiliu Local cu implicaţii importante.

“E ca şi cum ai afla că notarul care ţi-a autentificat un contract de vânzare-cumpărare de fapt nu mai are dreptul să autentifice acte, ne mai fiind notar. Pe lângă aceasta, valorile sunt aberante, ridicate mult în sus în cazul acvariului şi coborate foarte tare în jos pentru terenurile date la schimb. În opinia mea terenurile cedate de Primărie valoreaza cel puţin dublu faţă de ceea ce se scrie în raport”, a concluzionat consilierul Bogdan Herzog.

Primăria încearcă să răscupere subpasajul care aparţine patronilor "acvariului" din Piaţa Victoriei. Primarul Nicolae Robu doreşte ca subpasajul să fie dat circulaţiei maşinilor, care vor intra în zona Materna şi vor ieşi la Modex. Proiectul este o prioritate pentru primar, care în 2013 ar dori să inaugureze subpasajul.

sursa: adevarul.ro


Fara cuvinte....inca o parsivenie si o magarie prin care se storc bani publici...si din pacate inca o dovada ca indiferent de "culoarea" sau apartenenta politica a celor din conducere TOTI sunt 'pe mana' cand vine vorba de a imparti banii publici... :censored: :censored: :censored: :censored:
0

#14 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 noiembrie 2012 - 22:38

Citez din memorie si este posibil sa gresec.

Acel pasaj a fost cumparat fara licitiatie cu aproape 200,000 de euro si valoreaza ZERO dpdv comercial pt ca nimeni nu coboara pe acele scari. Locatia este falimentara pt orice chirias. De exemplu acum vreo luna am vazut o domnisoara care informa trecatorii de pe str. Alba Iulia ca in pasaj este o expozitie dar nimeni nu era curios sa coboare.

Cineva scria astazi pe forumul unui ziar local ca terenul dintre intrari unde a fost construit acvariul a fost concesionat pe 10 ani si ca anul aceste concesiunea a expirat deci acvariul poate fi demolat pe cheltuiala Art-ului. Nu stiu cit de adevarata este aceasta informatie.

Cit despre un pasaj auto, cine a zis ca masinile ar trebui sa coboare dupa intersectia cu str. Paris si sa urce pina la str. Lucian Blaga? Intrarea in pasaj s-ar putea face pe portiunea dintre str. Jiul/Circulvalatiunii si Piata Regina Maria cu avantajul ca masinile ar scapa de o intersectie aglomerata si sa urce undeva intre str. Carol Telbisz si Str. Michelangelo ocolind din nou o intersectie aglomerata.

Lungimea ar fi foarte mare, pasajul ar costa mult dar este un proiect de decongestionare a traficului in zona centrala, ar putea sa primeasca finantare europeana si ar permite accesul in mai multe parcari subterane.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 27 noiembrie 2012 - 22:41

0

#15 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 noiembrie 2012 - 22:40

Eu as fi curios de niste costuri estimative pentru aceasta (posibila) investitie. Ca o comparatie, pasajul Michelangelo pe doua benzi costa 10 mil euro!
0

#16 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 noiembrie 2012 - 23:30

Vezi postareamile, la 27 noiembrie 2012 - 20:39, a spus:

In conscinta, peste parcarea subterana s-ar putea amenaja un parc foarte frumos cu vegetatie pitica, gen Parcul Rozelor sau chiar asemanator si in ton cu cel dintre Opera si Catedrala, cu alei si banci,...


Un astfel de proiect ar creste cu mult pretul si cred ca este dificil de realizat. Mai degraba vad zona de deasupra ca o mica piateta care leaga cele 2 strazi pietonale (Alba-Iulia si L. Blaga) si de unde se poate intra la castel, care trebuie sa fie vizibil ! Mi-as dori din tot sufletul ca Modexul sa fie cumva modificat sau chiar sa dispara, din pacate cu actuala fatada va strica tot aspectul. Pe vremuri, acolo era un gard din fier forjat si intre cladiri era o amenajare verde, cu multi copaci. Nu ar fi rau sa se refaca si sa poti intra pe acolo si din piata Libertatii. :naughty1: Visez prea mult deja.

Vezi postareamile, la 27 noiembrie 2012 - 20:39, a spus:

Iar despre introducerea mtc-urilor auto prin pasaj, nici nu poate fi vorba deoarece n-ar fi distanta suficienta pentru amenajarea pantei, iar actuala fundatie a pasajului ar fi trebuit coborata cel putin cu 1,5 m, lucru cam imposibil de realizat in conditiile pastrarii restului de pasaj. Se poate face asa ceva doar daca se construieste unul nou...Putin ma mir ca domnul Robu bate campii cu astfel de declaratii pur tehnice...inainte de se informa...


Chiar el a zis ca nu se pune problema de asa ceva, "specialistii" au venit cu ideea. :)

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 27 noiembrie 2012 - 23:31

0

#17 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 noiembrie 2012 - 22:05

Vezi postareaPelbartus, la 27 noiembrie 2012 - 23:30, a spus:

Chiar el a zis ca nu se pune problema de asa ceva, "specialistii" au venit cu ideea. :)



Pai a zis-o dupa ce tot el a introdus-o. Nici nu trebuia s-o introduca pentru ca din start pica varianta cu masini mari prin acest pasaj. Din tot acest "slalom" trag concluzia ca nu gandeste profund ceea ce vorbeste iar si mai tare ma irita faptul ca tot timpul se exprima la persoana I singular. Nici Ceausescu nu se exprima asa. Dar daca voi vedea intr-un an, doi, cateva realizari marete sau cel putin lucrari incepute, atunci sunt dispus sa nu bag in seama aceste abateri sau poate ca eu sunt cel cu probleme, nefiind obisnuit sa aud un primar vorbind la persoana I singular...
Exemple...
Eu am hotarat sa... Eu vreau sa ... Eu vreau sa cumpar ... 10 tramvaie noi, samd, exprimarile domnului Robu. Deocamdata mai am rabdare...pana la fapte.


Iar faptul ca in 2013 va fi terminat si se va circula prin el, nici vorba sa cred asa ceva...In fine, vom vedea...

Aceasta postare a fost editata de mile: 28 noiembrie 2012 - 22:10

0

#18 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 decembrie 2012 - 22:32

Cam asa ar arata pasajul trasat, vazut de sus.

Imagine atasata: 247753_375189995890940_1402264423_n.jpg
0

#19 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 decembrie 2012 - 22:36

De pe Republicii doar o banda coboara prin pasaj + pista pentru biciclete. Cealalta banda va merge ca si acum spre Piata 700...

Oricum, este pacat ca si-a pierdut utilitatea initiala. Unele scari de coborare se vor desfiinta iar altele vor fi pastrate pentru coborare la parcarea subterana si eventualele toalete...

Aceasta postare a fost editata de mile: 10 decembrie 2012 - 22:39

0

#20 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 decembrie 2012 - 22:39

Vezi postareamile, la 10 decembrie 2012 - 22:36, a spus:

De pe Republicii doar o banda coboara prin pasaj + pista pentru biciclete. Cealalta banda va merge ca si acum spre Piata 700...

Puteti sa trasati cele scrise mai sus de dvs. in poza de mai jos?

Imagine atasata: 247753_375189995890940_1402264423_n.jpg
0

Arata acest topic


  • (15 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi