STP Timișoara Forum: Carduri - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »

Carduri

Poll: Votati varianta de card care va place mai mult. (numarul variantei e notat cu rosu langa imaginea respectiva) (61 membri au votat)

Alegeti varianta

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#481 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 noiembrie 2018 - 14:11

Vezi postareaBogdanTm, la 02 noiembrie 2018 - 22:59, a spus:

Da, corect...dar ne intoarcem la vechea problema cu setarea corecta a sensului de mers pe afisaje... Cum aceasta rareori se seteaza corect...nici validatoarele nu mai stiu ca s a terminat semitura ma gandesc eu...


Din cate stiu, nu are una cu alta (din pacate) absolut nimic in comun.
Singura chestie este la Armonia, unde OBC-ul seteaza si afisajul. Dar niciodata invers.
0

#482 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 noiembrie 2018 - 21:22

Exact. Statia curenta e recunoscuta de SAT si afisata si pe validator, fara nicio legatura cu ce seteaza soferul pe afisajele exterioare.
0

#483 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 noiembrie 2018 - 06:17

Vezi postareacseh_17, la 04 noiembrie 2018 - 14:10, a spus:

De ce? Si acolo avem capete de linie virtuale. Fara acestea, sistemul nu ar functiona.



Pai daca la aceste capete virtuale s-ar "sterge" validarile facute pana acolo atunci eu care am urcat cu o statie inainte de capatul virtual as deveni calator fraudulos desi mi-am platit calatoria pentru mai multe statii si nu doar una...
0

#484 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 noiembrie 2018 - 09:44

Asa e. Parerea mea e ca daca era asa simplu de rezolvat cum pare, era facut de mult.
0

#485 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 noiembrie 2018 - 10:30

O sa pun cand vin de la tipografie. In mare, grafica e aceasi, dar cu o sigla noua pentru primarie, harta noua, (vezi bilet vaporetto) logo STPT si culoare violet RAL 4005, asa cum sunt Armoniile.
0

#486 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 06 noiembrie 2018 - 07:22

Oh my God! Nu scapam nici in portofel de fatidica culoare ..ce bine ca mi-am reinnoit cardul acum cateva luni ..asa ma pot bucura de culoarea galbena si luminoasa inca ceva ani pana se "toceste" cipul din el.. Era sa zic ca se poate confunda in portmoneu cu fostele poli-carduri..facute tot in "superba" nuanta violeta..dar mi-am amintit ca nimeni nu isi mai cumpara nici macar bilet darmite abonament la matineu la liga 2...in curand liga 3 sau desfiintare... :rad_masa: Sper din suflet doar sa nu fie si cardurile de transport cu valuri pe ele..ne apuca destul ameteala cand vedem cat costa abonamentul...fara sa mai vedem valurile... :suicide:

PS Mi se pare o magarie decizia de a anula acea reducere de 20% acordata celor care PLATESC abonamentul in schimb ploua cu subventii vorba batranilor "de la `al cu tata-n gura pan la `al cu barba sura"...daca muncesti si platesti esti penalizat..Ar fi interesant sa se introduca si variante de abonament pe mai multe luni eventual cu un discount..as prefera sa imi fac abonament general pe 3 luni decat sa stau in fiecare luna la coada stiind ca oricum il voi folosi sa merg cu el unde am treaba..

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 06 noiembrie 2018 - 07:29

1

#487 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 06 noiembrie 2018 - 11:03

Sper ca s-a renunțat la acel lac cu care erau acoperite ultimul model. Am card inoit anul trecut si deja jumătate din tuș s-a sters.
0

#488 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 noiembrie 2018 - 11:10

Asta nu stiu sa iti spun deocamdata. O sa primesc un card din seria de test ce vine de la UTI si atunci vom sti mai multe.
0

#489 Useril este offline   MariusNichi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 03 octombrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 09 ianuarie 2019 - 21:55

Anul trecut, de pe la inceputul lui Iunie, cand mi-am schimbat cardul, nici un validator din oras nu mi-a mai recunoscut cardul. Ba chiar mai mult, pe pagina de informatii imi aparea ca si cum nu mai reinnoisem abonamentul din 2017 (abonament de elev).
Ei bine, am mers luni (7 ianuarie) sa imi refac cardul, toate bune si frumoase, am primit si bon.
M-am urcat in autobuz, si surpriza, validatorul spunea ca abonamentul este expirat, si, din nou pe pagina de informatii nu imi apar decat abonamentele pana in 2017.Imagine postata
M-am gandit ca poate o fi temporar insa l-am mai incercat in ziua aia de 4 ori, si azi l-am incercat tot de 4 ori, de fiecare data afisand ”abonament expirat”, mesajul fiind insotit si de sunetul specific.
Intrebarea principala este ce as putea sa fac cu cardul acela ? Cand am fost anul trecut cu aceasi problema la sediu pe Dambovita, doamna de la ghiseu mi-a spus ca ea nu poate face absolut nimic, aratandu-i in sistem ca am abonament valid.
De asemenea ce as putea face in cazul unui control, pentru ca bonul respectiv e rupt fix pe data, atat sus cat si josImagine postata
0

#490 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 ianuarie 2019 - 22:34

De vina nu e cardul tau, ci un update ce se va incarca pe vehicule. Probabil pana la inceputul lui februarie se va rezolva, dar controlorii stiu de problema.
0

#491 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 ianuarie 2019 - 09:57

Şi eu am avut o problemă asemănătoare,atât anul trecut cât şi anul acesta.În 2018,după ce am reînnoit abonamentul de elev a durat ceva timp până să dispară notificarea de"abonament expirat".Iar anul acesta,aceeaşi poveste...
0

#492 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2019 - 10:20

Dureaza pana se propaga update-ul catre vehicule. In plus, nu stiu daca UTI a terminat deja ce aveau de lucru.
1

#493 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 ianuarie 2019 - 19:52

Sa inteleg ca este o problema ce apare an de an?
0

#494 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2019 - 21:45

Da.
0

#495 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 ianuarie 2019 - 14:41

Pai bun, si atunci in acest caz, nu se poate gasii o solutie?
0

#496 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 11 ianuarie 2019 - 18:00

Pai solutia exista..dupa cateva luni cand apar update-urile in sistem nu mai e eroare. Intre timp..si asa doar fraierii salariati platesc abonamentul...restul oricum merg "moca"..deci cui ii pasa? Din contra EL insusi e fericit ca are mai putina subventie de decontat nefiind atatea calatorii subventionate validate..mai scoate de un roamning la concediul din Jamaica..A vazut cineva vreodata un controlor sa amendeze un pensionar sau elev pentru nevalidarea abonamentului gratuit?
1

#497 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 ianuarie 2019 - 19:16

Cristi, problema e aproape la fel de veche ca si cardurile, iar rezolvarea e cumva automatizata, doar ca dureaza.
0

#498 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 ianuarie 2019 - 12:11

Pai de asta mi-am dat seama, deaceea am intrebat. Insa nu imi vine sa cred ca in 2019 nu exista o solutie mai optima decat aceasta care dureaza.
Si punand la o parte orice, si luando doar logic, sper ca putem cadea de comun acord, ca solutia actuala NU este ok.
0

#499 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 ianuarie 2019 - 12:21

Se aude ca UTI va veni curand sa discute o oferta de suport. Vedem dupa...
0

#500 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 ianuarie 2019 - 11:26

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 ianuarie 2019 - 22:34, a spus:

De vina nu e cardul tau, ci un update ce se va incarca pe vehicule. Probabil pana la inceputul lui februarie se va rezolva, dar controlorii stiu de problema.


Apropo de discutia mai veche despre ce se considera "Stire" si ce nu ... eu unul as fi pus un anunt pe pagina de start.

Probabil sunt N alti oameni ca MariusNichi care se intreaba de ce "nu merge", si-si fac ginduri rele vizavi de cazul unui control. O notificare pe stpt,ro, eventual preluata de presa, ar ajuta ca imaginea regiei sa nu se deterioreze din cauze de-astea banale .. :)
3

Arata acest topic


  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi