STP Timișoara Forum: Infrastructura Medicala - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura Medicala

#381 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 24 noiembrie 2022 - 12:25

Poze cu maternitatea noua de langa Spitalul Judetean. Sursa: pagina de fb a constructorului.

Citeaza

Lucrările la noua ”Clinică de Obstetrică-Ginecologie Bega” a Spitalului Clinic Județean de Urgență din Timișoara avansează în fiecare zi într-un ritm foarte bun.
Structura de rezistență este realizată în prezent până la nivelul plăcilor peste etajul 3, placa de beton peste ultimul nivel a fost turnată pentru corpul A, iar la corpul B se lucrează în prezent la cofrare și armare pentru turnarea plăcii.
Au fost realizate închiderile exterioare cu zidărie de BCA de la parter până la etajul 3 și se lucrează la compartimentări la nivelul etajelor 2 și 3. Instalațiile interioare sanitare, termice, ventilații și rețeaua de țevi pentru fluide medicale sunt finalizate în proporție de 90% la nivelul subsolului, urmând ca pe timpul iernii lucrările să continue pe nivelurile superioare.


Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg Imagine atasata: 3.jpg
4

#382 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2454
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 24 noiembrie 2022 - 13:52

Cel mai mare centru de radioterapie din țară se ridică la Timișoara
1

#383 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1118
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 decembrie 2022 - 20:11

Certificat de urbanism pentru ruina de pe Torontalului.

Citeaza

Nr./ Data: 3445/07.12.2022 | Date identificare imobil: extras de CF 454024, CAD 454024
Beneficiar: Redin Abduraman pentru D.S.P. Timis
Adresa: Calea Torontalului (conform CF 454024)
Descriere
obţinere AC - Construcţii pentru sanatate de tip a) Construire Institutul Regional de Oncologie Timisoara faza 1 (demolare partiala, consolidare, modificari interioare, exterioare si extindere imobil cu regim de inaltime maxim D/S+P+4E+Etehnic, realizare parcaje la sol, amenajare incinta cu spatii verzi, alei carosabile si pietonale)


https://www.primaria...te-de-urbanism/

Teoretic, până la sfârșitul anului, Ministerul Sănătății trebuie să facă publică lista celor 25 de obiective medicale care vor primi finanțare prin PNNR.
Timișul are 3 proiecte pe lista extinsă de 49:
1. Noua maternitate (str. Macilor) care are proiectul finalizat și "așteaptă" doar finanțarea - proiect propus de Primăria Timișoara.
2. Dotarea cu aparatură a clădirii noi de la Spitalul de Copii - proiect propus de Primăria Timișoara.
3. Institutul Regional de Oncologie Timișoara (IROT) - proiect propus de DSP Timiș.

Doar IROT-ul are susținere politică PSD (Simonis, Rafila, Radu-directoarea DSP Timiș). Deși mai sunt 4 ani, la ritmul în care se mișcă lucrurile pare greu să fie finalizat până la sfârșitul anului 2026. Cel mai accesibil/finanțabil este cel referitor la dotarea cu aparatură iar maternitatea are concurență puternică cu complexul Matern-Pediatrie de la Arad susținut de filiera PNL (Falcă-Ciucă).

Ăsta este momentul în care toți senatorii și deputații de Timiș ar trebui să arate că le pasă+că au cojones și să susțină toate proiectele.
1

#384 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 08 decembrie 2022 - 20:29

La cum sunt ai noștri mai degrabă prefera sa piardă finanțările decât să câștige o tabăra sau alta...
4 ani pt Institutul de Oncologie e utopie. Personal le prefer pe celelalte, au șanse mai mari de reușită. Dar nu au susținere și o să alergăm după cai verzi pe pereti și iar nu ne alegem cu nimic, sau ceva prost doar sa fie făcut...

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 08 decembrie 2022 - 20:33

1

#385 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 11 ianuarie 2023 - 17:37

Proiectul spitalului de pe Torontal a fost aprobat prin PNRR.


Aproape 120 de milioane de euro, prin PNRR, pentru Institutul Regional de Oncologie din Timișoara

Citeaza

Structura funcțională propusă va conține clădiri nZEB+ cu un consum de energie egal cu zero, toate paturile vor fi digitalizate, la fel și secția ATI și blocul operator. În total, spitalul va avea 250 de paturi și șase săli de operație.

Bugetul total este de 197.157.510,24 euro (fără TVA) din care finanțarea prin PNRR este de 80%. Durata de implementare a acestui proiect este de 42 de luni.


Imagine postata
Imagine postata
2

#386 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 11 ianuarie 2023 - 17:46

Eu inca mai aud batrani care au dat sau strang Euro de spaga pentru diverse operatii in spitalele de stat din Timisoara!
Chestia asta nu se mai vindeca?
1

#387 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 11 ianuarie 2023 - 19:11

O veste cu adevarat pozitiva pentru Timisoara. Cei care au sau au avut in familie pacienti oncologici stiu cu ce probleme se confrunta Timisoara si intreaga zona. Probabil e sectia medicala care a fost cea mai vaduvita in zona.
Voi urmari cu interes etapele proiectului, au termen extrem de scurt. Decembrie 2026
0

#388 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 12 ianuarie 2023 - 09:58

E clar că singurul criteriu de care s-a ținut cont a fost cel politic și nu s-a ținut cont de criteriile alea pe care le tot mentionau ei, aia era vrăjeală.
S-a ales cel mai nerealist proiect din toate cu șansele cele mai mici de implementare daca într-adevăr se tine cont de 2026 ca deadline.
Sa nu mă înțelegeți greșit, chiar mă bucur că se încearcă un proiect de asemenea anvergură, o dată că e mega necesar și doi că scăpăm de pata aia neagra de pe Calea Torontalului, dar trebuie sa fim realiști.
Pare că iar e încropit ceva in viteza doar sa ai de ce sa te apuci și să fluturi ceva pe sub nasul alegătorilor, am mai văzut asta tot din pesedeu și se cheamă centura sud cu care am ajuns fix in gard...
Maternitatea nu mă așteptam oricum sa primească finanțare că e cea de la judetean in lucru, e și foarte scumpă, da sa nu aloci bani de dotări la spitalul de copii când ai clădirea gata și sta goala, se fac 10 ani de când te-ai apucat de ea, acum pentru dotări până găsesc alta sursa de finanțare, până fac licitație mai trec încă 4 cel puțin, asta mi se pare mizerabil. Ti-a mai luat si foc o data sau de doua ori, vorbim de copii, chiar calca ăștia pe cadavre doar sa dea ei bine politic, e incredibil...

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 12 ianuarie 2023 - 10:10

1

#389 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 12 ianuarie 2023 - 13:35

Sunt de acord cu ceea ce spui, insa doar partial, si o sa argumentez parerea mea. Sunt cateva aspecte care vreau sa le pun in discutie.

1. Sunt de acord ca criteriile sunt politice, dar in cazul de fata Timisoara/Timisul au fost cele mai avantajate. Din suma totala de aproximativ 10 miliarde de lei (2 miliarde de euro), Timisoara/Timisul a primit prin cele 2 obiective admise in lista finala de 27, aproximativ 260 milioane euro. Aproximativ 12% din totalul fondurilor revine Timisoarei/Timisului pentru Institutul Regional de Oncologie si Spitalului Municipal Lugoj. Proiectul Institutului Oncologic din Timisoara e proiectul ce primeste de departe cele mai multe fonduri din intreaga lista de 27.

2. Al doilea aspect ce vreau sa il pun in discutie e faptul ca prin aprobarea acestui obiectiv, s-a incercat, tot politic, sa se repare partial o mare nedreptate facuta in urma cu cativa ani Timisoarei cand a fost eliminata pe nedrept in favoarea Craiovei de pe lista scurta de 3 a spitalelor regionale. A fost o decizie politica pe vremea guvernului Dragnea, cand Olguta avea mare trecere la varf. A fost o decizie total nedreapta, pentru ca de spital regional ar fi trebuit sa beneficieze marile orase unde exista Centre universitare de medicina: Iasi, Cluj, Timisoara. Politic insa s-a decis sa ii revina Craiovei.

3. Unul din criteriile de depunctare a fost apropierea obiectivului de un viitor spital regional. Ceea ce consider de bun simt. Daca privim lista finala cu cele 27 de obiective, observam ca in orasele unde se vor construi spitale regionale, au primit fonduri putine sau deloc. Iasiul nici un proiect pe lista finala, Clujul un un singur proiect de valoare foarte mica (recompartimentarea unei clinici) iar Craiova un singur proiect de valoare neinsemnata (un pavilion intr-o cazarma).

4. La nivel local, putem fi subiectivi si sa fim nemultumiti ca 2 proiecte au fost eliminate de pe lista: dotarea Spitalului de copii si noua maternitate. Dar, punand in balanta, Timisoara/Timisul/Banatul are nevoie ca de aer de o clinica Oncologica. Ca si maternitate va exista una ce se construieste langa Judetean, pentru dotarea Spitalului de copii se pot gasi alte tipuri de finatari, sumele fiind mult mai mici. Dar pentru Institutul Oncologic regional chiar fost ultima sansa de a primi o binemeritata finantare.

5. Ca proiectele sa fie declarate eligibile (prima lista de 42) a fost obligatoriu sa indeplineasca anumite criterii, printre care studiu de fezabilitate elaborat si proiect tehnic finalizat. Totusi vorbim de bani europeni. Chiar daca sunt criterii politice, nu risca nimeni sa finanteze proiecte prost facute. Asa ca avand deja finalizata experiza fostei cladiri, studiul de fezabilitate si proiectul finalizare, sunt optimist si ma astept ca lucrurile sa demareze
1

#390 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 12 ianuarie 2023 - 18:34

Detalii de pe pagina firmei de arhitectura cu proiectul "Institutului Regional de Oncologie Timisoara".
Se refera la studiul de fezabilitate
Sunt prevazute 385 locuri de parcare din care 239 in subteran.

https://www.p-a.ro/i...ogie-timisoara/

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 12 ianuarie 2023 - 18:36

2

#391 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1118
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 ianuarie 2023 - 20:17

Vin și eu cu căteva opinii...mai mult în spectru politic și mai puțin tehnic.

1. Este binevenită orice investiție în domeniul sanitar. Clar că era și este nevoie de Institutul Regional de Oncologie Timișoara (IROT).
Statistic, de mulți ani de zile, zona de vest are cea mai mare incidență de boli oncologice la nivel național. Cum a prioritizat statul român investițiile în domeniu și unde a făcut primul institut regional de oncologie? Exact la...Timișoara Iași, inaugurat acum vreo 10 ani. Aici trebuie menționată și indolența autorităților medicale locale, în mod special DSP Timiș. Este o ipocrizie maximă ceea ce am văzut ieri la domnii Alin Nica și Ben-Oni Ardelean. Au ieșit în presă și pe rețele de socializare cu articole plătite în care mai că își asumau toate meritele. Contribuția lor este aproape zero. Deși amândoi au avut un cuvânt greu de spus în numirea directorilor (PNL) la DSP Timiș, niciunul nu recunoaște că în mandatele acestora s-a făcut tot ce a fost cu putință ca IROT-ul să fie amânat/întărziat/anulat. De la primele alegeri libere (în 1990), niciodată nu am votat FSN/FDSN/PDSR/PSD dar trebuie să recunosc că fără actualul director (cu susținere PSD), azi IROT-ul nu ar fi pe lista spitalelor finanțate prin PNNR. Doamna directoare s-a zbătut enorm inclusiv (sau mai ales) cu instituțiile acelea lăudate de domnul Nica. Am avut o mică tangență pe partea tehnică și știu cum și cât s-a implicat doamna Florentina Radu :clap2: . Apoi, oricât de antipatic îmi este, la fel trebuie să recunosc că un merit major îl are și domnul deputat Simonis (tot PSD).

2. Nu pot să înțeleg nefinanțarea dotării cu aparatură a spitalului de copii! Ăsta este un proiect care se putea finaliza în maxim un an. Și nici nu era o valoare exagerată. Aici mă așteptam să văd o susținere a parlamentarilor PSD și PNL.

3. Ca votant PNL, PNL Timiș este marea mea dezamăgire. Nu m-am gândit că vor sabota Maternitatea de la Timișoara. Asta nu înseamnă că nu este nevoie de investiții în domeniul sanitar și la Lugoj! Dar la nivel de maternități a fost o "competiție" între Timișoara și Arad, și din păcate PNL Timiș a ales să joace în echipă cu Falcă și Cionca. Este drept că proiectul de la Arad avea susținere inclusiv la nivel de prim-ministru. Au fost discuții că dacă se aprobă maternitatea de la Timișoara (care are inclusiv autorizația de construire) este imposibil să se aprobe încă o maternitate în Arad. În acest context a apărut investiția și susținerea pentru spitalul de la Lugoj (asumată de PNL). Astfel PNL Timiș și PNL Arad au făcut front comun pentru susținerea maternității de la Arad (în detrimentul celei de la Timișoara) și pentru spitalul de la Lugoj și implicit pacea cu fost primar Claudiu Buciu, dar care conduce primăria Lugoj din umbră.

4. Sper ca în 2026 să văd ambele investiții finalizate. Așa că...la muncă și succes!

Aceasta postare a fost editata de Gioco: 12 ianuarie 2023 - 20:19

4

#392 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 13 ianuarie 2023 - 08:52

Ma bucur sa vad ca in sfarsit avem proiecte realizate si in Timisoara de catre Popp si Asociatii
0

#393 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2454
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 17 februarie 2023 - 13:29

Alfred Simonis anunţă că BEI va finanţa dotarea cu aparatură a Spitalului de Copii Timişoara

Citeaza

Deputatul PSD de Timiş, Alfred Simonis, a anunţat, joi, că finanţarea pentru dotarea cu echipamente a Spitalului de Copii din Timişoara va veni de la Banca Europeană de Investiţii şi a menţionat că primarul Dominic Fritz a promis o bere celui care rezolvă această problemă, dar că el preferă vinul

La aflarea veştii, Dominic Fritz a reacţionat şi a promis că va oferi un pahar cu vin pentru fiecare nouă finanţare pentru proiectele strategice ale Timişoarei.

"Ştiţi că în urmă cu două luni de zile, Dominic Fritz îmi promitea că mă invită la o bere dacă reuşesc să rezolv împreună cu colegii mei nişte probleme. Prima dintre ele, hai să spunem că se va rezolva: aproape 20 de milioane de euro pentru aparatură medicală la Spitalul de Copii din Timişoara, o clădire ridicată de Guvern în parteneriat cu Primăria Timişoara, care e finalizată în proporţie de 100%. S-au recepţionat lucrările, dar nu există sumele necesare dotării cu aparatură medicală. Avem toate premisele ca în perioada următoare să se găsească această soluţie, finanţarea este pe lista de rezervă a PNRR, neîncadrându-se în prima finanţare, fiind Spitalul din Lugoj şi Institutul Oncologic pe această listă. Avem certitudinea că pe lista finanţată din BEI se vor regăsi cele 20 de milioane de euro pentru dotări la Spitalul de Copii din Timişoara. Nu aştept să mă invite Dominic Fritz la o bere, când doreşte un pahar de vin putem bea", a declarat Alfred Simonis, joi, într-o conferinţă de presă care a avut loc la sediul PSD Timiş.

În replică, primarul municipiului Timişoara, Dominic Fritz a mulţumit pentru sprijin.

"Semnalele încurajatoare pe care le-am primit că Banca Europeană de Investiţii ne-ar putea sprijini cu 20 de milioane de euro pentru dotarea noului Spital de Copii ne bucură. Este anunţul deputatului PSD de Timiş, Alfred Simonis, căruia îi mulţumesc pentru sprijinul acordat. Este şi un semnal bun când clasa politică locală luptă împreună pentru binele Timişoarei, indiferent de culoarea partidului", a afirmat Fritz.

Acesta a explicat că, la noua clădire a Spitalului de Copii se finalizează în aceste săptămâni, ultimele retuşuri

"Am reuşit să finalizăm o construcţie care a stat în şantier aproape 10 ani. Cu această finanţare vom putea să echipăm clădirea cu tehnologia de care are nevoie un spital de secolul XXI", a precizat Fritz.

Dominic Fritz a adăugat că va oferi câte un pahar de vin pentru fiecare nouă finanţare pentru proiectele strategice ale Timişoarei.

"Acum câteva luni am promis parlamentarilor de Timiş că fac cinste cu o bere dacă susţin proiectele strategice ale Timişoarei, cum este şi dotarea cu echipamente medicale a noului Spital de Copii. Domnule deputat, am înţeles că preferaţi un pahar cu vin celui cu bere şi sunt bucuros să fac cinste cu paharul ăsta şi cu multe altele de acum încolo. Câte unul pentru fiecare nouă finanţare pentru proiectele strategice ale Timişoarei", a spus Fritz.

0

#394 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2454
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 17 februarie 2023 - 13:32

Cooperare transfrontalieră pentru un centru rezidențial de asistență și îngrijiri paliative în ambulatoriu

Citeaza

Cooperare transfrontalieră pentru un centru rezidențial de asistență și îngrijiri paliative în ambulatoriu

Consiliul Local al Municipiului Timișoara a aprobat astăzi indicatorii tehnico-economici, pentru obiectivul de investiții ”Reabilitare și extindere clădire pentru Centrul Rezidențial de Asistență Medico-Socială și Îngrijiri Paliative Specializate În Ambulatoriu”.

Toți timișorenii merită condiții decente de îngrijire și asistență medico-socială de cea mai bună calitate. Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara (DASTM), împreună cu Spitalul Clinic Municipal de Urgență Timișoara (SCMUT) și în parteneriat cu Instituția rezidențială pentru sănătate mintală „Sveti Vasilije Ostroski Cudotvorac” din Serbia lucrează la elaborarea Proiectului COPE – Cross Border Practices on integrated socio-medical services (Practici transfrontaliere privind serviciile socio-medicale integrate). Proiectul va fi depus în cadrul Apelului de selecție din Programul INTERREG IPA CBC România – Serbia 2021 – 2027.

Centrele medico-sociale integrate pentru persoanele care au nevoie de îngrijiri postoperatorii sau îngrijiri medicale pentru bolnavi cronici în faza terminală reprezintă un pas important către o societate care are grijă de cei mai vulnerabili membri ai săi.

Proiectul vizează asigurarea accesului egal la îngrijirea sănătății și creșterea rezilienței sistemelor de sănătate, inclusiv asistența primară, și promovarea tranziției de la îngrijirea instituțională la îngrijirea în familie și comunitară. Suma maximă eligibilă solicitată prin proiect este de 2.000.000 euro. Raportat la numărul persoanelor vulnerabile care au nevoie de îngrijiri medicale pentru boli cronice, paliative, recuperare post-chirurgicală, este evident că nevoia de dezvoltare a serviciilor medicale și sociale devine tot mai stringentă, mai ales în cazul persoanelor cu vulnerabilități multiple.

Centrul Rezidențial va funcționa în clădirea situată pe str. Flacăra, nr. 63, aflată în proprietatea Municipiului Timișoara și atribuită Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.

În urma investiției de reabilitate și extindere a clădirii, parteneriatul între DASTM și SCMUT va asigura două categorii de servicii medicale și sociale:

-Un centru rezidențial medico-social, gestionat de DASTM, care va furniza servicii pentru persoanele cu boli cronice care necesită supraveghere socio-medicală permanentă, aflate în risc de excluziune socială și care au nevoie de îngrijiri postoperatorii. Centrul rezidențial va avea o capacitate de 8 paturi / locuri, ceea ce va asigura servicii pentru un număr de aproximativ 80 beneficiari pe an;

-Un ambulator de îngrijiri paliative gestionat de SCMUT, destinat persoanelor adulte care vor beneficia de servicii medicale de tip paliativ. Numărul de consultații realizate în cadrul ambulatorului de îngrijiri paliative va fi de 40 consultații pe lună, respectiv 480 consultații pe an.

Serviciile medicale și sociale furnizate vor contribui la îmbunătățirea calității vieții pacienților și a familiilor acestora, asigurând condiții civilizate pentru recuperare și îngrijire.

De asemenea, proiectul COPE va impulsiona relațiile de cooperare transfrontalieră, având la bază schimburi valoroase de experiență, între specialiști din România și Serbia care vor putea fi valorificate în implementarea și derularea proiectului.

0

#395 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2454
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 17 februarie 2023 - 16:18

Construcția viitorului Institut Oncologic Timișoara va fi mutată la Compania Națională de Investiții

Citeaza

Cu o valoare a investiției de 197 de milioane de euro, bani pentru proiectare și execuție, proiectul Institutului Oncologic Timișoara are nevoie de un manager care să poată duce o asemenea valoare, spune Alfred Simonis, liderul PSD Timiș. El a anunțat că se lucrează la o Hotărâre de Guvern care să permită transferul proiectului de la Direcția de Sănătate Publică Timiș la Compania Națională de Investiții

De lucrat se lucrează și la stabilirea aprobărilor pentru demolarea unei părți a actualului schelet al spitalului de pe Calea Torontalului.

”Vreau să vă anunț că se lucrează la Hotărâre de Guvern de demolare a părții care trebuie demolate din clădirea de pe Torontalului. Și, de asemenea, se lucrează la HG-ul pentru transferul la CNI. Pentru că, știți cât de greu ne-a fost să elaborăm un studiu de fezabilitate prin DSP, va fi imposibil să derulăm această investiție prin DSP Timiș. Cea mai bună soluție ar fi ca o companie importantă, cea care derulează cele mai importante proiecte de infrastructură din România, să desfășoare acest proiect. Există discuții inițiate, se lucrează la HG, Probabil că în două săptămâni, împreună cu noul secretar de stat din Timiș, Alexandru Rogobete, să avem aceste lucruri aproape finalizate”, a spus Simonis.

În ceea ce privește dotarea cu aparatură medicală a viitorului spital, reprezentantul PSD spune că deocamdată nu e cazul să se discute despre așa ceva, și că va fi vorba de ”o altă finanțare, separată”.

”Nu este cazul să achiziționăm acum dotări, trebuie să fie prima dată clădirea finalizată. Mult mai importante sunt dotările la Spitalul de Copii, unde este finalizată clădirea. Cu siguranță nu va construi nimeni o clădire pe care să o țină goală, trebuie să fie dotată cu aparatură. Trebuie să ținem cont și de data finalizării, pentru că trebuie să trebuie să fie actuală aparatura medicală în discuție”, a mai subliniat Simonis.

0

#396 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 22 februarie 2023 - 18:51

Lista celor 27 de spitale care vor primi finanțare prin PNRR a fost aprobată de Guvern


Citeaza

12. Institutul Regional de Oncologie Timișoara.

0

#397 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2454
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 25 februarie 2023 - 14:22

Două proiecte din Timiș, pe lista de Sănătate din PNRR. Ce unități nu primesc finanțare

Citeaza

Institutul Oncologic Regional Timișoara și Spitalul Municipal „Dr. Teodor Andrei” Lugoj sunt singurele proiecte din Timiș ce au intrat pe lista de 27 de obiective ce primesc finanțare prin PNRR

Guvernul a aprobat lista, miercuri, după ce aceasta a fost redusă de la 49 la 27 de obiective. Astfel. Nu vor primi finanțare Maternitatea Spitalului Municipal Timișoara și Spitalul de Copii Timișoara – care ceruse bani pentru dotarea noului corp. Primarul Dominic Fritz declarase că va face contestație.

Între timp, cele două obiective ce au intrat pe listă au nevoie de aproape 350 de milioane de euro pentru a fi realizate. Construirea și dotarea Institutului Oncologic Regional Timișoara costă 197 de milioane de euro, din care PNRR finanțează 80%, iar ridicarea spitalului din Lugoj este o investiție de 151 de milioane de euro, 95% fiind acoperită de PNRR.

„Prin această hotărâre de guvern se aprobă lista celor 27 de unități medicale sau spitale publice care vor fi construite, renovate și dotate prin finanțare parțială prin Mecanismul de redresare și reziliență al României. Este vorba despre investiții care vizează asigurarea de noi servicii medicale, îmbunătățirea calității serviciilor existente, precum și investiții în echipamente medicale pentru infrastructura sanitară nou construită sau renovată și pentru care România are la dispoziție de peste 2,1 miliarde de euro prin PNRR. Toate acestea includ aproape 3.000 de paturi în unități cu eficiență energetică sporită și peste 10.000 de paturi dotate, inclusiv cu echipamente digitalizate”, a transmis Guvernul.

Durata de realizare a Institutului Oncologic Regional Timișoara este de 42 de luni. Termenul curge însă după atribuirea contractului de construire, pentru care trebuie organizată licitație.

0

#398 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2454
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 05 martie 2023 - 10:25

Mai puține infecții în spitalele din Timiș. Vin bani pentru echipamente

Citeaza

Patru spitale din Timiș vor primi bani, prin PNRR, pentru reducerea infecțiilor. Unitățile vor cumpăra echipamente și vor putea dezvolta laboratoarele de microbiologie

Peste 77 de milioane de lei vor fi alocați pentru reducerea infecțiilor din spitale. Ministerul Sănătății a finalizat evaluarea cererilor de finanțare depuse prin PNRR și destinate reducerii infecțiilor nosocomiale.

„Astfel, Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii Louis Țurcanu a fost declarat eligibil pentru o finanțare de 29 de milioane de lei, Spitalul Clinic Județean de Urgență Pius Brânzeu – 29,6 milioane și Institutul de Boli Cardiovasculare – 19 milioane de lei. Din județul Timiș a mai fost selectat pentru finanțare Spitalul Orășenesc Deta, cu 14 milioane.”, a anunțat deputatul PSD Alfred Simonis.

Prin aceste proiecte, spitalele vor achiziționa echipamente și materiale destinate reducerii infecțiilor din spitale, își vor putea dezvolta laboratoarele de microbiologie și vor putea organiza saloane moderne, cu un singur pat, pentru limitarea extinderii germenilor patogeni între pacienți.

0

#399 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2454
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 06 martie 2023 - 14:11

Investiții de aproape 3 milioane de euro pentru modernizarea ambulatoriului de la Spitalul Județean Timișoara

Citeaza

Dr. Dorel Săndesc, noul manager al Spitalului Județean Timișoara, transmite că luni, 6 martie, a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea și dezvoltarea ambulatoriului de specialitate din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență, prin Planul Național de Redresare și Reziliență

Vă reamintim, la finalul anului 2022, echipa Spitalului Județean din Timișoara a depus proiectul privind „Modernizarea, extinderea și dotarea ambulatoriului integrat SCJU Timișoara” la un apel lansat de Ministerul Finanțării, pentru a primi finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Proiectul a fost aprobat. Acesta a primit 85 de puncte și suma de 12.277.162.42 de lei fonduri europene, căreia i se adaugă contribuția Consiliului Județean Timiș, de 1,8 milioane de lei, aprobată și ea deja. Bugetul total al proiectului este de 13.559.554,14 lei. Astfel, Spitalul Județean Timișoara va atrage aproape 3 milioane de euro pentru modernizarea ambulatoriului.

„Astăzi am semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea și dezvoltarea ambulatoriului de specialitate din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență «Pius Brînzeu» Timișoara prin PNRR. Vreau să felicit fosta conducere a Spitalului, pe Dl. manager Conf. Dr Sorin Barac și echipa care a scris proiectul, coordonată de Dna. Dr. Andreea Rață și sunt convins că, așa cum am făcut-o până acum, vom colabora în continuare pentru dezvoltarea Spitalului nostru”, a declarat luni, 6 martie, prof. univ. dr. Dorel Săndesc, noul manageru al Spitalului Clinic Județean de Urgență din Timișoara.

Cu banii veniți prin PNRR, ambulatoriul spitalului va fi dotat cu aparatură de înaltă performanță. În plus, asistența medicală din ambulatoriul sportiv și din cel studențesc va fi adusă la un nivel mult mai înalt.

La Spitalul Județean Timișoara s-au făcut mai multe investiții în ultima perioadă. Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a fost modernizată, capacitatea ei fiind aproape dublată. Reprezentanții spitalului estimează că aici se vor prezenta peste 80.000 de cazuri anual. Lucrările de extindere și modernizare s-au făcut, în cea mai mare parte, tot cu ajutorul fondurilor europene.

Totodată, în toamnă a fost implementat un sistem digital de monitorizare a pacienților, prin acest proiect fiind conectată digital secția ATI cu Blocul Operator, respectiv cu sălile de operații ale acestuia din clădirile spitalului: clădirea principală, de Ortopedie și Casa Austria.

0

#400 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2454
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 07 martie 2023 - 19:08

Dotări de ultimă generație la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”, prin PNRR, gata în 2024

Citeaza

Continuă investițiile în Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara. Municipalitatea a câștigat un contract de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență pentru dotarea unității sanitare cu echipamente de ultimă generație

Micuții internați la Spitalul „Louis Țurcanu” din Timișoara se vor bucura de condiții mai bune și mai sigure de spitalizare. Municipalitatea a câștigat o finanțare în valoare de 35 de milioane de lei, echivalentul a 7 milioane de euro, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) pentru dotarea clădirii vechi cu aparatură performantă, de ultimă generație.

Cu acești bani se vor cumpăra sisteme specializate pentru sterilizarea aerului, instrumentelor și a suprafețelor. De asemenea, va fi dotat laboratorul pentru detecția microorganismelor care cauzează infecții nosocomiale, astfel încât acestea să fie combătute mai eficient.

Fondurile europene vor acoperi inclusiv achiziția unui robot chirurgical, cu timpi de operare mai scurți și risc de infectare mai scăzut. Intervenția cu acest robot le va permite micilor pacienți să se recupereze mult mai ușor după intervenții. Aceste dotări ar urma să fie finalizate până la jumătatea anului 2024.

„Anul acesta am alocat 125 de milioane de lei pentru investiții în spitalele timișorene și avansăm pe fiecare proiect în parte. Le mulțumesc echipelor de la Spitalul de Copii care au lucrat pentru obținerea acestei finanțări consistente pentru Timișoara”, transmite primarul Dominic Fritz.

1

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi